Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Chipbedrijven winnaars op Damrak na cijfers Nvidia

Chipbedrijven winnaars op Damrak na cijfers Nvidia

AMSTERDAM (ANP) - Chipbedrijven ASMI, Besi en ASML hoorden donderdag bij de winnaars op de Amsterdamse beurs. Beleggers leken niet onder de indruk van het koersverlies van branchegenoot Nvidia in de Verenigde Staten, na de opening van de beurzen aldaar.

Nvidia, dat de grote aanjager is van de koersrally in de chip- en techsector op de beurzen dit jaar, heeft zijn omzet en winst in het tweede kwartaal flink opgevoerd. Maar de verwachtingen voor de resultaten van de belangrijkste leverancier van chips voor kunstmatige intelligentie (AI) ter wereld waren hooggespannen. De omzetgroei viel bij de beurslieveling op Wall Street iets lager uit dan de forse groei in de voorgaande kwartalen en de vooruitzichten stelden wat teleur. In Azië gingen chipbedrijven omlaag, na de cijfers van Nvidia, maar op het Damrak namen de chipconcerns bij het slot van de handelsdag winsten tot 3,7 procent.

De AEX, de index van de 25 meest verhandelde aandelen in Amsterdam, sloot 1,4 procent hoger op 923,78 punten. De MidKap, met daarin de middelgrote fondsen, steeg 0,6 procent tot 901,87 punten. De beurs in Frankfurt steeg met 0,7 procent naar een record, Londen en Parijs wonnen bij het slot tot 0,8 procent.

ASML

ASML (plus 3 procent) stond donderdag ook om een andere reden in de belangstelling. De Nederlandse regering zou van plan zijn om de export van de Veldhovense chipmachinemaker naar China verder te beperken, meldde persbureau Bloomberg op basis van ingewijden. Het kabinet vernieuwt bepaalde exportvergunningen van ASML waarschijnlijk niet als ze eind dit jaar aflopen.

Bij de middelgrote fondsen eindigde Corbion bovenaan (plus 5,7 procent). Het speciaalchemiebedrijf werd door kenners van de Britse bank Barclays op de kooplijst gezet. Vastgoedfonds Eurocommercial Properties sloot de rij met een verlies van 2,3 procent.

Pernod Ricard

Pernod Ricard steeg 2 procent in Parijs. Beleggers leken niet afgeschrikt door de scherpe winstdaling die het Franse drankenconcern kreeg te verwerken. Branchegenoot Rémy Cointreau klom ook 2 procent. Donderdag werd bekend dat China voorlopig nog geen maatregelen neemt tegen vermeende dumping van brandy uit de Europese Unie op de Chinese markt. Beide drankenconcerns maken brandy.

De euro was 1,1079 dollar waard, tegen 1,1127 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie kostte 1,4 procent meer op 75,55 dollar. De prijs van Brentolie steeg 1,2 procent tot 79,59 dollar per vat.

Meer uit Financieel

Consumentenvertrouwen VS naar laagste niveau in ruim 3 jaar

ANN ARBOR (ANP/BLOOMBERG) - Het vertrouwen van Amerikaanse consumenten in de economie is deze maand gezakt naar het laagste niveau sinds juni 2022. Dat meldt de Universiteit van Michigan op basis van een voorlopige raming. Amerikaanse consumenten zijn vooral bezorgd over de aanhoudende shutdown van de overheid en de afzwakkende arbeidsmarkt in de Verenigde Staten.

27 minuten geleden
Airbnb en Expedia bij winnaars op Wall Street na resultaten

NEW YORK (ANP) - Airbnb en Expedia behoorden vrijdag tot de stijgers op de beurzen in New York na kwartaalcijfers van de twee bedrijven die actief zijn in de reissector. Verhuurplatform Airbnb presteerde afgelopen kwartaal beter dan verwacht door de aantrekkende vraag naar accommodaties en gaf een positieve verwachting af voor het huidige kwartaal. Het aandeel klom meer dan 1 procent.

1 uur geleden
Lukoil na klappen deal alsnog dicht bij verkoop buitenlandse tak

BRUSSEL (ANP) - Het Russische olieconcern Lukoil is in "vergevorderde gesprekken met andere partijen" over de overname van de internationale activiteiten na het afhaken van het Zwitserse Gunvor. Het doel is "zo snel mogelijk tot een nieuwe verkoopovereenkomst te komen", laat de Nederlandse tak van Lukoil weten in een verklaring. Donderdag ging de verkoop aan grondstoffenhandelaar Gunvor niet door na weerstand vanuit de Verenigde Staten.

1 uur geleden
Minister zwijgt over mogelijke uitruil met China in zaak-Nexperia

DEN HAAG (ANP) - Demissionair minister Vincent Karremans (Economische Zaken) wil niet zeggen wat China terugkrijgt in ruil voor het hervatten van de levering van Nexperia-chips naar bijvoorbeeld autofabrieken in Europa. De gesprekken daarover met de Chinese overheid zijn vertrouwelijk, zei de VVD-bewindsman vrijdag rond de ministerraad.

3 uur geleden
Europese luchtvaartmaatschappijen passen duurzaamheidsclaims aan

BRUSSEL (ANP) - Ruim twintig Europese luchtvaartmaatschappijen hebben duurzaamheidsclaims aangepast na gesprekken met de Europese Commissie en Europese toezichthouders. Volgens de Nederlandse Autoriteit Consument & Markt (ACM) en andere consumententoezichthouders waren bepaalde claims rondom het compenseren van CO2-uitstoot van een vlucht misleidend.

3 uur geleden
Duitse toeleverancier kan weer Nexperia-chips uit China halen

FRANKFURT (ANP) - Een Duitse toeleverancier voor de auto-industrie, Aumovio, zegt weer chips van Nexperia van China naar Europa te kunnen sturen. Eerder was die toelevering onzeker door een exportverbod dat Beijing chipmaker Nexperia had opgelegd. Aumovio-topman Philipp von Hirschheydt zei tegen persbureau Bloomberg dat zijn bedrijf deze week een vergunning voor de export had gekregen.

3 uur geleden
Wereldwijde voedselprijzen dalen door ruime voorraden

ROME (ANP/RTR) - De wereldwijde voedselprijzen zijn vorige maand voor de tweede maand op rij gedaald. Dat kwam voornamelijk door ruime voorraden, heeft de Voedsel- en Landbouworganisatie van de Verenigde Naties (FAO) vrijdag bekendgemaakt.

5 uur geleden