Chipschaarste stuwt winst chipmaker TSMC
HSINCHU (ANP/BLOOMBERG) - De Taiwanese chipfabrikant Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) profiteert van de toegenomen vraag naar chips wereldwijd. De onderneming zag de winst in het eerste kwartaal met bijna een vijfde stijgen, geholpen door de chiptekorten waar onder andere autofabrikanten en leveranciers van pc's mee kampen.
Het nettoresultaat van TSMC steeg met 19 procent tot omgerekend meer dan 4 miljard euro. Kenners hielden al rekening met een hogere winst, maar het resultaat viel nog hoger uit dan verwacht. Eerder was al bekend dat het bedrijf in het eerste kwartaal een recordomzet had behaald.
Vanwege de coronacrisis wordt er veel meer thuisgewerkt en daar zijn chips voor datacentra voor nodig, omdat bedrijven hun software nu in de cloud moeten laten draaien. Ook worden er al een tijd veel meer computers voor thuis en mobiele telefoons verkocht.
Tekort aan productiecapaciteit
De fabrieken van TSMC produceren al enige tijd meer chips dan ze normaal doen. Wereldwijd is er een tekort aan productiecapaciteit om aan de hogere vraag naar chips te voldoen. Het bedrijf investeert de komende drie jaar 100 miljard dollar om zijn productiecapaciteit uit te breiden. Dit jaar gaat het om 30 miljard dollar, waarvan 8,8 miljard dollar in het eerste kwartaal.
Volgens TSMC zullen de chiptekorten, ondanks de inspanningen nog enige tijd aanhouden. Volgens topman C.C. Wei kan dit mogelijk nog in 2022 het geval zijn.
Meer uit Financieel
BERLIJN (ANP) - De Duitse gasopslagen zijn nog maar tussen de 61 en 62 procent gevuld. Duitsland blijft daarmee ver achter bij zijn vuldoelstelling. Zondag hadden de opslagen eigenlijk voor 70 procent gevuld moeten zijn. Toch voorziet de Duitse overheid komende winter geen problemen.
2 uur geledenWENEN (ANP/BLOOMBERG) - De landen van oliekartel OPEC+ houden hun productiedoelen tot eind dit jaar ongewijzigd, ondanks de hoge olie- en brandstofprijzen. Dat hebben Saudi-Arabië, Rusland en enkele andere landen zondag besloten in een onlinevergadering.
4 uur geledenISTANBUL (ANP/BLOOMBERG) - De topman van de beurs van Istanbul is aangehouden in verband met een grootschalig onderzoek naar vermeende manipulatie met beleggingsfondsen en aandelen in Turkije. Volgens het Turkse staatspersbureau Anadolu wordt Korkmaz Ergun verdacht van omkoping en deelname aan een criminele organisatie.
7 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Nederlandse autoverkoop is in oktober licht gedaald. Daarmee blijft het wachten op de voorspelde "eindsprint" in de verkoop van hybride modellen. Recent voorzag autobrancheorganisatie BOVAG een hogere verkoop van die auto's in de laatste maanden van het jaar door nieuwe regelgeving per 1 januari.
8 uur geledenSINGAPORE (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Binance heeft de opnames van cryptomunten hervat, enkele dagen nadat hackers voor een recordbedrag van meer dan 6 miljard dollar aan crypto's hadden geroofd. 's Werelds grootste cryptobeurs legde de transacties vrijdagochtend in Azië stil, nadat de hack bekend was geworden. Zondag werd de opname van bitcoin weer opengesteld. Stapsgewijs kunnen gebruikers ook weer bij tegoeden in andere digitale munten.
9 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - Noord-Korea zit achter de diefstal van meer dan 6 miljard dollar aan cryptovaluta als gevolg van de recordhack op Binance. Dat stelde de FBI zaterdag in een verklaring.
16 uur geledenNEW YORK (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Cryptobeurzen nemen snel maatregelen om hun beveiliging te versterken. Aanleiding is de recordhack van 6,3 miljard dollar bij Binance, die de kwetsbaarheid van de sector opnieuw blootlegde, juist nu deze steeds meer deel uitmaakt van de reguliere financiële wereld.
1 dag geleden