Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Chipmaker SMIC waarschuwt voor economische uitdagingen

Chipmaker SMIC waarschuwt voor economische uitdagingen

SHANGHAI (ANP/BLOOMBERG) - SMIC, de grootste chipfabrikant van China, waarschuwt dat de aanhoudende wereldwijde macro-economische tegenwind en geopolitieke spanningen zijn activiteiten in 2024 kunnen blijven beïnvloeden. Dat zeiden leidinggevenden van het bedrijf woensdag in een toelichting op de kwartaalresultaten.

De in Shanghai gevestigde chipmaker verklaarde dat economische en geopolitieke onzekerheden de marges verder zouden kunnen uithollen. Het nieuws werd slecht ontvangen op de Chinese beurs. Het aandeel SMIC kelderde bijna 8 procent.

Het bedrijf kampt al jaren met Amerikaanse sancties. Daarmee wil Washington voorkomen dat SMIC geavanceerde chips kan ontwikkelen die China kan gebruiken voor militaire doeleinden. Zo mag het Nederlandse ASML zijn meest geavanceerde chipmachines niet leveren aan SMIC.

Sancties VS

SMIC, dat chips maakt die worden gebruikt in een breed scala aan apparaten, waaronder huishoudelijke apparaten en elektrische voertuigen, zag de winst afgelopen kwartaal meer dan halveren. De brutomarge daalde in het vierde kwartaal naar 16,4 procent, vergeleken met 32 procent een jaar geleden.

SMIC zorgde vorig jaar nog voor opschudding in Washington. Het bedrijf wist ondanks de Amerikaanse sancties een 7-nanometerprocessor te ontwikkelen, die het Chinese Huawei gebruikte in zijn nieuwste smartphone Mate 60 Pro. De Amerikanen onderzoeken nog hoe dit heeft kunnen gebeuren en of de sancties wel doeltreffend genoeg zijn.

Nieuwe plannen

Ook meldde de Britse zakenkrant dat SMIC van plan is om dit jaar een nog krachtigere 5-nanometerprocessor te maken. Het bedrijf gaf bij de publicatie van de resultaten echter geen details over de inspanningen om zijn technologie verder vooruit te helpen. Wel gaven de leidinggevenden aan dat de nieuwe capaciteit die wordt opgebouwd geheel bestemd is voor minder geavanceerde chips.

Meer uit Financieel

Weinig beweging op Wall Street na meevallende inflatie VS

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York lieten dinsdag weinig beweging zien na het bereiken van nieuwe recordstanden een dag eerder. Beleggers verwerkten nieuwe inflatiegegevens van de Verenigde Staten. In december stegen de consumentenprijzen in de grootste economie ter wereld minder dan verwacht. Het meevallende inflatiecijfer versterkte de hoop op een verdere renteverlaging door de Federal Reserve.

1 uur geleden
Wereldbank: dit decennium minste economische groei sinds jaren 60

WASHINGTON (ANP) - De Wereldbank is positiever geworden over de verwachte groei van de wereldeconomie. Toch lijken de jaren twintig van deze eeuw hard op weg het decennium met de minste economische groei te worden sinds de jaren zestig van de vorige eeuw, voorspellen deskundigen van 's werelds grootste instituut voor ontwikkelingssamenwerking.

1 uur geleden
Klanten energieleverancier Gulf betaalden onjuiste opzegtarieven

VUGHT (ANP) - Energieleverancier Gulf heeft ruim 1500 klanten een onterechte of te hoge opzegvergoeding laten betalen als zij overstapten naar een andere leverancier. Dat concludeert Autoriteit Consument & Markt (ACM) na onderzoek naar aanleiding van klachten. In totaal werd er 1,6 miljoen euro verkeerd gerekend.

1 uur geleden
Delta Air Lines koopt voor het eerst Boeing 787 Dreamliners

ATLANTA (ANP/BLOOMBERG) - Delta Air Lines gaat voor het eerst Boeing 787 Dreamliners kopen om in te zetten op lange routes. De Amerikaanse luchtvaartmaatschappij heeft een order geplaatst voor dertig toestellen van het type 787-10 en een optie genomen voor nog eens dertig stuks.

2 uur geleden
Bronnen: vermogensbeheerder BlackRock schrapt meer banen

NEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse vermogensbeheerder BlackRock gaat nog meer banen schrappen om kosten te besparen. Volgens bronnen tegen persbureau Bloomberg gaat het in de nieuwe ontslagronde om ongeveer 250 arbeidsplaatsen, wat neerkomt op circa 1 procent van het totaal. Vorig jaar werden volgens Bloomberg al twee vergelijkbare ontslagrondes doorgevoerd door 's werelds grootste vermogensbeheerder.

4 uur geleden
Gladheid teistert Europese luchthavens

BOEDAPEST (ANP) - Meerdere Europese vliegvelden zijn dinsdagochtend tijdelijk gesloten vanwege winterse weeromstandigheden. Luchthavens in Boedapest, Bratislava en Wenen lagen plat, terwijl in Praag veel minder vluchten zijn. De temperatuur is ver onder nul op veel plekken in Centraal-Europa.

5 uur geleden
ECB steunt solidariteitsverklaring Fed-voorzitter Jerome Powell

FRANKFURT (ANP) - De Europese Centrale Bank (ECB) steunt de solidariteitsverklaring van centrale banken wereldwijd aan voorzitter Jerome Powell van de Amerikaanse Federal Reserve, na de dagvaarding van de centrale bank door het Amerikaanse ministerie van Justitie.

5 uur geleden