Chipmachinemaker ASML bij dalers op Damrak na verkoopadvies
AMSTERDAM (ANP) - ASML behoorde donderdag tot de verliezers op de Amsterdamse beurs. De chipmachinemaker werd door de Aziatische beleggingsadviseur Aletheia Capital op de verkooplijst gezet in aanloop naar de kwartaalcijfers, die ASML op 29 januari bekendmaakt. Het koersdoel voor het aandeel ASML werd gezet op 500 euro, waarmee de beleggingsadviseur een koersdaling voorziet van ongeveer een derde ten opzichte van de huidige aandelenprijs. ASML werd daarop 4 procent lager gezet. Branchegenoten Besi en ASMI gingen mee omlaag, met minnen van bijna 3 procent.
ASML won woensdag nog ruim 2 procent. Ook andere chipbedrijven gingen omhoog na de aankondiging van de Amerikaanse president Donald Trump om minstens 500 miljard dollar te investeren in de infrastructuur voor kunstmatige intelligentie (AI). Mede door de winsten in de chip- en techsector sloot de S&P 500-index op Wall Street op een nieuw recordniveau.
De AEX-index op het Damrak noteerde in de ochtendhandel 0,6 procent lager op 908,77 punten. De MidKap daalde een fractie tot 835,48 punten. Frankfurt en Parijs wonnen 0,1 procent. Londen bleef onveranderd.
Wolters Kluwer
Naast de chipbedrijven ASML, Besi en ASMI stond Wolters Kluwer in de staartgroep van de AEX, met een verlies van 2 procent. Levensmiddelenconcern Unilever was de sterkste stijger, met een plus van 0,7 procent. KPN won 0,5 procent, ondanks een adviesverlaging voor het telecomconcern door zakenbank Bernstein.
In de MidKap stond Galapagos onderaan met een verlies van 2,6 procent. De biotechnoloog werd door kenners van de Britse bank Barclays op de verkooplijst gezet. Douwe Egberts-eigenaar JDE Peet's was de grootste stijger, met een winst van 0,9 procent.
Puma
Renewi won 0,4 procent. Macquarie heeft langer de tijd gekregen om te besluiten of het een overnamebod wil uitbrengen op het Nederlands-Britse afvalverwerkingsbedrijf. Uiterlijk op 13 februari moet het Australische beleggingsfonds aangeven of het bedrijf het bod doorzet.
In Frankfurt kelderde Puma 16 procent. Het Duitse sportmerk boekte afgelopen kwartaal minder winst dan verwacht. Ook werd de financiële doelstelling voor dit jaar opgeschoven naar 2027 en kondigde het bedrijf nieuwe kostenmaatregelen aan.
De euro was 1,0398 dollar waard, tegen 1,0418 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie kostte 0,1 procent minder op 75,40 dollar. Brentolie werd ook 0,1 procent goedkoper, op 78,97 dollar per vat.
Meer uit Financieel
DEN HAAG (ANP) - Gemeenten gaven vorig jaar de helft minder vergunningen af voor tijdelijke woningen dan een jaar eerder. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) op basis van onderzoek dat is uitgevoerd in opdracht van het ministerie van Binnenlandse Zaken. Er werden in 2025 voor ongeveer 3000 tijdelijke woningen vergunningen afgegeven, tegenover 6000 in 2024.
20 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - De verkoop van nieuwe benzineauto's in Nederland is vorige maand gehalveerd ten opzichte van een jaar eerder. Dat blijkt uit cijfers van de Europese autobrancheorganisatie ACEA. Ook de verkoop van dieselauto's liep in april met bijna 24 procent terug in Nederland.
42 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De Oranje-reclames zullen de komende weken weer volop te zien zijn. Supermarktketens als Jumbo en Albert Heijn en KNVB-hoofdsponsor ING presenteren deze week weer grote campagnes rond het WK voetbal in de Verenigde Staten, Canada en Mexico. De Stichting Etherreclame (Ster), die de reclameruimte voor de NPO verkoopt, verwacht hogere uitgaven dan tijdens het EK van 2024 in Duitsland en het WK van 2022 in Qatar.
45 minuten geledenSEJONG (ANP) - Vakbonden en bedrijfsvertegenwoordigers bij het Zuid-Koreaanse technologieconcern Samsung hebben een akkoord goedgekeurd waarin de chipmedewerkers gigantische premies worden beloofd.
1 uur geledenCHARLOTTE (ANP/BLOOMBERG) - Zakenman Greg Lindberg is in de Verenigde Staten veroordeeld tot twaalf jaar cel voor bedrog en fraude rondom verzekeringsmaatschappijen die hij bezat. Hij werd er door aanklagers van beschuldigd 2 miljard dollar aan verzekeringsgeld te hebben weggesluisd, waarmee hij zijn luxeleven bekostigde. De Amerikaan is in Nederland vooral bekend als de eigenaar van Conservatrix ten tijde van het faillissement van die levensverzekeraar in 2020.
7 uur geledenNEW YORK (ANP) - Optimisme over een mogelijke vredesdeal tussen Iran en de Verenigde Staten heeft voor een nieuw record gezorgd op de aandelenbeurzen in New York. Ondanks Amerikaanse aanvallen op Iraanse doelen overheerste het idee dat gesprekken tussen de strijdende partijen de goede kant op gaan. Vooral chipbedrijven wonnen aan waarde, waarbij Micron toetrad tot de club van bedrijven die meer dan 1 biljoen dollar waard zijn.
8 uur geledenKYIV (ANP/RTR) - Een belangrijke belastingmaatregel in Oekraïne heeft niet de benodigde steun in het parlement behaald. Er was geen meerderheid voor een wetsvoorstel dat moest regelen dat pakketjes uit het buitenland ook worden belast met btw. De invoering van de belasting was een van de voorwaarden die het Internationaal Monetair Fonds (IMF) stelde voor de miljardenfinanciering voor het door oorlog geteisterde land.
9 uur geleden