Chocoladefabrikant Barry Callebaut heropent fabriek na salmonella
ZÜRICH (ANP/BLOOMBERG) - De Belgische chocoladefabrikant Barry Callebaut verwacht begin augustus de fabriek in het Belgische Wieze te herstarten nadat daar eind juni salmonella werd ontdekt. De heropening zal in het vierde kwartaal zorgen voor "aanzienlijk" herstel, meldt het bedrijf bij een update over de cijfers.
De fabriek moest sluiten toen de salmonellabacterie werd ontdekt in een partij chocolade van een leverancier. De besmette chocolade bleek geleverd te zijn aan afnemers in Nederland, Duitsland en Frankrijk, maar kwam niet terecht bij consumenten.
Vorige week meldde Barry Callebaut dat de "reiniging van de chocoladelijnen" die door de salmonella waren getroffen "vlot" verliep. Begin augustus gaat de fabriek weer in productie. In de weken erna moet de fabriek weer op volledige capaciteit draaien.
Grote gevolgen
De sluiting van de fabriek had grote gevolgen. Ook andere chocoladeverwerkers moesten de productie volledig of geheel stilleggen, maar lege schappen sloot Callebaut vrijwel meteen uit. Topman Peter Boone noemt het een "uitzonderlijk incident". Barry Callebaut weet nog niet wat de financiële gevolgen van de sluiting zijn, maar zegt wel dat die aanzienlijk zullen zijn. In het vierde kwartaal komen die in de resultaten tot uiting.
De omzet van de chocoladefabrikant steeg in de eerste negen maanden van het gebroken boekjaar, dat het bedrijf eind mei afsloot, met ruim 15 procent op jaarbasis naar 6,1 miljard Zwitserse frank (6,1 miljard euro). De fabrikant verkocht bijna 8 procent meer chocolade op jaarbasis. Dat kwam met name door meer verkoop van speciale producten, zoals fonduechocolade.
De prijzen van grondstoffen voor chocolade, zoals cacaobonen, suiker en zuivel, stegen de afgelopen tijd aanzienlijk. Onder meer slecht weer, inflatie en hogere energieprijzen waren van invloed, maar daar lijkt het bedrijf weinig last van te hebben. Hoewel de vooruitzichten voor de wereldwijde vraag en aanbod van cacaobonen niet gunstig zijn, voorziet Callebaut weinig hinder door schommelende prijzen. Dat komt omdat Callebaut genoeg bonen heeft ingekocht.
Meer uit Financieel
UTRECHT (ANP) - De vakbonden gaan weer praten met de overheid over de cao voor rijksambtenaren. Zaterdagochtend lieten FNV, CNV, AC Rijksvakbonden en CMHF Overheid weten een uitnodiging voor hervatting van het cao-overleg door minister Pieter Heerma (Binnenlandse Zaken, CDA) te verwelkomen. Door rijksambtenaren worden al een tijd stakingen uitgevoerd. Dinsdag legden hun acties zelfs de Tweede Kamer lam omdat personeel het werk neerlegde.
22 minuten geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met stevige winsten het weekend ingegaan door het nieuws dat Iran de Straat van Hormuz volledig heropent voor de commerciële scheepvaart. De olieprijzen gingen juist hard omlaag door de hoop bij beleggers op vrede in het Midden-Oosten. Verder was Netflix een opvallende daler op Wall Street na een slecht ontvangen kwartaalbericht van de videostreamingdienst.
9 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - Venezuela heeft een "moeilijke weg" te gaan om economische stabiliteit te bereiken. Dat heeft topvrouw Kristalina Georgieva van het Internationaal Monetair Fonds (IMF) vrijdag gezegd. Donderdag werd nog bekend dat het IMF en de Wereldbank de samenwerking met Venezuela weer hervatten.
11 uur geledenBOXTEL (ANP) - Vleesverwerker Vion Food Group verkoopt twee slachterijen in het zuiden van Duitsland als onderdeel van zijn reorganisatie waarbij het bedrijf zich wil focussen op de activiteiten in de Benelux. Vion zegt een principeakkoord te hebben gesloten over de verkoop van die vestigingen. Een evaluatie van de overige Duitse locaties van het bedrijf loopt nog.
11 uur geledenARLINGTON (ANP/AFP/BLOOMBERG) - De oorlog in het Midden-Oosten heeft nog geen impact gehad op de leveringen van passagiersvliegtuigen van Boeing aan klanten. Dat zei Boeing-topman Kelly Ortberg op de jaarlijkse aandeelhoudersvergadering van het bedrijf vrijdag. Daarnaast krijgt Boeing meer defensieorders door de oorlog.
13 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Oliebedrijven gingen vrijdag hard omlaag op de Europese aandelenbeurzen door de gekelderde olieprijzen na het nieuws dat de Straat van Hormuz wordt heropend door Iran voor de commerciële scheepvaart. Luchtvaartmaatschappijen profiteerden juist van de sterke daling van de olieprijzen omdat zij erg gevoelig zijn voor hoge kerosineprijzen.
14 uur geledenEINDHOVEN (ANP) - De Nederlandse chipproducent Euclyd wil met een nieuwe investeringsronde 100 miljoen euro ophalen. Het in Eindhoven gevestigde bedrijf wil zo op grotere schaal chips produceren voor de toepassing van kunstmatige intelligentie (AI). Dat heeft oprichter Bernardo Kastrup gezegd in een interview met zakenzender CNBC.
16 uur geleden