Chipmaker SMIC waarschuwt voor economische uitdagingen
SHANGHAI (ANP/BLOOMBERG) - SMIC, de grootste chipfabrikant van China, waarschuwt dat de aanhoudende wereldwijde macro-economische tegenwind en geopolitieke spanningen zijn activiteiten in 2024 kunnen blijven beïnvloeden. Dat zeiden leidinggevenden van het bedrijf woensdag in een toelichting op de kwartaalresultaten.
De in Shanghai gevestigde chipmaker verklaarde dat economische en geopolitieke onzekerheden de marges verder zouden kunnen uithollen. Het nieuws werd slecht ontvangen op de Chinese beurs. Het aandeel SMIC kelderde bijna 8 procent.
Het bedrijf kampt al jaren met Amerikaanse sancties. Daarmee wil Washington voorkomen dat SMIC geavanceerde chips kan ontwikkelen die China kan gebruiken voor militaire doeleinden. Zo mag het Nederlandse ASML zijn meest geavanceerde chipmachines niet leveren aan SMIC.
Sancties VS
SMIC, dat chips maakt die worden gebruikt in een breed scala aan apparaten, waaronder huishoudelijke apparaten en elektrische voertuigen, zag de winst afgelopen kwartaal meer dan halveren. De brutomarge daalde in het vierde kwartaal naar 16,4 procent, vergeleken met 32 procent een jaar geleden.
SMIC zorgde vorig jaar nog voor opschudding in Washington. Het bedrijf wist ondanks de Amerikaanse sancties een 7-nanometerprocessor te ontwikkelen, die het Chinese Huawei gebruikte in zijn nieuwste smartphone Mate 60 Pro. De Amerikanen onderzoeken nog hoe dit heeft kunnen gebeuren en of de sancties wel doeltreffend genoeg zijn.
Nieuwe plannen
Ook meldde de Britse zakenkrant dat SMIC van plan is om dit jaar een nog krachtigere 5-nanometerprocessor te maken. Het bedrijf gaf bij de publicatie van de resultaten echter geen details over de inspanningen om zijn technologie verder vooruit te helpen. Wel gaven de leidinggevenden aan dat de nieuwe capaciteit die wordt opgebouwd geheel bestemd is voor minder geavanceerde chips.
Meer uit Financieel
DEN HAAG (ANP) - Uitstel van een hervorming van de belasting voor spaargeld en beleggingen in box 3 kan funest zijn voor particuliere verhuurders. Daarvoor waarschuwt belangenbehartiger Vastgoed Belang in een reactie op uitgelekte begrotingsplannen van het kabinet.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Europese beurzen zijn woensdag overwegend met verliezen gesloten. Beleggers handelden voorzichtig, terwijl de oplopende spanningen tussen de Verenigde Staten en Iran de olieprijzen verder opdreven. Hierdoor lijkt het ook steeds waarschijnlijker dat de Europese Centrale Bank (ECB) binnenkort met een nieuwe renteverhoging komt.
1 uur geledenEINDHOVEN (ANP) - Vanaf Eindhoven Airport zijn zes vluchten van Ryanair vertrokken zonder ruimbagage na een storing van de veiligheidscontrole op het vliegveld. Dat bevestigt een woordvoerder na berichtgeving van Omroep Brabant. Vluchten van andere maatschappijen liepen vertraging op.
2 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn woensdag met kleine koerswinsten aan de handel begonnen, na de verliezen van de afgelopen dagen. Beleggers op Wall Street blijven voorzichtig door de gestegen olieprijzen en de onrust op de obligatiemarkt. Bij de bedrijven was computermaker Dell Technologies een winnaar door goed ontvangen kwartaalcijfers.
3 uur geledenSAN FRANCISCO (ANP/BLOOMBERG) - Uber Technologies schrapt wereldwijd ongeveer 3300 banen, oftewel 10 procent van zijn personeelsbestand. De Amerikaanse onderneming achter de gelijknamige taxi- en maaltijdbezorgapps wil het aantal managementlagen verminderen en geld vrijmaken voor onder meer zelfrijdende robotaxi's.
3 uur geledenEINDHOVEN (ANP) - De Europese Unie moet zelf een techreus worden, stelt premier Rob Jetten. Samen met de Franse president Emmanuel Macron benadrukte Jetten tijdens een bezoek aan Eindhoven het belang van strategische autonomie voor het continent "in tijden van verschuivende machtsverhoudingen".
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Nederlandsche Bank (DNB) heeft een deel van de goudvoorraad uit de Verenigde Staten en Canada gehaald. Daarmee wordt Londen nu de standplaats met het grootste deel van de Nederlandse goudvoorraad, gevolgd door Zeist. Londen wordt gezien als een belangrijk handelscentrum voor fysiek goud. Het goud ligt opgeslagen in de centrale banken van die landen.
5 uur geleden