Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Chipmachinemaker ASML bij dalers op Damrak na verkoopadvies

Chipmachinemaker ASML bij dalers op Damrak na verkoopadvies

AMSTERDAM (ANP) - ASML behoorde donderdag tot de verliezers op de Amsterdamse beurs. De chipmachinemaker werd door de Aziatische beleggingsadviseur Aletheia Capital op de verkooplijst gezet in aanloop naar de kwartaalcijfers, die ASML op 29 januari bekendmaakt. Het koersdoel voor het aandeel ASML werd gezet op 500 euro, waarmee de beleggingsadviseur een koersdaling voorziet van ongeveer een derde ten opzichte van de huidige aandelenprijs. ASML werd daarop 4 procent lager gezet. Branchegenoten Besi en ASMI gingen mee omlaag, met minnen van bijna 3 procent.

ASML won woensdag nog ruim 2 procent. Ook andere chipbedrijven gingen omhoog na de aankondiging van de Amerikaanse president Donald Trump om minstens 500 miljard dollar te investeren in de infrastructuur voor kunstmatige intelligentie (AI). Mede door de winsten in de chip- en techsector sloot de S&P 500-index op Wall Street op een nieuw recordniveau.

De AEX-index op het Damrak noteerde in de ochtendhandel 0,6 procent lager op 908,77 punten. De MidKap daalde een fractie tot 835,48 punten. Frankfurt en Parijs wonnen 0,1 procent. Londen bleef onveranderd.

Wolters Kluwer

Naast de chipbedrijven ASML, Besi en ASMI stond Wolters Kluwer in de staartgroep van de AEX, met een verlies van 2 procent. Levensmiddelenconcern Unilever was de sterkste stijger, met een plus van 0,7 procent. KPN won 0,5 procent, ondanks een adviesverlaging voor het telecomconcern door zakenbank Bernstein.

In de MidKap stond Galapagos onderaan met een verlies van 2,6 procent. De biotechnoloog werd door kenners van de Britse bank Barclays op de verkooplijst gezet. Douwe Egberts-eigenaar JDE Peet's was de grootste stijger, met een winst van 0,9 procent.

Puma

Renewi won 0,4 procent. Macquarie heeft langer de tijd gekregen om te besluiten of het een overnamebod wil uitbrengen op het Nederlands-Britse afvalverwerkingsbedrijf. Uiterlijk op 13 februari moet het Australische beleggingsfonds aangeven of het bedrijf het bod doorzet.

In Frankfurt kelderde Puma 16 procent. Het Duitse sportmerk boekte afgelopen kwartaal minder winst dan verwacht. Ook werd de financiële doelstelling voor dit jaar opgeschoven naar 2027 en kondigde het bedrijf nieuwe kostenmaatregelen aan.

De euro was 1,0398 dollar waard, tegen 1,0418 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie kostte 0,1 procent minder op 75,40 dollar. Brentolie werd ook 0,1 procent goedkoper, op 78,97 dollar per vat.

Meer uit Financieel

FT: Lagarde verdient meer dan ECB in jaarverslagen meldt

LONDEN (ANP) - President Christine Lagarde van de Europese Centrale Bank (ECB) verdient veel meer dan alleen het basissalaris dat de ECB jaarlijks bekendmaakt. Dat schrijft de Financial Times na eigen onderzoek. Volgens de Britse zakenkrant verdient de Française daardoor bijna vier keer zoveel als het Amerikaanse centralebankhoofd Jerome Powell.

32 minuten geleden
Frans postbedrijf opnieuw getroffen door cyberaanval

PARIJS (ANP/BELGA) - Het Franse postbedrijf La Poste is donderdag voor de tweede keer in korte tijd getroffen door een cyberaanval. De onlinediensten waren op nieuwjaarsdag daardoor tijdelijk moeilijk bereikbaar. Een soortgelijk incident verstoorde eerder al de pakjesafhandeling tijdens de kerstperiode.

56 minuten geleden
Bedrijvigheid Nederlandse industrie groeit iets minder sterk

ZEIST (ANP) - De bedrijvigheid in de Nederlandse industrie heeft in december een iets minder sterke groei laten zien dan in november. Dat meldt de Nederlandse Vereniging voor Inkoopmanagement (Nevi) op basis van haar maandelijkse meting naar de industriële activiteit. Volgens de onderzoekers was er een minder grote groei van het aantal nieuwe orders, wat zorgde voor een daling van de productieomvang.

1 uur geleden
China heft belasting op condooms om geboortecijfer aan te jagen

BEIJING (ANP/RTR) - China heeft per 1 januari een einde gemaakt aan zijn jarenlange belastingvrijstelling op voorbehoedsmiddelen, in een nieuwe poging om het dalende geboortecijfer in het Aziatische land aan te jagen. Condooms en anticonceptiepillen worden voortaan belast met een btw-tarief van 13 procent, het standaardtarief voor de meeste consumentengoederen.

1 uur geleden
VS stellen hogere importheffingen op meubilair een jaar uit

WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft de hogere importheffingen op meubilair en keuken- en badkamerkastjes met een jaar uitgesteld. De extra invoerbelasting zou met ingang van het nieuwe jaar van kracht zijn, maar wordt nu vooruitgeschoven naar 1 januari 2027, maakte het Witte Huis bekend.

17 uur geleden
Verzekeraars ontvangen eerste schademeldingen na jaarwisseling

DEN HAAG/UTRECHT (ANP) - Bij verzekeraars komen de eerste schademeldingen na de jaarwisseling binnen. Het gaat onder andere om brandschade aan auto's, woningen, schuren en schuttingen.

17 uur geleden
Rome meldt meevaller bij dreigende pastaheffingen VS

ROME (ANP/RTR/AFP) - De Verenigde Staten hebben de voorgestelde importheffingen op Italiaanse pasta sterk verlaagd, meldt het Italiaanse ministerie van Buitenlandse Zaken. Volgens het ministerie is dat een teken dat de Amerikaanse regering "de wil van onze bedrijven om samen te werken" erkent.

18 uur geleden