Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Chipmachinefabrikant ASML onderuit op Damrak na kwartaalcijfers

Chipmachinefabrikant ASML onderuit op Damrak na kwartaalcijfers

AMSTERDAM (ANP) - Chipmachinefabrikant ASML was woensdag een flinke verliezer op de aandelenbeurs in Amsterdam na bekendmaking van kwartaalcijfers. Daarbij waarschuwde het bedrijf uit Veldhoven dat door "toenemende onzekerheid" door macro-economische en geopolitieke ontwikkelingen nu nog niet kan worden bevestigd dat er volgend jaar groei zal zijn.

Het aandeel daalde in de vroege handel bijna 7 procent. Dinsdag was ASML nog de sterkste stijger in de AEX-index met een plus van 2,7 procent.

ASML zei dat de orderontvangst in het tweede kwartaal een waarde had van ruim 5,5 miljard euro, wat meer is dan analisten hadden verwacht. De omzet bedroeg 7,7 miljard euro en de nettowinst kwam uit op 2,3 miljard euro. ASML zei voor het derde kwartaal op een omzet te rekenen tussen de 7,4 miljard tot 7,9 miljard euro en verwacht over heel 2025 een omzetstijging van ongeveer 15 procent. Vorig jaar boekte ASML een omzet van 28,3 miljard euro.

ASMI

De AEX noteerde kort na opening 1,2 procent lager op 912,05 punten. De MidKap zakte 0,2 procent tot 913,81 punten. De beurzen in Parijs en Frankfurt verloren tot 0,3 procent. De FTSE 100 in Londen ging licht omhoog. De inflatie in het Verenigd Koninkrijk viel in juni hoger uit dan verwacht.

Ook de chipfondsen ASMI en Besi stonden bij de dalers in de hoofdindex op het Damrak, met minnen tot 4,2 procent.

Koersdaling JDE Peet's

Staalconcern ArcelorMittal kreeg een adviesverlaging van de Britse bank Barclays en daalde 1,6 procent. Deutsche Bank kwam met een koopadvies voor chemicaliëndistributeur IMCD, die 1,4 procent steeg en daarmee koploper in de AEX was.

In de MidKap werd Douwe Egberts-moederbedrijf JDE Peet's 0,3 procent lager gezet, na een verlaging van het beleggingsadvies door de Belgische zakenbank KBC Securities.

Resultaten moederbedrijf Cartier

In Parijs kelderde de koers van Renault bijna 15 procent. De Franse autofabrikant verlaagde zijn prognose voor de winstmarge in dit jaar. Ook werd financieel directeur Duncan Minto benoemd tot interim-topman, na het recente vertrek van topman Luca de Meo naar Gucci-eigenaar Kering.

In Zürich meldde het Zwitserse luxeconcern Richemont, eigenaar van onder meer Cartier, kwartaalresultaten en ging ruim 1 procent omhoog.

Meer uit Financieel

Heineken beboet voor 1,5 miljoen om blikjes zonder statiegeld

AMSTERDAM (ANP) - Heineken heeft een boete gekregen van 1,5 miljoen euro om blikjes zonder statiegeld. Volgens het Openbaar Ministerie vulde de bierbrouwer tussen 1 en 11 april 2023 nog ruim 7,2 miljoen blikjes bier zonder statiegeld. Deze blikjes zijn vervolgens op de markt gebracht, ondanks dat statiegeld op blik toen al verplicht was.

8 minuten geleden
Sportmerk Nike hard onderuit op Wall Street na resultaten

NEW YORK (ANP) - Nike ging vrijdag hard onderuit op de beurzen in New York. De sportkledingfabrikant presteerde afgelopen kwartaal beter dan verwacht, maar zag de verkopen in China voor het zesde kwartaal op rij dalen. Het bedrijf ondervindt ook de gevolgen van de hogere handelstarieven van president Donald Trump, die de marges negatief beïnvloeden. De winst viel daardoor een derde terug ten opzichte van een jaar eerder.

43 minuten geleden
Shein moet leeftijd checken voor verkoop sekspoppen, anders boete

PARIJS (ANP/RTR) - Shein krijgt in Frankrijk een boete van 10.000 euro voor iedere keer dat de Chinese webwinkel nog een sekspop verkoopt zonder een leeftijdscheck te hebben gedaan. Dat is de uitkomst van een rechtszaak in Parijs. De Franse regering had zo'n leeftijdsverificatie geëist voordat externe verkopers hun producten weer mochten aanbieden via het platform in het land.

1 uur geleden
ACM: energietarieven gedaald door flink lagere energieprijzen

DEN HAAG (ANP) - De energietarieven voor huishoudens zijn dit jaar gedaald door de flink lagere energieprijzen. Dat meldt de Autoriteit Consument & Markt (ACM) in zijn Energiemonitor. Volgens de toezichthouder komt dat voor huishoudens met een gemiddeld gebruik neer op een kostendaling van ongeveer 130 euro per jaar.

2 uur geleden
Chinees Nexperia vindt andere wafers voor maken belangrijke chip

BEIJING (ANP) - De Chinese tak van Nexperia heeft voldoende alternatieven gevonden voor de eerder uit Nederland afkomstige wafers om volgend jaar een belangrijk product te blijven maken. Het bedrijf vangt het gemis van het basisproduct uit Nederland op met lokale alternatieven, meldt persbureau Reuters op basis van een brief aan distributeurs.

2 uur geleden
Omwonenden Tata Steel claimen minimaal 1,4 miljard in massaclaim

IJMUIDEN (ANP) - Omwonenden van Tata Steel bij IJmuiden claimen minimaal 1,4 miljard euro schadevergoeding in een massaclaim. Ze willen compensatie voor jarenlange blootstelling aan schadelijke uitstoot, overlast en onzekerheid. Claimstichting Frisse Wind.nu heeft Tata Steel nu ook gedagvaard, waarmee een belangrijke vervolgstap wordt gezet in de juridische strijd van de omwonenden.

2 uur geleden
Duitse centrale bank ziet economische groei versnellen in 2026

FRANKFURT (ANP/DPA) - De Duitse economie groeit volgend jaar naar verwachting met 0,6 procent, meldt de Duitse centrale bank. Daarmee zou de grootste economie van Europa en de belangrijkste handelspartner van Nederland sterker groeien dan dit jaar, want voor 2025 wordt op een minieme plus van 0,2 procent gerekend door de Bundesbank.

3 uur geleden