Chocolade blijft voorlopig duur ondanks gedaalde cacaoprijzen
DEN HAAG (ANP/BLOOMBERG) - Na de historische prijsstijging van 2024 zijn de cacaoprijzen op de wereldmarkt dit jaar met zo'n 50 procent gekelderd. Dit betekent echter niet dat de prijzen van chocoladerepen en bonbons binnenkort omlaag gaan.
Chocoladefabrikanten werken vaak met zogeheten futurecontracten. Dat zijn afspraken om cacao later tegen een vaste prijs te kopen. Omdat ze die cacao al eerder hebben ingekocht tegen de hogere prijzen, gebruiken ze nu nog die dure voorraad. Vorig jaar verdrievoudigden de cacaofutures bijna, waarna fabrikanten de chocoladeprijzen verhoogden.
"De prijzen waarmee de chocolade-industrie momenteel werkt, zijn erg hoog en pijnlijk", zegt een marktkenner van het Londense handelsbedrijf Marex Group. "Het gaat nog wel even duren voordat we daar doorheen zijn."
Recordprijs
Producenten en marktexperts verwachten dat de lagere cacaoprijzen pas in de tweede helft van volgend jaar in de supermarkten merkbaar worden, en zelfs dat is verre van zeker.
Cacao steeg vorig jaar tot een record van bijna 13.000 dollar per ton. Dat kwam doordat ziekten en extreem weer de oogsten in Ivoorkust en Ghana, goed voor meer dan de helft van 's werelds cacao, verwoestten. Maar de prijzen kelderden toen de oogstvooruitzichten verbeterden, de vraag afnam en sommige zorgen over een blijvend tekort wegvielen. Dit jaar zijn ze met ongeveer de helft gedaald, op weg naar de sterkste jaarlijkse daling sinds 1960, het jaar waarin deze cijfers voor het eerst werden bijgehouden.
Wereldwijd hebben chocoladeproducenten manieren gevonden om met de schommelende prijzen om te gaan, door bijvoorbeeld recepten aan te passen en het cacaogehalte te verlagen. Ze hebben ook sommige porties een stukje kleiner gemaakt.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn overwegend lager geƫindigd. Chipbedrijven daalden opnieuw in aanloop naar de publicatie van cijfers van Micron na de slotbel. Chipaandelen gingen eerder deze week ook al omlaag na de razendsnelle opmars in de afgelopen maanden die werd gevoed door optimisme over de uitgaven aan datacenters voor AI-toepassingen.
16 minuten geledenLONDEN (ANP) - De evacuatie van ongeveer 11.000 zeevarenden die vastzitten in de Perzische Golf zal "enkele weken" in beslag nemen. Dat is de inschatting van secretaris-generaal Arsenio Dominguez van de Internationale Maritieme Organisatie (IMO), de scheepvaartorganisatie van de Verenigde Naties. Het is de bedoeling dat schepen die vastzaten door de sluiting van de Straat van Hormuz stapsgewijs weg kunnen, nu Iran die zeestraat heeft geopend als onderdeel van een voorlopig vredesakkoord met de Verenigde Staten.
1 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aanzienlijke koersdaling van aandelen van SpaceX deze week heeft ervoor gezorgd dat topman Elon Musk niet langer biljonair is. Volgens de rijkemensenlijst van persbureau Bloomberg is zijn vermogen nu 957 miljard dollar, waarmee hij nog altijd veruit de rijkste persoon op aarde is.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De effectenbeurs in Amsterdam liet woensdag geen herstel zien na de zware koersverliezen van de dag ervoor. De AEX, de index van de dertig meest verhandelde fondsen op de Amsterdamse beurs, stond opnieuw onder druk, vooral door verliezen bij chipbedrijven.
4 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie heeft een reeks voorstellen gepresenteerd die belastingregimes in het landenblok ingrijpend kunnen veranderen. Volgens het dagelijks bestuur van de Europese Unie verminderen de aanpassingen de administratieve lasten voor bedrijven en stimuleren ze investeringen. Maar het is de vraag of de plannen de vereiste unanieme instemming krijgen van lidstaten, omdat die er ook belastingopbrengsten door dreigen mis te lopen.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De prijs van Brentolie, de maatstaf voor olie uit het Midden-Oosten, is woensdag voor het eerst sinds het begin van de Iranoorlog onder de 75 dollar per vat gezakt. Dat de olieprijs daalt, is ook zichtbaar aan de lagere prijzen aan de pomp.
6 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn woensdag met bescheiden plussen geopend, na de uitverkoop in de techsector op Wall Street van deze week. Beleggers kijken vooral uit naar de cijfers van geheugenchipfabrikant Micron Technology die nabeurs naar buiten komen. Daarbij zal vooral worden gekeken in hoeverre de AI-hausse doorwerkt in de resultaten en verwachtingen van Micron.
6 uur geleden