Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Chipmaker TSMC voelt nog weinig van inflatiepijn consument

Chipmaker TSMC voelt nog weinig van inflatiepijn consument

TAIPEI (ANP/BLOOMBERG) - 's Werelds grootste chipfabrikant, TSMC, heeft in het afgelopen kwartaal een fors hogere omzet en winst geboekt dan een jaar eerder. De halfgeleidersector zit momenteel in zwaar weer doordat de vraag naar laptops en smartphones afzwakt, nu de hoge inflatie consumenten in hun portemonnee raakt. De belangrijkste chipleverancier voor Apple wist zich door zijn schaalgrootte en technologische voorsprong vooralsnog aan die malaise te onttrekken, maar maakt zich wel op voor lastigere tijden.

De omzet steeg met 48 procent ten opzichte van dezelfde periode vorig jaar tot 613,1 miljard Taiwanese dollar (19,8 miljard euro). De nettowinst viel ruim 80 procent hoger uit op 280,9 miljard Taiwanese dollar.

De resultaten waren beter dan analisten in doorsnee hadden verwacht. Maar voor TSMC en andere grote chipproducenten worden de Amerikaanse beperkingen om de ontwikkeling van de Chinese chipindustrie te vertragen een serieus probleem. De Verenigde Staten hebben strengere regels ingesteld voor de export van chips naar China. Zo wordt het onder andere lastiger om halfgeleiders die met behulp van Amerikaanse technologie zijn gemaakt in China te verkopen, wat ook TSMC zal raken.

Het chipconcern verwacht zelf ook dat de omzetgroei afzwakt door beperkingen op de Chinese markt, zo valt op te maken uit de investeringsplannen voor dit jaar. De belangrijke klant van chipmachinemaker ASML verlaagt zijn uitgaven aan bijvoorbeeld machines en apparatuur met 10 procent tot omgerekend zo'n 37 miljard euro.

Meer uit Financieel

Amerikaanse boete voor KLM om vliegen boven Irak

WASHINGTON (ANP) - KLM heeft een boete van 320.000 dollar gekregen van het Amerikaanse ministerie van Transport. De Amerikanen bestraffen de maatschappij, omdat ze bij vluchten met zogenoemde codeshare van Delta Air Lines door luchtruim is gevlogen waarvoor beperkingen van de Amerikaanse luchtvaartautoriteit FAA gelden.

32 minuten geleden
AEX sluit licht hoger, Shell bovenaan na stijgende olieprijzen

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is vrijdag met een kleine plus gesloten. Beleggers waren voorzichtig door de stijgende olieprijzen en zorgen rond AI. Olie- en gasproducent Shell en oliedienstverlener SBM Offshore profiteerden op het Damrak van de duurdere olie.

41 minuten geleden
NCSC: kans fors misbruik kwetsbaarheden PHP kleiner dan gedacht

DEN HAAG (ANP) - Het misbruiken van de twee kwetsbaarheden in programmeertaal PHP is ingewikkeld en de kans op grootschalig misbruik is kleiner dan eerder ingeschat. Dat meldt het Nationaal Cyber Security Centrum (NCSC) na verder onderzoek.

1 uur geleden
Politie start strafrechtelijk onderzoek naar cyberaanval Ahold

ZAANDAM (ANP) - De politie is een strafrechtelijk onderzoek gestart naar de cyberaanval die de afgelopen tijd voor grote problemen zorgde bij Albert Heijn en andere ketens van winkelconcern Ahold Delhaize. Dat meldt een woordvoerder van de politie aan het ANP.

2 uur geleden
KLM schrapt vrijdag en zaterdag klein aantal vluchten om wind

SCHIPHOL (ANP) - Luchtvaartmaatschappij KLM heeft vrijdag twintig vluchten geannuleerd vanwege de harde wind in Nederland. Zaterdag komen er daar nog 22 bij, laat een woordvoerster weten.

2 uur geleden
Moderna zakt verder op Wall Street na uitgelekte testresultaten

NEW YORK (ANP) - Moderna ging vrijdag 7,1 procent omlaag op de beurzen in New York. De farmaceut raakte een dag eerder al bijna 18 procent aan beurswaarde kwijt na uitgelekte resultaten van een mogelijk nieuw vaccin tegen huidkanker van het bedrijf. Hoewel het vaccin, dat Moderna samen met branchegenoot Merck heeft ontwikkeld, het risico op terugkeer of overlijden door huidkanker flink verlaagt, bleven de resultaten achter bij de hoge verwachtingen van beleggers.

2 uur geleden
AH verwacht woensdag weer volledige boodschappenbezorging

ZAANDAM (ANP) - Albert Heijn verwacht dat vanaf aankomende woensdag alle boodschappen weer bezorgd kunnen worden. De capaciteit is, na een cybersecurityincident van ongeveer twee weken geleden, nog niet terug op het oude niveau. Die ligt momenteel op een derde van normaal.

4 uur geleden