Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

CIDI telde vorig jaar meer antisemitische incidenten

CIDI telde vorig jaar meer antisemitische incidenten

DEN HAAG (ANP) - Het Centrum Informatie en Documentatie Israël (CIDI) registreerde vorig jaar in totaal 183 anti-Joodse incidenten, wat meer is dan de 135 incidenten in 2020 en ongeveer gelijkstaat aan de 182 in 2019. "Zorgwekkend is dat een toenemend aantal incidenten zich afspeelt op scholen verspreid over het hele land, van Alkmaar tot Dordrecht en van de Randstad tot in Limburg", zegt CIDI-directeur Hanna Luden.

Volgens het CIDI gaat het op scholen bijna altijd om pestgedrag van medeleerlingen richting kinderen van Joodse afkomst. Luden spreekt van "hartverscheurende verhalen van kinderen die zich afvragen waarom ze zo worden gehaat". De schoolleiding zou soms geen actie ondernemen.

De directeur stelt verder dat uit de cijfers blijkt dat de "trendmatige stijging van het aantal antisemitische incidenten blijft doorzetten". In het 'coronajaar' 2020 waren er minder incidenten, maar dat kwam volgens het CIDI mede door de lockdowns en daarmee de beperking van het aantal fysieke ontmoetingen.

Geschiedenislessen

Volgens het CIDI deden de pieken in antisemitische incidenten in 2021 zich vooral voor bij oplopende spanningen tussen Israël en de Palestijnen. "Nederlandse Joden worden verantwoordelijk gehouden voor acties van de Israëlische regering. Dit heeft een sterke invloed op gevoelens van onveiligheid van Joodse Nederlanders en leidt tot aarzeling om voor hun identiteit uit te komen in het openbaar, op het werk en elders."

Het CIDI pleit ervoor om, naast educatie over de Tweede Wereldoorlog en de Holocaust, ook de geschiedenis van het antisemitisme op te nemen in het onderwijscurriculum. "Daarnaast dient de politie meer middelen en bevoegdheden te krijgen om gevallen van discriminatie op te sporen en te vervolgen en moeten ambtsdragers onderwezen worden over het onderwerp."

Online-antisemitisme wordt overigens niet meegenomen in de monitor van het CIDI, omdat de hoeveelheid onlinedata "enorm" is en die een andere aanpak vereist. Binnenkort verschijnt wel een onderzoek van het CIDI hierover, uitgevoerd door de Universiteit Utrecht.

Meer uit Binnenland

Taakstraffen geëist voor grafschennis begraafplaats Amersfoort

UTRECHT (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft woensdag voor de rechtbank in Utrecht taakstraffen van 40 tot 200 uur geëist tegen vier vrouwen voor grafschennis. De verdachten zouden op 11 september 2021 hebben deelgenomen aan een paranormale sessie op de begraafplaats Rusthof bij Amersfoort.

28 minuten geleden
Eis 10 jaar cel voor beroven en verkrachten sekswerkers Amsterdam

AMSTERDAM (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft woensdag bij de rechtbank in Amsterdam tien jaar cel geëist tegen de 34-jarige Soufiane El A., voor het beroven, verkrachten en opsluiten van twee vrouwen. "Een buitengewoon nare zaak", aldus de officier van justitie.

58 minuten geleden
BuZa aan reizigers rond Madrid: neem contact op met familie

DEN HAAG (ANP) - Het ministerie van Buitenlandse Zaken (BuZa) roept Nederlanders in de regio tussen het Spaanse Madrid en Andalusië op hun familie of vrienden te laten weten hoe het met ze gaat. Bij de plaats Urda, circa 100 kilometer ten zuiden van Madrid, botsten woensdag twee hogesnelheidstreinen op elkaar. Daarbij zijn volgens verschillende Spaanse media tientallen doden gevallen.

2 uur geleden
Politie neemt servers in beslag bij internationaal onderzoek

UTRECHT (ANP) - De politie heeft tientallen servers in beslag genomen in een internationaal onderzoek naar een malafide hostingbedrijf. De onderneming wordt ervan verdacht medeplichtig te zijn aan het mogelijk maken van cybercriminaliteit.

4 uur geleden
Zelensky bezoekt woensdag Jetten en de koning

DEN HAAG (ANP) - President Zelensky van Oekraïne brengt woensdag een bezoek aan Nederland. In de middag ontmoet hij premier Jetten op het Catshuis. In de avond volgt een bezoek aan koning Willem-Alexander op Paleis Huis ten Bosch.

4 uur geleden
Kabinet zet in op grote rol bedrijfsleven in wederopbouw Oekraïne

DEN HAAG (ANP) - Het Nederlandse bedrijfsleven krijgt als het aan het kabinet ligt een grotere rol in de wederopbouw van Oekraïne na de oorlog met Rusland. Minister Sjoerd Sjoerdsma (Buitenlandse Handel en Ontwikkelingssamenwerking) is in Kyiv om daarover te praten, samen met voorzitter Coen van Oostrom van werkgeverskoepel VNO-NCW.

5 uur geleden
Monitor: kinderen nog steeds niet genoeg beschermd tegen geweld

LEIDEN (ANP) - Kinderen worden nog altijd niet goed genoeg gehoord en beschermd tegen onveiligheid en geweld. Ook heeft de overheid onvoldoende zicht op het aantal kinderen in Nederland dat opgroeit in een onveilige situatie. Dat stelt het Kinderrechtencollectief in de jaarlijkse monitor Kinderrechten in Beweging. De organisatie voert woensdagmiddag actie bij de Tweede Kamer.

8 uur geleden