Chipsector onderuit op Wall Street na tegenvallers ASML
NEW YORK (ANP) - Amerikaanse chipaandelen kregen dinsdag flinke klappen op Wall Street, na de onverwacht vroege publicatie van tegenvallende resultaten van het Nederlandse ASML. De cijfers van de chipmachinefabrikant verschenen dinsdagmiddag plotseling op de website van het bedrijf, terwijl de publicatie eigenlijk gepland stond voor woensdagochtend, vóór de beursopening.
De resultaten vielen aanzienlijk tegen. ASML ontving in het derde kwartaal veel minder nieuwe orders dan analisten hadden verwacht. Bovendien verlaagde het bedrijf zijn omzetverwachting voor het komende jaar. ASML, dat naast zijn beursnotering in Amsterdam ook genoteerd is aan de Nasdaq, verloor 16,3 procent.
De Semiconductor Sector Index, een belangrijke graadmeter voor de Amerikaanse chipsector, ging met 5,3 procent omlaag tot 5145,21 punten. De algehele stemming op Wall Street was verder negatief, na de nieuwe recordstanden op maandag. De Dow-Jonesindex eindigde 0,8 procent lager op 42.740,42 punten. De breder samengestelde S&P 500-index verloor eveneens 0,8 procent, op 5815,26 punten. De techgraadmeter Nasdaq zakte 1 procent tot 18.315,59 punten.
"Dat ASML zijn verwachtingen naar beneden bijstelde, betekent dat de vraag naar allerlei soorten chips, met uitzondering van chips voor generatieve AI, behoorlijk zwak is", concludeert beleggingsstrateeg Irene Tunkel van het effectenkantoor BCA Research. "Een zwakke vraag naar chips wijst op een lagere wereldwijde groei. Het betekent dat de wereldwijde vraag naar vrijwel alles zwak is", stelt ze vast.
Chipconcern Nvidia kreeg een koersverlies voor de kiezen van 4,5 procent. De belangrijkste verkoper van chips voor kunstmatige intelligentie (AI) ter wereld bereikte maandag nog een nieuw recordniveau en zag de beurswaarde stijgen tot meer dan 3,4 biljoen dollar. De opmars aan het begin van de week volgde op uitlatingen van topman en oprichter Jensen Huang. Hij zei dat de nieuwe AI-chip van Nvidia "volop in productie" is en dat de vraag ernaar "waanzinnig" is.
Walgreens Boots Alliance was een opvallende stijger met een koerssprong van 15,8 procent. De apothekersketen boekte afgelopen kwartaal meer omzet en winst, mede dankzij kostenbesparingen. Ook gaat het bedrijf de komende drie jaar 1200 filialen sluiten. Zorgverzekeraar UnitedHealth zakte ruim 8 procent, na tegenvallende resultaten. Johnson & Johnson werd 1,5 procent meer waard. Het medisch concern boekte meer winst en omzet dan verwacht.
Meer uit Financieel
PARIJS (ANP) - Tickets van Air France-KLM zullen nog duurder worden door de hoge brandstofkosten als gevolg van de Iranoorlog. Toch kan het luchtvaartbedrijf niet alle extra kerosinekosten doorberekenen aan reizigers, omdat het Frans-Nederlandse luchtvaartconcern dan te veel klanten verliest.
22 minuten geledenSTRAATSBURG (ANP) - De Europese Commissie moet een diepgaand onderzoek instellen naar de overname van het moederbedrijf van de elektronicaketens MediaMarkt en Saturn, wil het Europees Parlement. Het Chinese webwinkelconcern JD.com wil Ceconomy AG overnemen. Een voorstel van de Nederlandse Europarlementariër Dirk Gotink (NSC) voor een onderzoek is donderdag aangenomen in het Europees Parlement.
1 uur geledenEINDHOVEN (ANP) - De prijs van een liter benzine is voor het eerst ooit hoger dan 2,60 euro. Consumentencollectief UnitedConsumers meldt donderdag dat de landelijke adviesprijs van een liter Euro95 met 1,5 cent is gestegen tot 2,603 euro. De prijzen aan de pomp lopen de afgelopen dagen op, nadat de olieprijzen weer fors waren gestegen als gevolg van de aanhoudende Iranoorlog.
1 uur geledenLUXEMBURG (ANP) - De economische groei van de eurozone is in de eerste drie maanden van 2026 afgezwakt ten opzichte van het laatste kwartaal van vorig jaar. Volgens statistiekbureau Eurostat viel de groei terug tot 0,1 procent, na een groei van 0,2 procent in de laatste drie maanden van 2025.
1 uur geledenLONDEN (ANP/RTR) - De Britse verzorgings- en voedingsmiddelenproducent Unilever gaat zijn prijzen verhogen vanwege de impact van hoger dan verwachte kosten door de oorlog in het Midden-Oosten. "Er zullen vaker prijsverhogingen komen, maar in kleine stappen", zei financieel directeur Srinivas Phatak tijdens een toelichting op de kwartaalresultaten.
1 uur geledenLUXEMBURG (ANP) - De inflatie in de eurozone is in april gestegen naar 3 procent door de hogere energieprijzen als gevolg van de oorlog in het Midden-Oosten. Dat meldt het Europees statistiekbureau Eurostat op basis van een voorlopige raming. De inflatie liep daarmee verder op ten opzichte van maart. In die maand stegen de consumentenprijzen al met 2,6 procent. In februari, voor de Iranoorlog, bedroeg de inflatie nog 1,9 procent.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De grootste economische impact van de Iranoorlog zit nu nog vooral "tussen de oren" bij Nederlanders, zegt hoofdeconoom Peter Hein van Mulligen van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Hij wijst daarbij op het Nederlandse consumentenvertrouwen, dat in twee maanden tijd is gekelderd, terwijl de echte economische gevolgen van het conflict volgens hem vooralsnog beperkt zijn.
2 uur geleden