Chiptekort remt verkoop elektrische tandenborstels bij Philips
AMSTERDAM (ANP) - Philips heeft het afgelopen kwartaal last gehad van de wereldwijde problemen in de toeleveringsketen. Zo heeft het zorgtechnologiebedrijf te stellen met het chiptekort, waardoor Philips onder meer niet zoveel elektrische tandenborstels kon verkopen als waar vraag naar was. Ook kampt het bedrijf nog steeds met een grote terugroepactie van slaap- en ademhalingsapparatuur. De omzet van Philips daalde in het derde kwartaal en de onderneming heeft de verwachtingen voor het hele boekjaar naar beneden bijgesteld.
Volgens topman Frans van Houten duurt het door de problemen in de toeleveringsketen langer voordat Philips orders kan vullen. Hij wees daarnaast op het tekort aan containers in de scheepvaart en de opstoppingen in de havens. Van Houten verwacht dat de "tegenwind in het vierde kwartaal zal aanhouden" waardoor de vergelijkbare omzetgroei en de verbetering van de winstmarge in heel dit jaar waarschijnlijk iets lager zullen zijn dan eerder voorzien.
Philips is onder meer in de Verenigde Staten begonnen met het repareren en vervangen van zijn apparaten tegen slaapapneu. In totaal gaat het om 3 miljoen tot 4 miljoen apparaten. Philips heeft in totaal 500 miljoen euro opzij gezet voor de kwestie. Dat is volgens Van Houten genoeg om de apparaten te repareren of te vervangen.
Daling
Er is geen geld opzijgezet voor rechtszaken die zijn aangespannen tegen Philips vanwege de gevaarlijke beademingsapparatuur. Er lopen inmiddels meer dan honderd zaken. Volgens Van Houten is het te vroeg om daar iets over te zeggen en komt er waarschijnlijk volgend jaar uitsluitsel.
De terugroepactie betreft beademingsapparatuur voor thuisgebruik door apneupatiënten. Het schuim dat in de apparaten zit om geluid te dempen kan gevaarlijk zijn. Niet alleen kan dat in kleine deeltjes breken, maar ook kan het bepaalde chemicaliën afgeven, bijvoorbeeld na contact met bepaalde schoonmaakmiddelen. Het gas dat vervolgend vrijkomt, kan kankerverwekkend zijn.
Op vergelijkbare basis zakte de omzet van Philips met 8 procent naar 4,2 miljard euro. Daarbij zijn de resultaten van de vorig jaar verkochte tak voor huishoudelijke apparatuur niet meegeteld. De verkoop van die divisie werd dit kwartaal afgerond. Philips houdt na onder meer belastingen zo'n 2,5 miljard euro over aan de verkoop van de tak die onder andere koffiezetapparaten, strijkijzers en stofzuigers maakt. Daardoor wordt de winst van het zorgtechnologiebedrijf dit kwartaal flink beïnvloed. De nettowinst steeg van 340 miljoen euro naar bijna 3 miljard euro.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index is maandag met een stevige winst begonnen aan de eerste volle handelsweek van het nieuwe jaar. Beleggers lijken zich niet van de wijs te laten brengen door de Amerikaanse aanval op Venezuela afgelopen weekend. Vrijdag won de Amsterdamse hoofdindex al 1,7 procent. Vooral de chipbedrijven ASMI, Besi en ASML deden het goed op de eerste handelsdag van 2026. Ook de Europese defensiebedrijven stonden in de belangstelling door de oplopende geopolitieke spanningen.
52 minuten geledenSINGAPORE (ANP/BLOOMBERG) - De prijs van goud is maandag gestegen door de toegenomen geopolitieke spanningen als gevolg van de Amerikaanse aanval op Venezuela. Daarbij werden de Venezolaanse leider Nicolás Maduro en zijn vrouw gevangen genomen. Ook zilver werd duurder. De olieprijzen lieten daarentegen een kleine daling zien ondanks de spanningen in het olierijke Venezuela.
1 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - Op Schiphol zijn maandag al zo'n 450 vluchten geannuleerd in verband met de sneeuwval. De verwachting is dat er nog meer annuleringen bijkomen, laat Schiphol maandagochtend weten. KLM liet zondag al weten maandag zeker 124 vluchten te schrappen. Inmiddels is dit aantal opgelopen tot 300. KLM waarschuwt dat dit nog kan oplopen.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Vereniging van Effectenbezitters (VEB) stapt naar de Ondernemingskamer van het gerechtshof in Amsterdam om de fusieplannen van kunstmestproducent OCI te laten blokkeren. Volgens de beleggersclub is deze stap nodig omdat het aan de beurs in Amsterdam genoteerde bedrijf geen gehoor geeft aan oproepen van beleggers om de omstreden plannen te staken.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Winkeliers in Nederland hebben in november meer omzet gedraaid dan een jaar eerder, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). De totale omzet in de detailhandel steeg met 3,9 procent, na een stijging van 3,3 procent in oktober. Het volume, ofwel de hoeveelheid verkochte spullen of voedingsmiddelen, lag 2,6 procent hoger dan een jaar geleden. Online werd bijna 6 procent meer omgezet dan een jaar eerder.
2 uur geledenTOKIO (ANP/AFP) - Een blauwvintonijn van 243 kilo is op de vismarkt in Tokio voor een recordbedrag van 510,3 miljoen yen (bijna 2,8 miljoen euro) verkocht. De vis, die werd gevangen voor de kust van Japan, is gekocht door Kiyoshi Kimura, de eigenaar van de restaurantketen Sushi Zanmai.
4 uur geledenORANJESTAD (ANP) - De luchthaven van Aruba beleeft een "superzondag". Er worden naar verwachting meer dan 16.000 passagiers verwerkt. Naast de 68 aankomende en vertrekkende vluchten zijn er tien extra vluchten uit Amerika aangekondigd om passagiers te helpen die vast kwamen te zitten nadat zaterdag alle vluchten uit de VS waren geannuleerd, na de Amerikaanse aanval op Venezuela.
16 uur geleden