Chipmachinemaker ASML heeft last van toenemende handelsbarrières
VELDHOVEN (ANP/BLOOMBERG) - Toenemende handels- en exportbelemmeringen zitten chipmachinefabrikant ASML dwars. Het Veldhovense concern waarschuwt in zijn jaarverslag voor een verschuiving van globalisering naar regionalisering in de wereld, vooral ingegeven door de technologische rivaliteit tussen de Verenigde Staten en China.
Volgens ASML maakt de trend het lastiger om chipmachines in delen van de wereld rechtstreeks aan klanten te verkopen. Een bekend voorbeeld vormen natuurlijk de plannen van de onderneming om haar geavanceerde EUV-machines in China te vermarkten. Maar vooralsnog is een verzoek om een exportvergunning te verkrijgen door de Nederlandse regering nog niet ingewilligd. Daarbij spelen op de achtergrond de spanningen tussen Washington en Beijing mee.
In zijn jaarverslag waarschuwt ASML voor meer ontwikkelingen die het bedrijf kunnen schaden. Zo zegt de onderneming last te hebben van cyberaanvallen, niet alleen bij de eigen systemen maar ook bij die van toeleveranciers en klanten.
Zorgen eigendomsrechten
Verder is het bedrijf er ongeveer een jaar geleden achter gekomen dat er in China een bedrijf zou zijn dat bepaalde producten verkocht waarbij mogelijk intellectuele eigendomsrechten van ASML zijn geschonden. ASML is hierover al met diverse klanten in gesprek gegaan. Ook heeft het Nederlandse bedrijf zijn zorgen geuit bij de Chinese autoriteiten. ASML houdt de situatie voorlopig in de gaten.
Vorige maand werd nog bekend dat ASML een recordjaar achter de rug had, omdat door de wereldwijde chiptekorten de vraag naar de machines van het Nederlandse bedrijf zeer groot is. Topman Peter Wennink zei toen ook al dat hij op zijn hoede is voor verdere verkoopbeperkingen aan het buitenland. "Ik maak me zorgen over elk initiatief van welke regering dan ook die het verschepen van productieapparatuur beperkt", gaf hij aan.
Meer uit Financieel
DANIA BEACH (ANP) - De Amerikaanse luchtvaartmaatschappij Spirit Airlines staakt per direct alle activiteiten. De budgetvlieger kwam in financiële problemen toen de Iranoorlog een sterke stijging van de brandstofkosten veroorzaakte. Gesprekken met de Amerikaanse regering over noodsteun liepen op niets uit.
2 uur geledenNUENEN (ANP) - Vleesverwerker Esro Vlees uit Nuenen heeft faillissement aangevraagd na een ingreep van de Nederlandse Voedsel- en Warenautoriteit (NVWA). De toezichthouder verdenkt het bedrijf ervan onveilig vlees te verhandelen en heeft de vergunning ingetrokken. De directie van Esro Vlees stelt dat dit "onvermijdelijk" heeft geleid tot het faillissement.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De gesprekken tussen de Amerikaanse regering en luchtvaartmaatschappij Spirit Airlines zijn beëindigd zonder een akkoord om de in moeilijkheden verkerende luchtvaartmaatschappij te redden. Dat melden bronnen die op de hoogte zijn van de gesprekken aan persbureau Bloomberg.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederlanders blijven voorzichtig met het boeken van hun zomervakantie. Reisbranchevereniging ANVR ziet dat mensen wel op vakantie willen, maar door wat onrust rondom vliegen meer voor zekerheid gaan.
4 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met een gemengd beeld gesloten. Beleggers hielden onder meer de ontwikkelingen rond de oorlog in het Midden-Oosten in de gaten en hoopten op een akkoord om het conflict te beëindigen. De olieprijzen gingen verder omlaag.
13 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse luchtvaartmaatschappij Spirit Airlines bereidt zich voor om de activiteiten te staken. Dat melden ingewijden aan The Wall Street Journal.
14 uur geledenBRUSSEL (ANP/RTR) - De aankondiging van de Amerikaanse president Donald Trump vrijdag om de importheffing op auto's en vrachtwagens uit de Europese Unie te verhogen naar 25 procent, laat zien dat de Verenigde Staten een onbetrouwbare handelspartner zijn. Dat heeft de voorzitter van de handelscommissie van het Europees Parlement, Bernd Lange, gezegd.
15 uur geleden