Chipfondsen en Corbion bij winnaars op groen Damrak
AMSTERDAM (ANP) - Chipfondsen hebben donderdag goede zaken gedaan in de AEX-index op Beursplein 5. De aandelen van chipmachinemakers ASML en chiptoeleveranciers Besi en ASML sloten de handelsdag met winsten tot 5,6 procent. Uit nieuwe cijfers van de Nevi bleek een daling van de bedrijvigheid in de industrie. Maar dat gold niet voor de chipsector. Speciaalchemiebedrijf Corbion werd hoger gezet nadat het op zijn beleggersdag met gunstigere vooruitzichten kwam.
Er heerste donderdag optimisme onder beleggers door eerdere uitspraken van de voorzitter van de Amerikaanse centrale bank Jerome Powell. Hij zei dat de Federal Reserve de rentes mogelijk deze maand al met minder grote stappen verhoogd. Hogere rentes zijn in de regel ongunstig voor de waarde van aandelen. Beleggers waren daarnaast optimistisch door de signalen uit China, dat het strenge coronabeleid toch wat lijkt te gaan versoepelen.
De AEX noteerde aan het einde van de handelsdag 1,1 procent hoger op 731,74 punten. De MidKap steeg, geholpen door de koerssprong van Corbion van dik 13 procent, 0,7 procent tot 956,10 punten. De leidende graadmeter in Frankfurt steeg 0,7 procent. Daarbij verwerkten beleggers een scherper dan verwachte daling van de Duitse winkelverkopen in oktober. De graadmeter in Londen sloot op een min van 0,2 procent. De beurs in Parijs won 0,2 procent.
Heineken
Corbion presenteerde in Amsterdam de voortgang van zijn strategische plannen aan beleggers en analisten. Daarbij meldde het speciaalchemiebedrijf zijn verwachte omzetgroei in de komende jaren te verhogen. Onderaan de MidKap eindigde koffieconcern JDE Peet's de handelsdag met een min van 3,5 procent.
Ook de aandelen van Heineken (plus 3,3 procent) gingen omhoog, eveneens na een beleggersdag. Daarin vertelde de bierbrouwer dat de financiƫle doelstellingen voor dit en volgend jaar gehandhaafd blijven. Ook verwacht Heineken nog altijd dat de operationele winst voor dit jaar de winst van voor corona ruim overstijgt.
De euro steeg in waarde tot 1,0507 dollar, tegen 1,0324 dollar een dag eerder. Dat komt door de aanstaande mildere renteverhogingen in de VS. Een vat Amerikaanse olie werd 2,1 procent duurder op 82,20 dollar. Brentolie werd 1,3 duurder op 88,12 dollar per vat.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - Het kabinetsvoorstel voor het nieuwe box 3-stelsel is op meerdere punten juridisch en praktisch kwetsbaar. Dat zeggen de vermogensexperts Tjarko Denekamp en Peter Beets van ABN AMRO.
4 uur geledenNEW YORK (ANP) - De Amerikaanse aandelenbeurzen gingen dinsdag scherp omlaag, vooral door de angst dat AI-ontwikkelingen de positie van gevestigde softwarebedrijven zullen ondermijnen. Die vrees werd eerder op de dag aangewakkerd op de Europese beurzen door een nieuwe tool van het Amerikaanse AI-bedrijf Anthropic dat is ontworpen om juridisch werk te automatiseren. Het hulpmiddel zorgde voor nog meer twijfels over wat AI gaat doen met de hele informatie- en datasector.
5 uur geledenSAN FRANCISCO (ANP/BLOOMBERG) - De topman van OpenAI, het bedrijf achter de populaire chatbot ChatGPT, overweegt farmaceutische bedrijven te ondersteunen bij het ontdekken van nieuwe medicijnen, met behulp van zijn AI-technologieƫn. In ruil daarvoor zou OpenAI vervolgens een deel van de opbrengsten uit die ontdekkingen kunnen ontvangen, zei Sam Altman dinsdag tijdens een AI-conferentie in San Francisco.
6 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten gaan deze week tot elf nieuwe handelsakkoorden over zeldzame aardmetalen aankondigen, zei de Amerikaanse minister van Binnenlandse Zaken Doug Burgum.
7 uur geledenHAMBURG (ANP/DPA) - De grote Duitse rederij Hapag-Lloyd vaart na ruim twee jaar weer door de Rode Zee en het Suezkanaal. Eerder besloten veel vervoerders de belangrijke vaarroute te mijden vanwege aanvallen door Houthi-rebellen uit Jemen.
8 uur geledenKOPENHAGEN (ANP/BLOOMBERG) - Novo Nordisk, producent van de bekende diabetes- en afslankmiddelen Ozempic en Wegovy, verwacht dat de verkopen dit jaar met 5 tot 13 procent dalen. Het Deense farmacieconcern schrijft dit toe aan groeiende concurrentie. Het bedrijf wordt ook geraakt door het Amerikaanse beleid om medicijnprijzen te verlagen.
9 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Wolters Kluwer en RELX eindigden dinsdag flink lager in de AEX-index op de beurs in Amsterdam. De informatieleveranciers hadden op het Damrak last van de lancering van een nieuw hulpmiddel van het Amerikaanse AI-bedrijf Anthropic dat is ontworpen om juridisch werk te automatiseren. De tool heeft de zorgen vergroot over de impact die kunstmatige intelligentie op dataservices en informatiebedrijven zal hebben.
10 uur geleden