CIDI verrast door uitspraak export F-35-onderdelen
DEN HAAG (ANP) - Het Centrum Informatie en Documentatie Israël (CIDI) is "behoorlijk verrast" door de uitspraak in de zaak over de export van F-35-onderdelen door Nederland naar Israël. "Dat vonnis is volledig in tegenspraak met het eerdere vonnis van de rechtbank", stelt de organisatie.
Het gerechtshof in Den Haag bepaalde maandag dat Nederland de uitvoer van onderdelen voor F-35 gevechtsvliegtuigen naar Israël binnen zeven dagen moet stopzetten, omdat een "duidelijk risico" bestaat dat Israël het humanitair oorlogsrecht in Gaza schendt. Volgens het gerechtshof heeft de minister van Buitenlandse Handel de herbeoordeling van de vergunning voor de export na de uitbraak van de oorlog niet correct uitgevoerd. Daarbij hadden onder meer buitenlandpolitieke of economische afwegingen geen rol mogen spelen.
"Wat ons betreft, gaat deze uitspraak echt te ver", aldus het CIDI. Volgens de organisatie gaat het hof met de uitspraak "op de stoel zitten van de minister" en is het bovendien "in strijd met de beleidsvrijheid die de minister heeft". Het CIDI vindt dat juist een minister in staat is "een goed afgewogen beslissing" te nemen over dergelijke zaken.
De zaak was aangespannen door Oxfam Novib, PAX en The Rights Forum. In december wees de rechtbank hun eis nog af, maar in hoger beroep stelde het gerechtshof de mensenrechtenorganisaties maandag in het gelijk. Of de Staat in cassatie gaat tegen de uitspraak is nog niet bekend.
Meer uit Binnenland
UTRECHT (ANP) - NS heeft een week nodig om het achterstallige onderhoud dat vorige week ontstond aan de treinen in te halen. Dit is de rest van deze week voelbaar op sommige trajecten, waar met minder materieel wordt gereden.
45 minuten geledenROTTERDAM (ANP) - Een 40-jarige man uit Herten (Limburg) wordt verdacht van onlinemisbruik van ruim 150 minderjarige meisjes, van wie veertig uit Nederland. De man stond dinsdag voor het eerst terecht op een openbare zitting. Volgens het Openbaar Ministerie benaderde hij zijn jonge slachtoffers via een deels zelf ontwikkeld computerspel.
54 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Enkele tientallen mensen hebben rond het middaguur bij de Iraanse ambassade in Den Haag gedemonstreerd tegen het regime van dat land. De betogers toonden zich solidair met het Iraanse volk, zegt het Comité Iran Vrij, dat de demonstratie heeft georganiseerd.
1 uur geledenLEEUWARDEN (ANP) - Ziekenhuis Isala in Zwolle moet een schadevergoeding betalen aan een vrouw die zwanger was geworden doordat de gynaecoloog zijn eigen sperma daarvoor had gebruikt, en niet dat van haar echtgenoot. Het ziekenhuis is aansprakelijk, heeft het gerechtshof in Leeuwarden dinsdag bepaald.
2 uur geledenLEIDEN (ANP) - Treinstation Leiden Centraal en het omliggende stationsgebied worden grondig verbouwd. De stationstunnel moet verdubbelen in formaat, er komt een overdekt busstation en de gehele façade van het station verandert. Sporen en perrons worden niet aangepakt. Voor de verbouwing is 674 miljoen euro uitgetrokken; het project moet in 2040 klaar zijn. Dat melden ProRail, NS, de gemeente en de provincie Zuid-Holland.
3 uur geledenBREDA (ANP) - Het treinverkeer van en naar Breda rijdt weer. Vanaf 11.45 uur is de normale dienstregeling weer opgestart, meldt een woordvoerder van de NS. "Wel zien we nog enkele opgeheven treinen, maar dat zijn sporadische gevallen. Reizigers kunnen weer van A naar B."
3 uur geledenROTTERDAM (ANP) - "Het was een obsessie. Het beheerste uw leven." Dat zei de voorzitter van de rechtbank in Rotterdam dinsdag tegen Mels van B. (46) uit Barendrecht, verdacht van ernstig seksueel misbruik van tientallen jonge meisjes. De verdachte beaamde de observatie van de rechter.
4 uur geleden