Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Chipmachinemaker ASML zet AEX op flinke winst

Chipmachinemaker ASML zet AEX op flinke winst

AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse AEX-index liet woensdag een sterk herstel zien na de koersval aan het begin van de week. De stemming werd gesteund door een goed ontvangen kwartaalbericht van zwaargewicht ASML. De chipmachinefabrikant verhoogde zijn omzetverwachting en kondigde een nieuw aandeleninkoopprogramma aan. Beleggers waren minder enthousiast over de resultaten van verfconcern AkzoNobel en stuurden het aandeel lager.

De hoofdindex op Beursplein 5 boekte rond het middaguur een winst van 1,7 procent op 734,11 punten. De MidKap won 0,7 procent tot 1025,67 punten. De graadmeters in Frankfurt, Londen en Parijs stegen tot 1,7 procent.

ASML kreeg er 3,3 procent bij. Het concern uit Veldhoven zag zijn orderboek in het afgelopen kwartaal bijna verdubbelen door de krapte op de chipmarkt. Topman Peter Wennink verwacht dat de vraag de komende tijd hoog blijft. ASML rekent nu voor heel 2021 op een omzetgroei van circa 35 procent en gaat voor 9 miljard euro aan eigen aandelen inkopen. De chipbedrijven ASMI en Besi gingen mee omhoog en wonnen tot 3,5 procent.

AkzoNobel

AkzoNobel voerde de schaarse dalers aan in de AEX met een min van 3,3 procent. De verfmaker boekte in het tweede kwartaal fors meer omzet en winst dankzij een stijgende wereldwijde vraag naar verf, maar beleggers hadden op meer gerekend. Bij de update over het eerste kwartaal wees topman Thierry Vanlancker al op een stijging van grondstofprijzen. Die ontwikkeling zette zich in het tweede kwartaal door. De hogere prijzen worden doorberekend aan de consument.

In de MidKap gingen winkelvastgoedfonds Eurocommercial Properties, laadpalenfabrikant Alfen en ABN AMRO aan kop met plussen van ruim 3 procent. Speciaalchemiebedrijf Corbion kampte met een adviesverlaging door Barclays en sloot de rij met een verlies van 7,6 procent. Op de lokale markt won beddenverkoper Beter Bed 1,8 procent na publicatie van de halfjaarcijfers.

Daimler

SAP zakte 2 procent in Frankfurt. De Duitse softwaremaker zag de omzet en winst in het tweede kwartaal dalen, maar verhoogde desondanks de verwachtingen voor dit jaar. Daimler verloor 0,9 procent. Het moederbedrijf van Mercedes-Benz verwacht ook in de tweede jaarhelft last te houden van chiptekorten. Daardoor zullen er dit jaar minder auto's worden verkocht dan het Duitse concern aanvankelijk had verwacht.

De Britse kledingverkoper Next kreeg er 8 procent bij in Londen dankzij een verhoging van de winstverwachting voor het hele jaar. In Zürich klom Novartis 0,8 procent. De Zwitserse farmaceut boekte afgelopen kwartaal meer omzet en winst.

De euro was 1,1772 dollar waard, tegen 1,1764 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie werd 1,2 procent duurder op 68,02 dollar. Brentolie klom 1,3 procent in prijs tot 70,24 dollar per vat.

Meer uit Financieel

Onderzoekers: CO2-beprijzing maakt glastuinbouw verlieslatend

DEN HAAG (ANP) - Ondernemers in de glastuinbouw zullen door nieuwe klimaatmaatregelen verlies lijden als ze dezelfde opbrengsten behalen als in de afgelopen jaren. Dat is een van de conclusies van onderzoekers van Wageningen Social & Economic Research na een analyse van verschillende plannen. In al die beleidsvarianten gaan de energiekosten sterk omhoog door de beprijzing van CO2-uitstoot.

1 uur geleden
FNV: flexwet is belangrijke stap in aanpak onzeker werk

DEN HAAG (ANP) - FNV noemt het een belangrijke stap dat de Eerste Kamer heeft ingestemd met een wetsvoorstel dat flexwerkers meer zekerheid biedt over onder meer hun inkomen en werktijden. De vakbond waarschuwt wel dat onzeker werk zich kan verplaatsen naar andere constructies als de politiek maar een deel van de maatregelen doorvoert. Ook is goede handhaving nodig om te voorkomen dat regels worden omzeild.

2 uur geleden
Zware verliezen chipbedrijven duwen AEX in het rood

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak stond dinsdag onder druk door forse koersverliezen bij de grote chipbedrijven. ASMI, ASML en Besi verloren tot meer dan 7 procent, na zware koersverliezen in de Aziatische chipsector eerder op de dag. Die volgden op de resultaten van Samsung.

3 uur geleden
OESO bezorgd over invloed concurrentiebeding op productiviteit

PARIJS (ANP) - Contractuele afspraken die werknemers verbieden om bij een concurrent aan de slag te gaan, hebben mogelijk een negatief effect op de productiviteit. Dat stelt de Organisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling (OESO) in een rapport. Concurrentiebedingen worden de afgelopen vijf jaar steeds vaker opgenomen in een contract, ziet de organisatie.

4 uur geleden
Canadees plan voor defensiebank krijgt steun van acht landen

ANKARA (ANP) - Canada heeft steun van acht andere landen gekregen voor een defensiebank die investeringen in militaire middelen moet vergemakkelijken. De Russische inval in Oekraïne en de onzekerheid over Amerikaanse steun voor bondgenoten zorgen ervoor dat veel landen hun eigen defensiesector willen versterken. Deze nieuwe financiële instelling moet daarbij helpen met kredietgaranties en leningen.

4 uur geleden
Franse wijnboeren vrezen kleinere oogst door aanhoudende hitte

PARIJS (ANP/RTR) - De extreme zomerhitte in Frankrijk remt de druivengroei in belangrijke wijnregio's zoals Champagne, Bordeaux en Bourgogne. Wijnproducenten waarschuwen dinsdag voor een kleinere oogst en een van de vroegste oogsten ooit.

4 uur geleden
Chipaandelen dalen op gemengd Wall Street, Dow verder omhoog

NEW YORK (ANP) - De beurzen in New York lieten dinsdag bij de opening een gemengd beeld zien. De Amerikaanse chipbedrijven gingen omlaag na de zware koersverliezen in de Aziatische en Europese chipsector. Beleggers grepen de nieuwe recordresultaten van het Zuid-Koreaanse Samsung, de grootste fabrikant van geheugenchips ter wereld, aan om winst te nemen in chipaandelen die door de AI-rally dit jaar sterk in waarde zijn gestegen.

5 uur geleden