ChristenUnie stelt massaal testen voor als alternatief voor '2G'
DEN HAAG (ANP) - De ChristenUnie wil dat op de langere termijn iedereen, gevaccineerd of niet, zich steeds laat testen voor toegang. De partij doet dat als tegenvoorstel voor de plannen van het demissionaire kabinet. Daarin mogen mensen alleen naar bepaalde evenementen als zijn gevaccineerd zijn tegen het coronavirus of eerder besmet zijn geweest.
Premier Mark Rutte en zorgminister Hugo de Jonge verdedigen dit zogenoemde 2G-beleid dinsdag in de Tweede Kamer. Zij willen ermee voorkomen dat deze winter de ziekenhuizen overlopen, zonder dat daarvoor telkens zware beperkende maatregelen nodig zijn die ook gevaccineerden treffen. Zij lopen immers minder veel risico om ernstig ziek te worden.
Aan het wetsvoorstel wordt nog gewerkt, dat wordt op zijn vroegst eind deze week verwacht. Maar de ChristenUnie toonde zich eerder al kritisch over deze mogelijke aanpak, die in andere landen al wel wordt gevolgd, omdat die tot polarisatie en een tweedeling in de maatschappij zou kunnen leiden. Mede daardoor is steun voor 2G in de Kamer nog onzeker.
1G
"1G", zo noemt de ChristenUnie het eigen voorstel, dat dus geen onderscheid meer maakt tussen gevaccineerden en ongevaccineerden. Iedereen die naar een planbaar evenement wil, moet een PCR-test ondergaan. Voor meer dagelijkse activiteiten kan een antigeentest volstaan. Dat mag ook een zelftest zijn.
Ook omdat de bescherming door vaccins afneemt is het volgens de ChristenUnie belangrijk dat de komende tijd meer wordt getest. Door besmettingen sneller op te sporen kan het virus worden vertraagd en de druk op de zorg worden verlicht, denkt de partij.
Kamerlid Mirjam Bikker erkent dat vaccinaties "absoluut" een bijdrage leveren in de strijd tegen het coronavirus. "Maar als we weten dat de vaccinatiegraad nooit 100 procent zal zijn, dat de beschermingsgraad van vaccinaties afneemt en dat vaccinatie niet bij iedereen werkt, zal dat nooit de hele oplossing zijn."
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Bart van den Brink wordt namens het CDA minister van Asiel en Migratie, meldden meerdere bronnen aan het ANP. Hij voerde samen met fractievoorzitter Henri Bontenbal de onderhandelingen over de vorming van een minderheidskabinet met D66 en VVD.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Veel van de jongeren die door het toeslagenschandaal een studieschuld zijn aangegaan, zijn volgens demissionair staatssecretaris Sandra Palmen te helpen met bestaande regelingen. Die regelingen moeten "beter voor het voetlicht" worden gebracht, stelt de politica. Ze gaat niet mee in het pleidooi van kinder- en jeugdombudsmannen om de studieschuld van deze jongeren kwijt te schelden.
12 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Sandra Palmen gaat verder als staatssecretaris van Toeslagen en wordt daarmee de enige partijloze bewindsvrouw van het nieuwe kabinet. Ze heeft de aanstaande premier Rob Jetten (D66) gevraagd of ze kan rekenen op rugdekking. Die stelde Palmen volgens haar gerust door te zeggen "dat dit kabinet zich gaat kenmerken door samenwerking en verbinding zoeken met alle partijen". Ze heeft "voor de zekerheid een nieuw koffiezetapparaat aangeschaft".
12 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Voormalig informateur Rianne Letschert wordt minister van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap namens D66, bevestigen Haagse bronnen na berichtgeving van RTL Nieuws. De naam van de voorzitter van het college van bestuur van de Universiteit Maastricht circuleert al langer. Daarnaast wordt Judith Tielen staatssecretaris op het ministerie, meldt haar partij de VVD.
14 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De VVD draagt uitsluitend zittende bewindspersonen en Tweede Kamerleden aan voor een post in het nieuwe kabinet. Zo keert David van Weel terug als minister van Justitie en Veiligheid, de post die hij bekleedde voordat hij afgelopen zomer overstapte naar Buitenlandse Zaken.
15 uur geledenDEN HAAG (ANP) - VVD-leider Dilan Yeşilgöz verlaat de Kamerfractie van haar partij om minister van Defensie en vicepremier te worden in het nieuwe kabinet, meldt zij tegen de verzamelde pers in de Tweede Kamer. De huidige demissionaire defensieminister Ruben Brekelmans is in beeld als fractieleider. Maar het is volgens Yeşilgöz aan de fractie zelf om daarover te besluiten.
15 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Caroline van der Plas wordt er allerminst vrolijk van dat D66 de nieuwe minister van Landbouw levert. "Boeren zijn zich rotgeschrokken. En ik met hen", schrijft de BBB-leider op X. "De partij die veestapel wilde halveren en de grootste boerenprotesten in de historie ontketende."
16 uur geleden