Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Chipbedrijven zetten AEX flink hoger na cijfers Nvidia

Chipbedrijven zetten AEX flink hoger na cijfers Nvidia

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is donderdag met een stevige winst geopend. Vooral de chipbedrijven lieten forse koerswinsten zien, dankzij beter dan verwachte resultaten van Nvidia. De belangrijkste speler ter wereld op het gebied van chips die worden gebruikt voor kunstmatige intelligentie (AI), wist afgelopen kwartaal opnieuw records te verbreken en de hooggespannen verwachtingen te overtreffen. Volgens topman Jensen Huang profiteert Nvidia volop van de grote vraag naar snellere computers en AI-toepassingen.

In Amsterdam kwam Besi met cijfers. De chiptoeleverancier zag de omzet in het vierde kwartaal met 29 procent stijgen vergeleken met een kwartaal eerder en wist daarmee zijn eigen verwachtingen te overtreffen. De orderinstroom nam met bijna 31 procent toe. Voor het huidige kwartaal rekent het bedrijf wel op een daling van de omzet vergeleken met het vierde kwartaal. Het aandeel werd na een vertraagde opening ruim 16 procent meer waard. Branchegenoten ASMI en ASML wonnen respectievelijk 7,6 en 4,8 procent.

De AEX noteerde in de ochtendhandel 1,5 procent hoger op 859,89 punten. De MidKap klom 1,6 procent tot 900,65 punten, mede dankzij goed ontvangen resultaten van industrieel toeleverancier Aalberts (plus 10,6 procent). Frankfurt, Londen en Parijs stegen tot 1,5 procent.

Arcadis

Arcadis klom 1 procent. Het advies- en ingenieursbureau behaalde vorig jaar een recordomzet en rekent voor de komende jaren op een verdere groei. AMG werkte een openingsverlies weg en won 0,4 procent. De metalenspecialist zag de nettowinst flink dalen in het vierde kwartaal. Het bedrijf had vooral last van de fors lagere prijzen voor lithium. Volgens topman Heinz Schimmelbusch werden de marktomstandigheden voor alle producten van het bedrijf gedurende het jaar steeds slechter. Ook voor dit jaar voorziet het bedrijf nog geen verbetering.

Van Lanschot Kempen steeg 0,2 procent. De bank boekte flink meer winst in 2023, met name dankzij hogere provisie-inkomsten en rente-inkomsten. Topman Maarten Edixhoven sprak van een goed jaar voor de bank.

Veevoerbedrijf

ForFarmers zakte 2,8 procent. Het veevoerbedrijf sloot 2023 af met een verlies, maar zag de resultaten wel verbeteren in de tweede jaarhelft. Tegelijkertijd wijst het bedrijf op de aanhoudende moeilijke omstandigheden voor veehouders.

De euro was 1,0881 dollar waard, tegen 1,0815 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie kostte 0,4 procent meer op 78,24 dollar. Brentolie werd ook 0,4 procent duurder, op 83,36 dollar per vat.

Meer uit Financieel

Economen verwachten beperkte impact extra heffing Trump op groei

AMSTERDAM (ANP/BLOOMBERG) - Economen verwachten dat de extra importheffing van 10 procent die de Amerikaanse president Donald Trump dreigt in te voeren, slechts een beperkte impact zal hebben op de economische groei van de eurozone. De economen van de Amerikaanse zakenbank Goldman Sachs denken dat de nieuwe heffing ongeveer 0,1 procentpunt van het bruto binnenlands product (bbp), de maatstaf voor economische groei, zal afsnoepen.

52 minuten geleden
Nederlandse export bloemen en planten zet groei voort

ZOETERMEER (ANP) - Nederland exporteerde vorig jaar voor 7,2 miljard euro aan bloemen en planten. Dat is bijna 2 procent meer dan een jaar eerder, meldt de Vereniging van Groothandelaren in Bloemkwekerijproducten (VGB).

1 uur geleden
Zweedse minister van Financiën noemt importheffingen Trump absurd

STOCKHOLM (ANP) - De importheffingen van de Amerikaanse president Donald Trump over Groenland zijn "absurd" en een poging tot chantage waar de EU niet aan mag toegeven. Dat heeft de Zweedse minister van Financiën Elisabeth Svantesson gezegd. De importheffing van 10 procent geldt voor alle landen die militairen naar Groenland hebben gestuurd, waaronder Zweden. Trump dreigt het eiland, dat tot Denemarken behoort, te annexeren.

2 uur geleden
Inflatie eurozone zakt onder ECB-doelstelling van 2 procent

LUXEMBURG (ANP) - De inflatie in de eurozone is in december afgenomen tot 1,9 procent, meldt Eurostat. De stijging van de consumentenprijzen in het eurogebied ligt daarmee iets lager dan de 2 procent die het Europese statistiekbureau eerder deze maand bekendmaakte. De inflatie is daarmee voor het eerst sinds mei vorig jaar weer gezakt tot onder de doelstelling van de Europese Centrale Bank (ECB) van 2 procent.

2 uur geleden
Duitse Groenen willen opschorting import gas uit VS om Groenland

BERLIJN (ANP/DPA) - De Europese Unie moet overwegen de import van vloeibaar gemaakt aardgas (lng) uit de Verenigde Staten op te schorten door het conflict over Groenland. Dat zegt de Duitse centrumlinkse politieke partij De Groenen in een reactie op het dreigement van de Amerikaanse president Donald Trump om acht Europese landen, waaronder Duitsland en Nederland, een importheffing van 10 procent op te leggen omdat ze militairen naar Groenland hebben gestuurd.

3 uur geleden
Britse premier Starmer wil handelsoorlog voorkomen

LONDEN (ANP) - De Britse premier Keir Starmer vindt dat er met de door de Amerikaanse president Donald Trump aangekondigde importheffingen voor Europese landen die Groenland militair steunen een verkeerde weg wordt ingeslagen. Dat zei hij maandag op een persconferentie, het Verenigd Koninkrijk is een van die landen waar die heffing voor geldt. Starmer zegt ook vastberaden te zijn om de relatie met de Verenigde Staten sterk te houden.

3 uur geleden
Duitse minister van Financiën: Europa laat zich niet chanteren

BERLIJN (ANP/BLOOMBERG) - De Duitse minister van Financiën en vicekanselier Lars Klingbeil zegt dat "Europa zich niet zal laten chanteren door de Verenigde Staten om Groenland". De regering-Trump heeft de acht Europese landen die militairen naar Groenland hebben gestuurd een importheffing van 10 procent opgelegd. De heffing gaat op 1 februari in en wordt 1 juni verhoogd tot 25 procent.

3 uur geleden