Chipfondsen aan kop in AEX, Just Eat Takeaway grootste daler
AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index van de aandelenbeurs in Amsterdam is dinsdag opnieuw met winst gesloten, na de plus een dag eerder. Beleggers schoven de zorgen over een economische recessie en de stijgende rente weer even aan de kant. De chipfondsen ASMI en ASML waren koplopers in de hoofdindex op Beursplein 5, terwijl maaltijdbezorger Just Eat Takeaway de hekkensluiter was.
De AEX eindigde 1 procent hoger op 648,03 punten. De MidKap won 0,7 procent tot 933,27 punten. De hoofdgraadmeters in Frankfurt, Londen en Parijs dikten tot 0,8 procent aan.
ASMI en ASML tekenden plussen tot 3,4 procent op. Ook betalingsverwerker Adyen deed het goed met een winst van 2,2 procent. Just Eat Takeaway daalde 3,2 procent. Ook Heineken had het lastig met een min van 1,9 procent. De brouwer gaat de bierprijzen voor cafés en restaurants met gemiddeld 5,8 procent verhogen. Ook in de supermarkt wordt bier duurder.
Air France-KLM
In de MidKap was luchtvaartcombinatie Air France-KLM de sterkste daler met een min van 4,5 procent. Om de drukte op Schiphol komende zomer het hoofd te kunnen bieden, vraagt de luchthaven van maatschappijen om het aantal passagiers terug te brengen. Het leeuwendeel van die beperking komt voor rekening van KLM, de grootste gebruiker van Schiphol. Air France-KLM won een dag eerder nog ruim 8 procent nadat branchevereniging IATA liet weten dat de luchtvaartsector naar verwachting volgend jaar weer winstgevend zal zijn.
BAM steeg 3,7 procent op het Damrak. Het bouwbedrijf verkoopt zijn Duitse werkmaatschappij Wayss & Freytag Ingenieurbau aan ZECH Building. De transactie levert BAM een boekwinst op van 50 miljoen euro. Avantium won ruim 5 procent. Het speciaalchemiebedrijf heeft een samenwerkingsverband gesloten met een aantal belangrijke bedrijven in de textielindustrie.
Olieprijzen
In Helsinki steeg Wärtsilä meer dan 7 procent. De Finse fabrikant van motoren en scheepsschroeven bouwt samen met de Zweedse rederij en exploitant van veerdiensten Stena Line het grootste hybride schip ter wereld.
De euro was 1,0549 dollar waard, tegen 1,0537 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie werd 1,1 procent duurder op 110,77 dollar. Brentolie kostte 0,4 procent meer op 114,58 dollar per vat.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is donderdag met een kleine winst begonnen. Beleggers verwerkten het besluit van de Amerikaanse Federal Reserve om de rente in de grootste economie ter wereld voor het eerst in ruim drie jaar te verhogen. Uit de toelichting van het rentebesluit bleek daarnaast dat de meeste Fed-bestuurders verwachten dat de rente dit jaar nog een keer wordt verhoogd om de inflatie te bestrijden.
14 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Uitzendorganisaties in Nederland kampen met structurele personeelstekorten en strengere regelgeving, terwijl technologische ontwikkelingen hun resultaten onder druk zetten. Daarnaast worden uitzendkrachten door de nieuwe uitzend-cao duurder en minder flexibel, staat in een donderdag verschenen rapport van ING.
47 minuten geledenBERLIJN (ANP/BLOOMBERG) - Duitse bedrijven die projecten voor groene energie ontwikkelen staan aan de vooravond van een grote saneringsronde, na jaren van snelle groei. Verslechterende economische vooruitzichten brengen een groeiend aantal bedrijven in financiële problemen.
1 uur geledenLONDEN (ANP/BLOOMBERG) - De Britse koning Charles heeft enkele van de belangrijkste figuren uit de wereld van kunstmatige intelligentie (AI) uitgenodigd om de verzekering te vragen dat zij hun uitvindingen onder controle kunnen houden. De Britse vorst organiseert de bijeenkomst om te bespreken hoe de technologie "kan worden ingezet ten gunste van de samenleving en de natuurlijke wereld".
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Unie heeft China gevraagd de export van hybride auto's vrijwillig te beperken. Ingewijden zeggen tegen zakenkrant Financial Times dat Brussel wil dat Beijing toezegt de verkoop van hybride voertuigen te beperken tot ongeveer 15 procent van de Europese markt. Het verzoek zou onderdeel uitmaken van een deal die een handelsoorlog moet voorkomen.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De werkloosheid in Nederland is in augustus onveranderd gebleven op 4 procent, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). In juli steeg de werkloosheid nog tot 4 procent, van 3,8 procent in juni. De werkloosheid nam toen vooral toe onder mannen in de groep tot 45 jaar. De werkloosheid onder vrouwen daalde.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De groep werkenden in Nederland groeit niet langer, terwijl het aantal mensen zonder werk weer toeneemt. Daarmee is een jarenlange trend ten einde gekomen, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Volgens arbeidsmarktdeskundige Ton Wilthagen zijn dit duidelijke tekenen van vergrijzing die Nederland tot ingrijpen dwingen.
2 uur geleden