Chiptoeleverancier ASMI uit Almere profiteert van chiptekorten
ALMERE (ANP) - Chiptoeleverancier ASMI is het afgelopen jaar opnieuw hard gegroeid. De onderneming uit Almere, die onder andere systemen levert voor de bewerking van de dunne schijfjes waarvan halfgeleiders worden gemaakt, profiteerde van een grote vraag in de markt. Vanwege de chiptekorten in de wereld en de grote investeringen van chipproducenten in uitbreiding van de productiecapaciteit stroomden de orders bij ASMI binnen.
Alles bij elkaar ging er 2,4 miljard euro aan omzet in de boeken, tegen dik 1,7 miljard euro een jaar eerder. Het was volgens topman Benjamin Loh het zesde achtereenvolgende jaar dat het de onderneming is gelukt om de opbrengsten met meer dan 10 procent op te voeren. Door de grote stroom aan nieuwe opdrachten dikte het orderboek daarnaast aan tot een recordniveau van 1,7 miljard euro.
Het beursgenoteerde bedrijf meldde in januari al dat het in laatste kwartaal van vorig jaar meer had verkocht dan het zelf had verwacht. Onder meer de situatie in de leveringsketen verbeterde waardoor ASMI meer opdrachten die al eerder waren binnengehaald kon uitvoeren en afleveren. ASMI slaagde er ook in om vorig jaar de bedrijfswinst te verbeteren. Onder de streep bleef er met dik 389 miljoen euro wel minder winst over. Dat kwam door een fikse afschrijving op een belang in branchegenoot ASMPT.
Het bedrijf waarschuwde eerder ook dat het mogelijke veel last zou gaan krijgen van de hevigere beperkingen die de Verenigde Staten hebben opgelegd aan de chipexport naar China. De prognoses van ASMI voor de komende tijd verschillen van markt tot markt, maar de algehele indruk is wel dat de omzet in de tweede helft van 2023 iets lager zal uitkomen dan in de eerste zes maanden van het jaar. ASMI ziet nog steeds groeimogelijkheden en wil daarin ook fors investeren. Onlangs werd al bekend dat ASMI komende jaren 100 miljoen dollar steekt in een uitbreiding van zijn productie- en innovatiecentrum in Zuid-Korea.
Meer uit Financieel
MÜNCHEN (ANP/DPA) - De benzineprijs aan de Duitse pomp is afgelopen weekend naar een record gestegen door de almaar verder stijgende olieprijzen. Ook de prijs van diesel in Duitsland nadert het oude recordniveau. Dat meldt automobilistenvereniging ADAC. Veel Nederlanders gaan tanken in Duitsland.
24 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Een "beperkt aantal" klanten van Revolut is getroffen door een recente fraudepoging bij de onlinebank. Daarbij gebruikte een onbevoegde partij het e-mailadres van "een legitieme overheidsinstantie" om frauduleuze informatieverzoeken in te dienen. Dat bevestigt een woordvoerder van de onlinebank na onderzoek van BNR Nieuwsradio.
1 uur geledenKOPENHAGEN (ANP/BLOOMBERG) - De Deense farmaceut Novo Nordisk, bekend van de medicijnen Wegovy en Ozempic, gaat zijn naam veranderen in Novo. Volgens het bedrijf moet dit de herkenbaarheid bij consumenten vergroten. Ook het bedrijfslogo met de stier wordt aangepast.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Europese gasprijs steeg maandagochtend op de toonaangevende gasbeurs in Amsterdam in navolging van de hogere olieprijzen. De prijs klom bijna 5 procent tot meer dan 83 euro per megawattuur. Vorige week steeg de prijs voor het eerst sinds januari 2023 al tot ruim 80 euro.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Chipbedrijven zijn maandagochtend stevige verliezers op de beurs in Amsterdam, nadat grote kunstmatige-intelligentiebedrijven hebben opgeroepen om de ontwikkeling van AI-modellen bewust te vertragen. Onder meer topman Dario Amodei van Anthropic uitte afgelopen weekend zijn zorgen over risico's van AI na verschillende incidenten.
3 uur geledenSEATTLE (ANP/AFP/RTR) - Webwinkelconcern Amazon heeft de samenwerking met vrachtvlieger 21 Air voorlopig opgeschort. Dit is het bedrijf dat eigenaar is van het Amazon Prime Air-vliegtuig dat een week geleden in Miami van de landingsbaan schoot.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Huishoudens en bedrijven moeten volgend jaar tientallen euro's meer betalen voor hun elektriciteits- en gasaansluitingen omdat netbeheerders veel moeten investeren in het versterken van het volle stroomnet. Volgens Netbeheer Nederland gaat dit onderdeel van de energierekening gemiddeld met ongeveer 20 procent omhoog. Voor huishoudens betekent dit volgens de brancheorganisatie dat ze gemiddeld zo'n 12 euro per maand extra kwijt zijn.
4 uur geleden