Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Chipmachinemaker ASML bij dalers op Damrak na verkoopadvies

Chipmachinemaker ASML bij dalers op Damrak na verkoopadvies

AMSTERDAM (ANP) - ASML behoorde donderdag tot de verliezers op de Amsterdamse beurs. De chipmachinemaker werd door de Aziatische beleggingsadviseur Aletheia Capital op de verkooplijst gezet in aanloop naar de kwartaalcijfers, die ASML op 29 januari bekendmaakt. Het koersdoel voor het aandeel ASML werd gezet op 500 euro, waarmee de beleggingsadviseur een koersdaling voorziet van ongeveer een derde ten opzichte van de huidige aandelenprijs. ASML werd daarop 4 procent lager gezet. Branchegenoten Besi en ASMI gingen mee omlaag, met minnen van bijna 3 procent.

ASML won woensdag nog ruim 2 procent. Ook andere chipbedrijven gingen omhoog na de aankondiging van de Amerikaanse president Donald Trump om minstens 500 miljard dollar te investeren in de infrastructuur voor kunstmatige intelligentie (AI). Mede door de winsten in de chip- en techsector sloot de S&P 500-index op Wall Street op een nieuw recordniveau.

De AEX-index op het Damrak noteerde in de ochtendhandel 0,6 procent lager op 908,77 punten. De MidKap daalde een fractie tot 835,48 punten. Frankfurt en Parijs wonnen 0,1 procent. Londen bleef onveranderd.

Wolters Kluwer

Naast de chipbedrijven ASML, Besi en ASMI stond Wolters Kluwer in de staartgroep van de AEX, met een verlies van 2 procent. Levensmiddelenconcern Unilever was de sterkste stijger, met een plus van 0,7 procent. KPN won 0,5 procent, ondanks een adviesverlaging voor het telecomconcern door zakenbank Bernstein.

In de MidKap stond Galapagos onderaan met een verlies van 2,6 procent. De biotechnoloog werd door kenners van de Britse bank Barclays op de verkooplijst gezet. Douwe Egberts-eigenaar JDE Peet's was de grootste stijger, met een winst van 0,9 procent.

Puma

Renewi won 0,4 procent. Macquarie heeft langer de tijd gekregen om te besluiten of het een overnamebod wil uitbrengen op het Nederlands-Britse afvalverwerkingsbedrijf. Uiterlijk op 13 februari moet het Australische beleggingsfonds aangeven of het bedrijf het bod doorzet.

In Frankfurt kelderde Puma 16 procent. Het Duitse sportmerk boekte afgelopen kwartaal minder winst dan verwacht. Ook werd de financiële doelstelling voor dit jaar opgeschoven naar 2027 en kondigde het bedrijf nieuwe kostenmaatregelen aan.

De euro was 1,0398 dollar waard, tegen 1,0418 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie kostte 0,1 procent minder op 75,40 dollar. Brentolie werd ook 0,1 procent goedkoper, op 78,97 dollar per vat.

Meer uit Financieel

Horeca in bijna helft gemeenten langer open tijdens WK voetbal

WOERDEN (ANP) - Horecazaken mogen in ongeveer de helft van de gemeenten bij wedstrijden van het Nederlands elftal langer openblijven tijdens het komende WK voetbal. Dat meldt brancheorganisatie Koninklijke Horeca Nederland (KHN). Tijdens wedstrijden waarin Nederland speelt, mogen horecabazen in zeker 170 van de 342 gemeenten buiten de reguliere tijden in de verordening geopend blijven.

42 minuten geleden
Bloomberg: China wil landelijk netwerk van AI-datacenters bouwen

BEIJING (ANP/BLOOMBERG) - China heeft plannen om voor een bedrag van ongeveer 2 biljoen yuan (omgerekend 255 miljard euro) de komende vijf jaar een landelijk verbonden netwerk van AI-datacenters te bouwen. Dat melden bronnen aan persbureau Bloomberg. China wil zo de eigen AI-industrie en het gebruik van kunstmatige intelligentie verder stimuleren.

2 uur geleden
Zwitserse bedrijven waarschuwen voor gevolgen immigratiestop

BERN (ANP/AFP) - Zwitserse bedrijven en vakbonden hebben zich uitgesproken tegen een referendum over het beperken van immigratie. Zwitsers stemmen deze maand over het voorstel van de rechts-conservatieve Zwitserse Volkspartij (SVP) om de bevolking van het land onder de 10 miljoen te houden. Werkgeversorganisaties en vakbonden waarschuwen dat het voorstel de welvaart kan doen kelderen, omdat grote delen van de economie sterk leunen op buitenlandse arbeidskrachten.

2 uur geleden
China 'fel gekant' tegen uitbreiding Amerikaanse zwarte lijst

BEIJING (ANP/AFP/RTR) - China is "fel gekant" tegen de plaatsing van meer Chinese bedrijven op de Amerikaanse zwarte lijst. Het Amerikaanse Pentagon heeft een reeks Chinese bedrijven, waaronder webwinkelconcern Alibaba, internetbedrijf Baidu en autofabrikanten BYD en Nio, toegevoegd aan een lijst van bedrijven waarvan het vermoedt dat ze banden hebben met het Chinese leger.

2 uur geleden
AEX-index licht hoger in afwachting ontwikkelingen Midden-Oosten

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is dinsdag met een kleine winst begonnen. Beleggers bleven voorzichtig in afwachting van de verdere ontwikkelingen rond de oorlog in het Midden-Oosten. Iran en Israël spraken maandag af de aanvallen op elkaar te staken, na een escalatie van het conflict waarbij beide landen een reeks raketten lanceerden. Die aankondiging zorgde voor enige opluchting op de beurzen.

4 uur geleden
GSK betaalt miljarden voor ontwikkelaar van longkankermedicatie

LONDEN (ANP/BLOOMBERG) - De Britse farmaceut GSK neemt voor 10,6 miljard dollar de Amerikaanse ontwikkelaar van longkankermedicatie Nuvalent over. Daarmee wil GSK uitbreiden op het gebied van oncologie. Het is de grootste overname voor GSK in meer dan tien jaar.

5 uur geleden
Sterke groei Chinese export door grote vraag naar AI-apparatuur

BEIJING (ANP/AFP/BLOOMBERG) - De Chinese export is in mei sterker gegroeid dan verwacht, ondanks druk op de wereldeconomie door de oorlog in het Midden-Oosten. De verstoringen in de uitvoer door de Iranoorlog werden echter gecompenseerd door de explosieve vraag naar hardware voor kunstmatige intelligentie (AI).

5 uur geleden