Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Chodorkovski kreeg geen eerlijk proces

Chodorkovski kreeg geen eerlijk proces

STRAATSBURG (ANP) - Michail Chodorkovski, de voormalige eigenaar van de Russische oliemaatschappij Yukos, en zijn oud-zakenpartner Platon Lebedev hebben geen eerlijk proces gehad in Rusland. Dat heeft het Europees Hof voor de Rechten van de Mens (EHRM) geoordeeld.

De Russische rechters hadden een onderzoek naar getuigen geweigerd en lieten ontlastend bewijs niet toe, aldus het hof in Straatsburg. Dat zegt wel dat geen sprake was van een politiek proces, zoals het tweetal had aangevoerd. Het duo krijgt geen financiële compensatie toegekend.

Chodorkovski, een tegenstander van president Poetin en ooit de rijkste man van Rusland, werd in 2005 veroordeeld tot negen jaar voor fraude en belastingontwijking. In die zaak kende het EHRM hem eerder een schadevergoeding toe vanwege de slechte detentieomstandigheden. In 2010 volgde een veroordeling voor verduistering van olie en witwassen. Daarover zegt het hof nu dat het geen eerlijk proces was, hoewel de rechters wel onafhankelijk waren en het principe van het vermoeden van onschuld in acht is genomen.

Chodorkovski kwam in 2013 vervroegd vrij na bijna tien jaar cel. Hij verblijft tegenwoordig in Londen.

Meer uit Buitenland

Koning stuurt aan op doorbraak begrotingscrisis België

BRUSSEL (ANP) - De Belgische koning Filip spreekt dinsdag, woensdag en donderdag met de partijvoorzitters van de vijf coalitiepartijen. Vrijdagochtend komt premier Bart De Wever opnieuw bij de koning. Dan moet het duidelijk worden of er nog hoop is op een begrotingsakkoord, of dat verkiezingen onvermijdelijk zijn. De koning voelt niets voor nieuwe verkiezingen.

1 uur geleden
Wizz Air-vliegtuig wijkt om bomdreiging uit naar Boedapest

BOEDAPEST (ANP/RTR) - Een vliegtuig van de Hongaarse luchtvaartmaatschappij Wizz Air, op weg van Londen naar Sofia, is vanwege een bomdreiging uitgeweken naar Boedapest. Daar is het toestel veilig onder begeleiding geland op de internationale luchthaven.

1 uur geleden
China spreekt steun aan Iran uit bij beschermen soevereiniteit

BEIJING (ANP/AFP) - China steunt Iran "bij het beschermen van de eigen soevereiniteit en veiligheid". De Chinese buitenlandminister Wang Yi zei dat tijdens een bezoek van een Iraanse veiligheidsfunctionaris aan Beijing.

1 uur geleden
Honderden verwelkomen Britse avonturier na tocht van 28 jaar

HULL (ANP/AFP) - Een Britse avonturier is maandag na een wandeltocht van 50.000 kilometer in zijn geboorteplaats Hull in Noordoost-Engeland door zo'n vijfhonderd mensen verwelkomd. Karl Bushby begon zijn reis 28 jaar geleden vanuit Chili.

2 uur geleden
EU veroordeelt militaire escalatie door de Houthi's in Jemen

BRUSSEL (ANP) - De Europese Unie veroordeelt de aanhoudende militaire escalatie door de Houthi's in Jemen. Alle militaire acties van de Houthi's moeten onmiddellijk worden gestaakt, stelt EU-buitenlandchef Kaja Kallas namens de EU.

2 uur geleden
Rusland: maandelijks hulp voor uitgehongerd Oekraïens Olesjky

MOSKOU/KYIV (ANP/RTR) - De benarde Oekraïense stad Olesjky kan maandelijks humanitaire hulptransporten verwachten, zegt bezetter Rusland. Dat zou het land met bemiddelaar Melania Trump hebben afgesproken nu niet alle inwoners een gevechtspauze hebben aangegrepen om een veilig heenkomen te zoeken.

4 uur geleden
Israëlisch leger trekt zich terug uit Hebron op de Westoever

HEBRON (ANP/AFP/RTR) - Het Israëlische leger heeft zich teruggetrokken uit Hebron op de bezette Westelijke Jordaanoever na een militaire operatie, aldus een militaire functionaris. De operatie begon nadat twee Palestijnen twee Israëlische soldaten hadden doodgeschoten in Hebron. De schutters werden hierna zelf gedood.

4 uur geleden