Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Christendemocraat Merz wil snel nieuwe regeringscoalitie vormen

Christendemocraat Merz wil snel nieuwe regeringscoalitie vormen

BERLIJN (ANP) - De Duitse christendemocraat Friedrich Merz wil snel een nieuwe Duitse regering onder zijn leiding vormen. Duitsland heeft nu niets aan lange onderhandelingen, zei de CDU-leider kort na de door hem gewonnen parlementsverkiezingen. Zijn partij is samen met zusterpartij CSU de grootste fractie geworden.

"De wereld buiten wacht niet op ons", aldus Merz. "Vanavond vieren we feest, maar morgen gaan we meteen aan de slag." Duitsland kampt onder meer met een kwakkelende economie en illegale migratie.

Volgens prognoses na sluiting van de stembureaus kan Merz een zogenoemde grote coalitie vormen van christendemocraten en de sociaaldemocratische SPD. Samen beschikken ze over een krappe meerderheid.

Scholz

Verliezend bondskanselier Olaf Scholz sprak over een wrang resultaat voor zijn SPD, die het slechtste resultaat ooit in de Bondsdag behaalde. SPD-kopstuk Boris Pistorius, tevens minister van Defensie, zei op een aanbod van Merz te wachten. Hij benadrukte de noodzaak van een "democratische stabiele regering", en wees kritisch op de grote groei van de rechts-radicale AfD.

Grote coalities zijn niet ongebruikelijk in de Duitse politiek. Voormalig bondskanselier Angela Merkel leidde er drie, onderbroken door vier jaar samenwerking met de liberalen.

De opkomst zondag lag op 83 tot 84 procent, volgens de zenders ARD en ZDF. Dat is het hoogste cijfer sinds de Duitse hereniging in 1990.

Meer uit Buitenland

Burgemeester New York roept regering VS op Netanyahu op te pakken

NEW YORK (ANP) - Burgemeester van New York Zohran Mamdani heeft de regering-Trump opgeroepen om de Israëlische premier Benjamin Netanyahu te arresteren als die in september naar New York komt voor de algemene vergadering van de Verenigde Naties. De reden is dat het gemeentebestuur niet wettelijk bevoegd is Netanyahu te laten arresteren, zoals Mamdani wilde, aldus The New York Times.

2 uur geleden
Natuurbrand in Zuid-Franse regio Var breidt zich snel uit

COTIGNAC/CORRENS (ANP/AFP) - In het departement Var, in het zuiden van Frankrijk, is dinsdag een zich snel uitbreidende natuurbrand uitgebroken. Honderden mensen zijn hun huizen ontvlucht, terwijl bijna duizend brandweerlieden en blusvliegtuigen de brand bestrijden.

3 uur geleden
Oekraïense oud-minister Fedorov blij met ontslag legerleider

KYIV (ANP) - De gewezen Oekraïense minister van Defensie Mychajlo Fedorov is blij dat president Volodymyr Zelensky een nieuwe commandant der strijdkrachten heeft aangewezen. Op sociale media spreekt Fedorov van "een frisse wind en een bron van nieuwe hoop in de strijd van het vrije volk voor vrijheid en gerechtigheid".

8 uur geleden
Hegseth schat kosten Iranoorlog voor VS op 37,5 miljard dollar

WASHINGTON (ANP/RTR/AFP) - De Amerikaanse minister van Defensie Pete Hegseth schat dat de Iranoorlog de VS tot dusver zo'n 37,5 miljard dollar (circa 32,5 miljard euro) heeft gekost. Halverwege mei werd nog gesproken over een bedrag van bijna 29 miljard dollar.

8 uur geleden
Oekraïense president Zelensky ontslaat legerleider Syrsky

KYIV (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky vervangt zijn commandant der strijdkrachten, Oleksandr Syrsky. Dat meldt hij op Telegram. De functie zal worden overgenomen door Mychajlo Drapaty.

9 uur geleden
Dodental loopt op na kapseizen veerboot in Guyana

GEORGETOWN (ANP/DPA) - Het dodental na een bootongeluk in Guyana is opgelopen naar 41. Een veerboot kapseisde afgelopen weekend en als gevolg daarvan zijn nog tientallen mensen vermist.

10 uur geleden
Venezuela meldt drie doden met hantabesmetting

CARACAS (ANP/AFP) - Drie mensen in Venezuela zijn overleden nadat zij het hantavirus hadden opgelopen. Dat meldt het ministerie van Volksgezondheid van dat land. Het voegde eraan toe dat er geen aanwijzingen zijn dat het gaat om een besmetting van mens op mens.

10 uur geleden