ChristenUnie en VVD komen met plan tegen antisemitisme
DEN HAAG (ANP) - Coalitiepartijen ChristenUnie en de VVD zien dat antisemitisme groeit in Nederland, maken zich daar grote zorgen over en komen daarom met plannen om hier iets tegen te doen. Zij willen bijvoorbeeld dat elke voetbalclub verplicht met een aanpak tegen antisemitische en racistische leuzen moet komen.
"Zowel bij wedstrijden van Ajax, als bij wedstrijden van andere voetbalclubs klinken er geregeld vaak kwetsende spreekkoren ten aanzien van Joden", schrijven Gert-Jan Segers (ChristenUnie) en Ulysse Ellian (VVD) in een zogeheten initiatiefnota. Zij zien dat het voetbalsupporterschap in Nederland is "doorspekt" met antisemitisme en vinden dat er echt iets moet gebeuren om hier een eind aan te maken.
Scholieren van Joodse afkomst krijgen volgens de Kamerleden ook veel te maken met antisemitisme. Zij hebben bijvoorbeeld met twee Joodse middelbare scholieren gesproken die later liever naar Amerika of Israël verhuizen, omdat ze hier voor zichzelf geen toekomst zien. Daarom bepleiten de parlementariërs dat er een meldpunt komt voor antisemitisme op scholen. Ook willen ze dat elk kind minstens één keer een ervaringsverhaal moet horen over de Tweede Wereldoorlog.
Social media
Segers en Ellian constateren dat er bovendien veel antisemitisme is op social media. Daarom vragen zij aan het kabinet om in Nederland en in Europa afspraken te maken om "strenger op te treden tegen antisemitische uitingen op het internet".
De opstellers van de initiatiefnota willen daarnaast dat de Nationaal Coördinator Antisemitismebestrijding niet alleen de opdracht krijgt om antisemitisme te bestrijden, maar ook om het Joodse leven te "koesteren".
Roep om coördinator
Het ministerie van Justitie en Veiligheid heeft eerder al een speciale coördinator aangesteld die antisemitisme tegen moet gaan. Hij vindt dat er meer aandacht moet komen voor antisemitische uitingen op internet, zo schreef hij in oktober in een werkplan. De coördinator wil eveneens iets doen tegen spreekkoren in voetbalstadions, met behulp van gezichtsherkenning en door wedstrijden sneller stil te leggen.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - PVV, SP en 50PLUS vinden het een slecht idee om een eigen bijdrage te vragen voor wijkverpleging vanwege de nadelige gevolgen. Dat bleek woensdag tijdens een zorgdebat. Coalitiepartij CDA gaf aan niet doof te zijn voor de zorgen, maar desondanks voor het plan te zijn.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De zorgvilla's van het bedrijf ExpertCare kunnen voorlopig openblijven, schrijft minister Mirjam Sterk van Langdurige Zorg in een brief aan de Tweede Kamer. De woningen zouden eigenlijk na 31 maart sluiten, maar omdat er nog geen oplossing is gevonden, blijven ze nog even open.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het openbaar vervoer moet ook onderdeel zijn van mogelijke maatregelen tegen de gestegen prijzen door de Iran-oorlog waar het kabinet aan werkt. Dat vindt staatssecretaris Annet Bertram (Infrastructuur en Waterstaat, CDA), zei ze in een debat. In de Tweede Kamer klonk een brede wens om iets aan de kosten van het openbaar vervoer te doen.
11 uur geledenBREDA (ANP) - Oekraïne zit op een duidelijke koers naar een EU-lidmaatschap, schrijft buitenlandminister Tom Berendsen op X. Dinsdag werd de jaarlijkse "Lviv-conferentie" gehouden in Breda, waarbij Nederland en Oekraïne samenwerken om dichter bij een toetreding tot de Europese Unie te komen. "We staan klaar om elke stap te ondersteunen", aldus Berendsen.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Wie onder het aankomende vuurwerkverbod toch vuurwerk legaal wil afsteken, moet minimaal 18 jaar zijn, vindt de Tweede Kamer. Een motie van CDA en Partij voor de Dieren waar dat voorstel in staat, kreeg dinsdag steun van een Kamermeerderheid.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland maakt 6 miljoen euro extra vrij voor humanitaire hulp aan slachtoffers van de oorlog in het Midden-Oosten. "De humanitaire situatie in het #MiddenOosten verslechtert snel. Juist nu hulp onder druk staat, moeten we meer doen", laat minister Sjoerd Sjoerdsma (Ontwikkelingssamenwerking, D66) dinsdag op X weten.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Senator Robert van Gasteren is niet langer welkom in de fractie van BBB in de Eerste Kamer. Dat meldt een woordvoerder van BBB. Aanleiding is dat Van Gasteren afgelopen vrijdag tijdens een ledenbijeenkomst publiekelijk zijn lidmaatschap van de partij opzegde.
1 dag geleden