Chipmaker SMIC waarschuwt voor economische uitdagingen
SHANGHAI (ANP/BLOOMBERG) - SMIC, de grootste chipfabrikant van China, waarschuwt dat de aanhoudende wereldwijde macro-economische tegenwind en geopolitieke spanningen zijn activiteiten in 2024 kunnen blijven beïnvloeden. Dat zeiden leidinggevenden van het bedrijf woensdag in een toelichting op de kwartaalresultaten.
De in Shanghai gevestigde chipmaker verklaarde dat economische en geopolitieke onzekerheden de marges verder zouden kunnen uithollen. Het nieuws werd slecht ontvangen op de Chinese beurs. Het aandeel SMIC kelderde bijna 8 procent.
Het bedrijf kampt al jaren met Amerikaanse sancties. Daarmee wil Washington voorkomen dat SMIC geavanceerde chips kan ontwikkelen die China kan gebruiken voor militaire doeleinden. Zo mag het Nederlandse ASML zijn meest geavanceerde chipmachines niet leveren aan SMIC.
Sancties VS
SMIC, dat chips maakt die worden gebruikt in een breed scala aan apparaten, waaronder huishoudelijke apparaten en elektrische voertuigen, zag de winst afgelopen kwartaal meer dan halveren. De brutomarge daalde in het vierde kwartaal naar 16,4 procent, vergeleken met 32 procent een jaar geleden.
SMIC zorgde vorig jaar nog voor opschudding in Washington. Het bedrijf wist ondanks de Amerikaanse sancties een 7-nanometerprocessor te ontwikkelen, die het Chinese Huawei gebruikte in zijn nieuwste smartphone Mate 60 Pro. De Amerikanen onderzoeken nog hoe dit heeft kunnen gebeuren en of de sancties wel doeltreffend genoeg zijn.
Nieuwe plannen
Ook meldde de Britse zakenkrant dat SMIC van plan is om dit jaar een nog krachtigere 5-nanometerprocessor te maken. Het bedrijf gaf bij de publicatie van de resultaten echter geen details over de inspanningen om zijn technologie verder vooruit te helpen. Wel gaven de leidinggevenden aan dat de nieuwe capaciteit die wordt opgebouwd geheel bestemd is voor minder geavanceerde chips.
Meer uit Financieel
SAN FRANCISCO (ANP) - Topman Dario Amodei van Anthropic heeft AI-bedrijven opgeroepen om het tempo waarin ze de capaciteiten van AI-modellen uitbreiden bewust te matigen.
10 uur geledenLONDEN (ANP/BLOOMBERG) - De Britse rechts-radicale partij Reform UK heeft een recorddonatie toegezegd gekregen van een medeoprichter van cryptobeurs en handelsplatform BitMEX. Miljardair Ben Delo heeft gezegd 36 miljoen pond, ongeveer 42 miljoen euro, te schenken aan de partij van Nigel Farage.
14 uur geledenSANTA CLARA (ANP/RTR) - Nvidia, de belangrijkste chipverkoper ter wereld voor kunstmatige intelligentie, is in gesprek met Anthropic om in de beursgang van het AI-bedrijf te investeren. Dat vertellen twee ingewijden aan persbureau Reuters over wat mogelijk de grootste beursgang ooit kan worden.
17 uur geledenMILAAN (ANP/RTR) - De Italiaanse premier Giorgia Meloni verwacht dat de economie van het land dit jaar met 1 procent groeit. De politica deed haar voorspelling in een interview met de Italiaanse krant Il Foglio.
18 uur geledenEINDHOVEN (ANP) - Diesel tanken is zaterdag iets duurder geworden in Nederland. Uit cijfers van UnitedConsumers komt naar voren dat de gemiddelde adviesprijs voor een liter diesel is gestegen naar 2,725 euro, bijna 2 cent meer dan vrijdag. De gemiddelde benzineprijs is volgens het consumentenvoordeelplatform ook iets toegenomen tot 2,702 euro.
18 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse president Donald Trump staat ervoor open dat Chinese autofabrikanten elektrische auto's in de Verenigde Staten produceren, mits ze daarvoor Amerikaanse werknemers inzetten. De feitelijke Amerikaanse blokkade op de import van Chinese auto's wil hij wel handhaven.
21 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten hebben tankers die door de Straat van Hormuz varen gevraagd dat alleen op bepaalde tijdstippen te doen, zodat het Amerikaanse leger bescherming kan bieden. De maatregel volgt op een toename van Iraanse aanvallen op schepen die 's nachts door de zeestraat varen, meldt de Financial Times.
21 uur geleden