ChristenUnie en VVD komen met plan tegen antisemitisme
DEN HAAG (ANP) - Coalitiepartijen ChristenUnie en de VVD zien dat antisemitisme groeit in Nederland, maken zich daar grote zorgen over en komen daarom met plannen om hier iets tegen te doen. Zij willen bijvoorbeeld dat elke voetbalclub verplicht met een aanpak tegen antisemitische en racistische leuzen moet komen.
"Zowel bij wedstrijden van Ajax, als bij wedstrijden van andere voetbalclubs klinken er geregeld vaak kwetsende spreekkoren ten aanzien van Joden", schrijven Gert-Jan Segers (ChristenUnie) en Ulysse Ellian (VVD) in een zogeheten initiatiefnota. Zij zien dat het voetbalsupporterschap in Nederland is "doorspekt" met antisemitisme en vinden dat er echt iets moet gebeuren om hier een eind aan te maken.
Scholieren van Joodse afkomst krijgen volgens de Kamerleden ook veel te maken met antisemitisme. Zij hebben bijvoorbeeld met twee Joodse middelbare scholieren gesproken die later liever naar Amerika of Israël verhuizen, omdat ze hier voor zichzelf geen toekomst zien. Daarom bepleiten de parlementariërs dat er een meldpunt komt voor antisemitisme op scholen. Ook willen ze dat elk kind minstens één keer een ervaringsverhaal moet horen over de Tweede Wereldoorlog.
Social media
Segers en Ellian constateren dat er bovendien veel antisemitisme is op social media. Daarom vragen zij aan het kabinet om in Nederland en in Europa afspraken te maken om "strenger op te treden tegen antisemitische uitingen op het internet".
De opstellers van de initiatiefnota willen daarnaast dat de Nationaal Coördinator Antisemitismebestrijding niet alleen de opdracht krijgt om antisemitisme te bestrijden, maar ook om het Joodse leven te "koesteren".
Roep om coördinator
Het ministerie van Justitie en Veiligheid heeft eerder al een speciale coördinator aangesteld die antisemitisme tegen moet gaan. Hij vindt dat er meer aandacht moet komen voor antisemitische uitingen op internet, zo schreef hij in oktober in een werkplan. De coördinator wil eveneens iets doen tegen spreekkoren in voetbalstadions, met behulp van gezichtsherkenning en door wedstrijden sneller stil te leggen.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Asielminister Bart van den Brink (CDA) zal binnenkort een strengere brief sturen om gemeenten te vragen opvangplekken te realiseren voor asielzoekers, zodat de spreidingswet goed kan worden uitgevoerd. "Gemeenten die niets hebben gedaan, gaan we vragen: wanneer kom je nou met locaties?"
2 uur geledenDEN HAAG/HELSINKI (ANP) - Door de sterk gestegen olieprijs voelen landen volgens premier Rob Jetten nog meer "de noodzaak" om op te treden tegen de schaduwvloot waarmee Rusland oliesancties omzeilt. Hij zei dat donderdag na een bijeenkomst met leiders van noordelijke landen in Helsinki waar werd gesproken over de aanpak van de schaduwvloot.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het Centraal Orgaan opvang asielzoekers (COA) onderschrijft de oproep aan gemeenten van de minister van Asiel en Migratie, Bart van den Brink, om met spoed voldoende opvanglocaties te realiseren. "Er is acuut noodopvang nodig om te voorkomen dat mensen op straat komen te staan", stelt het COA. "Door het nijpende tekort staat de menswaardigheid van de opvang zwaar onder druk. Dat is slecht voor het welzijn van onze bewoners."
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) snapt de oproep van asielminister Bart van den Brink (CDA) om snel meer opvangplekken voor asielzoekers te regelen. De vereniging hoopt "dat gemeenten kijken waar ze kunnen helpen", aldus een woordvoerder.
3 uur geledenHALFWEG (ANP) - GroenLinks en PvdA gaan vanaf juni samen verder onder de naam Progressief Nederland. "Roepnaam: PRO." Dat hebben de partijen, die samen de grootste oppositiefractie vormen in de Tweede Kamer, donderdag bekendgemaakt.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Asielminister Bart van den Brink (CDA) doet in een brief een "klemmend beroep" op gemeenten om met spoed noodopvangplekken voor asielzoekers te regelen. Dit is een van de maatregelen die moeten voorkomen "dat de opvang de komende weken onbeheersbaar wordt". Ook worden zoveel mogelijk asielzoekers geplaatst in bestaande locaties, als dat veilig kan. Dat kunnen ook meer mensen zijn dan afgesproken met de gemeenten.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland gaat met Duitsland in gesprek met landen die een mogelijke gastheer kunnen zijn voor een terugkeerhub. Tijdens een werkbezoek in Berlijn meldde asielminister Bart van den Brink samen met de Duitse minister Alexander Dobrindt (Binnenlandse Zaken) dat de landen dit aan willen kaarten tijdens gezamenlijke diplomatieke missies. Zij vermelden daarmee niet met welke landen zij de banden willen aanhalen.
9 uur geleden