Chipfondsen ASML en Besi in kopgroep op positief Damrak
AMSTERDAM (ANP) - ASML en Besi behoorden donderdag tot de sterkste stijgers op de Amsterdamse beurs. De Nederlandse chipbedrijven profiteerden van sterke vooruitzichten van het Amerikaanse chipconcern Qualcomm. De kwartaalupdate van levensmiddelenconcern Unilever werd lauw ontvangen door beleggers.
Buiten het Damrak was het een stuk drukker aan het cijferfront met resultaten van grote bedrijven als TotalEnergies, Standard Chartered, Barclays en HelloFresh. Naast de stroom van bedrijfsresultaten hielden beleggers ook de ontwikkelingen rond de oorlog in Oekraïne en de gaslevering uit Rusland in de gaten.
De AEX-index op Beursplein 5 boekte rond het middaguur een winst van 1,3 procent op 705,49 punten. De MidKap klom 1 procent tot 1046,75 punten, onder aanvoering van InPost. De Poolse aanbieder van pakketkluisjes won maar liefst 10 procent dankzij een koopadvies van Goldman Sachs. De beurzen in Frankfurt, Londen en Parijs stegen tot 1,6 procent.
Unilever
Naast ASML (plus 3,4 procent) en Besi (plus 2,1 procent) stonden de financiële bedrijven ING en Adyen in de kopgroep, met winsten tot 2,7 procent. Ook verffabrikant AkzoNobel, verzekeraar NN Group, olie- en gasconcern Shell en verlichtingsbedrijf Signify wonnen rond de 2 procent.
Unilever klom 0,2 procent. Door zijn prijzen te verhogen wist het bedrijf de omzet afgelopen kwartaal op te krikken en zo de sterk gestegen grondstofkosten door het conflict in Oekraïne enigszins het hoofd te bieden. Het concern denkt wel dat de kosten voor grondstoffen en materialen in de tweede jaarhelft hoger zullen uitvallen en waarschuwde dat dit de winstgevendheid onder druk zal zetten.
Carlsberg
Vastgoedbedrijf Unibail-Rodamco-Westfield, dat ook met cijfers kwam, was de grootste daler in de AEX met een min van 1,4 procent. De eigenaar van onder andere winkelcentrum Mall of the Netherlands in Leidschendam merkt een duidelijk herstel uit de coronacrisis. Wel is de leegstand toegenomen.
In Kopenhagen won Carlsberg 1,7 procent. De Deense brouwer verkocht afgelopen kwartaal meer bier tegen hogere prijzen. Het Franse olie- en gasconcern TotalEnergies liet weten bijna 3,9 miljard euro af te schrijven op een gasproject in Rusland. Desondanks won het aandeel dik 3 procent.
HelloFresh
Het Duitse maaltijdboxenbedrijf HelloFresh won 1,5 procent na een recordomzet in het eerste kwartaal. In Londen stegen de banken Barclays en Standard Chartered 2,6 procent en 15 procent na goed ontvangen kwartaalcijfers.
De euro was 1,0526 dollar waard, tegen 1,0551 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie kostte 0,2 procent meer op 102,20 dollar. Brentolie werd 0,1 procent duurder op 105,47 dollar per vat.
Meer uit Financieel
DEN HAAG (ANP) - Het is onbekend hoeveel Nederlanders gestrand zijn die via het Midden-Oosten naar Nederland zouden reizen. Volgens een woordvoerder van de ANVR gaat het zeker om "duizenden" reizigers die door de oorlog in Iran vastzitten op hun vakantiebestemming. Exacte cijfers zijn er niet en bovendien fluctueren die per dag. "Hoe langer de oorlog duurt, hoe groter de groep wordt."
10 minuten geledenRIYAD (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Een langdurige oorlog in het Midden-Oosten kan "catastrofale gevolgen" hebben voor de wereldwijde oliemarkt en het is van "cruciaal belang" dat de Straat van Hormuz wordt heropend voor de scheepvaart. Dat zei topman Amin Nasser van het Saudische staatsolieconcern Saudi Aramco bij de bekendmaking van jaarcijfers. Door de oorlog heeft Saudi-Arabië zijn olieproductie moeten beperken.
26 minuten geledenPARIJS (ANP) - Het is een "strategische fout" geweest van Europa om de afgelopen decennia niet meer te investeren in kernenergie, stelt voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen. Met name nu de oorlog in het Midden-Oosten aantoont hoe afhankelijk Europa is van anderen voor de invoer van olie en gas, zei ze dinsdag in een toespraak op een top over kernenergie in Parijs.
53 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De Kansspelautoriteit (Ksa) heeft zijn hoogste boete ooit uitgedeeld. Het gokbedrijf Novatech, bekend van gokwebsites Qbet.com en 55Bet.com, heeft een boete van bijna 25 miljoen euro gekregen voor illegaal gokaanbod. Daarnaast heeft de toezichthouder een boete van bijna 2 miljoen euro opgelegd aan Fortaprime. Dat bedrijf zit achter websites als amonbet101.com, kaasino.com en hiddenjack.com.
56 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De in Nederland gevestigde brievenbusfirma Fleurette Properties Limited heeft een boete betaald van 25,8 miljoen euro voor omkoping van een ambtenaar in de Democratische Republiek Congo. Dat heeft het Nederlandse Openbaar Ministerie bekendgemaakt na afronding van het langdurige onderzoek naar het bedrijf van de Israëlische diamant- en grondstoffenhandelaar Dan Gertler.
1 uur geledenBILLUND (ANP/AFP/BLOOMBERG) - LEGO heeft vorig jaar recordresultaten behaald, waarmee het Deense bedrijf zijn positie als 's werelds grootste speelgoedfabrikant verder versterkte. Volgens het bedrijf werd het productaanbod uitgebreid naar een recordniveau en werden vooral goede zaken gedaan met de verkoop van bouwsets van LEGO City, LEGO Icon, LEGO Technic en LEGO Botanicals, net als met speelgoed van Star Wars. In alle markten was er groei te zien.
1 uur geledenKOPENHAGEN (ANP/RTR) - De Scandinavische luchtvaartmaatschappij SAS verhoogt tijdelijk de prijzen van vliegtickets om de kosten voor vliegtuigbrandstof. Dit komt door de Iranoorlog en de sluiting van de Straat van Hormuz. Dat heeft de olieprijzen flink opgedreven.
1 uur geleden