Chipmachinemaker ASML bij dalers op Damrak na verkoopadvies
AMSTERDAM (ANP) - ASML behoorde donderdag tot de verliezers op de Amsterdamse beurs. De chipmachinemaker werd door de Aziatische beleggingsadviseur Aletheia Capital op de verkooplijst gezet in aanloop naar de kwartaalcijfers, die ASML op 29 januari bekendmaakt. Het koersdoel voor het aandeel ASML werd gezet op 500 euro, waarmee de beleggingsadviseur een koersdaling voorziet van ongeveer een derde ten opzichte van de huidige aandelenprijs. ASML werd daarop 4 procent lager gezet. Branchegenoten Besi en ASMI gingen mee omlaag, met minnen van bijna 3 procent.
ASML won woensdag nog ruim 2 procent. Ook andere chipbedrijven gingen omhoog na de aankondiging van de Amerikaanse president Donald Trump om minstens 500 miljard dollar te investeren in de infrastructuur voor kunstmatige intelligentie (AI). Mede door de winsten in de chip- en techsector sloot de S&P 500-index op Wall Street op een nieuw recordniveau.
De AEX-index op het Damrak noteerde in de ochtendhandel 0,6 procent lager op 908,77 punten. De MidKap daalde een fractie tot 835,48 punten. Frankfurt en Parijs wonnen 0,1 procent. Londen bleef onveranderd.
Wolters Kluwer
Naast de chipbedrijven ASML, Besi en ASMI stond Wolters Kluwer in de staartgroep van de AEX, met een verlies van 2 procent. Levensmiddelenconcern Unilever was de sterkste stijger, met een plus van 0,7 procent. KPN won 0,5 procent, ondanks een adviesverlaging voor het telecomconcern door zakenbank Bernstein.
In de MidKap stond Galapagos onderaan met een verlies van 2,6 procent. De biotechnoloog werd door kenners van de Britse bank Barclays op de verkooplijst gezet. Douwe Egberts-eigenaar JDE Peet's was de grootste stijger, met een winst van 0,9 procent.
Puma
Renewi won 0,4 procent. Macquarie heeft langer de tijd gekregen om te besluiten of het een overnamebod wil uitbrengen op het Nederlands-Britse afvalverwerkingsbedrijf. Uiterlijk op 13 februari moet het Australische beleggingsfonds aangeven of het bedrijf het bod doorzet.
In Frankfurt kelderde Puma 16 procent. Het Duitse sportmerk boekte afgelopen kwartaal minder winst dan verwacht. Ook werd de financiële doelstelling voor dit jaar opgeschoven naar 2027 en kondigde het bedrijf nieuwe kostenmaatregelen aan.
De euro was 1,0398 dollar waard, tegen 1,0418 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie kostte 0,1 procent minder op 75,40 dollar. Brentolie werd ook 0,1 procent goedkoper, op 78,97 dollar per vat.
Meer uit Financieel
LONDEN (ANP) - Het Amerikaanse AI-bedrijf Anthropic gaat mogelijk volgend jaar naar de aandelenbeurs, meldt Financial Times op basis van bronnen. Volgens de zakenkrant heeft Anthropic advocatenkantoor Wilson Sonsini ingehuurd om voorbereidingen te treffen voor een eventuele beursgang die begin volgend jaar al kan plaatsvinden.
7 minuten geledenUTRECHT (ANP) - De Nederlandse economie blijft de komende jaren groeien, verwachten economen van Rabobank. Zij voorzien voor dit jaar een groei van 1,7 procent ten opzichte van 2024. Voor volgend jaar en 2027 voorspelt de bank een verdere groei van 1,3 procent per jaar.
25 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Voor het eerst in jaren zijn mensen terughoudender geworden om binnen vijf jaar over te stappen naar elektrisch rijden. Volgens een onderzoek van de ANWB komt dit onder meer door het verminderen van de stimuleringsmaatregelen door de overheid. Zo is de aankoopsubsidie voor elektrische auto's geschrapt en moet er sinds dit jaar ook motorrijtuigenbelasting voor deze voertuigen worden betaald.
2 uur geledenPARIJS (ANP) - De Europese vliegtuigbouwer Airbus meldde dinsdag dat wereldwijd mogelijk tot 628 van zijn populaire A320-vliegtuigen moeten worden geïnspecteerd vanwege een 'kwaliteitsprobleem' met metalen platen dat aan het licht is gekomen.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Voor het eerst in jaren zijn mensen terughoudender geworden om binnen vijf jaar over te stappen naar elektrisch rijden. Volgens een onderzoek van de ANWB komt dit onder meer door het verminderen van de stimuleringsmaatregelen door de overheid. Zo is de aankoopsubsidie voor elektrische auto's geschrapt en moet er sinds dit jaar ook motorrijtuigenbelasting voor deze voertuigen worden betaald.
7 uur geledenUTRECHT (ANP) - De Fiscale Inlichtingen- en Opsporingsdienst (FIOD) heeft dinsdag een inval gedaan in een woning in het Zuid-Hollandse dorp Noordeloos, bevestigt een woordvoerder na berichtgeving van Rijnmond. Volgens die regionale omroep gebeurde dat bij de woning van Kommer Damen, de voormalige topman van scheepsbouwer Damen.
9 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn met bescheiden winsten de handel uitgegaan. Een dag eerder sloten de belangrijkste graadmeters nog met aanzienlijke verliezen nadat de bitcoin en andere cryptomunten onderuit waren gegaan. Dinsdag herstelde de bitcoin, 's werelds meest verhandelde cryptomunt, weer van de val begin deze week.
9 uur geleden