Chipfabrikant TSMC boekt recordwinst dankzij sterke chipvraag
HSINCHU (ANP/BLOOMBERG) - De Taiwanese chipfabrikant Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) boekte in het afgelopen kwartaal een recordwinst. Net als andere sectorgenoten profiteert het bedrijf van de aanhoudende sterke wereldwijde vraag naar chips en de tekorten die daardoor zijn ontstaan.
TSMC is een belangrijke toeleverancier van iPhone-maker Apple en een grote klant van de Nederlandse chipmachinefabrikant ASML. Naast chips voor iPhones levert het bedrijf ook halfgeleiders voor tal van producten van televisies tot auto's. Vooral in de autosector zorgt het chiptekort voor problemen bij de productie.
TSMC zag de winst in de drie maanden tot eind december met 16 procent stijgen tot 166,2 miljard Taiwanese dollar, omgerekend zo'n 5,2 miljard euro. Dat was meer dan analisten hadden verwacht. Eerder deze week maakte het bedrijf al bekend een recordomzet van ruim 438 miljard Taiwanese dollar te hebben geboekt in het vierde kwartaal.
Aanhoudende tekorten
De wereldwijde pandemie, die nu het derde jaar ingaat, heeft geleid tot aanhoudende tekorten aan halfgeleiders die worden geproduceerd door leveranciers zoals TSMC. Nu de wereldwijde chipcrisis geen tekenen van afname vertoont, draait het meest waardevolle bedrijf van Azië op volle toeren en investeert het fors in nieuwe fabrieken, waaronder in Japan en de Verenigde Staten om aan de vraag te kunnen voldoen.
Volgens onderzoek van Susquehanna Financial Group zijn de levertijden voor chips in december met zes dagen gestegen tot zo'n 25,8 weken in vergelijking met november. De levertijd is daarmee het langst sinds het bedrijf in 2017 begon met het bijhouden van de gegevens.
Meer uit Financieel
BERLIJN (ANP) - Vertegenwoordigers uit het Duitse bedrijfsleven bezoeken binnenkort een economisch forum in de Russische stad Sint-Petersburg, na vier jaar afwezigheid door de oorlog in Oekraïne. Dat meldt het Duitse persbureau dpa.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Vakbonden en werkgevers tasten af of zij samen, buiten het kabinet om, oplossingen kunnen bedenken voor de arbeidsmarkt en de economie. Dat bevestigen ingewijden zondag na berichtgeving door De Telegraaf.
10 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Unie overweegt een tijdelijke bevriezing van het prijsplafond voor Russische olie nu de oorlog in het Midden-Oosten de vierde maand ingaat. Dat meldt persbureau Bloomberg op basis van ingewijden. Dit om te voorkomen dat de sanctiemaatregel tegen Rusland aan kracht verliest door de gestegen olieprijzen.
10 uur geledenBEIJING (ANP/BLOOMBERG) - China heeft dit weekend gewaarschuwd dat het "resoluut" zal terugslaan als de Europese Unie met nieuwe beperkende handelsmaatregelen komt. De uitspraak is een reactie op een conclusie van de Europese Commissie op vrijdag dat de huidige handelsrelatie met China niet houdbaar is.
12 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Het stopzetten van grenscontroles op grote Amerikaanse luchthavens kan leiden tot chaos. Daarvoor waarschuwen grote luchtvaartmaatschappijen en reis- en bedrijfsorganisaties in de Verenigde Staten. Ze vrezen dat duizenden toeristen en terugkerende Amerikanen kunnen stranden en belangrijke vrachtzendingen niet kunnen worden geleverd.
1 dag geledenBRUSSEL (ANP/AFP) - Brussel presenteert woensdag een pakket met nieuwe regels voor chips, cloudcomputing en AI. Daarmee wil de Europese Unie voor deze technologieën minder afhankelijk worden van landen als de Verenigde Staten en "haar plaats in de wereldwijde race om geo-economische macht heroveren". Dat komt naar voren uit een conceptdocument dat persbureau AFP heeft ingezien.
1 dag geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse regering verzet zich tegen de terugbetaling van de onwettig verklaarde importheffingen van president Donald Trump. Het ministerie van Justitie zegt in beroep te gaan tegen een rechterlijk bevel dat de douane verplicht alle geïnde importheffingen die onder de uitspraak van het Hooggerechtshof vallen, opnieuw te berekenen. De stap leidt mogelijk tot juridische chaos bij het claimproces.
1 dag geleden