Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Chipfondsen stuwen AEX naar nieuwe recordstand

Chipfondsen stuwen AEX naar nieuwe recordstand

AMSTERDAM (ANP) - Chipbedrijven hebben de AEX dinsdag naar een nieuwe recordhoogte geleid. De toeleverancier voor halfgeleiderindustrie Besi presenteerde opbeurende kwartaalcijfers en nam in zijn kielzog ASMI mee richting flinke winsten. Ook elders in Europa was het sentiment overwegend positief, mogelijk als reactie op een positief banenrapport uit de Verenigde Staten.

De AEX sloot uiteindelijk 0,7 procent hoger op 713,28 punten, waarmee het record van vorige week donderdag werd aangescherpt. De MidKap steeg 0,5 procent tot 1043,96 punten. De beurzen in Frankfurt, Parijs en Londen wonnen tot 1,3 procent.

Besi werd 5,2 procent meer waard. Het kersverse lid van de AEX haalde in het eerste kwartaal voor een recordbedrag van 327 miljoen euro aan nieuwe orders binnen. Besi profiteerde vooral van de sterke vraag naar chips voor toepassingen rond de snelle 5G-technologie en van de autosector, die sinds de uitbraak van de pandemie kampt met een chiptekort. Branchegenoot ASMI won 3,7 procent.

Amerikaanse banenmarkt

Het algehele sentiment werd nog gestuwd door een optimistisch stemmend rapport over de Amerikaanse banenmarkt van vrijdag, zo leek het. Doordat de Europese beurzen van vrijdag tot en met maandag gesloten waren wegens Pasen, maakten ze nu een inhaalslag nadat op Wall Street maandag al records werden verbroken.

In de MidKap boog Air France-KLM een eerder verlies om in een winst van 1,6 procent. Brussel is onder voorwaarden akkoord met maximaal 4 miljard euro aan extra Franse staatssteun om Air France te redden. De eerdere Franse staatssteun van 3 miljard euro wordt omgezet in een obligatielening die kan worden omgeruild in aandelen. Ook mag Parijs voor maximaal 1 miljard euro aan nieuwe aandelen kopen die Air France-KLM in de markt wil zetten om geld op te halen.

Basic-Fit

Basic-Fit was een opvallende winnaar bij de middelgrote fondsen. De fitnessketen, die kampt met sluitingen wegens lockdowns in Europa, sloot 5 procent hoger. De Britse tak van de bank JPMorgan verkleinde zijn shortpositie, waarmee op een koersdaling van een aandeel wordt gespeculeerd, in de uitbater van sportscholen.

De euro was 1,1845 dollar waard, tegen 1,1772 dollar bij het slot van de Europese beurzen op donderdag. Een vat Amerikaanse olie werd 3,3 procent duurder op 60,55 dollar. Brentolie klom 2,8 procent in prijs tot 63,89 dollar per vat.

Meer uit Financieel

Heijmans bouwt minder woningen en meer infrastructuur

ROSMALEN (ANP) - Bouwconcern Heijmans blijft last houden van de crisis op de Nederlandse woningmarkt, maar heeft juist meer werk aan het opknappen van de infrastructuur. Door de al langer bestaande problemen van netcongestie, complexe vergunningstrajecten, terughoudendheid van beleggers en nu ook de stijgende hypotheekrente verkocht Heijmans dit jaar tot nu toe 2085 woningen. In de eerste tien maanden van vorig jaar waren dat er 2313. "Voor 2027 houden we er rekening mee dat het aantal verkochte woningen onder druk blijft staan", zegt het bedrijf uit Rosmalen.

49 minuten geleden
Binance schat dat ruim 6 miljard dollar gemoeid is met cryptohack

ABU DHABI (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Cryptoplatform Binance zegt dat er 6,3 miljard dollar (omgerekend 5,6 miljard euro) betrokken is bij wat inmiddels wordt omschreven als de grootste hack in de geschiedenis van crypto. Ongeveer de helft van dat bedrag is bevroren om grootschalige diefstal bij de grootste cryptobeurs ter wereld te voorkomen.

49 minuten geleden
Bodemonderzoeker Fugro blijft kampen met zwakte bij offshore wind

NOOTDORP (ANP) - Bodemonderzoeker Fugro blijft kampen met zwakte op de markt voor offshore windenergieprojecten. Wel krijgt het bedrijf meer werk vanuit de olie- en gasindustrie nu de energieprijzen hoog liggen door de oorlog in het Midden-Oosten. Daardoor nam de omzet in het afgelopen kwartaal licht toe.

51 minuten geleden
Beurzen Japan en Zuid-Korea zakken door verliezen in chipsector

SEOUL/TOKIO (ANP) - De beurzen in Japan en Zuid-Korea zijn vrijdag hard omlaaggegaan. Vooral de chipbedrijven gingen in de uitverkoop na tegenvallende resultaten van chipfabrikant Intel en tech- en webwinkelconcern Amazon. Donderdag zorgden teleurstellende kwartaalcijfers van Google-moederbedrijf Alphabet al voor koersdruk onder de AI-gerelateerde aandelen.

54 minuten geleden
Verkoopprijzen industrie opnieuw hoger door duurdere olie

DEN HAAG (ANP) - De prijzen die Nederlandse industriebedrijven vragen voor hun goederen zijn in september verder opgelopen, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Gemiddeld waren de afzetprijzen 8,3 procent hoger dan in dezelfde maand vorig jaar.

1 uur geleden
Krapte op arbeidsmarkt iets afgenomen

DEN HAAG (ANP) - Het is afgelopen kwartaal iets makkelijker geworden om personeel te vinden. De krapte op de arbeidsmarkt nam iets af doordat er meer werklozen waren om de openstaande vacatures te vervullen. Het aantal vacatures bleef ongeveer gelijk, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS).

2 uur geleden
Mogelijk miljarden buitgemaakt bij hack cryptobeurs Binance

ABU DHABI (ANP/AFP) - Binance, 's werelds grootste cryptobeurs, is mogelijk getroffen door een grote hack. Volgens het bedrijf is voor ruim 2,5 miljard dollar (ongeveer 2,24 miljard euro) aan cryptomunten bevroren om diefstal te voorkomen. Binance heeft de handel in bepaalde producten stilgelegd en inmiddels ook alle stortingen en opnames tijdelijk opgeschort.

4 uur geleden