Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Chipmachinefabrikant ASML onderuit op Damrak na kwartaalcijfers

Chipmachinefabrikant ASML onderuit op Damrak na kwartaalcijfers

AMSTERDAM (ANP) - Chipmachinefabrikant ASML was woensdag een flinke verliezer op de aandelenbeurs in Amsterdam na bekendmaking van kwartaalcijfers. Daarbij waarschuwde het bedrijf uit Veldhoven dat door "toenemende onzekerheid" door macro-economische en geopolitieke ontwikkelingen nu nog niet kan worden bevestigd dat er volgend jaar groei zal zijn.

Het aandeel daalde in de vroege handel bijna 7 procent. Dinsdag was ASML nog de sterkste stijger in de AEX-index met een plus van 2,7 procent.

ASML zei dat de orderontvangst in het tweede kwartaal een waarde had van ruim 5,5 miljard euro, wat meer is dan analisten hadden verwacht. De omzet bedroeg 7,7 miljard euro en de nettowinst kwam uit op 2,3 miljard euro. ASML zei voor het derde kwartaal op een omzet te rekenen tussen de 7,4 miljard tot 7,9 miljard euro en verwacht over heel 2025 een omzetstijging van ongeveer 15 procent. Vorig jaar boekte ASML een omzet van 28,3 miljard euro.

ASMI

De AEX noteerde kort na opening 1,2 procent lager op 912,05 punten. De MidKap zakte 0,2 procent tot 913,81 punten. De beurzen in Parijs en Frankfurt verloren tot 0,3 procent. De FTSE 100 in Londen ging licht omhoog. De inflatie in het Verenigd Koninkrijk viel in juni hoger uit dan verwacht.

Ook de chipfondsen ASMI en Besi stonden bij de dalers in de hoofdindex op het Damrak, met minnen tot 4,2 procent.

Koersdaling JDE Peet's

Staalconcern ArcelorMittal kreeg een adviesverlaging van de Britse bank Barclays en daalde 1,6 procent. Deutsche Bank kwam met een koopadvies voor chemicaliëndistributeur IMCD, die 1,4 procent steeg en daarmee koploper in de AEX was.

In de MidKap werd Douwe Egberts-moederbedrijf JDE Peet's 0,3 procent lager gezet, na een verlaging van het beleggingsadvies door de Belgische zakenbank KBC Securities.

Resultaten moederbedrijf Cartier

In Parijs kelderde de koers van Renault bijna 15 procent. De Franse autofabrikant verlaagde zijn prognose voor de winstmarge in dit jaar. Ook werd financieel directeur Duncan Minto benoemd tot interim-topman, na het recente vertrek van topman Luca de Meo naar Gucci-eigenaar Kering.

In Zürich meldde het Zwitserse luxeconcern Richemont, eigenaar van onder meer Cartier, kwartaalresultaten en ging ruim 1 procent omhoog.

Meer uit Financieel

Topman WEF: risico's op bubbelvorming beleggingen AI en crypto's

BERLIJN (ANP/DPA) - De grote investeringen in kunstmatige intelligentie (AI) en cryptomunten leiden tot risico's op bubbelvorming, waarbij er enorme pieken kunnen ontstaan in bepaalde beleggingen, maar er ook weer scherpe prijsdalingen optreden. Dat zegt president Børge Brende van het World Economic Forum (WEF) in een interview met het Duitse persbureau dpa.

13 uur geleden
Nexperia China: genoeg wafers voor chips op voorraad

BEIJING (ANP/BLOOMBERG) - De Chinese tak van chipproducent Nexperia heeft voldoende voorraden aan zogeheten wafers om aan orders van klanten te kunnen voldoen. Dat meldt Nexperia China op zijn WeChat-account. Vrijdag werd nog bekend dat het Nederlandse Nexperia, met zijn hoofdkantoor in Nijmegen, sinds 26 oktober de leveringen van wafers aan de Chinese assemblagefabriek heeft opgeschort. Wafers worden gebruikt voor de productie van computerchips.

16 uur geleden
Bloomberg: OPEC+ gaat productie in december verder verhogen

WENEN (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Oliekartel OPEC+ gaat de productie in december naar verwachting verder verhogen bij de vergadering die zondag plaatsvindt. Volgens persbureau Bloomberg gaat het dan opnieuw om een verhoging van de productie met 137.000 vaten per dag. In oktober en november werd de productie ook al met een vergelijkbare hoeveelheid verhoogd.

18 uur geleden
Nexperia mag export hervatten

WASHINGTON (ANP) - De export van Nexperia-producten uit China kan worden hervat, meldt het Witte Huis. De koerswijziging van China is het resultaat van gesprekken tussen de Amerikaanse president Donald Trump en zijn Chinese ambtsgenoot Xi Jinping in Zuid-Korea eerder deze week.

1 dag geleden
Duitsland verwelkomt berichten over hervatten chipexport China

BERLIJN/DEN HAAG (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Duitsland noemt de laatste berichten uit China, over het hervatten van de export van Nexperia-chips, "positieve eerste tekenen van een versoepeling van de spanningen". Dat meldt het Duitse ministerie van Economische Zaken aan persbureau AFP.

1 dag geleden
Carney zegt aan Trump excuses te hebben aangeboden na reclame

GYEONGJU (ANP/BLOOMBERG) - De Canadese premier Mark Carney heeft bevestigd dat hij zijn excuses heeft aangeboden aan de Amerikaanse president Donald Trump vanwege een televisiereclame tegen importheffingen. Carney zei daarnaast bereid te zijn om te onderhandelen over een betere handelsdeal met het buurland.

1 dag geleden
Meer nieuwe auto's verkocht in oktober

AMSTERDAM (ANP) - De autoverkoop in Nederland zet de stijgende lijn voort, volgens brancheorganisaties BOVAG en RAI Vereniging. In oktober werden er 8,3 procent meer nieuwe personenauto's op kenteken gezet dan een jaar eerder. Over heel dit jaar tot nu toe lopen de verkopen nog wel 1,8 procent achter.

1 dag geleden