Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Chipbedrijven verder omlaag in rode AEX-index

Chipbedrijven verder omlaag in rode AEX-index

AMSTERDAM (ANP) - De chipbedrijven ASML, Besi en ASMI gingen vrijdag verder omlaag in een roodgekleurde AEX-index op de beurs in Amsterdam. Daarmee werd de neergang in de chipsector van deze week doorgezet, onder druk van zorgen bij beleggers over een zwakkere groei van de chipindustrie rond toepassingen van kunstmatige intelligentie (AI).

ASML, Besi en ASMI stonden bij de grootste dalers in de hoofdindex op het Damrak met minnen tot 5,4 procent. Vrijdag werd ook bekend dat Nederland de exportbeperking van chipmachines naar buiten de EU verder uitbreidt. Ook voor de uitvoer van oudere machines van ASML zal een vergunning moeten worden aangevraagd. Sinds vorig jaar september gelden al Nederlandse restricties voor de export van chipmachines.

De AEX eindigde 1,5 procent lager op 879,29 punten. De MidKap zakte 0,6 procent tot 881,61 punten. Op de aandelenmarkten in Parijs, Londen en Frankfurt waren minnen tot 1,5 procent op de koersenborden te zien.

Banenrapport

De aandacht ging verder vooral uit naar het belangrijke banenrapport van de Amerikaanse overheid, dat voor de maand augustus wat zwakker uitviel dan verwacht. De banengroei speelt een belangrijke rol bij het rentebeleid van de Amerikaanse Federal Reserve. De Fed heeft al aangegeven later deze maand te beginnen met het verlagen van de rente om de economie te ondersteunen. De vraag is nu hoe groot die verlaging gaat worden.

Unilever daalde 0,1 procent. Volgens de Britse zakenkrant Financial Times wil het levensmiddelenconcern zijn Russische activiteiten verkopen aan chemiegroep Arnest, die eerder bezittingen van Heineken in het land overnam. Unilever zou 500 miljoen dollar kunnen krijgen voor de onderdelen.

Pakketkluisjes

In de MidKap was de Poolse aanbieder van pakketkluisjes InPost een opvallende stijger met een plus van 11,7 procent. Het bedrijf boekte afgelopen kwartaal meer omzet en zag het pakketvolume groeien. Topman Rafal Brzoska sprak van sterke resultaten en rekent voor het derde kwartaal op een verdere groei.

De euro was 1,1086 dollar waard, tegen 1,1091 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie kostte 2,3 procent minder op 67,55 dollar. Brentolie werd ook 2,3 procent goedkoper, op 71,08 dollar per vat.

Meer uit Financieel

AEX-index veert op na verliesbeurt, InPost stijgt na cijfers

AMSTERDAM (ANP) - InPost behoorde vrijdag tot de winnaars op de Amsterdamse beurs. Het Poolse pakketkluisjesbedrijf heeft opnieuw een recordkwartaal achter de rug. Ook voor het huidige kwartaal voorziet het bedrijf verdere groei van het aantal pakketten. InPost bevestigde daarnaast de omzetverwachting voor het hele jaar. Wel werd het bedrijf wat voorzichtiger over de winstgroei dit jaar door de extra investeringen in het Verenigd Koninkrijk. Het aandeel steeg 1,8 procent.

1 uur geleden
Funderingsspecialist Sif wijst op lastige markt windmolenparken

ROERMOND (ANP) - Funderingsspecialist Sif waarschuwt dat nieuwe windmolenprojecten moeilijk op gang komen. Door lastige marktomstandigheden worden projecten uitgesteld of geannuleerd. "De markt blijft uitdagend met een beperkt aantal nieuwe aanbestedingen, en het Verenigd Koninkrijk en Europese landen die moeite hebben om succesvolle grootschalige aanbestedingen te organiseren", zegt topman Fred van Beers van het in palen voor windmolens gespecialiseerde bedrijf vrijdag bij de kwartaalcijfers.

3 uur geleden
Nieuwe game uit populaire GTA-serie opnieuw uitgesteld

NEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - De komst van de nieuwe game uit de populaire reeks Grand Theft Auto is opnieuw uitgesteld. Gamebedrijf Take-Two Interactive Software zegt dat Grand Theft Auto VI (GTA VI) in november volgend jaar zal verschijnen. Eigenlijk had het misdaadspel dit najaar moeten uitkomen, maar de release was al een keer verschoven naar mei 2026.

3 uur geleden
Chinese export daalt voor het eerst sinds februari

BEIJING (ANP/AFP/BLOOMBERG) - De Chinese export is in oktober onverwacht afgenomen. De uitvoer naar de Verenigde Staten daalde opnieuw door de hernieuwde handelsspanningen tussen de twee economische grootmachten in de weken voor de ontmoeting van de Chinese president Xi Jinping en zijn Amerikaanse ambtgenoot Donald Trump.

3 uur geleden
Chatdienstverlener CM.com wijst overnamebod Bird af

BREDA (ANP) - De leverancier van chat- en betaaldiensten CM.com wijst het overnamebod van softwarebedrijf Bird af. Het bestuur van het Bredase bedrijf vindt de overnameprijs van 166 miljoen euro te laag. Ook vinden de directie en de raad van commissarissen van CM.com dat het overnamevoorstel te weinig "tastbare en materiƫle waarde op de lange termijn" biedt voor klanten, werknemers en aandeelhouders.

4 uur geleden
Consumenten besteden meer aan goederen en diensten

DEN HAAG (ANP) - Consumenten hebben in september meer uitgegeven aan goederen en diensten dan een jaar eerder, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). De totale consumptie van huishoudens lag in die maand 0,8 procent hoger dan in september 2024. In augustus gaven consumenten 1,3 procent meer uit.

4 uur geleden
Aandeelhouders Tesla keuren megabeloning Musk goed

AUSTIN (ANP) - Aandeelhouders van Tesla hebben de megabeloning voor topman Elon Musk goedgekeurd. Tijdens de aandeelhoudersvergadering van de elektrische autofabrikant op het hoofdkantoor in Austin in de staat Texas stemde ruim 75 procent van de aanwezigen in met de beloning in aandelen met een waarde tot 1 biljoen dollar, oftewel 1000 miljard dollar. Het gaat waarschijnlijk om het grootste beloningsvoorstel voor een topbestuurder van een bedrijf ooit.

4 uur geleden