Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Chipmachinemaker ASML voelt grenzen productiecapaciteit

Chipmachinemaker ASML voelt grenzen productiecapaciteit

VELDHOVEN (ANP) - Chipmachinefabrikant ASML heeft in de eerste drie maanden van het jaar een lagere omzet geboekt dan een jaar eerder. De vraag naar apparatuur om halfgeleiders te maken is door chiptekorten nog altijd erg groot, maar volgens het Veldhovense bedrijf blijft de eigen productiecapaciteit achterlopen. Uitgaven om meer te kunnen produceren namen ook een hap uit de winst.

In het eerste kwartaal verkocht ASML voor 3,5 miljard euro aan machines voor chips en aanverwante onderhoudsdiensten. Dat was een jaar eerder nog krap 4,4 miljard euro. Daarbij speelt ook mee dat de chipmachinefabrikant omzet van de verkoop van zijn zeer geavanceerde machines pas in de boeken kan zetten na tests op locaties van klanten. De winst kwam uit op 695 miljoen euro, tegenover 1,3 miljard euro in de eerste drie maanden van 2021.

"We zien nog altijd dat de vraag naar onze systemen groter is dan onze huidige productiecapaciteit", aldus topman Peter Wennink in een commentaar op de cijfers. Wennink waarschuwde eerder in een interview met zakenkrant Financial Times al dat het veel tijd kost om uit te breiden. Toch was de omzet aan de hoge kant van de eigen verwachtingen van ASML.

Personeel

De komende tijd verwacht ASML wel veel meer omzet te boeken dan in het voorbije kwartaal. Het bedrijf rekent op 5,1 miljard euro tot 5,3 miljard euro aan opbrengsten en in het eerste kwartaal had het bedrijf voor ruim 7 miljard euro aan bestellingen binnen.

De kosten stijgen bij ASML onder meer doordat er meer personeel nodig is, legt financieel directeur Roger Dassen uit. Omdat het bedrijf vooral zeer hoogopgeleide medewerkers nodig heeft, is er felle concurrentie met andere technologiebedrijven, wat de loonkosten ook opdrijft. Daarnaast stijgen de prijzen voor sommige materialen en onderdelen door schaarste.

Hypermodern

ASML maakt de geavanceerdste chipmachines die er voorhanden zijn, zoals de hypermoderne EUV die steeds snellere en efficiëntere halfgeleiders kan maken. Over de vraag naar die apparatuur maakt het bedrijf zich vooralsnog geen zorgen. Grote klanten als de Taiwanese chipproducent TSMC hebben onlangs investeringen van tientallen miljarden euro's aangekondigd in nieuwe fabrieken.

Om die vraag bij te benen wil ASML in 2025 in staat zijn negentig EUV's, die zo'n 100 miljoen euro per stuk kosten en zo groot zijn als een bus, af te leveren. Vorig jaar verkocht het bedrijf 42 van dit soort machines.

Meer uit Financieel

Lichte stijging inflatie in Duitsland in augustus

WIESBADEN (ANP) - De inflatie in Duitsland is in augustus licht gestegen naar 2,9 procent op jaarbasis, van 2,8 procent in juli. Dat meldt het Duitse federale statistiekbureau Destatis op basis van een voorlopige schatting. Daarmee wordt het weer wat waarschijnlijker dat de Europese Centrale Bank (ECB) binnenkort met een renteverhoging komt.

45 minuten geleden
Waterstanden Rijn in Duitsland flink gestegen door regen

KAUB (ANP/RTR) - De waterstanden van de Rijn in Duitsland zijn na recente regenval flink gestegen. Dat meldt de Duitse binnenvaartbeheerder WSV. Het waterpeil bij Kaub, een belangrijk knelpunt in de rivier, is maandag gestegen tot zo'n 72 centimeter. Maar binnenvaartschepen worden nog steeds minder vol beladen en het peil dreigt weer te zakken.

1 uur geleden
Industriecoalitie roept Den Haag op tot uitvoeren rapport-Wennink

ROTTERDAM (ANP) - Een industriecoalitie roept de Tweede Kamer en het kabinet op om de aanbevelingen uit het rapport-Wennink snel uit te voeren. Volgens de ondernemersorganisaties, waaronder Deltalinqs, VNCI en FME, zijn onder meer lagere nettarieven en minder regeldruk cruciaal voor investeringskansen in de industrie in Nederland. Ze doen de oproep in aanloop naar een debat in de Tweede Kamer, donderdag, over het rapport.

2 uur geleden
Schuldeiser zet drie vakantieparken van Peter Gillis te koop

ASTEN (ANP) - Drie vakantieparken van de Oostappen Groep van Peter Gillis zijn door een schuldeiser van de vastgoedondernemer in de verkoop gezet. Volgens Gillis' advocaat onderzoekt de realityster nu mogelijkheden om de gedwongen verkoop van de parken te voorkomen, laat hij weten na berichtgeving van onder meer Omroep Brabant.

2 uur geleden
Brussel: strengere EU-regels voor ChatGPT, Reddit en Roblox

BRUSSEL (ANP) - ChatGPT, Reddit en Roblox krijgen te maken met strengere regels van de Europese Commissie. Brussel heeft namelijk bepaald dat de diensten onder de Europese digitale DSA-wet voor grote techbedrijven vallen.

3 uur geleden
Gewasprijzen op weg naar scherpste stijging sinds 2012

NEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - De gewasprijzen stevenen in de maand augustus af op de scherpste stijging sinds juli 2012 als gevolg van de oorlogen in Oekraïne en Iran en door het extreme weer. De Bloomberg Agriculture Spot Index, die de tien belangrijkste gewassen volgt, gaat af op een stijging van meer dan 13 procent.

3 uur geleden
Modemerk Victoria Beckham boekt voor het eerst winst

LONDEN (ANP/BLOOMBERG) - Het mode- en cosmeticamerk van Victoria Beckham heeft voor het eerst sinds de oprichting winst geboekt. Het bedrijf van het voormalig lid van de populaire Britse meidengroep Spice Girls wist zich daarmee staande te houden in de lastige markt voor luxeartikelen.

3 uur geleden