Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Chipsector onder druk op rood Wall Street

Chipsector onder druk op rood Wall Street

NEW YORK (ANP) - Aandelen van chipbedrijven stonden maandag onder druk op Wall Street. De verliezen van bedrijven als Nvidia, Intel, AMD en Texas Instruments volgden op verliezen in de sector eerder op de dag in Azië en Europa na het instellen van Amerikaanse exportregels voor materialen en apparatuur die chipfabrikanten nodig hebben. De regels zijn bedoeld om de technologische en militaire vooruitgang van China te vertragen.

De Dow-Jonesindex verloor 0,3 procent tot 29.202,88 punten. De S&P 500 verloor 0,8 procent tot 3612,39 punten. Techgraadmeter Nasdaq zakte dik 1 procent tot 10.542,10 punten.

AMD, Micron Technology en Texas Instruments en Intel verloren tot 2,9 procent. De regering-Biden kwam met een uitgebreide reeks exportcontroles. Daaronder ook een plan om China de toegang te ontzeggen tot bepaalde halfgeleiderchips die met Amerikaanse apparatuur zijn gemaakt. Zelfs opmerkingen vanuit Nvidia, dat de beperkingen geen materieel effect op het bedrijf zullen hebben, kon de neergang op de beurs niet stoppen. Nvidia sloot met een verlies van 3,4 procent.

Rivian

Verder stonden automakers om uiteenlopende redenen in de belangstelling. Fabrikant van elektrische voertuigen Rivian verloor 7,3 procent nadat het bekendmaakte bijna al zijn 13.000 voertuigen terug naar de garage te roepen vanwege een schroefje dat mogelijk niet goed is aangedraaid. Ford en General Motors verloren respectievelijk zo'n 7 en 4 procent na een negatief rapport van UBS. Volgens de analisten van de Zwitserse bank stevent de automarkt snel af op een situatie van een overaanbod van voertuigen.

Tesla zakte licht. De maker van elektrische auto's heeft in september meer dan 83.000 voertuigen geleverd van zijn fabriek in Shanghai. Dat is 8 procent meer dan in augustus en het grootste aantal in een maand ooit. Analisten van RBC verlaagden echter het koersdoel voor het aandeel.

Olie

ExxonMobil verloor 2,2 procent. Het olie- en gasconcern zou naar verluidt azen op een overname van energiebedrijf Denbury (plus 6,8 procent). Verder stond biotechbedrijf Qiagen (plus 3,2 procent) in de belangstelling. Het bedrijf staat volgens The Wall Street Journal mogelijk voor een fusie met Bio-Rad Laboratories. Het aandeel van het bedrijf dat gespecialiseerd is in diagnostiek verloor dik 8 procent.

De euro was 0,9706 dollar waard, tegen 0,9691 dollar bij het slot in Europa. Een vat Amerikaanse olie werd 2 procent goedkoper op 90,80 dollar en Brentolie kostte 2,1 procent minder op 95,83 dollar per vat.

Meer uit Financieel

Modemerk American Eagle flink hoger op Wall Street na resultaten

NEW YORK (ANP) - American Eagle Outfitters werd donderdag 30 procent meer waard op de aandelenbeurzen in New York. Het kledingbedrijf presteerde in het afgelopen kwartaal beter dan verwacht en werd ook positiever over de resultaten dit jaar. American Eagle heeft naar eigen zeggen veel nieuwe klanten getrokken dankzij de controversiële reclamecampagne met de blonde actrice Sydney Sweeney.

2 uur geleden
FNV en CNV zinnen nog steeds op stakingen bij KLM na cao-akkoord

UTRECHT (ANP) - Vakbonden FNV en CNV bereiden nog altijd stakingen voor bij grondpersoneel van KLM, ondanks het cao-akkoord dat de luchtvaartmaatschappij sloot met drie andere bonden. Ze vinden de nieuwe afspraken onvoldoende en zijn boos dat KLM buiten hen om een overeenkomst heeft gesloten. FNV en CNV weigerden vorige maand aan de onderhandelingstafel te komen, omdat KLM niet aan hun minimale eisen had voldaan.

4 uur geleden
Minister: dronebeveiliging haven Rotterdam essentieel voor EU

ROTTERDAM (ANP) - Het is essentieel voor Nederland en Europa dat de Rotterdamse haven goed beveiligd is met drones en andere onbemande systemen tegen bijvoorbeeld dreigingen uit Rusland. Dit hebben minister van Defensie Ruben Brekelmans en Boudewijn Siemons, topman van Havenbedrijf Rotterdam, gezegd.

4 uur geleden
Duits instituut verlaagt verwachtingen over groei economie

MÜNCHEN (ANP/DPA) - De Duitse economie groeit volgend jaar waarschijnlijk minder hard dan eerder gedacht. Het Duitse economische onderzoeksinstituut Ifo heeft zijn verwachtingen naar beneden bijgesteld. Of de belangrijkste handelspartner van Nederland een uitweg vindt uit de aanhoudende economische zwakte, hangt volgens de economen grotendeels af van de regering in Berlijn.

5 uur geleden
Google deels uitgevallen in Turkije en delen Zuidoost-Europa

ISTANBUL (ANP/RTR) - Sommige diensten van internetbedrijf Google, waaronder videoplatform YouTube, zijn donderdag niet toegankelijk in Turkije en sommige delen van Europa. Dat melden de Turkse viceminister van Transport en Infrastructuur en de Freedom of Expression Association, die toezicht houdt op lokale internetcensuur.

6 uur geleden
Schiphol: uitspraak RvS heeft geen directe impact op vluchten

SCHIPHOL (ANP) - De uitspraak van de Raad van State (RvS) heeft op korte termijn geen directe impact op het aantal vluchten van en naar Schiphol. Wel roept Schiphol de overheid op om duidelijkheid te geven over de natuurvergunning van de luchthaven.

6 uur geleden
Milieuorganisaties blij met besluit Raad van State over Schiphol

DEN HAAG (ANP) - Milieuorganisaties zijn blij dat Schiphol zijn natuurvergunning niet terugkrijgt in de aanloop naar het hoger beroep over de vernietiging daarvan. "Het moet klaar zijn met de uitzonderingspositie van grote vervuiler Schiphol", zeggen Mobilisation for the Environment (MOB), Greenpeace en Milieudefensie donderdag in een gezamenlijke reactie na de uitspraak van de Raad van State.

6 uur geleden