Chipbedrijven uitblinkers op Damrak, ook metalenbedrijf AMG hoger
AMSTERDAM (ANP) - De chipbedrijven Besi, ASML en ASMI waren donderdag uitblinkers in de AEX-index op de beurs in Amsterdam, geholpen door sterke kwartaalcijfers en vooruitzichten van het Amerikaanse chipconcern Nvidia. Ook metalenspecialist AMG Critical Materials deed het uitstekend op het Damrak na een deal rond recycling van lithium, een belangrijke grondstof voor batterijen van elektrische auto's.
De AEX eindigde met een plusje van 0,1 procent op 755,21 punten. De MidKap ging 0,1 procent omlaag tot 920,67 punten. De hoofdgraadmeters in Frankfurt, Parijs en Londen daalden tot 0,7 procent.
ASML, Besi en ASMI stonden bovenaan de AEX met koerswinsten tot 8,6 procent. Nvidia kan naar eigen zeggen de vraag naar chips voor datacenters nauwelijks bijbenen. Door de grote aandacht voor toepassingen van kunstmatige intelligente (AI) moeten veel datacentra van andere chips worden voorzien en daarom schroeft Nvidia de productie van die halfgeleiders op. Dat is goed nieuws voor ASML dat chipmachines maakt en toeleveranciers als Besi en ASMI. Zij kunnen daardoor namelijk meer orders ontvangen.
Koersdaling DSM-Firmenich
Fusiebedrijf DSM-Firmenich sloot de rij bij de hoofdfondsen op Beursplein 5 met een min van 4 procent. Het speciaalchemieconcern heeft met de verkoop van ongeveer 6,7 miljoen bestaande aandelen 733 miljoen euro opgehaald. Dat geld zal worden gebruikt om de zogenoemde uitrookprocedure te financieren om de laatste aandelen DSM in handen te krijgen die nog niet zijn aangemeld onder het fusiebod.
AMG sprong bijna 9 procent omhoog in de MidKap. De metalengroep gaat lithiumzouten afnemen van een grote fabriek voor het recyclen van batterijen van het Finse energiebedrijf Fortum.
Lucas Bols
Bij de kleinere bedrijven in Amsterdam werd dranken- en likeurproducent Lucas Bols bijna 5 procent lager gezet door beleggers na cijfers die niet goed werden ontvangen. Onward Medical werd 11 procent meer waard, na een publicatie in het wetenschappelijk tijdschrift Nature waarin werd gemeld dat een hersenimplantaat helpt om het loopvermogen van dwarslaesiepatiënten te herstellen.
Verder was gamesbedrijf Azerion een opvallende stijger met een plus van bijna 15 procent, zonder duidelijke reden. Op woensdag ging het aandeel al met bijna een kwart omhoog.
Euro- en oliekoers
De euro was 1,0722 dollar waard, tegen 1,0759 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie kostte 4 procent minder op 71,30 dollar. Brentolie werd 3,7 procent goedkoper op 75,40 dollar per vat.
Meer uit Financieel
DEN HAAG (ANP) - Om mensen die een woning zoeken te ondersteunen, zouden de voordelen voor woningbezitters afgebouwd moeten worden, staat in een rapport van het Centraal Planbureau (CPB). Dit is volgens de overheidsinstantie effectiever dan het extra subsidiëren van woningzoekenden.
32 minuten geledenCHICAGO (ANP/BLOOMBERG) - De verkopen van McDonald's in de Verenigde Staten zijn in het vorige kwartaal het hardst gegroeid in meer dan twee jaar. De resultaten suggereren dat de inspanningen van de fastfoodketen om weer te worden gezien als betaalbare eetgelegenheid werken.
1 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn woensdag iets lager gesloten. Beleggers hadden onder meer aandacht voor het belangrijke banenrapport van de Amerikaanse overheid. Daaruit kwam naar voren dat de werkgelegenheid in de Verenigde Staten in januari met 130.000 banen groeide. Dit is de sterkste groei in meer dan een jaar en veel meer dan economen in doorsnee hadden verwacht.
2 uur geledenMÜNCHEN (ANP/DPA) - BMW roept wereldwijd honderdduizenden auto's terug vanwege een technisch mankement dat brand kan veroorzaken. Dit meldde de Duitse autofabrikant woensdag.
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Randstad was woensdag de grootste verliezer in de AEX-index. Het uitzendconcern heeft in het laatste kwartaal van 2025 een lagere omzet geboekt. Het bedrijf had het vooral op de Europese markt moeilijk. De opbrengsten in onder andere Nederland en Duitsland daalden aanzienlijk.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Consumentenbond wil dat het nieuwe kabinet snel wettelijk regelt dat toezichthouders sneller kunnen ingrijpen in slecht functionerende markten. De belangenbehartiger voor consumenten doet deze oproep nadat de Autoriteit Consument & Markt (ACM) maandag meldde te gaan controleren of telecomaanbieders zich houden aan hun verplichtingen.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De recente massaontslagen bij Heineken, ASML en ABN AMRO zijn nog maar een voorproefje, denkt oud-ASML-topman Peter Wennink. "Er komt nog veel meer aan in het bedrijfsleven en bij de overheid. Kunstmatige intelligentie (AI) kan de productiviteit zoveel verhogen. Als wij dat niet doen, doen andere landen dat. Maar het is niet alleen digitalisering. De kostenstijgingen spelen ook in de zorg, defensie en klimaat en energie. We moeten iets doen", zei Wennink tijdens het evenement State of Dutch Tech in Den Haag tegen het ANP.
8 uur geleden