Chipconcern Intel zou voor 30 miljard GlobalFoundries willen kopen
NEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - Het Amerikaanse chipconcern Intel voert gesprekken over een overname van zijn branchegenoot GlobalFoundries in een overeenkomst ter waarde van 30 miljard dollar. Dat zeggen ingewijden tegen zakenkrant The Wall Street Journal. Het zou de grootste overname door Intel ooit zijn en het bedrijf moeten helpen om zijn positie in de wereldwijde chipmarkt te versterken.
GlobalFoundries is in handen van het staatsinvesteringsfonds Mubadala Investment van Abu Dhabi. Het bedrijf zou werken aan een beursgang in New York, maar volgens de bronnen zijn Mubadala en Intel in gesprek over een overname van GlobalFoundries. Het chipbedrijf zelf zou niet bij die onderhandelingen betrokken zijn.
Intel heeft de ambitie uitgesproken om weer de leidende speler te worden in de wereldwijde chipindustrie. Het bedrijf heeft de afgelopen jaren terrein moeten prijsgeven aan rivalen zoals het Taiwanese TSMC en het Zuid-Koreaanse Samsung Electronics. Intel, onder leiding van topman Pat Gelsinger, heeft aangekondigd dit jaar 20 miljard dollar uit te trekken voor de bouw van twee nieuwe fabrieken in de Amerikaanse staat Arizona en wil ook meer fabrieken elders in de wereld bouwen. De marktwaarde van Intel bedraagt rond de 225 miljard dollar.
Nieuwe fabriek
GlobalFoundries maakt chips die worden ontworpen door andere bedrijven, net als TSMC. Intel wil ook sterk mee gaan doen aan die zogenoemde foundry-markt. Dergelijke chips worden bijvoorbeeld gebruikt door grote technologieconcerns als Apple, Nvidia en Amazon.
Onlangs werd nog bekend dat GlobalFoundries 4 miljard dollar uittrekt voor de bouw van een nieuwe chipfabriek in Singapore. Volgens het concern moet die nieuwe productielocatie helpen om te kunnen voldoen aan de zeer sterke vraag naar chips. GlobalFoundries gaat ook zijn vestigingen in Duitsland en de Verenigde Staten uitbreiden. Hier wordt voor ieder land 1 miljard dollar vrijgemaakt. Topman Tom Caulfield denkt dat de vraag naar chips de komende jaren groter zal zijn dan het aanbod.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De beursgraadmeters in New York gingen maandag verder omhoog, vooral door flinke koerswinsten van chipbedrijven en andere techconcerns. Beleggers stapten na het lange weekend in de Verenigde Staten weer in deze aandelen, na de recente koersverliezen in de techsector. Dat had te maken met zorgen bij beleggers over de winstgevendheid van de enorme AI-investeringen op de langere termijn door veel technologiebedrijven. Die zorgen verdwenen maandag verder naar de achtergrond.
5 uur geledenGENÈVE (ANP/BLOOMBERG) - Klaus Schwab, de oprichter van het World Economic Forum (WEF), heeft in Genève aangifte gedaan nadat hij in zijn werkkamer thuis een afluisterapparaat had ontdekt. Het apparaat werd gevonden na een routinematige veiligheidscontrole in zijn privéwoning in Genève, vlak bij de locatie van het World Economic Forum.
7 uur geledenTILBURG (ANP) - De afschakeling van een deel van het stroomnet in Tilburg zondag werd niet veroorzaakt door een plotselinge stroompiek, maar door defecte meetapparatuur. Dat heeft een woordvoerder van netbeheerder Enexis maandag gezegd.
9 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Chiptoeleverancier Besi was maandag een opvallende daler op de beurs in Amsterdam met een verlies van 5,5 procent. Beleggers reageerden op berichten in Zuid-Koreaanse media dat de invoering van hybrid bonding door grote chipbedrijven als Samsung en SK Hynix mogelijk wordt vertraagd. Dat zou betekenen dat ze minder snel overstappen op de hybrid bondingsystemen van Besi, een nieuwe techniek waarmee verschillende soorten chips kunnen worden gestapeld en met elkaar kunnen worden verbonden.
9 uur geledenREDMOND (ANP/BLOOMBERG) - Het Amerikaanse techconcern Microsoft gaat 3200 banen schrappen bij Xbox, ongeveer 20 procent van het personeelsbestand. De ingreep maakt deel uit van een ingrijpende reorganisatie die de groei van de kwakkelende gamedivisie moet aanjagen. Buiten Xbox verdwijnen bij Microsoft nog eens meer dan 3000 banen, voornamelijk bij de verkoopdivisies.
10 uur geledenNEW YORK (ANP) - De techgraadmeter Nasdaq toonde maandag een overtuigend herstel in New York, terwijl de Dow-Jonesindex een nieuw record bereikte. Beleggers stapten na het lange weekend in de Verenigde Staten weer in techaandelen, na de koersverliezen in de sector afgelopen donderdag. Chip- en techbedrijven als Intel, AMD, Western Digital, Marvell Technology en Oracle stegen tot 6,5 procent. De fabrikanten van chipapparatuur Lam Research, Applied Materials en KLA wonnen tot 3,6 procent, na koersdoelverhogingen door zakenbank Morgan Stanley.
11 uur geledenMAARHEEZE/EDE (ANP) - Riedel, de producent van Appelsientje, CoolBest en DubbelFrisss, neemt de merkrechten van limonademerk Wicky over. Dat melden drankenbedrijven Refresco en Riedel in een verklaring. Refresco Benelux blijft verantwoordelijk voor de productie van Wicky.
12 uur geleden