ChristenUnie wil af van perverse incassopraktijk bij schuldenaren
DEN HAAG (ANP) - De manier waarop mensen met problematische schulden worden gedwongen tot betaling, moet en kan anders, vindt de ChristenUnie. Volgens Tweede Kamerlid Don Ceder is er een ware incasso-industrie ontstaan waarin tal van bedrijven en organisaties veel geld verdienen aan het innen van schulden en oplopende rente- en proceskosten. Mensen raken tegenwoordig relatief makkelijk in de schulden en velen zakken door de harde en lucratieve incassopraktijken daarna nog dieper in de ellende, stelt Ceder.
"De prikkels en het verdienmodel in het huidige systeem zijn verkeerd. De maatschappelijke kosten zijn uiteindelijk voor ons allemaal. We moeten allemaal weer oog krijgen voor de persoon achter dat bedrag, en hoe we diegene verder kunnen helpen", zegt het Kamerlid. Schuldeisers, incassobureaus, deurwaarders en energiebedrijven moeten daarom "de menselijke maat hanteren", vindt de kleinste regeringspartij. Ceder wil vooral dat deurwaarders een meer sociale en regisserende rol krijgen bij mogelijke alternatieven.
Het Kamerlid komt met "een maatschappelijk verantwoord incassoplan" om het verdienmodel aan banden te leggen. Zo wil hij dat schulden niet meer zomaar worden doorverkocht aan schuldopkopers, die de betrokkenen gaan najagen. Ceder wil dat de "oorspronkelijke eigenaar" van de schuld verantwoordelijk blijft voor wat er met een schuldenaar gebeurt. Ook zouden deurwaarders zo'n soort zorgplicht moeten krijgen en moeten energiebedrijven bewindvoering kunnen aanvragen als zij merken dat een huishouden de rekening telkens niet betaalt. Ook bepleit hij minder gerechtelijke procedures en een vereenvoudigd betalingsbevel, waardoor proceskosten niet onnodig oplopen.
Loonbeslag
Daarnaast wil de ChristenUnie dat er meer wordt gedaan om schulden te voorkomen. Mensen en vooral jongeren worden verleid om te kopen en pas later te betalen, maar zulke Buy Now Pay Later-diensten leiden vaak tot hoge incasso- en rentekosten. Ceder wil die renteopbrengsten maximeren, om oneindig oplopende kosten tegen te gaan. Ook wil hij dat vooral jongeren tot 27 jaar meer wegwijs worden in het beheer van hun geld.
Ook kunnen werkgevers meer doen als een werknemer ernstige betalingsproblemen heeft. Zij merken dit zodra er loonbeslag wordt opgelegd om schulden af te lossen. Elk jaar gebeurt dit ongeveer 500.000 keer. Ceder wil een nationaal akkoord met afspraken over de ondersteuning van werknemers met grote schulden. Ceder verwacht steun van de Tweede Kamer, omdat veel partijen toe willen naar een ander incassosysteem.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Het kabinet heeft kritiek op het besluit van de Verenigde Staten om de oliesancties tegen Rusland tijdelijk te verlichten. "Zeer onverstandig", noemde premier Rob Jetten de beslissing op zijn wekelijkse persconferentie na de ministerraad.
34 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - "We moeten door", zei minister Vincent Karremans (Infrastructuur, VVD) nadat de Raad van State zijn besluit vernietigde om maximaal 478.000 vluchten van en naar Schiphol toe te staan. "Het is belangrijk dat er een juridische basis komt onder Schiphol, en dat we afgaan van de gedoogsituatie."
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Nederlandse militairen die op uitzending zijn in Erbil in het noorden van Irak zijn daar weggehaald, omdat het te onveilig was. Dat zei minister Dilan Yeşilgöz (Defensie, VVD) vrijdag. Nabij de Koerdische stad sneuvelde een dag eerder een Franse militair bij een droneaanval, vijf anderen raakten gewond.
3 uur geledenLEIDEN (ANP) - Wonen is "prioriteit 1, 2 en 3" voor GroenLinks-PvdA bij de gemeenteraadsverkiezingen. Jesse Klaver zei tijdens het flyeren met vrijwilligers in Leiden dat iedereen de kans moet krijgen om een eigen leven op te bouwen.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Minister van Infrastructuur Vincent Karremans kijkt nog of hij een nieuwe poging wil doen om de snelwegen rond Utrecht te verbreden. "Als ik dat al ga doen, gaat het jaren duren", zei de VVD-minister vrijdag voor de ministerraad.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het is nog niet duidelijk wat de aangenomen motie over niet bezuinigen in de gehandicaptenzorg betekent voor de zorgplannen van het kabinet, stelt zorgminister Sophie Hermans. Voorafgaand aan de ministerraad zei ze dat ze dat samen met haar collega-minister Mirjam Sterk "rustig moet gaan bekijken".
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Asielminister Bart van den Brink snapt de frustratie van gemeenten als Hardenberg, waar asielzoekerscentra langer moeten openblijven. "We zijn in staat om het op te lossen, maar we hebben tijd nodig", zei de CDA-minister voorafgaand aan de ministerraad.
4 uur geleden