
Chipfondsen beperken verlies AEX op Amsterdamse beurs
AMSTERDAM (ANP) - Chipfondsen op de aandelenbeurs in Amsterdam hebben vrijdag het verlies voor de AEX beperkt. Waar eerder op de dag bij de hoofdfondsen alleen energieconcern Shell op winst stond, noteerden na de slotbel ook chipmachinemaker ASML en toeleveranciers voor de halfgeleidersector Besi en ASMI in de plus.
De techbedrijven boekten die winsten nadat zakenkrant The Wall Street Journal berichtte over forsere investeringen van Samsung in de Amerikaanse staat Texas. Verder ging veel aandacht uit naar het Amerikaanse banenrapport. Dat wees op een veel sterkere groei van het aantal banen dan economen in doorsnee hadden verwacht, wat van invloed kan zijn op het rentebeleid van de Federal Reserve.
De AEX-index verloor 0,4 procent tot 880,63 punten. ASML, ASMI en Besi eindigden tot 0,7 procent hoger. Informatieleverancier Wolters Kluwer was de grootste winnaar met een plus van 1,3 procent. Betalingsverwerker Adyen eindigde onderaan met een min van 3,6 procent.
Shell
Ook de MidKap eindigde 0,4 procent lager op 937,93 punten. De beurzen in Londen, Parijs en Frankfurt zakten tot 1,3 procent.
Shell sloot 0,5 procent hoger. Het olie- en gasconcern meldde dat de prestaties van zijn afdeling voor gashandel in het eerste kwartaal sterk waren, maar minder dan in het "uitzonderlijke" slotkwartaal van 2023.
Olie
Daarnaast stijgen de olieprijzen gestaag. Spanningen tussen Israël en Iran wakkeren zorgen aan over een breder conflict in het olierijke Midden-Oosten. Ook besloot oliekartel OPEC bestaande productiebeperkingen deze week te verlengen.
De prijs van een vat Amerikaanse olie steeg met 0,5 procent tot 87,07 dollar en Brentolie werd 0,7 procent duurder op 91,27 dollar.
Philips
Philips eindigde 2 procent lager. Het medisch-technologische bedrijf verstuurde een veiligheidswaarschuwing voor een aantal beademingsapparaten. Doordat een alarm voor een lege batterij onterecht kan afgaan, stopt in sommige gevallen de beademing terwijl er nog stroom is.
Ook de beursgenoteerde voetbalclub Ajax stond in de belangstelling. Na berichtgeving van de NOS werd bekend dat president-commissaris Michael van Praag maanden te laat bij de AFM meldde dat hij aandelen van de club had. Ondanks de controverse won Ajax op de beurs 0,5 procent.
Marel
Marel won ruim 4 procent. De IJslandse slachtmachinemaker heeft overeenstemming met de Amerikaanse branchegenoot John Bean Technologies (JBT) over een overnamebod voor het bedrijf.
De euro noteerde 1,0841 dollar, tegen 1,0867 dollar bij het Europese slot een dag eerder.
Meer uit Financieel
DEN HAAG (ANP) - Toezichthouder Inspectie Leefomgeving en Transport (ILT) zegt niemand te kunnen verbieden om toch de weg op te gaan met Citroëns waarvoor een terugroepactie geldt om gevaarlijke airbags. Autoconcern Stellantis deed een dringende oproep aan gebruikers van duizenden Citroëns om hun auto niet te gebruiken voordat een defect aan de airbags is verholpen. Maar dit blijft op vrijwillige basis en de ILT kan als markttoezichthouder niet verbieden dat mensen blijven rijden in hun auto, zegt een woordvoerster.
11 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Demissionair minister Eddy van Hijum (Sociale Zaken, NSC) bereidt een verbod voor op uitzendkrachten in de vleessector. Vanwege de stelselmatige misstanden daar wil Van Hijum dat werknemers in vaste dienst gaan. Het verbod kan op z'n vroegst over een jaar ingaan. Daarom laat Van Hijum de definitieve keuze aan een volgend kabinet.
46 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Het warme weer vormt momenteel geen groot risico voor landbouwgewassen, meldt LTO Nederland. Twee weken geleden heeft het volgens de boerenbrancheorganisatie nog voldoende geregend. Wel wijst LTO veehouders op de risico's van de hitte voor hun dieren.
1 uur geledenNUUK (ANP/BLOOMBERG) - Groenland heeft een Canadees mijnbouwbedrijf toestemming gegeven om te zoeken naar molybdeen. Dat is een metaal dat cruciaal is voor de productie van staal, te midden van een groeiende vraag vanuit de defensie-industrie.
1 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De NAVO-top in Den Haag van volgende week is ook voor bedrijven in de Rotterdamse haven van belang. Volgens Deltalinqs, de belangenbehartiger van de Rotterdamse havenbedrijven, zijn bij hogere defensiebestedingen namelijk ook extra investeringen nodig in een sterke infrastructuur en weerbaarheid van de haven tegen nieuwe dreigingen zoals grote cyberaanvallen.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Veetransporteurs moeten dit weekend maatregelen nemen in verband met het warme weer, heeft brancheorganisatie Vee & Logistiek vrijdag gemeld. Op zaterdag en zondag worden temperaturen van 27 graden of hoger verwacht in De Bilt. Daarom treedt een hitteprotocol in werking. De brancheclub roept leden op transporten te plannen op koelere momenten van de dag, zoals vroeg in de ochtend of later op de avond.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak veerde vrijdag weer wat op, na de verliesbeurt een dag eerder. De vraag of de Verenigde Staten Israël zouden gaan helpen bij het bombarderen van Iraanse atoomfaciliteiten, hield de beurzen de afgelopen dagen in de greep. De Amerikaanse president Donald Trump lijkt de onderhandelingen met Iran echter meer tijd te geven.
5 uur geleden