Chipfondsen drukken op AEX-index op Beursplein 5
AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index in Amsterdam is vrijdag met verlies aan de laatste handelsdag van de week begonnen. Ook elders in Europa was het sentiment overwegend negatief. Beleggers zijn in afwachting van het Amerikaanse banenrapport later op de dag. Verder worden de gesprekken tussen de leiders van de Europese Unie in Praag met een schuin oog in de gaten gehouden. Zij buigen zich daar opnieuw over de torenhoge energieprijzen.
In Amsterdam stonden chipfondsen in de belangstelling na tegenvallende cijferupdates van chipproducenten Samsung en AMD. Chiptoeleverancier ASMI leverde in de vroege handel 3 procent in en was daarmee de sterkste daler in de AEX. Ook sectorgenoot Besi en chipmachinemaker ASML stonden bij de sterkste zakkers.
Shell was de sterkste stijger. Het olie- en gasconcern won 0,6 procent. Verder stonden alleen staalconcern ArcelorMittal en supermarktbedrijf Ahold Delhaize bij de winnaars in de AEX. De AEX-index zelf noteerde 0,6 procent lager op 657,13 punten.
Intertrust
Bij de middelgrote fondsen steeg Intertrust 1,2 procent. De overname van de financieel dienstverlener is weer een stap dichterbij nu de centrale bank van de Bahamas akkoord ging. Het Amerikaanse CSC maakte eerder bekend Intertrust te willen overnemen. De partijen denken de overname nog dit jaar te kunnen afronden.
De MidKap noteerde 0,3 procent lager op 871,13 punten. In Frankfurt en Parijs stonden minnen tot 0,8 procent op de borden. Londen stond licht hoger.
Credit Suisse
Ook het geplaagde Credit Suisse blijft de gemoederen bezighouden. De Zwitserse bank steeg 2,6 procent nadat het bekend had gemaakt voor omgerekend circa 3 miljard euro aan eigen schuldpapier terug te kopen. Dat gebeurt op het moment dat de bank bezig is met een grote reorganisatie. Daarbij worden vermoedelijk onderdelen verkocht om de balans te versterken.
Verder is er in Duitsland aandacht voor Adidas (min 1,6 procent) dat onderzoekt of het door wil gaan met de samenwerking met rapper Kanye 'Ye' West. Het Duitse sportkledingmerk en de artiest werken sinds 2015 samen aan de Yeezy-schoenenlijn, maar West liet zich onlangs negatief uit over die krachtenbundeling.
Automakers
Automakers als Renault, BMW en Volkswagen noteerden tot 2,5 procent hoger ondanks sombere vooruitzichten. De koepel van Europese autobouwers ACEA verwacht ook dit jaar een krimp in de verkopen.
De euro was 0,9785 dollar waard, tegen 0,9820 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie werd 0,4 procent goedkoper op 88,05 dollar. Brentolie zakte 0,5 procent tot 94,11 dollar per vat.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De Amerikaanse aandelenbeurzen zijn donderdag hard omlaaggegaan. Vooral techaandelen moesten het ontgelden door slecht ontvangen cijfers van grote techbedrijven en nieuwe zorgen over de houdbaarheid van de forse investeringen in AI. Onder meer Meta Platforms verloor fors nadat het moederbedrijf van Facebook de boeken had geopend.
3 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Het Nationaal Cyber Security Centrum (NCSC) onderzoekt de eerste signalen dat de kwetsbaarheden in programmeertaal PHP succesvol zijn misbruikt. Dat heeft de instantie gezegd in een nieuwe update, waarin wordt gesproken van mogelijk misbruik.
1 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse farmaceut Moderna heeft op Wall Street donderdag een kwart van zijn beurswaarde verloren. Dit gebeurde nadat berichten opdoken over de resultaten van een mogelijk nieuw vaccin tegen huidkanker van het bedrijf. Dat wijst op een mogelijk lek van de gegevens, die dit weekend openbaar zouden worden gemaakt.
1 uur geledenSOESTERBERG (ANP) - Nederland moet vanwege de personeelskrapte in de bouwsector scherpere keuzes maken over wat het wil realiseren en wanneer. Dat heeft de directeur van het Economisch Instituut voor de Bouw (EIB) gezegd bij de presentatie van een rapport over de verwachtingen voor de arbeidsmarkt in de bouw de komende jaren. Nederland wil veel meer nieuwe woningen bouwen, het net uitbreiden, verduurzamen en infrastructuur onderhouden, maar dat kan niet allemaal tegelijk, waarschuwt EIB-directeur Taco van Hoek. Bepaalde doelen, zoals gasloze wijken in 2050, zijn niet haalbaar en hebben meer tijd nodig, vindt hij.
2 uur geledenPARIJS (ANP/BLOOMBERG) - De verkopen van luxemerk Gucci zijn in het derde kwartaal harder gedaald dan kenners alom hadden verwacht, vooral door zwakke cijfers in China. Het herstelplan van het merk van het Franse luxeconcern Kering loopt al jaren moeizaam. Toch hebben niet alle westerse merken het moeilijk in het economisch minder goed presterende China. L'Oréal, dat ook veel producten heeft in lagere prijsklassen, groeit er juist hard.
2 uur geledenUTRECHT (ANP) - De opnieuw opgestarte onderhandelingen over een cao in het streekvervoer tussen vakbonden en werkgevers hebben nog geen resultaat opgeleverd. Volgende week moet meer duidelijk worden, meldt vakbond FNV. De gesprekken volgen op een landelijke staking een week geleden. Op donderdag stond een nieuwe staking gepland, maar vakbonden FNV en CNV schortten de acties op toen werkgevers met nieuwe voorstellen kwamen.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Biotechnologiebedrijf Pharming was donderdag een grote winnaar op de beurs in Amsterdam. Bij de middelgrote fondsen won de Leidse onderneming zo'n 11 procent aan beurswaarde dankzij een goed ontvangen kwartaalbericht.
4 uur geleden