Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Chipmaker TSMC voelt nog weinig van inflatiepijn consument

Chipmaker TSMC voelt nog weinig van inflatiepijn consument

TAIPEI (ANP/BLOOMBERG) - 's Werelds grootste chipfabrikant, TSMC, heeft in het afgelopen kwartaal een fors hogere omzet en winst geboekt dan een jaar eerder. De halfgeleidersector zit momenteel in zwaar weer doordat de vraag naar laptops en smartphones afzwakt, nu de hoge inflatie consumenten in hun portemonnee raakt. De belangrijkste chipleverancier voor Apple wist zich door zijn schaalgrootte en technologische voorsprong vooralsnog aan die malaise te onttrekken, maar maakt zich wel op voor lastigere tijden.

De omzet steeg met 48 procent ten opzichte van dezelfde periode vorig jaar tot 613,1 miljard Taiwanese dollar (19,8 miljard euro). De nettowinst viel ruim 80 procent hoger uit op 280,9 miljard Taiwanese dollar.

De resultaten waren beter dan analisten in doorsnee hadden verwacht. Maar voor TSMC en andere grote chipproducenten worden de Amerikaanse beperkingen om de ontwikkeling van de Chinese chipindustrie te vertragen een serieus probleem. De Verenigde Staten hebben strengere regels ingesteld voor de export van chips naar China. Zo wordt het onder andere lastiger om halfgeleiders die met behulp van Amerikaanse technologie zijn gemaakt in China te verkopen, wat ook TSMC zal raken.

Het chipconcern verwacht zelf ook dat de omzetgroei afzwakt door beperkingen op de Chinese markt, zo valt op te maken uit de investeringsplannen voor dit jaar. De belangrijke klant van chipmachinemaker ASML verlaagt zijn uitgaven aan bijvoorbeeld machines en apparatuur met 10 procent tot omgerekend zo'n 37 miljard euro.

Meer uit Financieel

Run op .si-domeinen na uitspraak Trump over superintelligentie

LJUBLANA (ANP/AFP) - Het voorstel van de Amerikaanse president Donald Trump om kunstmatige intelligentie (AI) voortaan te hernoemen tot 'super intelligence' (SI) heeft tot een stortvloed aan aanvragen geleid voor internetdomeinen die eindigen op '.si'.

12 minuten geleden
Vakantieparken Peter Gillis mogen geveild worden

DEN BOSCH (ANP) - Drie vakantieparken van Oostappen Groep, het bedrijf van realityster Peter Gillis, mogen op 1 oktober geveild worden door schuldeiser Marc van Rooi. Dat heeft de kortgedingrechter in Den Bosch bepaald. Gillis probeerde de executieveiling tegen te houden en stapte daarom naar de rechter.

15 minuten geleden
Vliegveld Catania heropend na verlaagde vulkaandreiging

CATANIA (ANP/RTR) - De luchthaven van Catania op Sicilië heeft dinsdag de vluchten hervat, nadat het vliegverkeer was stilgelegd door een uitbarsting van vulkaan Etna en slechte weersomstandigheden. KLM moest afgelopen weekend reizigers omboeken naar de luchthaven van Palermo op hetzelfde eiland.

1 uur geleden
Jørgensen: EU betaalde al 100 miljard extra voor evenveel energie

DUBLIN (ANP) - De Europese Unie heeft dit jaar ruim 100 miljard extra aan energie besteed "zonder daarvoor een molecuul extra aan gas of olie te ontvangen", zei Eurocommissaris Dan Jørgensen (Energie) voorafgaand aan een overleg met EU-ministers van Energie. Voor hem toont dit aan hoe "onhoudbaar het is om afhankelijk te zijn van energiebronnen uit andere delen van de wereld".

1 uur geleden
Anthropic noemt AI risico voor mensheid in beursgangdocument

SAN FRANCISCO (ANP/RTR) - Anthropic waarschuwt potentiële beleggers dat AI "catastrofale en existentiële risico's voor de mensheid" met zich meebrengt. Dat meldt Reuters op basis van het prospectus van het AI-bedrijf, dat het persbureau heeft ingezien.

2 uur geleden
Bloomberg: KKR en RWE willen gezamenlijk bod doen op Duits Uniper

DÜSSELDORF (ANP) - De Amerikaanse investeerder KKR en het Duitse energiebedrijf RWE hebben de krachten gebundeld voor een bod op het Duitse genationaliseerde energieconcern Uniper, dat ook in Nederland elektriciteitscentrales heeft. Dat meldt persbureau Bloomberg op basis van ingewijden. Duitsland begon in mei met het verkoopproces van het energieconcern.

2 uur geleden
AEX opent hoger, Arcadis zakt na bekendmaking banenverlies

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de Amsterdamse aandelenbeurs is dinsdag met winst geopend. Bij de bedrijven op het Damrak kon advies- en ingenieursbureau Arcadis op belangstelling van beleggers rekenen na bekendmaking dat er duizend banen geschrapt gaan worden. Ook gaat Arcadis het merendeel van zijn architectuuractiviteiten afstoten, evenals de activiteiten in China.

3 uur geleden