Chipfondsen grootste dalers in opnieuw lagere AEX-index
AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index van de aandelenbeurs in Amsterdam is maandag opnieuw met verlies gesloten, waarmee werd voortgeborduurd op de stevige min van vrijdag. Beleggers op Beursplein 5 hadden te kampen met rentevrees. Grootste dalers in de AEX waren de chipfondsen ASMI, ASML en Besi en speciaalchemieconcern DSM.
De AEX zakte 1 procent tot 698,33 punten. Vrijdag verloor de hoofdindex al 1,8 procent. De laatste keer dat de graadmeter onder de 700 punten eindigde was op 20 juli. De MidKap verloor 0,2 procent tot 944,08 punten. De beurzen in Frankfurt en Parijs eindigden tot 0,8 procent in het rood. Londen was gesloten vanwege een vrije dag.
De waarschuwing van de Amerikaanse centralebankpresident Jerome Powell op vrijdag dat de rente verder omhoog moet om de hoge inflatie te bestrijden, galmde nog na op de beurzen. Beleggers hadden juist gehoopt dat de Federal Reserve de rente in de grootste economie ter wereld iets minder agressief zou gaan verhogen. Ook verschillende beleidsmakers van de Europese Centrale Bank (ECB) hintten afgelopen weekend op een stevige renteverhoging in de eurozone vanwege de sterke stijging van de consumentenprijzen.
DSM
ASMI, Besi en ASML leverden tot 4,6 procent in en DSM werd 3,3 procent lager gezet. Sterkste stijger bij de hoofdfondsen op het Damrak was staalproducent ArcelorMittal met een koerswinst van 2,9 procent, gevolgd door telecomconcern KPN (plus 1,8 procent) en olie- en gasbedrijf Shell (plus 1,5 procent).
In de MidKap ging Boskalis 2,9 procent omhoog. Investeerder HAL verhoogde het overnamebod op de baggeraar en maritiem dienstverlener naar 33 euro per aandeel. Dat is 1 euro meer dan het vorige bod. Boskalis vond het eerdere bod van HAL niet overtuigend genoeg om aan te bevelen aan zijn aandeelhouders, maar raadt ze nu wel aan hun stukken aan te melden.
Fugro
Bodemonderzoeker Fugro ging aan kop bij de middelgrote fondsen op het Damrak met een winst van 3,2 procent. De aanbieder van postkluisjes InPost was hekkensluiter met een verlies van ruim 3 procent.
De euro noteerde op 0,9996 dollar. Een vat Amerikaanse olie steeg 3,3 procent in prijs tot 96,20 dollar. Brent-olie kostte 3 procent meer op 104,03 dollar per vat.
Meer uit Financieel
ZAANDAM (ANP) - Albert Heijn bezorgt vrijdag voor het eerst in bijna twee weken weer boodschappen bij mensen thuis. De capaciteit is nog niet terug op het oude niveau. De supermarktketen kan nu een derde van de normale hoeveelheid leveringen aan, laat een woordvoerster weten.
15 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Signify behoorde vrijdag tot de grote winnaars op de Amsterdamse beurs. Het verlichtingsbedrijf zag de omzet dalen in het derde kwartaal. De winst nam echter toe door een teruggave van de ongeldig verklaarde Amerikaanse importheffingen. Ook scherpte het bedrijf de jaarverwachtingen aan. Het aandeel werd bijna 8 procent hoger gezet en was daarmee de sterkste stijger in de MidKap.
50 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De Consumentenbond heeft opnieuw fouten ontdekt bij prijskaartjes in supermarkten. De prijzen die op papieren kaartjes of borden voor aanbiedingen stonden, kwamen in filialen van Vomar, Jumbo en DekaMarkt niet altijd overeen met de prijs op de kassabon. Ketens met vrijwel alleen maar elektronische prijskaartjes, zoals Albert Heijn en Lidl, gingen bijna nooit in de fout.
51 minuten geledenGÖTEBORG (ANP/BLOOMBERG) - Volvo Cars is van plan nog eens 2500 banen te schrappen door de verslechterende marktomstandigheden. De Zweedse autofabrikant kampt met een scherpe daling van de verkoop in China en importheffingen in de Verenigde Staten. Begin oktober trok het bedrijf al zijn verwachtingen voor het hele jaar in.
2 uur geledenEINDHOVEN (ANP) - Verlichtingsbedrijf Signify heeft in het derde kwartaal een hogere winst behaald op een lagere omzet. Vooral verlichtingssystemen voor de particuliere markt verkochten minder goed. Door ingrepen om de kosten te drukken en de gemiddelde verkoopprijzen te verhogen, nam de winstgevendheid toe, stelt topman As Tempelman. Daarnaast werd Signify geholpen door een meevaller bij het terugkrijgen van importheffingen in de Verenigde Staten.
2 uur geledenNEW YORK (ANP) - De Amerikaanse aandelenbeurzen zijn donderdag hard omlaaggegaan. Vooral techaandelen moesten het ontgelden door slecht ontvangen cijfers van grote techbedrijven en nieuwe zorgen over de houdbaarheid van de forse investeringen in AI. Onder meer Meta Platforms verloor fors nadat het moederbedrijf van Facebook de boeken had geopend.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het Nationaal Cyber Security Centrum (NCSC) onderzoekt de eerste signalen dat de kwetsbaarheden in programmeertaal PHP succesvol zijn misbruikt. Dat heeft de instantie gezegd in een nieuwe update, waarin wordt gesproken van mogelijk misbruik.
13 uur geleden