Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Chipsector onderuit op Wall Street na tegenvallers ASML

Chipsector onderuit op Wall Street na tegenvallers ASML

NEW YORK (ANP) - Amerikaanse chipaandelen kregen dinsdag flinke klappen op Wall Street, na de onverwacht vroege publicatie van tegenvallende resultaten van het Nederlandse ASML. De cijfers van de chipmachinefabrikant verschenen dinsdagmiddag plotseling op de website van het bedrijf, terwijl de publicatie eigenlijk gepland stond voor woensdagochtend, vóór de beursopening.

De resultaten vielen aanzienlijk tegen. ASML ontving in het derde kwartaal veel minder nieuwe orders dan analisten hadden verwacht. Bovendien verlaagde het bedrijf zijn omzetverwachting voor het komende jaar. ASML, dat naast zijn beursnotering in Amsterdam ook genoteerd is aan de Nasdaq, verloor 16,3 procent.

De Semiconductor Sector Index, een belangrijke graadmeter voor de Amerikaanse chipsector, ging met 5,3 procent omlaag tot 5145,21 punten. De algehele stemming op Wall Street was verder negatief, na de nieuwe recordstanden op maandag. De Dow-Jonesindex eindigde 0,8 procent lager op 42.740,42 punten. De breder samengestelde S&P 500-index verloor eveneens 0,8 procent, op 5815,26 punten. De techgraadmeter Nasdaq zakte 1 procent tot 18.315,59 punten.

"Dat ASML zijn verwachtingen naar beneden bijstelde, betekent dat de vraag naar allerlei soorten chips, met uitzondering van chips voor generatieve AI, behoorlijk zwak is", concludeert beleggingsstrateeg Irene Tunkel van het effectenkantoor BCA Research. "Een zwakke vraag naar chips wijst op een lagere wereldwijde groei. Het betekent dat de wereldwijde vraag naar vrijwel alles zwak is", stelt ze vast.

Chipconcern Nvidia kreeg een koersverlies voor de kiezen van 4,5 procent. De belangrijkste verkoper van chips voor kunstmatige intelligentie (AI) ter wereld bereikte maandag nog een nieuw recordniveau en zag de beurswaarde stijgen tot meer dan 3,4 biljoen dollar. De opmars aan het begin van de week volgde op uitlatingen van topman en oprichter Jensen Huang. Hij zei dat de nieuwe AI-chip van Nvidia "volop in productie" is en dat de vraag ernaar "waanzinnig" is.

Walgreens Boots Alliance was een opvallende stijger met een koerssprong van 15,8 procent. De apothekersketen boekte afgelopen kwartaal meer omzet en winst, mede dankzij kostenbesparingen. Ook gaat het bedrijf de komende drie jaar 1200 filialen sluiten. Zorgverzekeraar UnitedHealth zakte ruim 8 procent, na tegenvallende resultaten. Johnson & Johnson werd 1,5 procent meer waard. Het medisch concern boekte meer winst en omzet dan verwacht.

Meer uit Financieel

Lufthansa vliegt tot eind maart niet meer op Teheran om onrust

FRANKFURT (ANP) - De Duitse luchtvaartmaatschappij Lufthansa heeft besloten langere tijd niet op de Iraanse hoofdstad Teheran te vliegen. Lufthansa heeft de vluchten nu opgeschort tot en met 29 maart, meldt een woordvoerster. Ook blijft de luchtvaartmaatschappij het luchtruim boven Iran mijden.

4 uur geleden
World Economic Forum in Davos begonnen met openingsconcert

DAVOS (ANP/AFP/RTR) - De 56e editie van het World Economic Forum in Davos is maandagavond geopend met een openingsconcert dat bijna een uur duurde. Het thema dit jaar is 'A Spirit of Dialogue'.

6 uur geleden
Kunstmestproducent OCI mag van rechter voorlopig niet fuseren

AMSTERDAM (ANP) - Kunstmestproducent OCI mag voorlopig niet fuseren met het Egyptische bouwbedrijf Orascom. De ondernemingskamer van het gerechtshof Amsterdam heeft maandag bepaald dat hierover niet mag worden gestemd op de aandeelhoudersvergadering van OCI donderdag.

9 uur geleden
Ministers eurolanden dragen Kroaat voor als vicepresident ECB

BRUSSEL (ANP) - De ministers van Financiën van de eurolanden dragen de Kroaat Boris Vujčić voor als vicepresident van de ECB. Dat hebben zij maandag tijdens een vergadering in Brussel besloten, melden EU-bronnen. Er waren zes kandidaten om de huidige vicepresident Luis de Guindos op te volgen. Zijn mandaat loopt eind mei af.

10 uur geleden
ING: bouwsector in EU groeit komende jaren weer, ook in Nederland

AMSTERDAM (ANP) - De bouwsector in de Europese Unie zal de komende jaren weer groeien, verwacht ING. De bank denkt dat de productie dit jaar met 1,5 procent toeneemt en in 2027 met 2 procent. Voor Nederland voorziet ING kleinere stijgingen.

10 uur geleden
Bloomberg: defensiebedrijf CSG wil nog deze week debuut op Damrak

AMSTERDAM (ANP) - Het Tsjechische defensiebedrijf Czechoslovak Group (CSG) wil nog deze week debuteren op het Damrak. De in Praag gevestigde wapenproducent hoopt volgens bronnen van persbureau Bloomberg donderdag de laatste formaliteiten af te ronden, waarna vrijdag de handel moet beginnen. Dat zou uitzonderlijk snel zijn voor een beursgang van het formaat van CSG.

11 uur geleden
AEX-index verliest flink na heffingsdreiging Trump over Groenland

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is maandag flink lager gesloten. Beleggers reageerden geschrokken op de dreiging van de Amerikaanse president Donald Trump om per 1 februari een extra importheffing van 10 procent op te leggen aan landen die militairen naar Groenland hebben gestuurd, waaronder Nederland. Ook wil Trump de heffing op 1 juni verhogen naar 25 procent als een deal over Groenland uitblijft.

11 uur geleden