CIDI verrast door uitspraak export F-35-onderdelen
DEN HAAG (ANP) - Het Centrum Informatie en Documentatie Israël (CIDI) is "behoorlijk verrast" door de uitspraak in de zaak over de export van F-35-onderdelen door Nederland naar Israël. "Dat vonnis is volledig in tegenspraak met het eerdere vonnis van de rechtbank", stelt de organisatie.
Het gerechtshof in Den Haag bepaalde maandag dat Nederland de uitvoer van onderdelen voor F-35 gevechtsvliegtuigen naar Israël binnen zeven dagen moet stopzetten, omdat een "duidelijk risico" bestaat dat Israël het humanitair oorlogsrecht in Gaza schendt. Volgens het gerechtshof heeft de minister van Buitenlandse Handel de herbeoordeling van de vergunning voor de export na de uitbraak van de oorlog niet correct uitgevoerd. Daarbij hadden onder meer buitenlandpolitieke of economische afwegingen geen rol mogen spelen.
"Wat ons betreft, gaat deze uitspraak echt te ver", aldus het CIDI. Volgens de organisatie gaat het hof met de uitspraak "op de stoel zitten van de minister" en is het bovendien "in strijd met de beleidsvrijheid die de minister heeft". Het CIDI vindt dat juist een minister in staat is "een goed afgewogen beslissing" te nemen over dergelijke zaken.
De zaak was aangespannen door Oxfam Novib, PAX en The Rights Forum. In december wees de rechtbank hun eis nog af, maar in hoger beroep stelde het gerechtshof de mensenrechtenorganisaties maandag in het gelijk. Of de Staat in cassatie gaat tegen de uitspraak is nog niet bekend.
Meer uit Binnenland
LANDGRAAF (ANP) - Door een steekpartij in een winkelcentrum in Landgraaf (Limburg) is zondagmiddag een man gewond geraakt, meldt de politie. Kort na het incident is een verdachte aangehouden. Het gaat om een 51-jarige man uit Landgraaf.
9 uur geledenHEERENVEEN (ANP) - De jubileumeditie van De Hollandse 100 heeft een recordbedrag opgeleverd. Het sportevenement bracht tot nu toe 354.000 euro op voor onderzoek naar lymfeklierkanker, meldt de organisatie. Ruim 740 mensen deden mee aan de tiende editie van De Hollandse 100. Donateurs kunnen nog tot donderdag geld schenken.
9 uur geledenEINDHOVEN (ANP) - Een 21-jarige man uit Eindhoven is zaterdagavond aangehouden in een terrorismeonderzoek. Dat meldt de politie zondag. De politie onderzoekt of de man banden heeft met Islamitische Staat (IS).
11 uur geledenHILVERSUM (ANP) - Het programma RTL Tonight stopt. Dat heeft een woordvoerder aan het ANP bevestigd na een bericht van het AD. De laatste uitzending van het RTL 4-programma is op 12 juni. Vanaf komend najaar kiest de zender voor een "vertrouwde talkshowopzet", gepresenteerd door Renze Klamer.
12 uur geledenWAGENINGEN/LEIDEN (ANP) - Mensen met hooikoorts krijgen het dit voorjaar "behoorlijk voor de kiezen", schrijven deskundigen op Nature Today. Het seizoen begon al uitzonderlijk vroeg, met onder meer een recordhoge concentratie elzenpollen in de lucht. Afgelopen week was de pollenconcentratie van de es, populier, iep en haagbeuk hoog, melden het LUMC in Leiden en ziekenhuis Elkerliek in Helmond.
15 uur geledenHOORN (ANP) - Een van de drie mensen die zaterdagavond gewond raakten door een steekpartij in Hoorn, is overleden. Het gaat om een 29-jarige man uit Hoorn, meldt de politie.
16 uur geledenHOORN (ANP) - Aan de Italiaanse Zeedijk in Hoorn zijn zaterdagavond drie mensen gewond geraakt. Dat meldt de politie Noord-Holland. Om 23.22 uur werd er melding gemaakt van een steekincident, bevestigt een politiewoordvoerder. Het incident gebeurde op straat in het horecagebied.
23 uur geleden