Chiptekort remt verkoop elektrische tandenborstels bij Philips
AMSTERDAM (ANP) - Philips heeft het afgelopen kwartaal last gehad van de wereldwijde problemen in de toeleveringsketen. Zo heeft het zorgtechnologiebedrijf te stellen met het chiptekort, waardoor Philips onder meer niet zoveel elektrische tandenborstels kon verkopen als waar vraag naar was. Ook kampt het bedrijf nog steeds met een grote terugroepactie van slaap- en ademhalingsapparatuur. De omzet van Philips daalde in het derde kwartaal en de onderneming heeft de verwachtingen voor het hele boekjaar naar beneden bijgesteld.
Volgens topman Frans van Houten duurt het door de problemen in de toeleveringsketen langer voordat Philips orders kan vullen. Hij wees daarnaast op het tekort aan containers in de scheepvaart en de opstoppingen in de havens. Van Houten verwacht dat de "tegenwind in het vierde kwartaal zal aanhouden" waardoor de vergelijkbare omzetgroei en de verbetering van de winstmarge in heel dit jaar waarschijnlijk iets lager zullen zijn dan eerder voorzien.
Philips is onder meer in de Verenigde Staten begonnen met het repareren en vervangen van zijn apparaten tegen slaapapneu. In totaal gaat het om 3 miljoen tot 4 miljoen apparaten. Philips heeft in totaal 500 miljoen euro opzij gezet voor de kwestie. Dat is volgens Van Houten genoeg om de apparaten te repareren of te vervangen.
Daling
Er is geen geld opzijgezet voor rechtszaken die zijn aangespannen tegen Philips vanwege de gevaarlijke beademingsapparatuur. Er lopen inmiddels meer dan honderd zaken. Volgens Van Houten is het te vroeg om daar iets over te zeggen en komt er waarschijnlijk volgend jaar uitsluitsel.
De terugroepactie betreft beademingsapparatuur voor thuisgebruik door apneupatiënten. Het schuim dat in de apparaten zit om geluid te dempen kan gevaarlijk zijn. Niet alleen kan dat in kleine deeltjes breken, maar ook kan het bepaalde chemicaliën afgeven, bijvoorbeeld na contact met bepaalde schoonmaakmiddelen. Het gas dat vervolgend vrijkomt, kan kankerverwekkend zijn.
Op vergelijkbare basis zakte de omzet van Philips met 8 procent naar 4,2 miljard euro. Daarbij zijn de resultaten van de vorig jaar verkochte tak voor huishoudelijke apparatuur niet meegeteld. De verkoop van die divisie werd dit kwartaal afgerond. Philips houdt na onder meer belastingen zo'n 2,5 miljard euro over aan de verkoop van de tak die onder andere koffiezetapparaten, strijkijzers en stofzuigers maakt. Daardoor wordt de winst van het zorgtechnologiebedrijf dit kwartaal flink beïnvloed. De nettowinst steeg van 340 miljoen euro naar bijna 3 miljard euro.
Meer uit Financieel
MILAAN (ANP/BLOOMBERG) - De grotere Italiaanse bank Banco BPM heeft aan rivaal Monte dei Paschi di Siena, de oudste bank ter wereld, een fusie tussen gelijken voorgesteld. Als dit tot een samenvoeging leidt, zou dat de op een na grootste bankgroep van Italië opleveren, met een beurswaarde van meer dan 50 miljard euro.
2 uur geledenWENEN (ANP/RTR) - Oliekartel OPEC en bondgenoten als Rusland hebben zondag voor de vierde maand op rij besloten hun productiedoelen voor olieproductie op te schroeven. Ze voegen wederom 188.000 vaten olie per dag toe aan hun productiedoelstelling. Het gaat wel om een symbolische verhoging, aangezien de Straat van Hormuz zo goed als afgesloten is en de olielveringen ernstig zijn verstoord.
3 uur geledenPARIJS (ANP/BLOOMBERG) - Air France-KLM-topman Ben Smith heeft laten doorschemeren dat hij bereid is om een mogelijke betrokkenheid bij een bod op easyJet te overwegen. Volgens persbureau Bloomberg heeft hij gezegd dat hij een telefoontje van de potentiële koper Castlelake zou aannemen, mocht de Amerikaanse investeringsmaatschappij met een voorstel komen.
4 uur geledenRIO DE JANEIRO (ANP) - De productie van duurzamere vliegtuigbrandstof, ofwel sustainable aviation fuel (SAF), komt wereldwijd amper van de grond. Daarop heeft de internationale luchtvaartbrancheorganisatie IATA dit weekend gewezen op een conferentie in Brazilië. De belangenclub waarschuwde dat doelstellingen voor luchtvaartmaatschappijen om meer gebruik hiervan te maken zo in gevaar komen.
5 uur geledenBEIJING (ANP/BLOOMBERG) - China wil slankere elektrische auto's, na jaren waarin grotere accu's en de groeiende vraag naar ruimte en functies personenwagens aanzienlijk groter en zwaarder hebben gemaakt. Dat meldde de Chinese staatszender CCTV zondag.
6 uur geledenHILVERSUM (ANP) - Werkgeversvoorman Coen van Oostrom hoopt dat bezuinigingen op de sociale zekerheid in Nederland niet nodig zijn en dat het mogelijk is om andere oplossingen te vinden. Dat heeft de VNO-NCW-voorzitter gezegd in het televisieprogramma WNL Op Zondag. Hij wil met de vakbonden kijken hoe het systeem van sociale zekerheid "efficiënter" geregeld kan worden.
7 uur geledenSAN FRANCISCO (ANP/RTR) - OpenAI is van plan zijn chatbot ChatGPT ingrijpend te vernieuwen. Het Amerikaanse techbedrijf wil er een "superapp" van maken met programmeertools en zogenoemde AI-agents om de omzet te verhogen in aanloop naar een mogelijke beursgang, meldt zakenkrant Financial Times zondag op basis van ingewijden.
10 uur geleden