Chipsector centraal op Damrak na cijfers Applied Materials
AMSTERDAM (ANP) - Op de Amsterdamse beurs staan vrijdag onder meer de chipbedrijven ASML, Besi en ASMI in de belangstelling. De Amerikaanse fabrikant van chipapparatuur Applied Materials bracht donderdag na de slotbel op Wall Street beter dan verwachte resultaten naar buiten en lijkt vrijdag flink hoger te gaan openen.
Applied Materials deed vooral goede zaken in China en zag de verkopen daar meer dan verdubbelen. Ook gaf het concern, dat apparatuur levert aan grote chipproducenten als Samsung, TSMC en Intel, een positieve omzetverwachting af voor het huidige kwartaal. De positieve boodschap van Applied Materials voedt de hoop dat de grote chipmakers hun investeringen weer uitbreiden om de productie op te voeren.
De AEX-index koerst af op een positief begin en ook de andere Europese beurzen lijken hoger te openen. De Aziatische aandelenmarkten lieten vrijdag ook winsten zien. Beleggers trokken zich op aan de hogere slotstanden op Wall Street, waar de hoop op een spoedige renteverlaging werd aangewakkerd door tegenvallende winkelverkopen in de VS. Doordat Amerikaanse consumenten minder kopen is de kans kleiner dat de inflatie weer wordt aangejaagd en zou de Federal Reserve eerder kunnen beginnen met het verlagen van de rente.
DSM-Firmenich
De Nikkei in Tokio sloot de week 0,9 procent hoger af onder aanvoering van de Japanse chipbedrijven. De Japanse hoofdindex zette daarmee de opmars richting het recordniveau uit 1989 voort. De Hang Seng-index in Hongkong steeg 2,5 procent. In Shanghai was de beurs de hele week dicht door de vakantieperiode rond het Chinees Nieuwjaar.
Op het Damrak blijft ook DSM-Firmenich in de belangstelling staan. Het voedings- en gezondheidsbedrijf werd donderdag ruim 11 procent meer waard. Beleggers reageerden verheugd op het plan van het fusieconcern om zijn activiteiten op het gebied van diervoeding af te splitsen, via bijvoorbeeld een beursgang of verkoop. Investeringsbank Berenberg verhoogde het koersdoel voor DSM-Firmenich.
BAM
Ook gaat de aandacht uit naar bouwbedrijf BAM, dat donderdag de beurswaarde met bijna 19 procent zag stijgen. Het concern presteerde vorig jaar veel beter dan verwacht en stelde de eigen ambities voor de komende jaren naar boven bij.
De euro was 1,0761 dollar waard, tegen 1,0757 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie werd 0,1 procent duurder en kostte 78,10 dollar. Brentolie daalde 0,1 procent in prijs tot 82,78 dollar per vat.
Meer uit Financieel
SCHIPHOL (ANP) - KLM heeft de vluchten naar de Saudische steden Riyad en Dammam en naar Dubai langer opgeschort vanwege de aanhoudende onrust in het Midden-Oosten. De luchtvaartmaatschappij meldt dinsdag tot en met 9 augustus niet daarnaartoe te vliegen.
4 minuten geledenBRUSSEL (ANP/RTR/AFP) - Een meerderheid van het Europees Parlement heeft ingestemd met het verlagen van invoerrechten op veel Amerikaanse goederen. Daardoor kan de Europese Unie zich aan haar verplichtingen uit een vorig jaar gesloten handelsakkoord houden. De Amerikaanse president Donald Trump dreigde met een tariefverhoging als dit niet op tijd was gebeurd.
10 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Vakbonden hebben een juridische overwinning geboekt in de langslepende discussie over schijnzelfstandigheid. Het gerechtshof in Amsterdam heeft in een zaak tussen FNV, CNV en Temper bepaald dat er sprake is van een uitzendovereenkomst tussen Temper en mensen die werkzaamheden verrichten via het onlineplatform.
35 minuten geledenMOSKOU (ANP/RTR) - Het Russische olieconcern Tatneft beperkt de verkoop van benzine en diesel bij zijn tankstations, bericht Interfax. Volgens het Russische persbureau meldde het bedrijf via zijn hotline ook dat alleen contant kan worden afgerekend.
1 uur geledenISTANBUL (ANP/RTR) - De Turkse mededingingsautoriteit heeft voor omgerekend bijna 70 miljoen euro aan boetes uitgedeeld aan grote bandenfabrikanten. De boetes worden opgelegd voor onder meer prijsafspraken, concurrentiebeperkende maatregelen voor dealers en het uitwisselen van gevoelige informatie over de arbeidsmarkt.
1 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Zeevarenden zijn sceptisch over de aangekondigde heropening van de Straat van Hormuz. Dat zegt voorzitter van vakbond Nautilus Richard Moti. Wel is de situatie voor bemanningen aan boord van schepen in de Perzische Golf beter geworden, stelt hij.
1 uur geledenPARIJS (ANP/RTR) - De Franse regering gaat 655 miljoen euro investeren in kunstmatige intelligentie (AI) en wil een eigen chatbot opzetten voor alle overheidsdiensten. Dat schreef de Franse premier Sébastien Lecornu dinsdag in een bericht op X, vlak voor het begin van de "Viva Tech"-conferentie in Parijs.
2 uur geleden