Christelijke partijen en DENK fel tegen controle weekendscholen
DEN HAAG (ANP) - Tijdens het debat over de onderwijsbegroting hebben de christelijke partijen en DENK veel kritiek op het kabinetsplan om inspecties bij weekendscholen mogelijk te maken. Doğukan Ergin (DENK) vreest dat PVV-bewindslieden met deze wet in handen op "koranscholenjacht" gaan. Staatssecretaris Mariëlle Paul (Funderend Onderwijs) werpt die suggestie "verre van" zich.
Eerder deze maand heeft de bewindsvrouw een conceptwetsvoorstel gepubliceerd waarover ouders, docenten en andere belanghebbenden hun mening mogen geven. Dit moet het mogelijk maken voor de Inspectie van het Onderwijs om weekendscholen te controleren bij meldingen van mogelijke misstanden. Controles zijn alleen toegestaan bij een 'redelijk vermoeden' dat de wet wordt overtreden en nadat een onafhankelijke commissie hierover advies heeft gegeven.
De staatssecretaris is ervan overtuigd dat er bij "99 procent" van de weekendscholen geen problemen zijn. Maar als kinderen daar worden "aangezet tot haat, discriminatie of geweld" wil ze kunnen ingrijpen. Nu zijn haar "handen gebonden" om dat te doen. Daardoor kon volgens Paul bijvoorbeeld niet worden ingegrepen toen media vorig jaar meldden dat de Chinese Communistische Partij via weekendscholen invloed uitoefent op mensen met een Chinese achtergrond.
'Vernietigende' notitie
"Daar waar sprake is van haatzaaien, geweld en noem maar op, moet er ingegrepen worden, maar wel via de juiste instituten", bracht Don Ceder (ChristenUnie) daartegenin. Hij ziet hierin een rol voor organisaties als het Openbaar Ministerie en de AIVD, maar niet voor de Inspectie van het Onderwijs. Ceder verwijst ook naar een "vernietigende" notitie waarin de inspectie zich uitspreekt tegen de wet. "Niet effectief, niet het juiste orgaan, doe het ons niet aan, we weten niet welk probleem het oplost", vat het Kamerlid samen. Hij en andere christelijke politici vrezen voor inspecties bij zondagscholen.
In de maatschappij is volgens Chris Stoffer (SGP) "veel onrust" over dit plan, waarmee "alle jonge kinderen van vier tot zeventien onder staatstoezicht" worden gesteld. Hij en ook Ceder willen van Paul weten of ze haar voorstel bij veel negatieve reacties wil intrekken. Dat ziet de staatssecretaris niet gebeuren: als ze niet overtuigd was van de noodzaak, had ze het niet ingediend. Tot aanpassingen is ze wel bereid.
Harmen Krul (CDA) zegt alvast het kabinet "op geen enkele manier" te helpen als meer mensen of middelen nodig blijken om de wet uit te voeren.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Ook justitieminister David van Weel (VVD) biedt zijn excuses aan voor zijn communicatie over het dossier-Lisa. Hij zei dat ongeveer 1700 politieagenten in het "dossier" van de vermoorde Lisa hadden gekeken, maar hij corrigeert dat nu naar "politiesystemen". Door zijn eerdere woordkeuze zouden agenten zich geschoffeerd hebben gevoeld.
1 uur geledenTER APEL (ANP) - Na aanhoudende berichten over overlastgevende asielzoekers in Emmen zet minister Bart van den Brink (Asiel, CDA) extra mensen in om het toezicht op straat te verscherpen. Tijdens zijn eerste bezoek als bewindsman aan het aanmeldcentrum in Ter Apel maakte hij bekend zes buitengewoon opsporingsambtenaren (boa's) en een teamleider in te zetten en bovendien de toezichtteams op straat met acht mensen te versterken.
3 uur geledenTER APEL (ANP) - Twee weken na zijn aanstelling bracht asielminister Bart van den Brink (CDA) maandag zijn eerste werkbezoek aan het aanmeldcentrum van Ter Apel, om daar "rust, reinheid, regelmaat" te beloven. Burgemeester Jaap Velema vindt het snelle bezoek "een goede eerste stap voor het opbouwen van een vertrouwensrelatie". Maar hij is ook afwachtend. "Het zal allemaal wel even moeten blijken."
5 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Minister Eelco Heinen (Financiën, VVD) vindt het nog te vroeg om maatregelen te nemen tegen de stijgende energieprijzen door de oorlog in Iran. "We zien nu een heftige marktreactie, maar hoe het zich verder ontwikkelt, weten we simpelweg nog niet", zei hij voorafgaand aan de vergadering met de ministers van Financiën van de eurolanden in Brussel.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Minister Hans Vijlbrief (Sociale Zaken en Werkgelegenheid) feliciteert Hans Spekman met zijn benoeming tot voorzitter van vakbond FNV. "Ik ken hem als een sociaal betrokken en bevlogen mens", aldus de D66-bewindsman. Hij zegt uit te kijken naar de samenwerking met Spekman. "Nederland kent een lange traditie van overleg in de polder, en daarvoor is een sterke vakbond onmisbaar."
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het bestuur van BBB "betreurt" dat een brief waarin een groep prominente leden zorgen uitte over de gang van zaken binnen de partij, "in de media is beland". Dat laat secretaris Ronne Smolders in een verklaring weten. In de brief spraken enkele tientallen leden, onder wie senatoren en oud-bewindspersonen, hun ongenoegen uit over het vertrek van Mona Keijzer, nadat zij gepasseerd was als opvolger van partijleider Caroline van der Plas.
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Minister-president Rob Jetten (D66) ziet nog geen aanleiding om de belasting op brandstof te verlagen. In het televisieprogramma Nieuwsuur zei de premier dat hij de stijgende prijzen voor benzine en diesel wel in de gaten houdt.
23 uur geleden