Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Christelijke partijen en DENK fel tegen controle weekendscholen

Christelijke partijen en DENK fel tegen controle weekendscholen

DEN HAAG (ANP) - Tijdens het debat over de onderwijsbegroting hebben de christelijke partijen en DENK veel kritiek op het kabinetsplan om inspecties bij weekendscholen mogelijk te maken. Doğukan Ergin (DENK) vreest dat PVV-bewindslieden met deze wet in handen op "koranscholenjacht" gaan. Staatssecretaris Mariëlle Paul (Funderend Onderwijs) werpt die suggestie "verre van" zich.

Eerder deze maand heeft de bewindsvrouw een conceptwetsvoorstel gepubliceerd waarover ouders, docenten en andere belanghebbenden hun mening mogen geven. Dit moet het mogelijk maken voor de Inspectie van het Onderwijs om weekendscholen te controleren bij meldingen van mogelijke misstanden. Controles zijn alleen toegestaan bij een 'redelijk vermoeden' dat de wet wordt overtreden en nadat een onafhankelijke commissie hierover advies heeft gegeven.

De staatssecretaris is ervan overtuigd dat er bij "99 procent" van de weekendscholen geen problemen zijn. Maar als kinderen daar worden "aangezet tot haat, discriminatie of geweld" wil ze kunnen ingrijpen. Nu zijn haar "handen gebonden" om dat te doen. Daardoor kon volgens Paul bijvoorbeeld niet worden ingegrepen toen media vorig jaar meldden dat de Chinese Communistische Partij via weekendscholen invloed uitoefent op mensen met een Chinese achtergrond.

'Vernietigende' notitie

"Daar waar sprake is van haatzaaien, geweld en noem maar op, moet er ingegrepen worden, maar wel via de juiste instituten", bracht Don Ceder (ChristenUnie) daartegenin. Hij ziet hierin een rol voor organisaties als het Openbaar Ministerie en de AIVD, maar niet voor de Inspectie van het Onderwijs. Ceder verwijst ook naar een "vernietigende" notitie waarin de inspectie zich uitspreekt tegen de wet. "Niet effectief, niet het juiste orgaan, doe het ons niet aan, we weten niet welk probleem het oplost", vat het Kamerlid samen. Hij en andere christelijke politici vrezen voor inspecties bij zondagscholen.

In de maatschappij is volgens Chris Stoffer (SGP) "veel onrust" over dit plan, waarmee "alle jonge kinderen van vier tot zeventien onder staatstoezicht" worden gesteld. Hij en ook Ceder willen van Paul weten of ze haar voorstel bij veel negatieve reacties wil intrekken. Dat ziet de staatssecretaris niet gebeuren: als ze niet overtuigd was van de noodzaak, had ze het niet ingediend. Tot aanpassingen is ze wel bereid.

Harmen Krul (CDA) zegt alvast het kabinet "op geen enkele manier" te helpen als meer mensen of middelen nodig blijken om de wet uit te voeren.

Meer uit Politiek

Schoof verwacht concreet EU-plan voor concurrentiekracht in maart

RIJKHOVEN (ANP) - De Europese Commissie zal in maart met een actieplan komen met concrete maatregelen voor 2026 en 2027 om de Europese concurrentiekracht vooruit te helpen. Dat zei demissionair premier Dick Schoof na afloop van zijn laatste EU-evenement. Op de heidag op een kasteel in Alden Biesen concludeerden de EU-leiders dat ze op korte termijn meer plannen willen zien om Europa economisch vooruit te helpen.

2 uur geleden
Kabinet ziet weinig ruimte om in te grijpen bij vuilstort Bonaire

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet ziet weinig ruimte om in te grijpen bij Selibon Lagun, de vuilstort op Bonaire waar recent opnieuw branden uitbraken. De Nationale ombudsman heeft de landelijke overheid gevraagd in te grijpen, en donderdag schaarde een groot deel van de Tweede Kamer zich in een debat achter hem. Tot frustratie van Kamerleden lijkt snelle actie er niet in te zitten.

5 uur geleden
Kamermeerderheid wil dat aansluitstop op stroom wordt voorkomen

DEN HAAG (ANP) - De dreigende aansluitstop op het stroomnet voor woningen en kleine bedrijven in drie provincies moet worden voorkomen, vindt een ruime meerderheid in de Tweede Kamer. Veel partijen zijn onaangenaam verrast door de waarschuwing van netbeheerder TenneT dat de krapte op het net zo nijpend is geworden dat die ingreep mogelijk nodig is.

7 uur geleden
Tielen wil strengere regels voor buitenlands donorsperma

DEN HAAG (ANP) - Strengere voorwaarden voor buitenlands donorsperma moeten voorkomen dat in Nederland kinderen worden geboren van massadonoren, schrijft demissionair staatssecretaris Judith Tielen (Volksgezondheid, VVD) in een brief aan de Tweede Kamer. Ze noemt drie opties, waarvan de belangrijkste is om donorzaad alleen in Nederland toe te staan als er een maximum op het gebruik zit.

8 uur geleden
Schoof ziet meer urgentie bij EU-leiders voor economische stappen

RIJKHOVEN (ANP) - Demissionair premier Dick Schoof denkt dat de huidige geopolitieke situatie zorgt voor een gevoel van urgentie bij EU-leiders om stappen te zetten voor de Europese economie. Dat zei hij voorafgaand aan een informeel overleg met EU-leiders in het Vlaamse kasteel Alden Biesen.

10 uur geleden
Kamer wil dat kabinet overname bedrijf achter DigiD tegenhoudt

DEN HAAG (ANP) - Een ruime Kamermeerderheid wil dat het kabinet de overname van het bedrijf achter DigiD tegenhoudt. Het Amerikaanse Kyndryl wil Solvinity kopen. Demissionair staatssecretaris Eddie van Marum (digitalisering, BBB) zei in reactie hierop dat hij eerst onderzoeken naar de overname wil afwachten.

1 dag geleden
Drentse BBB gaat weer op zoek naar een nieuwe gedeputeerde

ASSEN (ANP) - De BBB in Drenthe gaat op zoek naar een vervanger voor de woensdag opgestapte gedeputeerde Gert-Jan Schuinder. "Drenthe moet bestuurd worden en we moeten het vertrouwen terugwinnen", zei BBB-fractievoorzitter Willem Vossebeld. CDA, VVD en PvdA willen in de coalitie verder met BBB om goede dingen voor Drenthe te doen.

1 dag geleden