Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Chipfondsen grootste dalers in opnieuw lagere AEX-index

Chipfondsen grootste dalers in opnieuw lagere AEX-index

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index van de aandelenbeurs in Amsterdam is maandag opnieuw met verlies gesloten, waarmee werd voortgeborduurd op de stevige min van vrijdag. Beleggers op Beursplein 5 hadden te kampen met rentevrees. Grootste dalers in de AEX waren de chipfondsen ASMI, ASML en Besi en speciaalchemieconcern DSM.

De AEX zakte 1 procent tot 698,33 punten. Vrijdag verloor de hoofdindex al 1,8 procent. De laatste keer dat de graadmeter onder de 700 punten eindigde was op 20 juli. De MidKap verloor 0,2 procent tot 944,08 punten. De beurzen in Frankfurt en Parijs eindigden tot 0,8 procent in het rood. Londen was gesloten vanwege een vrije dag.

De waarschuwing van de Amerikaanse centralebankpresident Jerome Powell op vrijdag dat de rente verder omhoog moet om de hoge inflatie te bestrijden, galmde nog na op de beurzen. Beleggers hadden juist gehoopt dat de Federal Reserve de rente in de grootste economie ter wereld iets minder agressief zou gaan verhogen. Ook verschillende beleidsmakers van de Europese Centrale Bank (ECB) hintten afgelopen weekend op een stevige renteverhoging in de eurozone vanwege de sterke stijging van de consumentenprijzen.

DSM

ASMI, Besi en ASML leverden tot 4,6 procent in en DSM werd 3,3 procent lager gezet. Sterkste stijger bij de hoofdfondsen op het Damrak was staalproducent ArcelorMittal met een koerswinst van 2,9 procent, gevolgd door telecomconcern KPN (plus 1,8 procent) en olie- en gasbedrijf Shell (plus 1,5 procent).

In de MidKap ging Boskalis 2,9 procent omhoog. Investeerder HAL verhoogde het overnamebod op de baggeraar en maritiem dienstverlener naar 33 euro per aandeel. Dat is 1 euro meer dan het vorige bod. Boskalis vond het eerdere bod van HAL niet overtuigend genoeg om aan te bevelen aan zijn aandeelhouders, maar raadt ze nu wel aan hun stukken aan te melden.

Fugro

Bodemonderzoeker Fugro ging aan kop bij de middelgrote fondsen op het Damrak met een winst van 3,2 procent. De aanbieder van postkluisjes InPost was hekkensluiter met een verlies van ruim 3 procent.

De euro noteerde op 0,9996 dollar. Een vat Amerikaanse olie steeg 3,3 procent in prijs tot 96,20 dollar. Brent-olie kostte 3 procent meer op 104,03 dollar per vat.

Meer uit Financieel

Nederlandse schepen kunnen geen kant op in Perzische Golf

ROTTERDAM (ANP) - Veel schepen liggen voor anker in de Perzische Golf. Dat komt door de blijvende onveiligheid in het gebied en de blokkade van aangrenzende wateren door het conflict rond Iran. "Op het moment dat er voldoende aanvallen op schepen worden uitgevoerd, betekent dat feitelijk dat een veilig vertrek van schepen uit de Perzische Golf vrijwel onmogelijk wordt gemaakt", meldt de Koninklijke Vereniging van Nederlandse Reders (KVNR).

1 uur geleden
Clouddiensten Amazon verstoord in VAE door stroomproblemen

DUBAI (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Amazon kampt met een storing bij zijn clouddiensten in de Verenigde Arabische Emiraten door problemen met de stroomvoorziening. Amazon heeft ook gemeld dat een datacenter is geraakt door een onbekend object waardoor brand ontstond. Daarop werd de stroomtoevoer stilgelegd door de brandweer.

1 uur geleden
Grote olieraffinaderij Saudi Aramco stilgelegd na drone-aanval

RIYAD (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Het Saudische staatsolieconcern Saudi Aramco heeft de grote olieraffinaderij Ras Tanura maandagochtend stilgelegd na een drone-aanval waardoor een kleine brand bij het complex uitbrak. Volgens de autoriteiten gaat het om een voorzorgsmaatregel: er is geen grote schade aan de raffinaderij en er zijn geen gewonden.

2 uur geleden
Air France-KLM zakt op beurs na onrust Midden-Oosten, Shell wint

AMSTERDAM (ANP) - Air France-KLM behoorde maandag tot de verliezers op de Amsterdamse beurs. Ook andere grote luchtvaartmaatschappijen stonden onder druk door de annuleringen van veel vluchten in het Midden-Oosten en de sterk gestegen brandstofprijzen. Olie- en gasproducenten als Shell profiteerden daarentegen van de forse opmars van de olie- en gasprijzen die volgden op de Amerikaanse en Israëlische aanvallen op Iran. Air France-KLM zakte ruim 7 procent en Shell klom 5 procent.

2 uur geleden
Bedrijfsomstandigheden Nederlandse industrie licht verbeterd

ZEIST (ANP) - De bedrijfsomstandigheden in de Nederlandse industrie zijn in februari licht verbeterd met een iets sterkere groei van de bedrijvigheid dan een maand eerder. Dat meldt de Nederlandse Vereniging voor Inkoopmanagement (Nevi) op basis van haar maandelijkse meting naar de industriële activiteit. Die meting werd gedaan voor de aanvallen op Iran.

3 uur geleden
Steeds vaker ondersteuning nodig om onvolledige AOW aan te vullen

AMSTELVEEN (ANP) - Nederland telt steeds meer ouderen die aanvullende inkomensondersteuning ontvangen omdat ze geen volledige AOW krijgen. De Sociale Verzekeringsbank (SVB) voorziet komende jaren een toename met ruim de helft. In 2040 gaat het volgens de organisatie waarschijnlijk om 94.000 huishoudens op een AOW-bevolking van ongeveer 4,6 miljoen mensen.

3 uur geleden
Europese gasprijs stijgt met 25 procent door onrust Midden-Oosten

AMSTERDAM (ANP/BLOOMBERG) - De Europese gasprijs is maandag met 25 procent gestegen door de Amerikaanse en Israëlische aanvallen op Iran en de Iraanse vergeldingsacties. Vooral het stilleggen van de scheepvaart door de Straat van Hormuz drijft de prijs van de brandstof op. Ongeveer een vijfde van het vloeibaar gemaakte aardgas (lng) in de wereld, voornamelijk uit Qatar, wordt via die zeestraat verscheept.

3 uur geleden