CIDI: 'waanzin' als Israël wordt buitengesloten van actie Giro555
DEN HAAG (ANP) - Het zou "waanzin" zijn als Israël wordt buitengesloten van de Giro555 actie voor het Midden-Oosten. Dat zegt directeur van het Centrum Informatie en Documentatie Israël (CIDI) Naomi Mestrum na berichtgeving van De Telegraaf. Daar staat in dat de omroepen die meedoen aan de actie het oneens zijn over of er überhaupt een deel van het opgehaalde geld naar Israël moet, en zo ja, hoeveel dan.
NPO, RTL en Talpa werken samen met de stichting samenwerkende hulporganisaties (SHO) mee aan de actie om geld op te halen voor mensen in nood in het Midden-Oosten. Volgens de krant zou het geld als volgt worden verdeeld: 60 procent voor Gaza, 35 procent voor Libanon en 5 procent voor Israël. Maar daarover zouden de omroepen het dus niet eens zijn. De Telegraaf schrijft dat sommige omroepen vinden dat er een groter deel van het geld naar Israël moet en anderen vinden juist weer dat er helemaal niks naar het land moet.
SHO kan de verdeling die de krant schetst niet bevestigen, omdat de hulpvraag steeds verandert. "We volgen de ontwikkelingen rondom het conflict in het Midden-Oosten nauwgezet en besluiten op basis van de actuele nood waar het geld heengaat. Duidelijk is dat dit in elk geval in Libanon, Gaza, Westelijke Jordaanoever, Syrië en Israël zal zijn, omdat in al deze gebieden mensen hulp nodig hebben", aldus de stichting.
Neutrale organisaties
Mestrum zou het "bizar" vinden als Israël niet in aanmerking zou komen voor het geld, omdat "de oorzaak van het probleem dan wordt weggepoetst". Ze benadrukt hierbij dat Israël slachtoffer is van de aanvallen van 7 oktober door Hamas en daarna van de constante raketbeschietingen vanuit Libanon. Hierdoor zijn volgens de directeur 60.000 à 70.000 mensen ontheemd.
Over het juiste percentage wil Mestrum zich niet uitlaten, "dan wordt het een soort van leedvergelijking, die kan ik niet maken". Wel vindt ze het "belangrijk" dat het geld uiteindelijk bij neutrale lokale hulporganisaties terechtkomen als World Central Kitchen, "en niet bij organisaties die zijn verbonden met terreur". Ook wil Mestrum dat met het geld de gegijzelden vanuit Israël die nog altijd vastzitten in Gaza worden bezocht door bijvoorbeeld mensen van het Rode Kruis om medicijnen en andere hulp te brengen.
Meer uit Binnenland
ARNHEM (ANP) - De rechtbank in Arnhem buigt zich vrijdagmiddag opnieuw over de vraag of de provincie Gelderland een zogeheten 'probleemwolf' mag laten afschieten. De Faunabescherming en Animal Rights hebben de rechter gevraagd om de opdracht hiervoor te schorsen. In mei stapten de dierenorganisaties ook al naar de rechter toen de provincie een afschotvergunning gaf, maar hun verzoek werd afgewezen.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het demissionaire kabinet maakt in eerste instantie 700 miljoen euro extra vrij voor Oekraïne. Dat is een reactie op de aangenomen motie van GroenLinks-PvdA om volgend jaar 2 miljard extra uit te trekken voor de regering in Kyiv. Begin volgend jaar bekijkt het kabinet waar de rest van het geld vandaan moet komen.
2 uur geledenTER APEL (ANP) - In het aanmeldcentrum in Ter Apel verbleven het gehele weekeinde meer dan 2000 asielzoekers. Dat is boven de afgesproken grens, en daarom moet opvangorgaan COA weer dwangsommen betalen. De drukte op het terrein was zo'n twee weken onder de limiet gebleven.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - In de eerste drie kwartalen van dit jaar zijn er 54.100 woningen bijgekomen. Als het laatste kwartaal hetzelfde verloopt als vorig jaar, komt het totaal dit jaar op 77.600 woningen. Dat is minder dan de 82.400 gerealiseerde woningen van vorig jaar, staat in een jaarlijks rapport van het ministerie van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening.
3 uur geledenAPELDOORN (ANP) - De politie Oost-Nederland gaat ongeveer driehonderd mensen benaderen die mogelijk zijn gedupeerd door beleggingsfraude. De politie wil ze informeren dat ze cryptogeld overmaken naar vermoedelijke oplichters, en adviseert ze daarmee te stoppen. Dat meldt de politie.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Rijkswaterstaat maakt zich grote zorgen over de Nederlandse infrastructuur. Wegen, vaarwegen, bruggen en sluizen zijn toenemend beschadigd en versleten. De infrastructuur is "de ruggengraat van onze samenleving en economie", meent directeur Martin Wijnen, en om die veilig te houden is volgens hem meer geld nodig.
3 uur geledenUTRECHT (ANP) - Ziekenhuizen willen dat de politiek maatregelen neemt tegen privéklinieken. Een deel daarvan werkt "met een op productie en winst gericht verdienmodel, met behulp van een agressieve mediacampagne", stelt de Nederlandse Vereniging van Ziekenhuizen (NVZ).
10 uur geleden