Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Chipfondsen drukken op AEX-index op Beursplein 5

Chipfondsen drukken op AEX-index op Beursplein 5

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index in Amsterdam is vrijdag met verlies aan de laatste handelsdag van de week begonnen. Ook elders in Europa was het sentiment overwegend negatief. Beleggers zijn in afwachting van het Amerikaanse banenrapport later op de dag. Verder worden de gesprekken tussen de leiders van de Europese Unie in Praag met een schuin oog in de gaten gehouden. Zij buigen zich daar opnieuw over de torenhoge energieprijzen.

In Amsterdam stonden chipfondsen in de belangstelling na tegenvallende cijferupdates van chipproducenten Samsung en AMD. Chiptoeleverancier ASMI leverde in de vroege handel 3 procent in en was daarmee de sterkste daler in de AEX. Ook sectorgenoot Besi en chipmachinemaker ASML stonden bij de sterkste zakkers.

Shell was de sterkste stijger. Het olie- en gasconcern won 0,6 procent. Verder stonden alleen staalconcern ArcelorMittal en supermarktbedrijf Ahold Delhaize bij de winnaars in de AEX. De AEX-index zelf noteerde 0,6 procent lager op 657,13 punten.

Intertrust

Bij de middelgrote fondsen steeg Intertrust 1,2 procent. De overname van de financieel dienstverlener is weer een stap dichterbij nu de centrale bank van de Bahamas akkoord ging. Het Amerikaanse CSC maakte eerder bekend Intertrust te willen overnemen. De partijen denken de overname nog dit jaar te kunnen afronden.

De MidKap noteerde 0,3 procent lager op 871,13 punten. In Frankfurt en Parijs stonden minnen tot 0,8 procent op de borden. Londen stond licht hoger.

Credit Suisse

Ook het geplaagde Credit Suisse blijft de gemoederen bezighouden. De Zwitserse bank steeg 2,6 procent nadat het bekend had gemaakt voor omgerekend circa 3 miljard euro aan eigen schuldpapier terug te kopen. Dat gebeurt op het moment dat de bank bezig is met een grote reorganisatie. Daarbij worden vermoedelijk onderdelen verkocht om de balans te versterken.

Verder is er in Duitsland aandacht voor Adidas (min 1,6 procent) dat onderzoekt of het door wil gaan met de samenwerking met rapper Kanye 'Ye' West. Het Duitse sportkledingmerk en de artiest werken sinds 2015 samen aan de Yeezy-schoenenlijn, maar West liet zich onlangs negatief uit over die krachtenbundeling.

Automakers

Automakers als Renault, BMW en Volkswagen noteerden tot 2,5 procent hoger ondanks sombere vooruitzichten. De koepel van Europese autobouwers ACEA verwacht ook dit jaar een krimp in de verkopen.

De euro was 0,9785 dollar waard, tegen 0,9820 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie werd 0,4 procent goedkoper op 88,05 dollar. Brentolie zakte 0,5 procent tot 94,11 dollar per vat.

Meer uit Financieel

Nederland sterk afhankelijk van kritieke grondstoffen uit China

DEN HAAG (ANP) - De Nederlandse economie is sterk afhankelijk van onmisbare grondstoffen die vooral in China worden verwerkt. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Op basis van eigen onderzoek concludeert het statistiekbureau dat materialen met het grootste risico voor Nederland voor het grootste deel door China worden verwerkt.

9 minuten geleden
Reuters: handelaren kopen snellere toegang tot berichten Trump

SARASOTA (ANP/RTR) - Nieuws- en dataorganisatie Bloomberg zou een van de klanten zijn die op socialmediaplatform Truth Social eerder toegang krijgen tot berichten van de president. Dat schrijft persbureau Reuters, dat op basis van ingewijden ook handelsondernemingen Susquehanna International Group en ⁠Jump Trading aanwijst als gebruikers van de dienst Truth API.

2 uur geleden
Onderzoek Kadaster: kwart nieuwbouw komt in vier grote steden

APELDOORN (ANP) - Ruim een kwart van de nieuwe woningen wordt de komende jaren in de vier grootste gemeenten van Nederland gebouwd. Dat meldt het Kadaster na onderzoek. Het aandeel appartementen wordt in de komende jaren ook een stuk groter, hoewel dit soort woningen wel iets kleiner wordt in oppervlakte. Het onderzoek baseert zich op woningen die al zijn vergund of in aanbouw zijn.

4 uur geleden
Pensioenfonds PME rekent op flinke pensioenverhoging

DEN HAAG (ANP) - PME, het pensioenfonds voor de metalektro, verwacht de pensioenen volgend jaar fors te kunnen verhogen als het fonds overgaat naar het nieuwe pensioenstelsel. "Als de economie en de rente geen grote schommelingen vertonen, kunnen onze pensioengerechtigde deelnemers gemiddeld genomen rekenen op een verhoging van hun pensioen in 2027 met 12,6 procent", zegt PME-bestuurder Alae Laghrich in het kwartaalbericht van het fonds.

4 uur geleden
Pensioenfonds PME rekent op flinke pensioenverhoging

DEN HAAG (ANP) - PME, het pensioenfonds voor de metalektro, verwacht de pensioenen volgend jaar fors te kunnen verhogen als het fonds overgaat naar het nieuwe pensioenstelsel. "Als de economie en de rente geen grote schommelingen vertonen, kunnen onze pensioengerechtigde deelnemers gemiddeld genomen rekenen op een verhoging van hun pensioen in 2027 met 12,6 procent", zegt PME-bestuurder Alae Laghrich in het kwartaalbericht van het fonds.

6 uur geleden
Google voert omzet op dankzij clouddivisie, winst krijgt tik

MOUNTAIN VIEW (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Google-moederbedrijf Alphabet heeft in het derde kwartaal een hogere omzet behaald, maar zag de winst dalen. De opbrengsten van de divisie voor cloudactiviteiten namen het hardst toe, dankzij de grote vraag naar rekenkracht en toepassingen van kunstmatige intelligentie. Het nettoresultaat kreeg een knauw door verliezen op beleggingen door Google.

8 uur geleden
Microsoft verdient opnieuw meer aan clouddivisie door AI-vraag

REDMOND (ANP/BLOOMBERG) - Techconcern Microsoft heeft ook afgelopen kwartaal weer veel geld verdiend aan zijn cloudtak. De vraag naar diensten rond kunstmatige intelligentie (AI) nam verder toe en leverde de clouddivisie Azure, na die van Amazon de grootste ter wereld, bijna de helft meer omzet op. De totale inkomsten van het Amerikaanse concern groeiden met 19 procent, tot ruim 92 miljard dollar.

8 uur geleden