Chipfondsen ASML en Besi in kopgroep op positief Damrak
AMSTERDAM (ANP) - ASML en Besi behoorden donderdag tot de sterkste stijgers op de Amsterdamse beurs. De Nederlandse chipbedrijven profiteerden van sterke vooruitzichten van het Amerikaanse chipconcern Qualcomm. De kwartaalupdate van levensmiddelenconcern Unilever werd lauw ontvangen door beleggers.
Buiten het Damrak was het een stuk drukker aan het cijferfront met resultaten van grote bedrijven als TotalEnergies, Standard Chartered, Barclays en HelloFresh. Naast de stroom van bedrijfsresultaten hielden beleggers ook de ontwikkelingen rond de oorlog in Oekraïne en de gaslevering uit Rusland in de gaten.
De AEX-index op Beursplein 5 boekte rond het middaguur een winst van 1,3 procent op 705,49 punten. De MidKap klom 1 procent tot 1046,75 punten, onder aanvoering van InPost. De Poolse aanbieder van pakketkluisjes won maar liefst 10 procent dankzij een koopadvies van Goldman Sachs. De beurzen in Frankfurt, Londen en Parijs stegen tot 1,6 procent.
Unilever
Naast ASML (plus 3,4 procent) en Besi (plus 2,1 procent) stonden de financiële bedrijven ING en Adyen in de kopgroep, met winsten tot 2,7 procent. Ook verffabrikant AkzoNobel, verzekeraar NN Group, olie- en gasconcern Shell en verlichtingsbedrijf Signify wonnen rond de 2 procent.
Unilever klom 0,2 procent. Door zijn prijzen te verhogen wist het bedrijf de omzet afgelopen kwartaal op te krikken en zo de sterk gestegen grondstofkosten door het conflict in Oekraïne enigszins het hoofd te bieden. Het concern denkt wel dat de kosten voor grondstoffen en materialen in de tweede jaarhelft hoger zullen uitvallen en waarschuwde dat dit de winstgevendheid onder druk zal zetten.
Carlsberg
Vastgoedbedrijf Unibail-Rodamco-Westfield, dat ook met cijfers kwam, was de grootste daler in de AEX met een min van 1,4 procent. De eigenaar van onder andere winkelcentrum Mall of the Netherlands in Leidschendam merkt een duidelijk herstel uit de coronacrisis. Wel is de leegstand toegenomen.
In Kopenhagen won Carlsberg 1,7 procent. De Deense brouwer verkocht afgelopen kwartaal meer bier tegen hogere prijzen. Het Franse olie- en gasconcern TotalEnergies liet weten bijna 3,9 miljard euro af te schrijven op een gasproject in Rusland. Desondanks won het aandeel dik 3 procent.
HelloFresh
Het Duitse maaltijdboxenbedrijf HelloFresh won 1,5 procent na een recordomzet in het eerste kwartaal. In Londen stegen de banken Barclays en Standard Chartered 2,6 procent en 15 procent na goed ontvangen kwartaalcijfers.
De euro was 1,0526 dollar waard, tegen 1,0551 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie kostte 0,2 procent meer op 102,20 dollar. Brentolie werd 0,1 procent duurder op 105,47 dollar per vat.
Meer uit Financieel
BERLIJN (ANP) - Het Duitse mediaconcern Axel Springer koopt de eigenaar van de Britse krant The Telegraph. Daarmee komt de rechtsgeoriënteerde krant onder een dak met de Duitse tabloid Bild, nieuwssite Politico en tv-zender Welt. De Duitsers troeven daarmee de Britse uitgever van Daily Mail af.
55 minuten geledenDUBAI (ANP) - Luchtvaartmaatschappij Emirates vliegt vanaf zaterdag dagelijks van Dubai naar tientallen bestemmingen, waaronder Schiphol. De luchtvaartmaatschappij wil 106 retourvluchten per dag uitvoeren naar 83 bestemmingen, meldt Emirates in een update.
2 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Gasunie wil een onderzoek naar de mogelijkheid om zogeheten kussengas te gebruiken in geval van nood. Dat vertelde topvrouw Willemien Terpstra vrijdag na de presentatie van de jaarcijfers. Het is een van de adviezen in een rapport dat Gasunie volgende week presenteert over de weerbaarheid bij lange verstoringen van de aanvoer van gas.
2 uur geledenVOORBURG (ANP) - Brancheorganisatie van tankstations Drive wil dat de overheid de accijnskorting op brandstof weer verhoogt of de btw verlaagt vanwege de flink gestegen prijzen aan de pomp. "Voor Nederlanders wordt tanken anders onbetaalbaar", zegt Drive-voorzitter Martin van Eijk.
2 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De gasvoorraad die vrijdag onder de 10 procent is gedoken, is geen reden voor paniek, zegt topvrouw van Gasunie Willemien Terpstra. Volgens Terpstra komt er nog voldoende gas binnen en bovendien is de winter bijna ten einde.
3 uur geledenLUXEMBURG (ANP) - De economie van de eurozone is in het vierde kwartaal van vorig jaar iets zwakker gegroeid dan eerder gedacht. Volgens nieuwe cijfers van het Europese statistiekbureau Eurostat groeide de economie met 0,2 procent in vergelijking met een kwartaal eerder. Bij een eerste raming eind januari werd nog een plus van 0,3 procent gemeld door Eurostat.
3 uur geledenDOHA (ANP) - De energieminister van Qatar verwacht dat alle energie-exporteurs in de Golfregio binnen enkele weken hun productie mogelijk moeten stilleggen als de oorlog in het Midden-Oosten aanhoudt. Dat kan de olieprijzen opdrijven tot 150 dollar per vat (zo'n 130 euro). Hiervoor waarschuwt energieminister en baas van staatsenergiebedrijf QatarEnergy Saad al-Kaabi in de Britse zakenkrant Financial Times (FT).
4 uur geleden