Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Chipfondsen ASML en Besi in kopgroep op positief Damrak

Chipfondsen ASML en Besi in kopgroep op positief Damrak

AMSTERDAM (ANP) - ASML en Besi behoorden donderdag tot de sterkste stijgers op de Amsterdamse beurs. De Nederlandse chipbedrijven profiteerden van sterke vooruitzichten van het Amerikaanse chipconcern Qualcomm. De kwartaalupdate van levensmiddelenconcern Unilever werd lauw ontvangen door beleggers.

Buiten het Damrak was het een stuk drukker aan het cijferfront met resultaten van grote bedrijven als TotalEnergies, Standard Chartered, Barclays en HelloFresh. Naast de stroom van bedrijfsresultaten hielden beleggers ook de ontwikkelingen rond de oorlog in Oekraïne en de gaslevering uit Rusland in de gaten.

De AEX-index op Beursplein 5 boekte rond het middaguur een winst van 1,3 procent op 705,49 punten. De MidKap klom 1 procent tot 1046,75 punten, onder aanvoering van InPost. De Poolse aanbieder van pakketkluisjes won maar liefst 10 procent dankzij een koopadvies van Goldman Sachs. De beurzen in Frankfurt, Londen en Parijs stegen tot 1,6 procent.

Unilever

Naast ASML (plus 3,4 procent) en Besi (plus 2,1 procent) stonden de financiële bedrijven ING en Adyen in de kopgroep, met winsten tot 2,7 procent. Ook verffabrikant AkzoNobel, verzekeraar NN Group, olie- en gasconcern Shell en verlichtingsbedrijf Signify wonnen rond de 2 procent.

Unilever klom 0,2 procent. Door zijn prijzen te verhogen wist het bedrijf de omzet afgelopen kwartaal op te krikken en zo de sterk gestegen grondstofkosten door het conflict in Oekraïne enigszins het hoofd te bieden. Het concern denkt wel dat de kosten voor grondstoffen en materialen in de tweede jaarhelft hoger zullen uitvallen en waarschuwde dat dit de winstgevendheid onder druk zal zetten.

Carlsberg

Vastgoedbedrijf Unibail-Rodamco-Westfield, dat ook met cijfers kwam, was de grootste daler in de AEX met een min van 1,4 procent. De eigenaar van onder andere winkelcentrum Mall of the Netherlands in Leidschendam merkt een duidelijk herstel uit de coronacrisis. Wel is de leegstand toegenomen.

In Kopenhagen won Carlsberg 1,7 procent. De Deense brouwer verkocht afgelopen kwartaal meer bier tegen hogere prijzen. Het Franse olie- en gasconcern TotalEnergies liet weten bijna 3,9 miljard euro af te schrijven op een gasproject in Rusland. Desondanks won het aandeel dik 3 procent.

HelloFresh

Het Duitse maaltijdboxenbedrijf HelloFresh won 1,5 procent na een recordomzet in het eerste kwartaal. In Londen stegen de banken Barclays en Standard Chartered 2,6 procent en 15 procent na goed ontvangen kwartaalcijfers.

De euro was 1,0526 dollar waard, tegen 1,0551 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie kostte 0,2 procent meer op 102,20 dollar. Brentolie werd 0,1 procent duurder op 105,47 dollar per vat.

Meer uit Financieel

Recordjaar voor Zwitserse export naar VS, ondanks handelsruzie

ZÜRICH (ANP/BLOOMBERG) - Zwitserland exporteerde in 2025 een recordhoeveelheid goederen naar de Verenigde Staten, zoals horloges, medische apparatuur, geneesmiddelen en Zwitserse kazen. Dit gebeurde ondanks de hoge importheffingen die de Amerikaanse president Donald Trump op veel Zwitserse goederen had ingesteld.

17 minuten geleden
Witwasonderzoek Deutsche Bank mogelijk gelinkt aan Abramovitsj

FRANKFURT (ANP/DPA/BLOOMBERG/AFP) - De doorzoeking van kantoren van Deutsche Bank heeft mogelijk te maken met verdachte transacties rondom de Russische oligarch Roman Abramovitsj. Woensdag vielen Duitse autoriteiten kantoren van de bank in Berlijn en Frankfurt binnen om beschuldigingen van witwassen te onderzoeken. Volgens de krant Süddeutsche Zeitung gingen één of meerdere witwasmeldingen over transacties met betrekking tot bedrijven van Abramovitsj.

2 uur geleden
Toyota verkoopt recordaantal auto's, vergroot voorsprong op VW

TOKIO (ANP/BLOOMBERG) - Het Japanse autoconcern Toyota verkocht in 2025 wereldwijd een recordaantal auto's van 11,3 miljoen, ondanks de handelsspanningen het afgelopen jaar. Het bedrijf behield daarmee zijn titel als 's werelds grootste autofabrikant en vergrootte de voorsprong op de Duitse concurrent Volkswagen.

2 uur geleden
Consumentenbond: veel reisaanbieders onduidelijk over annuleren

DEN HAAG (ANP) - Zeven op de tien grote Nederlandse reisaanbieders communiceren onduidelijk over annuleringsvoorwaarden en de kosten ervan, meldt de Consumentenbond na onderzoek. Tijdens het boeken krijgen consumenten te maken met tegenstrijdige annuleringsvoorwaarden of ontbreekt cruciale informatie.

2 uur geleden
EIB: recordbedrag van 100 miljard naar defensie en duurzaamheid

LUXEMBURG (ANP) - De Europese Investeringsbank (EIB) heeft vorig jaar een recordbedrag van 100 miljard euro geïnvesteerd in onder meer defensie, groene projecten en digitale transitie, maakte de organisatie donderdag bekend.

2 uur geleden
Makelaars bezorgd: huuraanbod droogt op door verkoopgolf woningen

UTRECHT (ANP) - Het aantal verhuurde woningen in de vrije sector is in het laatste kwartaal van vorig jaar hard gedaald. Makelaarsorganisatie NVM en vastgoedmanagersclub VGM NL melden dat het huuraanbod steeds verder opdroogt, aangezien de nieuwbouw achterblijft en verhuurders er vaak voor kiezen om huurwoningen waarvan het huurcontract stopt in de verkoop te doen. De makelaars en vastgoedmanagers zeggen "erg bezorgd" te zijn. Zij zien dat er nog wel veel vraag is naar huren.

2 uur geleden
Foodwatch stapt in Frankrijk naar de rechter om babyvoeding

PARIJS (ANP) - Foodwatch stapt donderdag samen met getroffen Franse families naar de rechter in Frankrijk rondom de mogelijk besmette babyvoeding. De voedselwaakhond beschuldigt bedrijven, waaronder Nestlé, en autoriteiten van het "veel te laat waarschuwen van het publiek". Franse autoriteiten onderzoeken de dood van twee baby's die babyvoeding van het voedingsconcern hebben gedronken.

3 uur geleden