Chipfondsen ASML en Besi in kopgroep op positief Damrak
AMSTERDAM (ANP) - ASML en Besi behoorden donderdag tot de sterkste stijgers op de Amsterdamse beurs. De Nederlandse chipbedrijven profiteerden van sterke vooruitzichten van het Amerikaanse chipconcern Qualcomm. De kwartaalupdate van levensmiddelenconcern Unilever werd lauw ontvangen door beleggers.
Buiten het Damrak was het een stuk drukker aan het cijferfront met resultaten van grote bedrijven als TotalEnergies, Standard Chartered, Barclays en HelloFresh. Naast de stroom van bedrijfsresultaten hielden beleggers ook de ontwikkelingen rond de oorlog in Oekraïne en de gaslevering uit Rusland in de gaten.
De AEX-index op Beursplein 5 boekte rond het middaguur een winst van 1,3 procent op 705,49 punten. De MidKap klom 1 procent tot 1046,75 punten, onder aanvoering van InPost. De Poolse aanbieder van pakketkluisjes won maar liefst 10 procent dankzij een koopadvies van Goldman Sachs. De beurzen in Frankfurt, Londen en Parijs stegen tot 1,6 procent.
Unilever
Naast ASML (plus 3,4 procent) en Besi (plus 2,1 procent) stonden de financiële bedrijven ING en Adyen in de kopgroep, met winsten tot 2,7 procent. Ook verffabrikant AkzoNobel, verzekeraar NN Group, olie- en gasconcern Shell en verlichtingsbedrijf Signify wonnen rond de 2 procent.
Unilever klom 0,2 procent. Door zijn prijzen te verhogen wist het bedrijf de omzet afgelopen kwartaal op te krikken en zo de sterk gestegen grondstofkosten door het conflict in Oekraïne enigszins het hoofd te bieden. Het concern denkt wel dat de kosten voor grondstoffen en materialen in de tweede jaarhelft hoger zullen uitvallen en waarschuwde dat dit de winstgevendheid onder druk zal zetten.
Carlsberg
Vastgoedbedrijf Unibail-Rodamco-Westfield, dat ook met cijfers kwam, was de grootste daler in de AEX met een min van 1,4 procent. De eigenaar van onder andere winkelcentrum Mall of the Netherlands in Leidschendam merkt een duidelijk herstel uit de coronacrisis. Wel is de leegstand toegenomen.
In Kopenhagen won Carlsberg 1,7 procent. De Deense brouwer verkocht afgelopen kwartaal meer bier tegen hogere prijzen. Het Franse olie- en gasconcern TotalEnergies liet weten bijna 3,9 miljard euro af te schrijven op een gasproject in Rusland. Desondanks won het aandeel dik 3 procent.
HelloFresh
Het Duitse maaltijdboxenbedrijf HelloFresh won 1,5 procent na een recordomzet in het eerste kwartaal. In Londen stegen de banken Barclays en Standard Chartered 2,6 procent en 15 procent na goed ontvangen kwartaalcijfers.
De euro was 1,0526 dollar waard, tegen 1,0551 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie kostte 0,2 procent meer op 102,20 dollar. Brentolie werd 0,1 procent duurder op 105,47 dollar per vat.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met kleine winsten gesloten. Netflix stond echter bij de verliezers op Wall Street. De streamingdienst neemt de film- en tv-studio's en het streamingplatform HBO Max over van Warner Bros. Discovery. Netflix krijgt daarmee een van de oudste en bekendste studio's van Hollywood in handen.
6 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - SpaceX, het commerciële ruimtevaartbedrijf van Elon Musk, voert gesprekken over een aandelenverkoop door insiders waarbij de onderneming gewaardeerd zou worden op 800 miljard dollar. Dat meldt zakenkrant The Wall Street Journal op basis van bronnen.
6 uur geledenLUDWIGSHAFEN (ANP/DPA) - De topman van het Duitse chemieconcern BASF ziet geen tekenen van de-industrialisatie van Duitsland ondanks de moeilijke marktomstandigheden voor veel Duitse industriebedrijven. Dat zei bestuursvoorzitter Markus Kamieth van het grootste chemiebedrijf ter wereld in een interview met zakenkrant Handelsblatt. Eerder deze week zei de invloedrijke lobbygroep BDI nog dat de neergang van de industrie structureel begint te worden.
9 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is vrijdag vrijwel onveranderd het weekend ingegaan. Zorgtechnologiebedrijf Philips was koploper in de hoofdindex na het flinke koersverlies een dag eerder. Shell stond juist bij de grootste dalers na een adviesverlaging voor het olie- en gasconcern.
9 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De boete van 120 miljoen euro van de Europese Commissie voor socialemediaplatform X is opgelegd omdat het bedrijf van Elon Musk "succesvol" is. Dat zei voorzitter Brendan Carr van de Amerikaanse concurrentiewaakhond Federal Communications Commission (FCC).
11 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Vanuit de EU klinken positieve geluiden dat de Europese Commissie X een boete geeft voor het niet naleven van regels van de Digital Services Act (DSA). Het is voor het eerst dat de EU een boete geeft voor het niet naleven van deze wet. X krijgt de boete onder meer vanwege misleiding over blauwe vinkjes.
12 uur geledenNEW YORK (ANP) - Netflix stond vrijdag bij de verliezers op de beurzen in New York. De streamingdienst neemt de film- en tv-studio's en het streamingplatform HBO Max over van Warner Bros. Discovery. Netflix krijgt daarmee een van de oudste en bekendste studio's van Hollywood in handen. De overname, die in contanten en aandelen wordt betaald, waardeert Warner Bros. Discovery op 82,7 miljard dollar, inclusief schulden. Het aandeel Netflix zakte 2,6 procent en Warner Bros. Discovery steeg 2,8 procent.
12 uur geleden