Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Chipbedrijven winnen in hogere AEX-index na cijfers TSMC

Chipbedrijven winnen in hogere AEX-index na cijfers TSMC

AMSTERDAM (ANP) - De chipbedrijven ASML, ASMI en Besi hebben bij de opening van de Amsterdamse AEX-index hun verlies van woensdag gedeeltelijk goedgemaakt. Beleggers reageerden positief op de beter dan verwachte kwartaalcijfers van de Taiwanese chipmaker TSMC, een belangrijke klant van chipmachinefabrikant ASML uit Veldhoven.

De Europese beurzen stegen licht na het nachtelijke akkoord tussen Hamas en Israël over de eerste fase van een vredesplan. De AEX-index klom 0,4 procent tot 964 punten, de MidKap ging 0,6 procent omhoog tot 919 punten. De beurzen in Frankfurt en Parijs stegen tot 0,4 procent, Londen verloor 0,3 procent.

Chipbedrijven ASML, ASMI en Besi wonnen tot 1,5 procent. Woensdag was ASML nog een negatieve uitschieter met een verlies van 2,6 procent, na klachten van Amerikaanse parlementariërs over de verkoop van moderne chiptechnologie aan China. In de VS sloten de vooraanstaande producenten Nvidia en AMD woensdagavond echter weer duidelijk hoger.

Aegon

Donderdagochtend maakte TSMC een verkoopgroei van 30 procent bekend over het derde kwartaal, geholpen door de aanhoudende investeringen in kunstmatige intelligentie (AI). Het Taiwanese concern is goed voor 17 procent van de omzet van ASML. Het Nederlandse bedrijf presenteerde donderdagochtend ook Marco Pieters als nieuwe technologische topman in de zeskoppige directie.

Verzekeraar Aegon was de grootste daler in de AEX-index met een min van 1,1 procent. In de MidKap vervulde biotechnoloog Galapagos die rol met een verlies van 0,7 procent. Biotechnoloog Pharming ging bij de middelgrote fondsen aan kop met een plus van 1,7 procent.

Statiegeldmachinefabrikant

In die MidKap zakte apothekentoeleverancier Fagron 0,5 procent. Het bedrijf boekte in het derde kwartaal 6,4 procent meer omzet en handhaafde de verwachtingen voor dit jaar.

Statiegeldmachinefabrikant Envipco won bij de kleinere bedrijven op het Damrak 0,9 procent dankzij een verhoogd advies van investeringsbank Stifel.

Meer uit Financieel

Cryptomiljardair doneert recordbedrag aan Britse partij Reform

LONDEN (ANP/BLOOMBERG) - De Britse rechts-radicale partij Reform UK heeft een recorddonatie toegezegd gekregen van een medeoprichter van cryptobeurs en handelsplatform BitMEX. Miljardair Ben Delo heeft gezegd 36 miljoen pond, ongeveer 42 miljoen euro, te schenken aan de partij van Nigel Farage.

3 uur geleden
Bronnen: Nvidia wil investeren in beursgang AI-bedrijf Anthropic

SANTA CLARA (ANP/RTR) - Nvidia, de belangrijkste chipverkoper ter wereld voor kunstmatige intelligentie, is in gesprek met Anthropic om in de beursgang van het AI-bedrijf te investeren. Dat vertellen twee ingewijden aan persbureau Reuters over wat mogelijk de grootste beursgang ooit kan worden.

5 uur geleden
Meloni denkt dat economie Italië dit jaar met 1 procent groeit

MILAAN (ANP/RTR) - De Italiaanse premier Giorgia Meloni verwacht dat de economie van het land dit jaar met 1 procent groeit. De politica deed haar voorspelling in een interview met de Italiaanse krant Il Foglio.

6 uur geleden
Prijzen aan de pomp iets omhoog, diesel klimt naar recordhoogte

EINDHOVEN (ANP) - Diesel tanken is zaterdag iets duurder geworden in Nederland. Uit cijfers van UnitedConsumers komt naar voren dat de gemiddelde adviesprijs voor een liter diesel is gestegen naar 2,725 euro, bijna 2 cent meer dan vrijdag. De gemiddelde benzineprijs is volgens het consumentenvoordeelplatform ook iets toegenomen tot 2,702 euro.

7 uur geleden
Trump staat open voor Chinese autofabrieken in VS

WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse president Donald Trump staat ervoor open dat Chinese autofabrikanten elektrische auto's in de Verenigde Staten produceren, mits ze daarvoor Amerikaanse werknemers inzetten. De feitelijke Amerikaanse blokkade op de import van Chinese auto's wil hij wel handhaven.

9 uur geleden
FT: VS beperken bescherming tankers in Straat van Hormuz

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten hebben tankers die door de Straat van Hormuz varen gevraagd dat alleen op bepaalde tijdstippen te doen, zodat het Amerikaanse leger bescherming kan bieden. De maatregel volgt op een toename van Iraanse aanvallen op schepen die 's nachts door de zeestraat varen, meldt de Financial Times.

9 uur geleden
OpenAI bevestigt eerder incident met autonome AI

SAN FRANCISCO (ANP/RTR) - AI-systemen van ChatGPT-maker OpenAI hebben al in mei honderden schadelijke softwarepakketten geüpload naar het platform RubyGems. Dat zeggen AI-onderzoekers. Het incident gebeurde twee maanden voordat AI-systemen van OpenAI tijdens veiligheidstests inbraken bij het programmeursplatform Hugging Face.

10 uur geleden