Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Chipsector onderuit op Wall Street na tegenvallers ASML

Chipsector onderuit op Wall Street na tegenvallers ASML

NEW YORK (ANP) - Amerikaanse chipaandelen kregen dinsdag flinke klappen op Wall Street, na de onverwacht vroege publicatie van tegenvallende resultaten van het Nederlandse ASML. De cijfers van de chipmachinefabrikant verschenen dinsdagmiddag plotseling op de website van het bedrijf, terwijl de publicatie eigenlijk gepland stond voor woensdagochtend, vóór de beursopening.

De resultaten vielen aanzienlijk tegen. ASML ontving in het derde kwartaal veel minder nieuwe orders dan analisten hadden verwacht. Bovendien verlaagde het bedrijf zijn omzetverwachting voor het komende jaar. ASML, dat naast zijn beursnotering in Amsterdam ook genoteerd is aan de Nasdaq, verloor 16,3 procent.

De Semiconductor Sector Index, een belangrijke graadmeter voor de Amerikaanse chipsector, ging met 5,3 procent omlaag tot 5145,21 punten. De algehele stemming op Wall Street was verder negatief, na de nieuwe recordstanden op maandag. De Dow-Jonesindex eindigde 0,8 procent lager op 42.740,42 punten. De breder samengestelde S&P 500-index verloor eveneens 0,8 procent, op 5815,26 punten. De techgraadmeter Nasdaq zakte 1 procent tot 18.315,59 punten.

"Dat ASML zijn verwachtingen naar beneden bijstelde, betekent dat de vraag naar allerlei soorten chips, met uitzondering van chips voor generatieve AI, behoorlijk zwak is", concludeert beleggingsstrateeg Irene Tunkel van het effectenkantoor BCA Research. "Een zwakke vraag naar chips wijst op een lagere wereldwijde groei. Het betekent dat de wereldwijde vraag naar vrijwel alles zwak is", stelt ze vast.

Chipconcern Nvidia kreeg een koersverlies voor de kiezen van 4,5 procent. De belangrijkste verkoper van chips voor kunstmatige intelligentie (AI) ter wereld bereikte maandag nog een nieuw recordniveau en zag de beurswaarde stijgen tot meer dan 3,4 biljoen dollar. De opmars aan het begin van de week volgde op uitlatingen van topman en oprichter Jensen Huang. Hij zei dat de nieuwe AI-chip van Nvidia "volop in productie" is en dat de vraag ernaar "waanzinnig" is.

Walgreens Boots Alliance was een opvallende stijger met een koerssprong van 15,8 procent. De apothekersketen boekte afgelopen kwartaal meer omzet en winst, mede dankzij kostenbesparingen. Ook gaat het bedrijf de komende drie jaar 1200 filialen sluiten. Zorgverzekeraar UnitedHealth zakte ruim 8 procent, na tegenvallende resultaten. Johnson & Johnson werd 1,5 procent meer waard. Het medisch concern boekte meer winst en omzet dan verwacht.

Meer uit Financieel

Europese Commissie roept VS op handelsdeal na te leven

BRUSSEL (ANP/AFP) - De Europese Commissie heeft de Verenigde Staten zondag opgeroepen tot naleving van de onderlinge handelsafspraken die afgelopen zomer zijn gemaakt. Daarmee reageert Brussel op de door president Donald Trump aangekondigde nieuwe wereldwijde tariefverhogingen na een voor hem ongunstige uitspraak van het Amerikaanse hooggerechtshof.

9 uur geleden
Europarlementslid wil uitstel ratificatieproces handelsdeal EU-VS

BRUSSEL (ANP/BLOOMBERG/RTR) - Het Europees Parlement stelt de stemming over de handelsovereenkomst tussen de EU en de VS, die voor deze week gepland stond, mogelijk uit. Bernd Lange, rapporteur van de handelscommissie van het parlement, heeft zondag aangegeven dat hij in een spoedvergadering maandag gaat voorstellen het ratificatieproces op te schorten. Hij vindt dat nodig door de uitspraak van het Amerikaanse hooggerechtshof van vrijdag en nieuwe tariefaankondigingen van president Donald Trump.

10 uur geleden
VNO-NCW vreest hogere Amerikaanse importheffingen voor Europa

DEN HAAG (ANP) - Ondernemersorganisatie VNO-NCW vreest hogere Amerikaanse importheffingen voor Europese producten na de tariefaankondigingen van president Donald Trump van dit weekend. De lobbyclub voor het Nederlandse bedrijfsleven vindt wel veel onduidelijk en durft nog geen harde conclusies te trekken.

11 uur geleden
Nederlandse industrie vraagt om duidelijkheid over heffingen VS

ZOETERMEER (ANP) - FME, de ondernemersorganisatie voor de technologische industrie, roept Nederland en de Europese Unie op zo snel mogelijk duidelijkheid te verschaffen over de Amerikaanse importheffingen voor Europese goederen. Volgens de lobbyclub uit het Nederlandse bedrijfsleven zorgt de uitspraak van het Amerikaanse hooggerechtshof van vrijdag voor veel onzekerheid. Door Trumps tariefaankondigingen op vrijdag en zaterdag is de behoefte aan duidelijkheid "nog noodzakelijker" geworden, heeft een woordvoerster zondag laten weten.

14 uur geleden
Bloomberg: India stelt afronden handelsdeal met VS uit

NEW DELHI (ANP/BLOOMBERG) - Indiase handelsfunctionarissen stellen een reis naar de Verenigde Staten uit die bedoeld was om een voorlopige handelsdeal tussen de twee landen af te ronden. Dat meldt persbureau Bloomberg op basis van ingewijden. Het uitstel heeft te maken met de uitspraak van het Amerikaanse hooggerechtshof die veel van de importheffingen van president Donald Trump ongeldig verklaarde.

14 uur geleden
Donald Trump eist vertrek van Netflix-bestuurslid

WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - Donald Trump eist dat Netflix bestuurslid Susan Rice "onmiddellijk" ontslaat of anders "de gevolgen ondervindt". Op Truth Social maakte de Amerikaanse president haar uit voor een "politieke pion", die "geen talent of vaardigheden" heeft.

16 uur geleden
Handelspartners VS onderzoeken impact nieuwe Amerikaanse tarieven

CANBERRA (ANP/RTR/BLOOMBERG/BELGA) - Handelspartners van de Verenigde Staten verspreid over de wereld onderzoeken de impact van de door president Donald Trump aangekondigde nieuwe Amerikaanse importtarieven. Trump kreeg vrijdag een tegenslag te verwerken toen het Amerikaanse hooggerechtshof oordeelde dat een groot deel van zijn tarieven onwettig was. Vervolgens kondigde Trump een nieuw wereldwijd invoertarief van 10 procent aan op buitenlandse goederen. Zaterdag verhoogde hij deze heffing naar 15 procent.

17 uur geleden