Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Chipfondsen aan kop in AEX, Just Eat Takeaway grootste daler

Chipfondsen aan kop in AEX, Just Eat Takeaway grootste daler

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index van de aandelenbeurs in Amsterdam is dinsdag opnieuw met winst gesloten, na de plus een dag eerder. Beleggers schoven de zorgen over een economische recessie en de stijgende rente weer even aan de kant. De chipfondsen ASMI en ASML waren koplopers in de hoofdindex op Beursplein 5, terwijl maaltijdbezorger Just Eat Takeaway de hekkensluiter was.

De AEX eindigde 1 procent hoger op 648,03 punten. De MidKap won 0,7 procent tot 933,27 punten. De hoofdgraadmeters in Frankfurt, Londen en Parijs dikten tot 0,8 procent aan.

ASMI en ASML tekenden plussen tot 3,4 procent op. Ook betalingsverwerker Adyen deed het goed met een winst van 2,2 procent. Just Eat Takeaway daalde 3,2 procent. Ook Heineken had het lastig met een min van 1,9 procent. De brouwer gaat de bierprijzen voor cafés en restaurants met gemiddeld 5,8 procent verhogen. Ook in de supermarkt wordt bier duurder.

Air France-KLM

In de MidKap was luchtvaartcombinatie Air France-KLM de sterkste daler met een min van 4,5 procent. Om de drukte op Schiphol komende zomer het hoofd te kunnen bieden, vraagt de luchthaven van maatschappijen om het aantal passagiers terug te brengen. Het leeuwendeel van die beperking komt voor rekening van KLM, de grootste gebruiker van Schiphol. Air France-KLM won een dag eerder nog ruim 8 procent nadat branchevereniging IATA liet weten dat de luchtvaartsector naar verwachting volgend jaar weer winstgevend zal zijn.

BAM steeg 3,7 procent op het Damrak. Het bouwbedrijf verkoopt zijn Duitse werkmaatschappij Wayss & Freytag Ingenieurbau aan ZECH Building. De transactie levert BAM een boekwinst op van 50 miljoen euro. Avantium won ruim 5 procent. Het speciaalchemiebedrijf heeft een samenwerkingsverband gesloten met een aantal belangrijke bedrijven in de textielindustrie.

Olieprijzen

In Helsinki steeg Wärtsilä meer dan 7 procent. De Finse fabrikant van motoren en scheepsschroeven bouwt samen met de Zweedse rederij en exploitant van veerdiensten Stena Line het grootste hybride schip ter wereld.

De euro was 1,0549 dollar waard, tegen 1,0537 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie werd 1,1 procent duurder op 110,77 dollar. Brentolie kostte 0,4 procent meer op 114,58 dollar per vat.

Meer uit Financieel

Autoverkoop in China daalt fors door zwakke marktomstandigheden

BEIJING (ANP/BLOOMBERG) - De autoverkopen in China zijn in de eerste negen maanden van dit jaar hard gedaald door verslechterende marktomstandigheden. In totaal werden er 1,7 miljoen voertuigen verkocht in China, 's werelds grootste automarkt. Dat is een daling van 21 procent vergeleken met dezelfde periode vorig jaar, maakte branchevereniging China Passenger Car Association bekend.

2 uur geleden
Rechter: geen onderzoek naar Philips in slaapapneu-affaire

AMSTERDAM (ANP) - De rechter heeft de verzoeken van de Vereniging Effectenbezitters (VEB) en een grote groep beleggers voor een diepgaand onderzoek naar Philips afgewezen. In 2021 vond een wereldwijde terugroepactie plaats van beademings- en slaapapneu-apparaten van een Amerikaanse dochteronderneming van Philips.

3 uur geleden
Tesla geeft rijassistent in Europa een nieuwe naam na kritiek

DEN HAAG (ANP/DPA) - Tesla heeft de naam van zijn rijassistentiesysteem in Europa veranderd, na jarenlange kritiek dat het Amerikaanse bedrijf het systeem te veel zou hebben aangeprezen als volledig zelfrijdend. Op de websites van de fabrikant van elektrische auto's in Nederland en andere Europese landen heet het systeem nu 'Tesla Assisted Driving'. Daarmee wordt direct duidelijk dat het slechts om een rijassistentiesysteem gaat.

4 uur geleden
Benzineprijs bereikt record en is nu even hoog als diesel

EINDHOVEN (ANP) - De benzineprijs in Nederland bereikte zaterdag een nieuw record en is nu even hoog als die van diesel, volgt uit cijfers van consumentenvoordeelplatform UnitedConsumers. De adviesprijs voor Euro95 ging omhoog, van 2,728 euro vrijdag, tot 2,732 euro zaterdag. De hoogste adviesprijs tot nu toe dateert van eind september en bedroeg 2,730 euro per liter.

7 uur geleden
Justitie in Brazilië klaagt Shell aan na overstromingen in 2024

BRASÍLIA (ANP/BELGA) - Braziliaanse aanklagers zijn een rechtszaak begonnen tegen een dochteronderneming van olieconcern Shell in het land. Ze eisen een schadevergoeding van meer dan 100 miljoen dollar na de dodelijke overstromingen in het zuiden van Brazilië in 2024.

7 uur geleden
Meer loodgietersbedrijven, toch nog tekort aan vakmensen

DEN HAAG (ANP) - In de afgelopen tien jaar zijn er in Nederland ruim 4000 nieuwe loodgietersbedrijven bijgekomen. Dat blijkt uit een ANP-analyse van gegevens van de Kamer van Koophandel (KVK). In het derde kwartaal van dit jaar waren 11.500 loodgieters geregistreerd, bijna 60 procent meer dan in dezelfde periode in 2016.

9 uur geleden
Beurzen New York sluiten met winst, blik op cijferseizoen VS

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met koerswinsten gesloten. SpaceX kon op aandacht van beleggers rekenen. Het tech- en ruimtevaartbedrijf van Elon Musk heeft een overeenkomst gesloten voor de overname van landelijke licenties voor laagbandspectrum. Daarnaast werd uitgekeken naar de kwartaalcijfers van de grote Amerikaanse banken die volgende week naar buiten komen.

17 uur geleden