Chipbedrijven zetten AEX flink hoger na cijfers Nvidia
AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is donderdag met een stevige winst geopend. Vooral de chipbedrijven lieten forse koerswinsten zien, dankzij beter dan verwachte resultaten van Nvidia. De belangrijkste speler ter wereld op het gebied van chips die worden gebruikt voor kunstmatige intelligentie (AI), wist afgelopen kwartaal opnieuw records te verbreken en de hooggespannen verwachtingen te overtreffen. Volgens topman Jensen Huang profiteert Nvidia volop van de grote vraag naar snellere computers en AI-toepassingen.
In Amsterdam kwam Besi met cijfers. De chiptoeleverancier zag de omzet in het vierde kwartaal met 29 procent stijgen vergeleken met een kwartaal eerder en wist daarmee zijn eigen verwachtingen te overtreffen. De orderinstroom nam met bijna 31 procent toe. Voor het huidige kwartaal rekent het bedrijf wel op een daling van de omzet vergeleken met het vierde kwartaal. Het aandeel werd na een vertraagde opening ruim 16 procent meer waard. Branchegenoten ASMI en ASML wonnen respectievelijk 7,6 en 4,8 procent.
De AEX noteerde in de ochtendhandel 1,5 procent hoger op 859,89 punten. De MidKap klom 1,6 procent tot 900,65 punten, mede dankzij goed ontvangen resultaten van industrieel toeleverancier Aalberts (plus 10,6 procent). Frankfurt, Londen en Parijs stegen tot 1,5 procent.
Arcadis
Arcadis klom 1 procent. Het advies- en ingenieursbureau behaalde vorig jaar een recordomzet en rekent voor de komende jaren op een verdere groei. AMG werkte een openingsverlies weg en won 0,4 procent. De metalenspecialist zag de nettowinst flink dalen in het vierde kwartaal. Het bedrijf had vooral last van de fors lagere prijzen voor lithium. Volgens topman Heinz Schimmelbusch werden de marktomstandigheden voor alle producten van het bedrijf gedurende het jaar steeds slechter. Ook voor dit jaar voorziet het bedrijf nog geen verbetering.
Van Lanschot Kempen steeg 0,2 procent. De bank boekte flink meer winst in 2023, met name dankzij hogere provisie-inkomsten en rente-inkomsten. Topman Maarten Edixhoven sprak van een goed jaar voor de bank.
Veevoerbedrijf
ForFarmers zakte 2,8 procent. Het veevoerbedrijf sloot 2023 af met een verlies, maar zag de resultaten wel verbeteren in de tweede jaarhelft. Tegelijkertijd wijst het bedrijf op de aanhoudende moeilijke omstandigheden voor veehouders.
De euro was 1,0881 dollar waard, tegen 1,0815 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie kostte 0,4 procent meer op 78,24 dollar. Brentolie werd ook 0,4 procent duurder, op 83,36 dollar per vat.
Meer uit Financieel
ABU DHABI (ANP/BLOOMBERG) - Meer dan 12.300 vluchten naar bestemmingen in het Midden-Oosten zijn tot nu toe al geannuleerd als gevolg van de oorlog in Iran en de onrust in de regio, meldt Bloomberg op basis van luchtvaartwebsite Flightradar24.
10 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Zo'n drieduizend rijksambtenaren hebben dinsdag in Den Haag gedemonstreerd tegen het uitblijven van loonsverhogingen en inflatiecorrectie in de nieuwe cao. Vakbond FNV kondigde daar een volgende, grotere actie aan. Samen met de andere vakbonden organiseert de FNV op 14 april een nieuwe landelijke staking tegen de zogeheten nullijn.
26 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Nederlandse reisorganisaties hebben vooralsnog weinig kunnen doen om gestrande reizigers in het Midden-Oosten terug te halen naar huis. Door aanvallen van Iran op omliggende landen die Amerikaanse bases huisvesten, is amper vliegverkeer mogelijk.
27 minuten geledenPARIJS (ANP/BLOOMBERG) - Het Internationaal Energieagentschap (IEA) staat klaar om de wereldwijde oliemarkt te stabiliseren in verband met de oorlog in het Midden-Oosten. Volgens documenten die zijn ingezien door persbureau Bloomberg hebben de leden van het IEA meer dan 1 miljard vaten olie aan noodreserves beschikbaar.
29 minuten geledenABU DHABI (ANP) - Etihad Airways schort zijn vluchten vanuit en naar Abu Dhabi voor langere tijd op door de oorlog in Iran. Tot zeker donderdagmiddag vliegt de Emiraatse luchtvaartmaatschappij in principe niet, meldt het bedrijf op X. Eerder werd bekend dat Etihad zijn reguliere vluchten van en naar Abu Dhabi tot zeker woensdagmiddag niet uitvoert.
1 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De schepen die vastzitten in de Perzische Golf door de oorlog tussen de VS/Israƫl en Iran hebben voorlopig nog voldoende voedsel en drinkwater aan boord. "Voor nu zien we geen redenen tot zorg", zegt de Koninklijke Vereniging van Nederlandse Reders (KVNR). De vereniging houdt de situatie "nauwlettend in de gaten en blijft in contact met de schepen in de regio".
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Europese aandelenbeurzen lieten dinsdag aan het einde van de ochtendhandel dieprode cijfers zien. De Amsterdamse AEX-index dook daarbij weer ruim onder de 1000 puntengrens. Beleggers maken zich zorgen dat de sterk stijgende energieprijzen door de oorlog in het Midden-Oosten de inflatie weer kan aanwakkeren en de economische groei zal schaden.
2 uur geleden