Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Chipfondsen stuwen AEX naar nieuwe recordstand

Chipfondsen stuwen AEX naar nieuwe recordstand

AMSTERDAM (ANP) - Chipbedrijven hebben de AEX dinsdag naar een nieuwe recordhoogte geleid. De toeleverancier voor halfgeleiderindustrie Besi presenteerde opbeurende kwartaalcijfers en nam in zijn kielzog ASMI mee richting flinke winsten. Ook elders in Europa was het sentiment overwegend positief, mogelijk als reactie op een positief banenrapport uit de Verenigde Staten.

De AEX sloot uiteindelijk 0,7 procent hoger op 713,28 punten, waarmee het record van vorige week donderdag werd aangescherpt. De MidKap steeg 0,5 procent tot 1043,96 punten. De beurzen in Frankfurt, Parijs en Londen wonnen tot 1,3 procent.

Besi werd 5,2 procent meer waard. Het kersverse lid van de AEX haalde in het eerste kwartaal voor een recordbedrag van 327 miljoen euro aan nieuwe orders binnen. Besi profiteerde vooral van de sterke vraag naar chips voor toepassingen rond de snelle 5G-technologie en van de autosector, die sinds de uitbraak van de pandemie kampt met een chiptekort. Branchegenoot ASMI won 3,7 procent.

Amerikaanse banenmarkt

Het algehele sentiment werd nog gestuwd door een optimistisch stemmend rapport over de Amerikaanse banenmarkt van vrijdag, zo leek het. Doordat de Europese beurzen van vrijdag tot en met maandag gesloten waren wegens Pasen, maakten ze nu een inhaalslag nadat op Wall Street maandag al records werden verbroken.

In de MidKap boog Air France-KLM een eerder verlies om in een winst van 1,6 procent. Brussel is onder voorwaarden akkoord met maximaal 4 miljard euro aan extra Franse staatssteun om Air France te redden. De eerdere Franse staatssteun van 3 miljard euro wordt omgezet in een obligatielening die kan worden omgeruild in aandelen. Ook mag Parijs voor maximaal 1 miljard euro aan nieuwe aandelen kopen die Air France-KLM in de markt wil zetten om geld op te halen.

Basic-Fit

Basic-Fit was een opvallende winnaar bij de middelgrote fondsen. De fitnessketen, die kampt met sluitingen wegens lockdowns in Europa, sloot 5 procent hoger. De Britse tak van de bank JPMorgan verkleinde zijn shortpositie, waarmee op een koersdaling van een aandeel wordt gespeculeerd, in de uitbater van sportscholen.

De euro was 1,1845 dollar waard, tegen 1,1772 dollar bij het slot van de Europese beurzen op donderdag. Een vat Amerikaanse olie werd 3,3 procent duurder op 60,55 dollar. Brentolie klom 2,8 procent in prijs tot 63,89 dollar per vat.

Meer uit Financieel

Krant: Porsche wil deel productie terug naar Duitsland halen

STUTTGART (ANP) - Sportwagenmaker Porsche wil de productie van het Cayenne-model verplaatsen van Slowakije naar Duitsland. Dat meldt de Duitse krant Frankfurter Allgemeine Zeitung. De Duitse autobouwer wil daarmee de capaciteit in de fabrieken in eigen land beter benutten.

53 minuten geleden
FT: Apple wil chips kopen van Chinese maker op zwarte lijst

CUPERTINO (ANP) - Apple wil geheugenchips kopen bij een Chinese chipfabrikant die op de zwarte lijst staat van het Pentagon. Dat schrijft de Financial Times op basis van ingewijden. CXMT zou banden hebben met het Chinese leger. Het bedrijf achter de iPhone lobbyt daarvoor bij de Amerikaanse regering.

2 uur geleden
VS staan beperkte toegang tot AI-model van Anthropic toe

WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - Anthropic mag zijn meest geavanceerde AI-model Mythos weer beschikbaar stellen aan een selecte groep organisaties. De Amerikaanse regering heeft het AI-bedrijf daartoe toestemming gegeven. Het Amerikaanse bedrijf schakelde zijn AI-model eerder uit na exportrestricties vanuit Washington.

3 uur geleden
Ook ChatGPT-maker beperkt toegang tot nieuwe AI op vraag van VS

SAN FRANCISCO (ANP) - ChatGPT-maker OpenAI heeft vrijdag een voorlopige versie van zijn nieuwe AI-model GPT-5.6 alleen in de Verenigde Staten beschikbaar gemaakt voor een beperkte groep partijen. Volgens het bedrijf gebeurt dat op verzoek van de Amerikaanse overheid vanwege zorgen over de nationale veiligheid.

10 uur geleden
Kleine minnen op Wall Street, Apple toont wat herstel

NEW YORK (ANP) - De Amerikaanse aandelenbeurzen zijn vrijdag met kleine koersdalingen het weekend ingegaan. Apple stond bij de winnaars op Wall Street na een dag eerder nog flink te zijn gedaald door het nieuws dat het techconcern de prijzen van onder meer MacBooks en iPads verhoogt vanwege de sterk gestegen kosten voor geheugenchips. Chipbedrijf Micron Technology deed juist een stap terug na de sterke stijging een dag eerder.

14 uur geleden
Trump dreigt Europa met heffingen om belasting digitale diensten

WASHINGTON (ANP/RTR/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump dreigt Europese landen invoerheffingen van 100 procent op te leggen als die een belasting op digitale diensten van Amerikaanse techbedrijven invoeren. Dat schreef Trump op zijn socialemediaplatform Truth Social.

18 uur geleden
Nieuwe raad van toezicht bij vakbond FNV

UTRECHT (ANP) - Vakbond FNV heeft een nieuwe raad van toezicht. De Bondsraad van FNV heeft vrijdag ingestemd met die nieuwe raad, die daardoor direct van start kan gaan. Met die stap neemt ook de huidige raad van toezicht, onder wie de tijdelijke toezichthouders Lodewijk Asscher en Ton Heerts, rond 1 juli afscheid.

18 uur geleden