Church of England stapt uit Shell uit onvrede over klimaatbeleid
LONDEN (ANP/BLOOMBERG/AFP) - Het pensioenfonds van de Church of England verkoopt zijn belangen in grote olie- en gasbedrijven. Het bestuur van het fonds vindt dat deze bedrijven, waaronder Shell, niet genoeg doen om de klimaatdoelen van Parijs te halen.
Het is volgens de Engelse kerk duidelijk geworden dat Shell en enkele andere grote energieconcerns niet "voldoende ambitie hebben om in lijn met het akkoord van Parijs te decarboniseren", schrijft topman John Ball van het pensioenfonds.
Lange tijd vond de Church of England het nuttiger om als aandeelhouder in gesprek te blijven over klimaatzaken dan volledig uit Shell te stappen. Maar bij de laatste aandeelhoudersvergadering van Shell was al een koerswijziging te zien. De kerk stemde voor het eerst voor een aandeelhoudersresolutie waarin activisten het Britse bedrijf oproepen scherpere tussentijdse doelen te stellen voor het verminderen van de CO2-uitstoot.
Broeikgasvrij in 2050
Shell wil in 2050 per saldo geen broeikasgassen meer uitstoten, maar heeft volgens critici geen duidelijke tussentijdse doelen om die belofte waar te maken. Het bedrijf maakte onlangs bekend zijn zeer winstgevende gasdivisie te willen laten groeien en de olieproductie niet verder te verlagen. Dit leverde kritiek op van milieugroepen, die het bedrijf ervan betichten winst op de korte termijn belangrijker te vinden dan de strijd tegen klimaatverandering.
De stap van de Church of England is voor Shell vooral een tik voor het imago van het bedrijf, want het belang van de kerk in het bedrijf is maar klein. In totaal heeft de kerk bijna 1,4 miljoen Britse pond belegd in Shell, dat een totale beurswaarde heeft van bijna 158 miljard pond. Maar de kerk zit ook in veel samenwerkingsverbanden van institutionele beleggers en kan daar mogelijk andere aandeelhouders beïnvloeden.
Meer uit Financieel
BRUSSEL (ANP) - De overlast door een staking op Brussels Airport is donderdag groter dan voorspeld. Vorige week werd bekend dat alle vertrekkende passagiersvluchten worden geschrapt. Daar komt meer dan de helft van alle aankomende vluchten bovenop, laat de luchthaven weten aan persbureau Belga.
19 minuten geledenFRANKFURT (ANP) - De Duitse luchtvaartmaatschappij Lufthansa zegt donderdag en vrijdag meer dan de helft van alle geplande vluchten door te laten gaan, ondanks de tweedaagse staking van piloten. Andere maatschappijen van het moederbedrijf van Lufthansa en partnermaatschappijen nemen een deel van de vluchten op zich.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Een aantal bedrijven sluit kantoren in Dubai of evacueert personeel, meldt persbureau AFP op basis van ingewijden. Onder andere de Amerikaanse bank Citi en consultancykantoren Deloitte en PwC ondernemen actie.
2 uur geledenLONDEN (ANP) - International SOS, een organisatie die bedrijven helpt personeel in veiligheid te brengen, heeft sinds het uitbreken van de Iranoorlog meer dan duizend mensen geëvacueerd uit het Midden-Oosten. Dat gebeurde zowel over land als door de lucht. De organisatie verwacht dat meer evacuaties volgen.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De aandelenbeurs in Amsterdam is woensdag vrijwel vlak gesloten. Daarmee kreeg de opleving van de AEX van een dag eerder geen duidelijk vervolg. Waar dalende olieprijzen toen nog voor optimisme op de aandelenbeurzen zorgden, nam de nervositeit weer toe toen energie weer duurder werd door de oorlog in het Midden-Oosten. Elders in Europa waren aanzienlijke verliezen te zien.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De strijd tussen het voormalige ledenparlement van FNV en het interim-bestuur van de vakbond krijgt een nieuw hoofdstuk. Oud-leden van het orgaan kondigden vorige maand aan in cassatie te gaan tegen een uitspraak van de ondernemingskamer, om zich te verzetten tegen een hervorming bij de bond. Maar ze hebben te weinig geld om daarvoor advies in te winnen. Daarom willen ze dat de ondernemingskamer het interim-bestuur opdraagt "alle nodige en mogelijke maatregelen" te treffen om de zaak alsnog mogelijk te maken, maakt het gerechtshof in Amsterdam bekend.
3 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De EU-lidstaten overwegen de Nederlandse oliehandelaar Niels Troost van de sanctielijst te halen, meldt de Financial Times. Troost werd in december 2024 op de sanctielijst gezet omdat zijn bedrijf Paramount Energy and Commodities DMCC herhaaldelijk Russische olie boven de olieprijslimiet verhandelde.
4 uur geleden