Chipsector onderuit op Wall Street na tegenvallers ASML
NEW YORK (ANP) - Amerikaanse chipaandelen kregen dinsdag flinke klappen op Wall Street, na de onverwacht vroege publicatie van tegenvallende resultaten van het Nederlandse ASML. De cijfers van de chipmachinefabrikant verschenen dinsdagmiddag plotseling op de website van het bedrijf, terwijl de publicatie eigenlijk gepland stond voor woensdagochtend, vóór de beursopening.
De resultaten vielen aanzienlijk tegen. ASML ontving in het derde kwartaal veel minder nieuwe orders dan analisten hadden verwacht. Bovendien verlaagde het bedrijf zijn omzetverwachting voor het komende jaar. ASML, dat naast zijn beursnotering in Amsterdam ook genoteerd is aan de Nasdaq, verloor 16,3 procent.
De Semiconductor Sector Index, een belangrijke graadmeter voor de Amerikaanse chipsector, ging met 5,3 procent omlaag tot 5145,21 punten. De algehele stemming op Wall Street was verder negatief, na de nieuwe recordstanden op maandag. De Dow-Jonesindex eindigde 0,8 procent lager op 42.740,42 punten. De breder samengestelde S&P 500-index verloor eveneens 0,8 procent, op 5815,26 punten. De techgraadmeter Nasdaq zakte 1 procent tot 18.315,59 punten.
"Dat ASML zijn verwachtingen naar beneden bijstelde, betekent dat de vraag naar allerlei soorten chips, met uitzondering van chips voor generatieve AI, behoorlijk zwak is", concludeert beleggingsstrateeg Irene Tunkel van het effectenkantoor BCA Research. "Een zwakke vraag naar chips wijst op een lagere wereldwijde groei. Het betekent dat de wereldwijde vraag naar vrijwel alles zwak is", stelt ze vast.
Chipconcern Nvidia kreeg een koersverlies voor de kiezen van 4,5 procent. De belangrijkste verkoper van chips voor kunstmatige intelligentie (AI) ter wereld bereikte maandag nog een nieuw recordniveau en zag de beurswaarde stijgen tot meer dan 3,4 biljoen dollar. De opmars aan het begin van de week volgde op uitlatingen van topman en oprichter Jensen Huang. Hij zei dat de nieuwe AI-chip van Nvidia "volop in productie" is en dat de vraag ernaar "waanzinnig" is.
Walgreens Boots Alliance was een opvallende stijger met een koerssprong van 15,8 procent. De apothekersketen boekte afgelopen kwartaal meer omzet en winst, mede dankzij kostenbesparingen. Ook gaat het bedrijf de komende drie jaar 1200 filialen sluiten. Zorgverzekeraar UnitedHealth zakte ruim 8 procent, na tegenvallende resultaten. Johnson & Johnson werd 1,5 procent meer waard. Het medisch concern boekte meer winst en omzet dan verwacht.
Meer uit Financieel
BRUSSEL (ANP) - Brussel vindt de financiële markten binnen de EU te gefragmenteerd en wil dat het makkelijker wordt om binnen Europa financiële diensten te verhandelen. Daarvoor presenteert de Europese Commissie donderdag een plan. Daarin geeft Brussel de Europese toezichthouder voor financieel toezicht ook een grotere rol.
24 minuten geledenMILAAN (ANP) - De Italiaanse politie heeft op hoofdkantoren van dertien bekende modebedrijven documenten opgevraagd over hun omgang met toeleveranciers, meldt persbureau Reuters op basis van documenten van justitie. De actie is onderdeel van een breder onderzoek naar vermeende uitbuiting van arbeiders in de mode-industrie. Agenten bezochten onder andere Dolce & Gabbana, Versace, Prada en de Italiaanse tak van Adidas.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak ging donderdag verder omhoog na de kleine winstbeurt een dag eerder. Beleggers trokken zich op aan de hogere slotstanden op Wall Street, waar de stemming werd gesteund door zwakke cijfers over de Amerikaanse arbeidsmarkt. Die verstevigden de verwachting dat de Federal Reserve volgende week de rente verder gaat verlagen om de grootste economie ter wereld te ondersteunen.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Unie is van plan een onderzoek te starten naar de AI-functies in WhatsApp, meldt zakenkrant Financial Times. Het onderzoek van de Europese Commissie zou gericht zijn op de manier waarop het Amerikaanse socialemediabedrijf Meta Platforms zijn 'Meta AI'-systeem dit jaar in de berichtendienst heeft ingebouwd.
2 uur geledenIJMUIDEN (ANP) - Tata Steel kan mogelijk tot 2040 jaarlijks honderden miljoenen euro's extra ontvangen van de overheid. Dat melden onderzoekers van Stichting Onderzoek Multinationale Ondernemingen (SOMO) in het economenvakblad ESB.
2 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR/AFP/BELGA) - Rusland heeft de toegang tot Roblox geblokkeerd. Volgens communicatiewaakhond Roskomnadzor verspreidt het Amerikaanse onlinegamingplatform extremistische inhoud en "LGBT-propaganda". Kinderen zouden seksueel worden lastiggevallen en er zouden intieme foto's van hen worden afgetroggeld.
11 uur geledenNEW YORK (ANP) - Amerikaanse autobouwers wonnen woensdag aan beurswaarde op Wall Street. De regering-Trump is met een plan gekomen om de brandstofverbruiknormen die voormalig president Joe Biden vorig jaar had vastgesteld, drastisch te verlagen. Dit is de nieuwste poging in Washington om het voor autofabrikanten gemakkelijker te maken benzineauto's te verkopen.
11 uur geleden