Chipsector centraal op Damrak, Wall Street dicht om Thanksgiving
AMSTERDAM (ANP) - Op de Amsterdamse beurs gaat de aandacht donderdag vooral uit naar de chipbedrijven ASML, Besi en ASMI. Volgens persbureau Bloomberg overweegt de Amerikaanse regering extra beperkingen op de verkoop van halfgeleiderapparatuur en AI-geheugenchips aan China. De nieuwe maatregelen, die mogelijk volgende week worden aangekondigd, lijken volgens kenners echter minder streng te zijn dan gevreesd. Washington wil met exportbeperkingen voor geavanceerde chiptechnologie aan China voorkomen dat het land geavanceerde chips kan gebruiken voor militaire doeleinden.
In Tokio stegen de Japanse makers van chipapparatuur Tokyo Electron en Kokusai Electric 7 en 13 procent, door de hoop dat de extra Amerikaanse verkoopbeperkingen aan China zullen meevallen. Zo zou de regering-Biden volgens ingewijden van plan zijn om minder leveranciers van het Chinese Huawei op de zwarte lijst te zetten dan verwacht. Ook zal het Chinese ChangXin Memory Technologies, dat werkt aan AI-geheugenchiptechnologie, waarschijnlijk niet op de zwarte lijst worden gezet. Bedrijven die op de zwarte lijst staan mogen geen producten en technologieën verkrijgen zonder toestemming van de Amerikaanse overheid.
De AEX-index op het Damrak lijkt donderdag hoger te beginnen, na de kleine verliesbeurt een dag eerder. De beurshandel zal naar verwachting relatief rustig verlopen, aangezien Wall Street dicht blijft om Thanksgiving Day. De Aziatische beurzen lieten een verdeeld beeld zien. De Nikkei in Tokio veerde op na de recente verliezen en sloot 0,6 procent hoger, mede door de koerswinsten van de chipbedrijven. De beurzen in Hongkong en Shanghai verloren 1,3 en 0,4 procent. Vooral de Chinese autofabrikanten gingen omlaag na berichten dat BYD en andere automakers hun leveranciers onder druk zetten om de prijzen te verlagen, waarmee de prijzenoorlog op de Chinese markt verder lijkt te escaleren.
Zuid-Korea
De Kospi in Seoul won 0,1 procent, na een verrassende renteverlaging door de Bank of Korea. De centrale bank schroefde de rente met een kwart procentpunt terug om de economie te ondersteunen. Het was voor het eerst sinds 2009 dat de beleidsmakers besloten om de rente twee vergaderingen op rij te verlagen. De stap volgde op een tegenvallende groei van de Zuid-Koreaanse economie in het derde kwartaal.
De euro was 1,0546 dollar waard, tegen 1,0563 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie kostte een fractie minder op 68,71 dollar. Brentolie werd 0,1 procent duurder op 72,89 dollar per vat.
Meer uit Financieel
NEW DELHI (ANP/BLOOMBERG) - De Indiase toezichthouder voor burgerluchtvaart heeft de Nederlandse topman van IndiGo, Pieter Elbers, 24 uur de tijd gegeven om met een verklaring te komen voor de grote chaos bij die luchtvaartmaatschappij. IndiGo schrapte de afgelopen dagen duizenden vluchten in India door roosterproblemen. Die gaten in de planning ontstonden nadat de wettelijk verplichte rusttijden voor piloten waren verruimd.
3 uur geledenSAN FRANCISCO (ANP/DPA) - De Amerikaanse miljardair Elon Musk vindt dat de EU moet worden opgeheven, schreef hij op zijn socialemediaplatform X. Musk reageerde hiermee op de miljoenenboete van de EU tegen zijn berichtendienst.
20 uur geledenMUMBAI (AFN/BLOOMBERG) - India heeft zaterdag ingegrepen door maximumprijzen van vliegtickets in te stellen en extra treinen in te zetten, nadat duizenden reizigers waren gestrand door geannuleerde vluchten. De regering heeft prijsrestricties opgelegd om te voorkomen dat "buitensporig hoge vliegtarieven door bepaalde luchtvaartmaatschappijen in rekening worden gebracht." De maatregelen blijven van kracht "tot de situatie volledig is gestabiliseerd", staat in een verklaring.
21 uur geledenLONDEN (ANP/BLOOMBERG) - De koperprijs is deze week tot een recordhoogte gestegen, aangedreven door vrees voor een wereldwijd tekort aan het industriële metaal. Grondstoffenhandelaren verwachten een tekort als gevolg van het hamsteren van koper in de Verenigde Staten. Ook werd de vraag aangewakkerd door een rapport van de invloedrijke zakenbank Citigroup, waarin wordt voorspeld dat de koperprijs verder zal stijgen.
23 uur geledenLOS ANGELES (ANP/BLOOMBERG) - Een grote vakbond van schrijvers voor film en televisie in de Verenigde Staten vindt dat de overname van de film- en tv-studio's en het streamingplatform HBO Max van Warner Bros. Discovery door Netflix "moet worden geblokkeerd". Volgens de Writers Guild of America (WGA) vormt de overname een bedreiging voor scenaristen, producenten, regisseurs en bioscoopeigenaren.
1 dag geledenHAREN (ANP) - Kerstboomverkopers houden zaterdag rekening met topdrukte. Of dat de opmaat is naar betere verkopen dan vorig jaar, is nog wel afwachten. Daarover lijken grote spelers in de kerstbomenmarkt van mening te verschillen.
1 dag geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met kleine winsten gesloten. Netflix stond echter bij de verliezers op Wall Street. De streamingdienst neemt de film- en tv-studio's en het streamingplatform HBO Max over van Warner Bros. Discovery. Netflix krijgt daarmee een van de oudste en bekendste studio's van Hollywood in handen.
1 dag geleden