Church of England stapt uit Shell uit onvrede over klimaatbeleid
LONDEN (ANP/BLOOMBERG/AFP) - Het pensioenfonds van de Church of England verkoopt zijn belangen in grote olie- en gasbedrijven. Het bestuur van het fonds vindt dat deze bedrijven, waaronder Shell, niet genoeg doen om de klimaatdoelen van Parijs te halen.
Het is volgens de Engelse kerk duidelijk geworden dat Shell en enkele andere grote energieconcerns niet "voldoende ambitie hebben om in lijn met het akkoord van Parijs te decarboniseren", schrijft topman John Ball van het pensioenfonds.
Lange tijd vond de Church of England het nuttiger om als aandeelhouder in gesprek te blijven over klimaatzaken dan volledig uit Shell te stappen. Maar bij de laatste aandeelhoudersvergadering van Shell was al een koerswijziging te zien. De kerk stemde voor het eerst voor een aandeelhoudersresolutie waarin activisten het Britse bedrijf oproepen scherpere tussentijdse doelen te stellen voor het verminderen van de CO2-uitstoot.
Broeikgasvrij in 2050
Shell wil in 2050 per saldo geen broeikasgassen meer uitstoten, maar heeft volgens critici geen duidelijke tussentijdse doelen om die belofte waar te maken. Het bedrijf maakte onlangs bekend zijn zeer winstgevende gasdivisie te willen laten groeien en de olieproductie niet verder te verlagen. Dit leverde kritiek op van milieugroepen, die het bedrijf ervan betichten winst op de korte termijn belangrijker te vinden dan de strijd tegen klimaatverandering.
De stap van de Church of England is voor Shell vooral een tik voor het imago van het bedrijf, want het belang van de kerk in het bedrijf is maar klein. In totaal heeft de kerk bijna 1,4 miljoen Britse pond belegd in Shell, dat een totale beurswaarde heeft van bijna 158 miljard pond. Maar de kerk zit ook in veel samenwerkingsverbanden van institutionele beleggers en kan daar mogelijk andere aandeelhouders beïnvloeden.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is woensdag iets hoger geopend, na de verliesbeurt een dag eerder. AkzoNobel was een opvallende stijger op het Damrak. Het verfconcern, dat gaat fuseren met de Amerikaanse branchegenoot Axalta Coating Systems, verwierp onlangs een overnamebod van het Japanse Nippon Paint en het Amerikaanse Sherwin-Williams. Volgens AkzoNobel, bekend van merken als Dulux, Sikkens en Flexa, wordt doorgegaan met de fusie met Axalta.
22 minuten geledenOTTAWA (ANP/BLOOMBERG) - Canada heeft een deal gesloten met Duitsland voor de export van 1 miljoen ton vloeibaar gemaakt aardgas (lng) per jaar. Dat melden ingewijden aan persbureau Bloomberg. Canada zal de overeenkomst volgens de bronnen later op woensdag aankondigen.
1 uur geledenDELFT (ANP) - Het aantal miljoenenwoningen in Nederland is vorig jaar fors toegenomen, meldt marktonderzoeker Calcasa. In Nederland staan ruim 273.000 koopwoningen die minstens een miljoen euro waard zijn. Een op de zestien koopwoningen in Nederland is een miljoenenwoning. De meeste staan in Amsterdam, Den Haag en Utrecht.
1 uur geledenLONDEN (ANP/BLOOMBERG) - De ontslagen voorzitter van het Britse olie- en gasconcern BP, Albert Manifold, ontkent de beschuldigingen omtrent wangedrag. In een e-mail aan persbureau Bloomberg stelt hij dat er "valse verhalen" worden verteld rondom zijn gedwongen vertrek.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het aantal faillissementen is in april op jaarbasis afgenomen, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). In totaal werden er vorige maand 293 bedrijven failliet verklaard, een daling van 12 procent. Ten opzichte van maart daalde het aantal faillissementen met 3 procent.
2 uur geledenHEERHUGOWAARD (ANP) - Bouwbedrijf Heijmans heeft een opdracht gekregen voor de verbouwing van de penitentiaire inrichting (PI) van Heerhugowaard. De verbouwing van de gevangenis begint in januari volgend jaar en zal ongeveer 4,5 jaar duren. De opdracht levert Heijmans 83 miljoen euro aan omzet op.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Gemeenten gaven vorig jaar de helft minder vergunningen af voor tijdelijke woningen dan een jaar eerder. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) op basis van onderzoek dat is uitgevoerd in opdracht van het ministerie van Binnenlandse Zaken. Er werden in 2025 voor ongeveer 3000 tijdelijke woningen vergunningen afgegeven, tegenover 6000 in 2024.
3 uur geleden