ChristenUnie wil niet langer met SGP op zelfde Europese kieslijst
DEN HAAG (ANP) - In aanloop naar de Europese Parlementsverkiezingen in 2024 heeft de ChristenUnie besloten de samenwerking met de SGP te beëindigen. Dat betekent dat beide partijen niet langer op een gezamenlijke kieslijst staan. Op grote thema's zijn de partijen te ver uit elkaar komen te liggen, aldus de ChristenUnie.
Hoewel de SGP en de ChristenUnie elkaar nog altijd vinden op voor de partijen belangrijke thema's, namen de verschillen in stemgedrag van beide partijen de afgelopen jaren toe. Onlangs spraken de partijbesturen elkaar over het samenstellen van een gezamenlijke lijst, waarop de ChristenUnie de stekker uit de samenwerking trok. De SGP had graag door willen gaan met de gezamenlijke lijst.
De partijen zaten al niet meer in dezelfde fractie in het Europees Parlement. Na de meest recente verkiezingen in 2019 sloot de ChristenUnie zich aan bij de christendemocratische Europese Volkspartij (EVP), terwijl de SGP bij de Europese Conservatieven en Hervormers (ECR) bleef. Met een gedeelde kieslijst kregen ze veelal twee zetels: één voor een kandidaat van de ChristenUnie, en één voor een SGP-parlementariër.
Volgens ChristenUnie-voorzitter Ankie van Tatenhove hebben de partijen de laatste jaren goed samengewerkt. Maar op grote thema’s als migratie en klimaat en de Europese samenwerking zijn de verschillen tussen de partijen steeds duidelijker zichtbaar. Voor de SGP is de breuk "pijnlijk". Volgens SGP-voorzitter Dick van Meeuwen kan deze leiden tot zetelverlies, voor een van de fracties in het Europees Parlement, misschien zelfs beide.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Nederland heeft andere landen om hulp gevraagd bij het bestrijden van de verschillende natuurbranden die momenteel woeden, schrijft justitieminister David van Weel (VVD) op X. Hij benadrukt hoe uitzonderlijk deze stap is. "Nederland levert vaak hulp en vraagt nu voor het eerst zelf."
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland heeft Israël opgeroepen om de veiligheid te waarborgen van Nederlandse opvarenden van de Global Sumud Flotilla. Van die vloot met humanitaire hulp voor Gaza heeft Israël meer dan twintig schepen onderschept. Nederland heeft daarover contact met Israëlische autoriteiten, meldt een woordvoerder van Buitenlandse Zaken na vragen van het ANP.
14 uur geledenDEN HAAG (ANP) - "We zorgen ervoor dat er bij elk gezin gewoon drinkwater uit de kraan blijft komen, ook in geval van zoetwatertekorten bij droogte", zegt minister Vincent Karremans (Infrastructuur en Waterstaat, VVD) in een reactie op het donderdag gepubliceerde onderzoek van de Raad voor de leefomgeving en infrastructuur (Rli). Volgens de raad staat de beschikbaarheid van drinkwater op de lange termijn ernstig onder druk.
17 uur geledenGORINCHEM (ANP) - Turkse Nederlanders in Gorinchem hebben veel te verduren gekregen na de gemeenteraadsverkiezingen vorige maand. Dat zegt burgemeester Reinie Melissant na het sluiten van de stemlokalen. De Zuid-Hollandse gemeente hield woensdag een nieuwe verkiezing, omdat er bij de vorige stembusgang mogelijk stemmen zijn geronseld.
1 dag geledenGORINCHEM (ANP) - Bij drie stembureaus in Gorinchem zijn woensdag geen opmerkelijkheden geweest. Dat laten de verschillende leden weten tijdens het tellen van de stemmen in het stadhuis. Rond de verkiezingen in maart ontstonden vermoedens van stemfraude met onder meer het ronselen van volmachten. Daarom was er woensdag een herstemming.
1 dag geledenGORINCHEM (ANP) - De stembureaus in Gorinchem, waar een herstemming voor de gemeenteraadsverkiezingen plaatsvond, zijn om 21.00 uur gesloten. Het tellen van de stemmen begint nu.
1 dag geledenSTRAATSBURG (ANP) - Een aantal fracties in het Europees Parlement vindt dat antisemitisme steviger moet worden bestraft. Zo riep de Nederlandse Europarlementariër Bert-Jan Ruissen (SGP) woensdag op tot "strenge regels en stevige handhaving" in een debat over het toenemende antisemitisme in Europa in het Europees Parlement.
1 dag geleden