Chipshol wil compensatie van Staat na uitspraak gerechtshof
AMSTERDAM (ANP) - Chipshol wil compensatie van de Staat, nu de gebiedsontwikkelaar ook in de laatste rechtszaak tegen de overheid een overwinning heeft geboekt. De laatste van de vele procedures die Chipshol de afgelopen jaren heeft gevoerd, ging over de oneerlijke behandeling van de Chipshol-zaak door de rechtbank in Den Haag van 1994 tot 1998. Het gerechtshof Arnhem-Leeuwarden oordeelde vorige week dat de Haagse rechtbank jarenlang partijdig was in die zaak.
Chipshol en de erven van oprichter Jan Poot hebben daarmee na jaren procederen gelijk gekregen. Alle andere zaken van Chipshol eindigden in schaderegelingen, alleen dit dossier bleef over. Volgens Chipshol kan het niet anders dan dat de rechtspraak deze misstand zal willen rechtzetten. "Dat de schade volgens de Staat is verjaard, neemt niet weg dat Chipshol en de erven Poot aanspraak zullen maken op compensatie", meldt het bedrijf in een reactie op de uitspraak.
"Het is belangrijk dat nu is bevestigd wat wij jarenlang hebben ervaren, partijdige rechtspraak in de Chipshol-zaak", zegt directeur Peter Poot. Volgens hem is het ook een postume erkenning voor oprichter Jan Poot, die in 2018 is overleden.
Klokkenluider
De Chipshol-zaak draaide om de zeggenschap over ongeveer 600 hectare grond rondom luchthaven Schiphol. Oprichter en planoloog Jan Poot had deze grond verworven om Airport City te bouwen, een zakenstad voor techbedrijven, maar Schiphol zelf en overheidsinstanties zagen er geen heil in. De wijze waarop de Haagse rechter Hans Westenberg de rechtszaak tussen 1994 en 1998 behandelde, leidde bij Chipshol tot twijfel aan zijn onpartijdigheid. Die twijfel was terecht, zo heeft het hof nu vastgesteld, benadrukt Chipshol.
In 2010 en 2011 werden getuigenverhoren gehouden waarbij Chipshol onderzoek deed naar de ervaren partijdigheid van de Haagse rechtbank. Daarin meldde een griffier zich als klokkenluider. Die stelde dat een collega-rechter die bevriend was met een wederpartij aanleiding was voor de partijdige opstelling van Westenberg. Westenberg werd in 2009 met vervroegd pensioen gestuurd.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn woensdag met winsten gesloten. Die volgen op aanzienlijke koersverliezen eerder deze week, als gevolg van de onzekerheid die de oorlog van de Verenigde Staten en Israël tegen Iran teweegbrengt. Beleggers leken het moment aan te grijpen om weer in aandelen te stappen, waarbij ze ook werden geholpen door positieve data over de Amerikaanse economie. Eerder op de dag toonden de Europese beurzen al wat herstel van de klap die de oorlog toebracht aan de financiële markten.
7 uur geledenZOETERMEER (ANP) - Europese overheden meer in de EU laten inkopen is niet genoeg om de concurrentiepositie van de industrie te versterken. Dit stelt FME, de ondernemersorganisatie voor de technologische industrie, na het voorstel hierover van de Europese Commissie.
10 uur geledenHOLTEN (ANP) - Het bedrijf achter de vleesvervangers van Vivera en De Vegetarische Slager maakt zich zorgen dat EU-landen donderdag instemmen met een verbod op bepaalde vleestermen voor plantaardige producten. Dit heeft topman Willem van Weede van The Vegetarian Butcher Collective woensdag tegen het ANP gezegd.
11 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De aandelenbeurs in Amsterdam is woensdag met een aanzienlijke winst gesloten. De hoofdindex toonde daarmee wat herstel na de verliezen eerder deze week door de oorlog van de Verenigde Staten en Israël tegen Iran. Veel omliggende landen kregen de afgelopen dagen met Iraanse tegenacties te maken. Ook op andere Europese beurzen leken beleggers weer voorzichtig in aandelen te willen stappen.
12 uur geledenKOPENHAGEN (ANP/AFP) - De grote rederij Maersk vervoert voorlopig nog amper goederen vanuit en naar de Golfstaten. Alleen voor kritieke voedingsmiddelen, medicijnen en andere "essentiële goederen" maakt het Deense vervoersconcern een uitzondering. Door de oorlog in Iran en de regio zijn de risico's te groot geworden.
12 uur geledenZOETERMEER (ANP) - De schade voor Nederlandse bedrijven die exporteren naar de Golfregio loopt al snel in de tientallen miljoenen. Dat stelt verladersvereniging evofenedex. In het Midden-Oosten zitten belangrijke knooppunten voor de zee- en luchtvaart. Vervoerders moeten nu uitwijken en leggen de rekening neer bij de bedrijven, stelt de verladersclub.
12 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De handelscommissie van het Europees Parlement gaat nog niet stemmen over de handelsdeal met de VS. De stemming over een deel van het akkoord werd vorige week uitgesteld vanwege nieuwe algemene importheffingen vanuit de VS. Een meerderheid van de commissie vindt het nog altijd onduidelijk wat die heffingen betekenen voor de deal die de EU en de VS afgelopen zomer sloten.
12 uur geleden