Chirurg die petitie tegen 538-feest begon is 'ontzettend verrast'
BREDA (ANP) - Chirurg Rogier Crolla, initiatiefnemer van de petitie tegen de viering van de 538 Oranjedag, zegt "ontzettend verrast" te zijn door de overweldigende aandacht voor de actie. "Het succes van deze petitie en alle media-aandacht, laat zien hoe zeer dit in Nederland leeft en hoe hier over gedacht wordt", zegt Crolla. Inmiddels is de petitie meer dan 200.000 keer ondertekend.
538 Oranjedag is een van de nieuwe Fieldlab-experimenten. Het feest vindt plaats op 24 april voor 10.000 mensen op het Chasséveld in Breda. Crolla en zijn medewerkers van het Amphia Ziekenhuis in Breda hebben daar geen enkel begrip voor. "Ik wil het publiek, de artiesten en 538 hun feest niet afnemen, ik wil geen groepen tegen elkaar opzetten, maar ik wil zeggen dat dit niet de juiste tijd en het juiste moment is en dat de prioriteiten anders moeten liggen. Vaccineer, vaccineer, vaccineer en vaar één koers. Dat is beter voor onze gezondheid én voor de economie", zegt Crolla.
De chirurg heeft de petitie om meerdere redenen opgezet, onder andere omdat er volgens hem een verschil is tussen wat de samenleving denkt dat er aan de hand is, en wat er echt speelt in ziekenhuizen. "Wij breiden onze IC capaciteit inmiddels evenveel uit als tijdens de eerste golf, de uitslaapkamers zijn weer ingericht als IC en heel veel operaties zijn geschrapt. We maken nu misschien wel hardere keuzes wie wel of niet geopereerd kan worden. Dagelijks sta ik patiënten te woord van wie de operatie wordt uitgesteld. En dan wordt er vlak bij het ziekenhuis zo’n festival georganiseerd."
Brave burgers
Crolla denkt dat de groep mensen die de petitie heeft ondertekend massaal zijn kans heeft gegrepen om zijn stem te laten horen. "Dat zijn de brave burgers die zich zorgen maken, de regels volgen, één persoon op bezoek krijgen en die snakken naar een einde van deze periode", aldus de chirurg. "Ik hoop dat dit duidelijke signaal van mensen uit heel Nederland serieus wordt opgepikt."
De gemeente Breda heeft na de ophef het kabinet gevraagd of het nog steeds achter het testevenement 538 Oranjedag staat. Het kabinet heeft vooralsnog niet op die vraag gereageerd. Ook komt maandagavond de Bredase gemeenteraad bijeen voor een extra vergadering waarin burgemeester Paul Depla tekst en uitleg moet geven over het toelaten van het feest.
De animo voor de toegangsbewijzen voor het evenement was enorm: meer dan 1 miljoen mensen probeerden een ticket te bemachtigen. De kaarten werden via loting verdeeld.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Dat de Raad van State de verbreding van de snelwegen rond Utrecht heeft geblokkeerd, is teleurstellend, reageert minister Vincent Karremans (Infrastructuur en Waterstaat) in een verklaring. "Dit is slecht nieuws voor de bereikbaarheid, woningbouw en economie."
12 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De Autoriteit Persoonsgegevens (AP) heeft in de aanloop naar de gemeenteraadsverkiezingen ongeveer veertig gevallen ontdekt van politieke partijen die vermoedelijk de regels voor gerichte onlineadvertenties hebben overtreden.
38 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De Raad van State vernietigt het besluit van het ministerie van Infrastructuur en Waterstaat om op Schiphol maximaal 478.000 vluchten toe te staan. Daardoor valt de luchthaven terug op de regels uit 2008, waarin geen maximumaantal vluchten is opgenomen. Het ministerie werkt al aan een nieuw besluit. Het maximumaantal nachtvluchten van 27.000 per jaar blijft voorlopig wel in stand.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Raad van State heeft het kabinetsplan vernietigd om de A27, A12 en A28 bij Utrecht te verbreden. Vorig jaar kreeg het kabinet de opdracht om de stikstofuitstoot van het project beter uit te leggen, maar dat is niet gelukt. De verbouwing van de snelwegen is daarmee van de baan, schrijft de hoogste bestuursrechter.
1 uur geledenHILVERSUM (ANP) - Jeroen Kijk in de Vegte en Henry Schut verzorgen dit jaar voor de NPO het Nederlandse commentaar tijdens het Eurovisie Songfestival in Wenen. Het duo vervangt de vaste commentator Cornald Maas, die zich na de boycot door AVROTROS terugtrok.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - "Zorgwekkende cijfers", aldus directeur Marjolein Demmers van Natuur & Milieu in reactie op het nieuws dat de uitstoot van broeikasgassen vorig jaar toenam. Ook andere natuurorganisaties zijn bezorgd.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het klimaatdoel van 2030 raakt verder uit zicht. Vorig jaar werd er 0,8 procent meer broeikasgassen uitgestoten dan in 2024. Dat melden het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) en het RIVM/Emissieregistratie. In totaal werd 145,6 megaton CO2 en andere broeikasgassen uitgestoten in 2025.
4 uur geleden