Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

CIDI noemt kennis over Holocaust 'van essentieel belang'

CIDI noemt kennis over Holocaust 'van essentieel belang'

DEN HAAG (ANP) - "Alarmerend en schokkend", noemt Naomi Mestrum, directeur van het Centrum Informatie en Documentatie Israël (CIDI) de resultaten van een onderzoek over de kennis en het bewustzijn van de Jodenvervolging tijdens de Tweede Wereldoorlog. "De Holocaust is een dieptepunt in de moderne geschiedenis en laat duidelijk zien waar racisme en uitsluiting toe leiden. Het is van essentieel belang dat leerlingen deze geschiedenis kennen."

Helemaal nieuw zijn de bevindingen, waaruit onder meer naar voren komt dat jongeren twijfels hebben over de Holocaust, in het onderzoek niet voor het CIDI. "We hebben in het verleden ook al resultaten gezien van onderzoeken waar we niet heel blij van werden. Maar de situatie is wel verergerd", zegt Mestrum. De coronacrisis heeft daar volgens het CIDI mogelijk ook aan bijgedragen, vanwege de toename van complottheorieën en Holocaustontkenning en -bagatellisering.

De directeur doet dan ook een dringende oproep aan het onderwijs voor meer educatie over deze geschiedenis. "We doen er zelf ook veel aan. Zo organiseren we reizen met docenten naar Yad Vashem in Israël en Auschwitz." Voor die reizen is meer interesse dan tien jaar geleden. "Zeker onder jonge docenten. We hebben elk jaar wachtlijsten", aldus Mestrum. Of er dan niet meer dan de 25 beschikbare plekken moeten komen? Dan moet er volgens de directeur eerst meer geld zijn, bijvoorbeeld subsidie van de overheid. "Het wordt nu gefinancierd door de Joodse gemeenschap zelf."

Volgens Mestrum is educatie zo belangrijk, omdat de dynamiek van toen nog steeds terug is te zien in de huidige samenleving. "De dynamiek van vijandbeeld, complottheorieën, vooroordelen, institutioneel racisme en discriminatie. De geschiedenis heeft geleerd waar dat toe kan leiden. Dat mag echt niet worden vergeten."

Meer uit Binnenland

Soedanese verdachten migrantenboot langer vast

DEN HAAG (ANP) - De twee van mensensmokkel verdachte Soedanezen van de migrantenboot die zaterdag in Zeeland is onderschept, blijven voorlopig vastzitten. De onderzoeksrechter heeft het voorarrest met twee weken verlengd, meldt het Openbaar Ministerie.

30 minuten geleden
Asielzoekers mogen van rechtbank wel naar Italië worden gestuurd

HAARLEM (ANP) - Twee asielzoekers mogen worden teruggestuurd naar Italië. Daar waren ze Europa binnengekomen voordat ze doorreisden naar Nederland, dus daar hadden ze asiel moeten aanvragen. Dat heeft de rechtbank Den Haag dinsdag geoordeeld tijdens een zitting in Haarlem.

1 uur geleden
OM eist twaalf jaar cel voor doden vader en verbergen lichaam

ALKMAAR (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft twaalf jaar cel geëist tegen de 33-jarige Thijmen V. uit Heerhugowaard voor het doden van zijn vader (66) op 10 januari 2021 en het verbergen van het lichaam. De politie vond de lichaamsresten van de man in het huis van de verdachte in november 2024.

2 uur geleden
Provincies mogen alternatief stikstofplan maken rond natuur

DEN HAAG (ANP) - Provincies krijgen meer ruimte om het stikstofbeleid rondom gevoelige natuur in te vullen. Dat maakt het kabinet dinsdagmiddag bekend, zeggen ingewijden tegen het ANP. Dat kan betekenen dat de zones waar de beperkingen gelden kleiner worden, maar het beleid wel strenger wordt. De stikstofdoelen moeten namelijk nog steeds gehaald worden.

3 uur geleden
NS: langere treinen en vervangende bussen bij Rode Lijn-protest

AMSTERDAM (ANP) - De Nederlandse Spoorwegen zetten zondag 8 november langere treinen in richting Amsterdam voor de verwachte Rode Lijn-demonstratie op het Amsterdamse Museumplein. Dat meldt een woordvoerder van de NS. Ook komen er extra vervangende bussen rondom Rotterdam, waar het hele weekend geen treinen rijden door werkzaamheden.

3 uur geleden
Tot twintig jaar cel en tbs voor misbruik oppaskinderen 

UTRECHT (ANP) - De rechtbank in Utrecht heeft dinsdag de 57-jarige Richard van den B. uit Woudenberg veroordeeld tot twintig jaar cel en tbs met dwangverpleging voor het vele malen ernstig misbruiken van zeer jonge kinderen. Sommigen van hen werden gedrogeerd met GHB. Van den B.'s ex-vrouw Evertje van E. (34), betrokken bij het misbruik, kreeg twaalf jaar cel en tbs met dwangverpleging. "Een misbruikzaak van de buitencategorie", zo kenschetste de rechtbank de zaak in het vonnis.

4 uur geleden
Celstraf voor mishandeling bij pro-Palestijns protest UvA in 2024

AMSTERDAM (ANP) - De rechtbank in Amsterdam heeft een maand gevangenisstraf opgelegd aan een 37-jarige man voor een poging tot zware mishandeling van twee toeschouwers tijdens een pro-Palestinaprotest bij de Universiteit van Amsterdam op 6 mei 2024. Ook moet hij de slachtoffers in totaal ruim 2000 euro schadevergoeding betalen.

4 uur geleden