Chipsector centraal op Damrak, Wall Street dicht om Thanksgiving
AMSTERDAM (ANP) - Op de Amsterdamse beurs gaat de aandacht donderdag vooral uit naar de chipbedrijven ASML, Besi en ASMI. Volgens persbureau Bloomberg overweegt de Amerikaanse regering extra beperkingen op de verkoop van halfgeleiderapparatuur en AI-geheugenchips aan China. De nieuwe maatregelen, die mogelijk volgende week worden aangekondigd, lijken volgens kenners echter minder streng te zijn dan gevreesd. Washington wil met exportbeperkingen voor geavanceerde chiptechnologie aan China voorkomen dat het land geavanceerde chips kan gebruiken voor militaire doeleinden.
In Tokio stegen de Japanse makers van chipapparatuur Tokyo Electron en Kokusai Electric 7 en 13 procent, door de hoop dat de extra Amerikaanse verkoopbeperkingen aan China zullen meevallen. Zo zou de regering-Biden volgens ingewijden van plan zijn om minder leveranciers van het Chinese Huawei op de zwarte lijst te zetten dan verwacht. Ook zal het Chinese ChangXin Memory Technologies, dat werkt aan AI-geheugenchiptechnologie, waarschijnlijk niet op de zwarte lijst worden gezet. Bedrijven die op de zwarte lijst staan mogen geen producten en technologieën verkrijgen zonder toestemming van de Amerikaanse overheid.
De AEX-index op het Damrak lijkt donderdag hoger te beginnen, na de kleine verliesbeurt een dag eerder. De beurshandel zal naar verwachting relatief rustig verlopen, aangezien Wall Street dicht blijft om Thanksgiving Day. De Aziatische beurzen lieten een verdeeld beeld zien. De Nikkei in Tokio veerde op na de recente verliezen en sloot 0,6 procent hoger, mede door de koerswinsten van de chipbedrijven. De beurzen in Hongkong en Shanghai verloren 1,3 en 0,4 procent. Vooral de Chinese autofabrikanten gingen omlaag na berichten dat BYD en andere automakers hun leveranciers onder druk zetten om de prijzen te verlagen, waarmee de prijzenoorlog op de Chinese markt verder lijkt te escaleren.
Zuid-Korea
De Kospi in Seoul won 0,1 procent, na een verrassende renteverlaging door de Bank of Korea. De centrale bank schroefde de rente met een kwart procentpunt terug om de economie te ondersteunen. Het was voor het eerst sinds 2009 dat de beleidsmakers besloten om de rente twee vergaderingen op rij te verlagen. De stap volgde op een tegenvallende groei van de Zuid-Koreaanse economie in het derde kwartaal.
De euro was 1,0546 dollar waard, tegen 1,0563 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie kostte een fractie minder op 68,71 dollar. Brentolie werd 0,1 procent duurder op 72,89 dollar per vat.
Meer uit Financieel
PARIJS (ANP/DPA/BELGA) - Het Franse BlaBlaCar gaat stoppen met eigen langeafstandsbussen. Door de zeer concurrerende markt en stijgende kosten kan het bedrijf de busritten niet langer winstgevend uitvoeren, heeft de rivaal van bijvoorbeeld FlixBus aangekondigd.
3 minuten geledenDIEMEN (ANP) - Uitzendconcern Randstad had afgelopen kwartaal opnieuw te maken met lastige marktomstandigheden in Europa. In landen als Duitsland, Frankrijk, het Verenigd Koninkrijk, België en Luxemburg daalde de opbrengsten, werd woensdag bekend. Nederland en Italië lieten wel groei zien. De belangrijke Noord-Amerikaanse markt bleef stabiel.
14 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De oorlog in het Midden-Oosten zorgt voor hogere inkoopkosten bij verfconcern AkzoNobel. Dat meldt het bedrijf achter merken als Flexa, Dulux en Sikkens bij de cijfers over het eerste kwartaal. Volgens AkzoNobel werd ondanks de geopolitieke onrust door de Iranoorlog en turbulente marktomstandigheden wel een sterk kwartaal afgeleverd.
26 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Het vertrouwen van consumenten in Nederland is in april fors verder verslechterd. De vertrouwensgraadmeter van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) laat de op een na grootste daling zien sinds het begin van de statistieken in april 1986. Alleen in april 2020, aan het begin van de coronapandemie, was de daling van het vertrouwen groter.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Koopwoningen waren in maart 5 procent duurder dan in dezelfde maand vorig jaar, waarmee de stijging van de huizenprijzen opnieuw iets is afgezwakt. Ten opzichte van februari stegen de prijzen met 0,3 procent, melden het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) en het Kadaster op basis van de recentste cijfers.
1 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - De economische schokgolven van de oorlog tegen Iran hebben nu ook de condoommarkt bereikt. Karex, dat wereldwijd een op de vijf condooms produceert, bereidt zich voor op een prijsverhoging van 30 procent. Het aanhoudende conflict in het Midden-Oosten destabiliseert de toeleveringsketens en drijft de kosten op, zo verklaarde Karex-baas Goh Miah Kiat tegen Bloomberg News.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - ABN AMRO verlaagt de groeiraming voor de doe-het-zelfbranche door de verslechterde economische omstandigheden door de Iranoorlog. Door de hogere inflatie en rente en het lagere consumentenvertrouwen verwacht de bank nu een volumegroei in 2026 van 2 procent. Eerder werd gerekend op een groei van 3 procent.
8 uur geleden