Chodorkovski kreeg geen eerlijk proces
STRAATSBURG (ANP) - Michail Chodorkovski, de voormalige eigenaar van de Russische oliemaatschappij Yukos, en zijn oud-zakenpartner Platon Lebedev hebben geen eerlijk proces gehad in Rusland. Dat heeft het Europees Hof voor de Rechten van de Mens (EHRM) geoordeeld.
De Russische rechters hadden een onderzoek naar getuigen geweigerd en lieten ontlastend bewijs niet toe, aldus het hof in Straatsburg. Dat zegt wel dat geen sprake was van een politiek proces, zoals het tweetal had aangevoerd. Het duo krijgt geen financiële compensatie toegekend.
Chodorkovski, een tegenstander van president Poetin en ooit de rijkste man van Rusland, werd in 2005 veroordeeld tot negen jaar voor fraude en belastingontwijking. In die zaak kende het EHRM hem eerder een schadevergoeding toe vanwege de slechte detentieomstandigheden. In 2010 volgde een veroordeling voor verduistering van olie en witwassen. Daarover zegt het hof nu dat het geen eerlijk proces was, hoewel de rechters wel onafhankelijk waren en het principe van het vermoeden van onschuld in acht is genomen.
Chodorkovski kwam in 2013 vervroegd vrij na bijna tien jaar cel. Hij verblijft tegenwoordig in Londen.
Meer uit Buitenland
PARIJS (ANP) - Een studentenprotest in de binnenstad van Parijs mag donderdag toch doorgaan. Een rechter heeft het verbod opgeschort, schrijven Franse media. Het protest moest om 14.00 uur van start gaan, maar werd rond dat tijdstip goedgekeurd. Volgens Le Parisien is de mars van de studentenbeweging Interfac inmiddels begonnen.
45 minuten geledenKYIV (ANP) - Bij de nachtelijke Russische aanvallen op Oekraïne zijn drie ballistische raketten met clustermunitie ingezet. Dat schrijft de Oekraïense president Volodymyr Zelensky op X. Dergelijke munitie springt open voordat ze inslaat, om uiteen te vallen in meerdere kleinere springkoppen en zo meer schade aan te richten.
47 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie presenteert komende week haar nieuwe voorstel voor versterking van de EU-grensbewakingsdienst Frontex. De Groenen maken zich grote zorgen over wat er tot nu toe over bekend is, onder wie de Nederlandse Europarlementariër Tineke Strik (PRO). Zij waarschuwt op voorhand voor de schending van het EU-recht en de mensenrechten als Frontex een stevigere rol krijgt bij het uitzetten van afgewezen asielzoekers naar landen buiten de EU.
1 uur geledenBENGHAZI (ANP/AFP) - Een Zwitserse en Oostenrijkse vrouw die meer dan anderhalf jaar geleden werden ontvoerd in Niger, zijn vrijgelaten. Dit meldden de Zwitserse en Oostenrijkse autoriteiten. De 69-jarige Zwitserse Claudia Abbt en de 76-jarige Oostenrijkse Eva Gretzmacher zouden in de Libische stad Benghazi zijn aangekomen.
2 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - De Franse president Emmanuel Macron verbiedt komende dagen demonstraties die niet zijn georganiseerd door vakbonden. Dat zegt het Franse staatshoofd na afloop van een ingelaste veiligheidsraad. Hij voegt eraan toe dat zijn regering "conclusies trekt" na de uit de hand gelopen demonstraties van afgelopen weekend.
2 uur geledenLYON (ANP) - De Franse stad Lyon heeft alle protesten voor komende zaterdag verboden, nadat demonstraties vorige week uitmondden in grootschalig geweld. 'Gele hesjes' hebben weer door het hele land acties aangekondigd.
3 uur geledenSTRAATSBURG (ANP) - Het Europees Parlement heeft donderdag het Internationaal Strafhof (ICC) gekozen als de winnaar van de Sacharovprijs van dit jaar. De mensenrechtenprijs zal in december worden uitgereikt.
3 uur geleden