Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Chipmachinemaker ASML zet AEX op flinke winst

Chipmachinemaker ASML zet AEX op flinke winst

AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse AEX-index liet woensdag een sterk herstel zien na de koersval aan het begin van de week. De stemming werd gesteund door een goed ontvangen kwartaalbericht van zwaargewicht ASML. De chipmachinefabrikant verhoogde zijn omzetverwachting en kondigde een nieuw aandeleninkoopprogramma aan. Beleggers waren minder enthousiast over de resultaten van verfconcern AkzoNobel en stuurden het aandeel lager.

De hoofdindex op Beursplein 5 boekte rond het middaguur een winst van 1,7 procent op 734,11 punten. De MidKap won 0,7 procent tot 1025,67 punten. De graadmeters in Frankfurt, Londen en Parijs stegen tot 1,7 procent.

ASML kreeg er 3,3 procent bij. Het concern uit Veldhoven zag zijn orderboek in het afgelopen kwartaal bijna verdubbelen door de krapte op de chipmarkt. Topman Peter Wennink verwacht dat de vraag de komende tijd hoog blijft. ASML rekent nu voor heel 2021 op een omzetgroei van circa 35 procent en gaat voor 9 miljard euro aan eigen aandelen inkopen. De chipbedrijven ASMI en Besi gingen mee omhoog en wonnen tot 3,5 procent.

AkzoNobel

AkzoNobel voerde de schaarse dalers aan in de AEX met een min van 3,3 procent. De verfmaker boekte in het tweede kwartaal fors meer omzet en winst dankzij een stijgende wereldwijde vraag naar verf, maar beleggers hadden op meer gerekend. Bij de update over het eerste kwartaal wees topman Thierry Vanlancker al op een stijging van grondstofprijzen. Die ontwikkeling zette zich in het tweede kwartaal door. De hogere prijzen worden doorberekend aan de consument.

In de MidKap gingen winkelvastgoedfonds Eurocommercial Properties, laadpalenfabrikant Alfen en ABN AMRO aan kop met plussen van ruim 3 procent. Speciaalchemiebedrijf Corbion kampte met een adviesverlaging door Barclays en sloot de rij met een verlies van 7,6 procent. Op de lokale markt won beddenverkoper Beter Bed 1,8 procent na publicatie van de halfjaarcijfers.

Daimler

SAP zakte 2 procent in Frankfurt. De Duitse softwaremaker zag de omzet en winst in het tweede kwartaal dalen, maar verhoogde desondanks de verwachtingen voor dit jaar. Daimler verloor 0,9 procent. Het moederbedrijf van Mercedes-Benz verwacht ook in de tweede jaarhelft last te houden van chiptekorten. Daardoor zullen er dit jaar minder auto's worden verkocht dan het Duitse concern aanvankelijk had verwacht.

De Britse kledingverkoper Next kreeg er 8 procent bij in Londen dankzij een verhoging van de winstverwachting voor het hele jaar. In Zürich klom Novartis 0,8 procent. De Zwitserse farmaceut boekte afgelopen kwartaal meer omzet en winst.

De euro was 1,1772 dollar waard, tegen 1,1764 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie werd 1,2 procent duurder op 68,02 dollar. Brentolie klom 1,3 procent in prijs tot 70,24 dollar per vat.

Meer uit Financieel

Zakenkrant: topwijnen terug op niveau van 2020 na verkoopgolf

PARIJS (ANP) - De markt voor dure bourgognes, bordeaux en andere topwijnen stevent af op het derde jaar op rij met verliezen. Dat komt doordat de importheffingen van de regering-Trump Amerikaanse kopers afschrikten en beleggers hun geld liever steken in andere beleggingen, zoals aandelen en goud.

3 minuten geleden
Spaargeld in Duitsland blijft in waarde dalen door lage rente

FRANKFURT (ANP/DPA) - Duitsers zullen naar verwachting tot minstens halverwege 2026 zien dat hun spaargeld in waarde daalt, omdat de inflatie hoger ligt dan de spaarrente. In Nederland speelt hetzelfde probleem.

1 uur geleden
Bloomberg: China beperkt zeldzame aardmetalen voor VS nog steeds

WASHINGTON (ANP) - China beperkt nog steeds de levering van zeldzame aardmetalen die de Verenigde Staten nodig hebben om onder meer eigen magneten te maken. Dit gebeurt zelfs nadat president Donald Trump in oktober een deal sloot met Beijing om de beperkingen op de leveringen op te heffen, zeggen ingewijden tegen persbureau Bloomberg.

3 uur geleden
China wil eerlijke samenwerking met Amerikanen na TikTok-deal

BEIJING (ANP/RTR) - China hoopt dat Amerikaanse bedrijven bij de TikTok-deal de Chinese regels naleven en naar evenwichtige oplossingen streven. "We hopen dat de Amerikaanse kant samenwerkt met China, zijn afspraken nakomt en een eerlijk en open klimaat biedt voor Chinese bedrijven in de Verenigde Staten", zei een woordvoerder van het Chinese ministerie van Handel.

4 uur geleden
Duitse Groenen pleiten voor realtime prijsapp voor supermarkten

BERLIJN (ANP/DPA) - De Duitse Groenen willen dat consumenten supermarktprijzen van levensmiddelen kunnen vergelijken via een app. Hiervoor worden grote retailers verplicht prijzen in realtime door te geven, zei fractievoorzitter Katharina Dröge.

6 uur geleden
Nieuwe records S&P 500 en Dow op Wall Street na halve handelsdag

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn woensdag met winst gesloten, waarbij werd voortgeborduurd op de plussen van een dag eerder. De brede S&P 500 en Dow-Jonesindex gingen daarbij naar nieuwe recordniveaus. Op Wall Street werd een halve dag gehandeld in aanloop naar kerstavond. Op eerste kerstdag blijven de Amerikaanse beurzen dicht, maar op tweede kerstdag wordt wel gehandeld. De volumes zullen dan waarschijnlijk veel lager liggen dan normaal omdat veel handelaren vrij hebben.

19 uur geleden
Israël steekt 110 miljard dollar in eigen wapenindustrie

JERUZALEM (ANP/AFP) - Israël gaat de komende tien jaar een bedrag van 110 miljard dollar investeren in de ontwikkeling van zijn eigen wapenindustrie. Dat heeft de Israëlische premier Benjamin Netanyahu woensdag gezegd.

20 uur geleden