CIDI telde vorig jaar meer antisemitische incidenten
DEN HAAG (ANP) - Het Centrum Informatie en Documentatie Israël (CIDI) registreerde vorig jaar in totaal 183 anti-Joodse incidenten, wat meer is dan de 135 incidenten in 2020 en ongeveer gelijkstaat aan de 182 in 2019. "Zorgwekkend is dat een toenemend aantal incidenten zich afspeelt op scholen verspreid over het hele land, van Alkmaar tot Dordrecht en van de Randstad tot in Limburg", zegt CIDI-directeur Hanna Luden.
Volgens het CIDI gaat het op scholen bijna altijd om pestgedrag van medeleerlingen richting kinderen van Joodse afkomst. Luden spreekt van "hartverscheurende verhalen van kinderen die zich afvragen waarom ze zo worden gehaat". De schoolleiding zou soms geen actie ondernemen.
De directeur stelt verder dat uit de cijfers blijkt dat de "trendmatige stijging van het aantal antisemitische incidenten blijft doorzetten". In het 'coronajaar' 2020 waren er minder incidenten, maar dat kwam volgens het CIDI mede door de lockdowns en daarmee de beperking van het aantal fysieke ontmoetingen.
Geschiedenislessen
Volgens het CIDI deden de pieken in antisemitische incidenten in 2021 zich vooral voor bij oplopende spanningen tussen Israël en de Palestijnen. "Nederlandse Joden worden verantwoordelijk gehouden voor acties van de Israëlische regering. Dit heeft een sterke invloed op gevoelens van onveiligheid van Joodse Nederlanders en leidt tot aarzeling om voor hun identiteit uit te komen in het openbaar, op het werk en elders."
Het CIDI pleit ervoor om, naast educatie over de Tweede Wereldoorlog en de Holocaust, ook de geschiedenis van het antisemitisme op te nemen in het onderwijscurriculum. "Daarnaast dient de politie meer middelen en bevoegdheden te krijgen om gevallen van discriminatie op te sporen en te vervolgen en moeten ambtsdragers onderwezen worden over het onderwerp."
Online-antisemitisme wordt overigens niet meegenomen in de monitor van het CIDI, omdat de hoeveelheid onlinedata "enorm" is en die een andere aanpak vereist. Binnenkort verschijnt wel een onderzoek van het CIDI hierover, uitgevoerd door de Universiteit Utrecht.
Meer uit Binnenland
DRIEBERGEN (ANP) - De politie heeft bij een grote actie 3800 kilo illegaal vuurwerk van de zwaarste categorie in beslag genomen bij Arnhem, Heijnen en Ulft. Daarbij zijn zeven personen aangehouden.
17 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Extinction Rebellion (XR) zegt verantwoordelijk te zijn voor het gooien van rode verf op de route van de glazen koets voor Prinsjesdag. De circa zes mensen die dat deden, riepen op het moment van hun daad ook "Extinction Rebellion".
27 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Activisten hebben dinsdag rode verf gegooid op het Lange Voorhout in Den Haag, ter hoogte van de Kloosterkerk en de kruising met de Kneuterdijk. Dat ziet een ANP-verslaggever. Later op de dag rijdt koning Willem-Alexander met de glazen koets over die straat richting de Koninklijke Schouwburg, waar hij de troonrede uitspreekt.
57 minuten geledenUTRECHT (ANP) - De dienstregeling van de NS wordt "deels gefaseerd opgestart" in delen van het door een grote storing getroffen gebied in Noord- en Oost-Nederland, meldt een woordvoerder. Op verschillende locaties langs het spoor zijn dinsdagochtend buizen en ander materiaal aangetroffen. Spoorbeheerder ProRail spreekt van sabotage.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Algemene Inlichtingen- en Veiligheidsdienst ondersteunt de politie bij het onderzoek naar de sabotage op het spoor. De AIVD richt zich op de vraag "uit welke hoek dit komt", zegt een woordvoerder.
1 uur geledenSTEENWIJK (ANP) - De trein die dinsdagochtend materiaal heeft geraakt dat op het spoor was gelegd, reed bij het Overijsselse Steenwijk. Spoorbeheerder ProRail bevestigt een bericht van de NOS daarover. Het ging om een NS-trein. Volgens een woordvoerder van het spoorbedrijf is er geen gevaar geweest voor de inzittenden.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Op vijf plekken in Gelderland zijn materialen op het spoor gevonden. Het gaat om Barneveld, Twello, Brummen, Putten en Lunteren, bevestigt een politiewoordvoerder na berichtgeving door Omroep Gelderland.
2 uur geleden