Choreograaf Marco Gerris krijgt Johannes Vermeerprijs 2025
AMSTERDAM (ANP) - Choreograaf en danstheaterregisseur Marco Gerris krijgt de Johannes Vermeerprijs 2025 voor zijn "baanbrekende werk, waarin hij urban sports, dans, theater en andere disciplines op een geheel eigen manier weet samen te brengen". Dat meldt de jury, die de prijs unaniem aan Gerris toekende.
"Met zijn producties bereikt hij al tientallen jaren een groot publiek van vaak nieuwe dansliefhebbers en generaties en is daarmee volgens de jury een grote inspirator en vernieuwer van het danstheater in Nederland." De prijs wordt op 17 november uitgereikt door cultuurminister Gouke Moes in de Nieuwe Kerk in Den Haag.
In de verantwoording wordt Gerris een veelzijdige en authentieke danstheatermaker genoemd. Hij is een "absolute vernieuwer". "Marco Gerris weet de geest van de tijd te pakken en te incorporeren in theatrale vormen", aldus de jury.
De Johannes Vermeerprijs is nog niet eerder naar een kunstenaar in het dansveld gegaan. "De keuze van de jury impliceert erkenning voor de positie van deze kunstvorm in het Nederlandse kunstenveld."
Meer uit Binnenland
WIJK AAN ZEE (ANP) - Het Tata Steel schaaktoernooi in Wijk aan Zee kon zaterdag niet op tijd van start gaan door een protestactie van Extinction Rebellion (XR). Dat zei een woordvoerder van het schaaktoernooi, dat volgens de planning om 14.00 uur had moeten beginnen.
7 uur geledenUTRECHT (ANP) - Sommige Utrechtse ondernemers moeten er rekening mee houden dat ze op korte termijn geen toegang krijgen tot hun beschadigde pand. Dat zegt Jeroen Roose-van Leijden van Centrummanagement Utrecht (CMU). Het gaat om een aantal mensen die een onderneming hebben in het deel van de historische binnenstad waar een grote explosie afgelopen donderdag voor flinke ravage zorgde.
8 uur geledenHARDERWIJK (ANP) - De oudste dolfijn van Nederland, Honey, is overleden. Het Dolfinarium in Harderwijk, waar het dier sinds 1994 in gevangenschap leefde, heeft haar laten inslapen.
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Er waren iets minder verkeersongelukken in 2025 dan een jaar eerder. Dat blijkt uit een analyse van het ANP van nieuwe politiecijfers. De politie registreerde het afgelopen jaar ongeveer 75.800 wegongevallen, ruim 600 minder dan in 2024. Het aantal verkeersongelukken daalt daarmee voor de derde keer op rij.
15 uur geledenEINDHOVEN (ANP) - Een man in Eindhoven is in de nacht van vrijdag op zaterdag zwaargewond geraakt bij een steekincident. Dat meldt de politie op X. Er zijn twee verdachten aangehouden.
17 uur geledenDE BILT (ANP) - In de noordelijke helft van het land kan het verkeer in de nacht van vrijdag op zaterdag plaatselijk last hebben van dichte mist, aldus het KNMI. In de loop van de nacht neemt de kans hierop vanuit het zuiden af.
21 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet heeft 5,7 miljoen euro betaald voor de kunstroof in het Drents Museum van begin vorig jaar. Toen werd onder meer een gouden helm uit Roemenië gestolen. Dat meldt demissionair minister Gouke Moes (Onderwijs, Cultuur en Wetenschap, BBB) in een brief aan de Tweede Kamer.
1 dag geleden