CIDI: 'waanzin' als Israël wordt buitengesloten van actie Giro555
DEN HAAG (ANP) - Het zou "waanzin" zijn als Israël wordt buitengesloten van de Giro555 actie voor het Midden-Oosten. Dat zegt directeur van het Centrum Informatie en Documentatie Israël (CIDI) Naomi Mestrum na berichtgeving van De Telegraaf. Daar staat in dat de omroepen die meedoen aan de actie het oneens zijn over of er überhaupt een deel van het opgehaalde geld naar Israël moet, en zo ja, hoeveel dan.
NPO, RTL en Talpa werken samen met de stichting samenwerkende hulporganisaties (SHO) mee aan de actie om geld op te halen voor mensen in nood in het Midden-Oosten. Volgens de krant zou het geld als volgt worden verdeeld: 60 procent voor Gaza, 35 procent voor Libanon en 5 procent voor Israël. Maar daarover zouden de omroepen het dus niet eens zijn. De Telegraaf schrijft dat sommige omroepen vinden dat er een groter deel van het geld naar Israël moet en anderen vinden juist weer dat er helemaal niks naar het land moet.
SHO kan de verdeling die de krant schetst niet bevestigen, omdat de hulpvraag steeds verandert. "We volgen de ontwikkelingen rondom het conflict in het Midden-Oosten nauwgezet en besluiten op basis van de actuele nood waar het geld heengaat. Duidelijk is dat dit in elk geval in Libanon, Gaza, Westelijke Jordaanoever, Syrië en Israël zal zijn, omdat in al deze gebieden mensen hulp nodig hebben", aldus de stichting.
Neutrale organisaties
Mestrum zou het "bizar" vinden als Israël niet in aanmerking zou komen voor het geld, omdat "de oorzaak van het probleem dan wordt weggepoetst". Ze benadrukt hierbij dat Israël slachtoffer is van de aanvallen van 7 oktober door Hamas en daarna van de constante raketbeschietingen vanuit Libanon. Hierdoor zijn volgens de directeur 60.000 à 70.000 mensen ontheemd.
Over het juiste percentage wil Mestrum zich niet uitlaten, "dan wordt het een soort van leedvergelijking, die kan ik niet maken". Wel vindt ze het "belangrijk" dat het geld uiteindelijk bij neutrale lokale hulporganisaties terechtkomen als World Central Kitchen, "en niet bij organisaties die zijn verbonden met terreur". Ook wil Mestrum dat met het geld de gegijzelden vanuit Israël die nog altijd vastzitten in Gaza worden bezocht door bijvoorbeeld mensen van het Rode Kruis om medicijnen en andere hulp te brengen.
Meer uit Binnenland
NOORDWIJK (ANP) - Naar schatting 1 miljoen mensen stonden zaterdag langs de route van het Bloemencorso van de Bollenstreek. De stoet van vijftien praalwagens en tientallen andere voertuigen startte zaterdagochtend in Noordwijk en kwam rond 22.00 uur aan op de finish in Haarlem.
13 minuten geledenLEERDAM (ANP) - Maatregelen die Rijkswaterstaat heeft genomen om sluipverkeer aan te pakken tijdens grootschalige werkzaamheden aan de A2, lijken de overlast te hebben verminderd. Die indruk heeft burgemeester Sjors Fröhlich van de gemeente Vijfheerenlanden, waar onder meer Leerdam en Vianen onder vallen. "Zeker, het was opnieuw druk vandaag vanwege de afsluiting van de A2, maar het was goed te doen. Zowel voor automobilisten op de snelweg als voor de inwoners van Vianen en omliggende dorpen", twitterde hij zaterdag.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De ANWB maakt zich zorgen over het feit dat mogelijk het noodsysteem van 2 miljoen auto's in Nederland vanaf eind 2027 niet meer werkt door het uitschakelen van het 2G-mobiele netwerk. Het noodsysteem eCall, dat sinds 2018 verplicht is in nieuwe auto's, werkt niet op modernere mobiele netwerken.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De startbewijzen voor de Dam tot Damloop zijn zaterdagochtend in ruim een uur uitverkocht. Dat meldt de organisatie. Het is dit jaar een jubileumeditie: de hardloopwedstrijd van 10 Engelse mijl (16,1 kilometer) bestaat veertig jaar. Hij wordt gelopen op zondag 20 september.
11 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Een 45-jarige vrouw uit Amsterdam is vrijdag vermoedelijk om het leven gebracht door haar partner. De 46-jarige man is opgepakt. Hij mag voorlopig alleen contact hebben met zijn advocaat. Daarom meldt de politie zaterdag verder nog niets over de zaak.
11 uur geledenNOARDBURGUM (ANP) - Het slachtoffer van het steekincident in het Friese dorp Noardburgum van afgelopen nacht is een minderjarige jongen. Dat meldt de politie. In totaal zijn acht mensen aangehouden voor mogelijke betrokkenheid bij de zaak.
13 uur geledenARNHEM (ANP) - De aanvraag van de concertvergunning voor Kanye West in Arnhem "loopt nog". Dat meldde een woordvoerder van de gemeente vrijdag desgevraagd aan het ANP. Het feit dat inmiddels in drie landen de concerten zijn afgelast, heeft volgens de gemeente geen invloed op de aanvraag.
1 dag geleden