Chipsector centraal op Damrak na cijfers Applied Materials
AMSTERDAM (ANP) - Op de Amsterdamse beurs staan vrijdag onder meer de chipbedrijven ASML, Besi en ASMI in de belangstelling. De Amerikaanse fabrikant van chipapparatuur Applied Materials bracht donderdag na de slotbel op Wall Street beter dan verwachte resultaten naar buiten en lijkt vrijdag flink hoger te gaan openen.
Applied Materials deed vooral goede zaken in China en zag de verkopen daar meer dan verdubbelen. Ook gaf het concern, dat apparatuur levert aan grote chipproducenten als Samsung, TSMC en Intel, een positieve omzetverwachting af voor het huidige kwartaal. De positieve boodschap van Applied Materials voedt de hoop dat de grote chipmakers hun investeringen weer uitbreiden om de productie op te voeren.
De AEX-index koerst af op een positief begin en ook de andere Europese beurzen lijken hoger te openen. De Aziatische aandelenmarkten lieten vrijdag ook winsten zien. Beleggers trokken zich op aan de hogere slotstanden op Wall Street, waar de hoop op een spoedige renteverlaging werd aangewakkerd door tegenvallende winkelverkopen in de VS. Doordat Amerikaanse consumenten minder kopen is de kans kleiner dat de inflatie weer wordt aangejaagd en zou de Federal Reserve eerder kunnen beginnen met het verlagen van de rente.
DSM-Firmenich
De Nikkei in Tokio sloot de week 0,9 procent hoger af onder aanvoering van de Japanse chipbedrijven. De Japanse hoofdindex zette daarmee de opmars richting het recordniveau uit 1989 voort. De Hang Seng-index in Hongkong steeg 2,5 procent. In Shanghai was de beurs de hele week dicht door de vakantieperiode rond het Chinees Nieuwjaar.
Op het Damrak blijft ook DSM-Firmenich in de belangstelling staan. Het voedings- en gezondheidsbedrijf werd donderdag ruim 11 procent meer waard. Beleggers reageerden verheugd op het plan van het fusieconcern om zijn activiteiten op het gebied van diervoeding af te splitsen, via bijvoorbeeld een beursgang of verkoop. Investeringsbank Berenberg verhoogde het koersdoel voor DSM-Firmenich.
BAM
Ook gaat de aandacht uit naar bouwbedrijf BAM, dat donderdag de beurswaarde met bijna 19 procent zag stijgen. Het concern presteerde vorig jaar veel beter dan verwacht en stelde de eigen ambities voor de komende jaren naar boven bij.
De euro was 1,0761 dollar waard, tegen 1,0757 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie werd 0,1 procent duurder en kostte 78,10 dollar. Brentolie daalde 0,1 procent in prijs tot 82,78 dollar per vat.
Meer uit Financieel
IJMUIDEN (ANP) - Tata Steel kan mogelijk tot 2040 jaarlijks honderden miljoenen euro's extra ontvangen van de overheid. Dat melden onderzoekers van Stichting Onderzoek Multinationale Ondernemingen (SOMO) in het economenvakblad ESB.
13 minuten geledenMOSKOU (ANP/RTR/AFP/BELGA) - Rusland heeft de toegang tot Roblox geblokkeerd. Volgens communicatiewaakhond Roskomnadzor verspreidt het Amerikaanse onlinegamingplatform extremistische inhoud en "LGBT-propaganda". Kinderen zouden seksueel worden lastiggevallen en er zouden intieme foto's van hen worden afgetroggeld.
8 uur geledenNEW YORK (ANP) - Amerikaanse autobouwers wonnen woensdag aan beurswaarde op Wall Street. De regering-Trump is met een plan gekomen om de brandstofverbruiknormen die voormalig president Joe Biden vorig jaar had vastgesteld, drastisch te verlagen. Dit is de nieuwste poging in Washington om het voor autofabrikanten gemakkelijker te maken benzineauto's te verkopen.
9 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De regering-Trump is met een plan gekomen om de brandstofverbruiknormen voor auto's, die toenmalig president Joe Biden vorig jaar vaststelde, drastisch te verlagen. Fabrikanten mogen daardoor auto's maken die minder zuinig zijn.
9 uur geledenDEURNE (ANP) - De noodlijdende bussenfabrikant Ebusco heeft van een groep aandeelhouders een overbruggingskrediet van 5,1 miljoen euro gekregen. Daarmee kan het bedrijf uit Deurne de levering van elektrische bussen voorlopig veiligstellen.
11 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse beurs is woensdag met winsten de handel uitgegaan. Beleggers leken zich op te trekken aan nieuwe signalen dat de Amerikaanse centrale bank binnenkort de rente verder gaat verlagen. Dat wordt als gunstig beschouwd omdat het lenen goedkoper maakt, de consumptie stimuleert en aandelen aantrekkelijker maakt dan sparen of obligaties.
13 uur geledenGORINCHEM (ANP) - De financiƫle opsporingsdienst FIOD heeft twee personen opgepakt in een nieuw onderzoek naar mogelijke sanctieovertredingen door scheepsbouwer Damen. Dit bevestigen ingewijden aan het ANP.
14 uur geleden