Chipbedrijven uitblinkers op Damrak, ook metalenbedrijf AMG hoger
AMSTERDAM (ANP) - De chipbedrijven Besi, ASML en ASMI waren donderdag uitblinkers in de AEX-index op de beurs in Amsterdam, geholpen door sterke kwartaalcijfers en vooruitzichten van het Amerikaanse chipconcern Nvidia. Ook metalenspecialist AMG Critical Materials deed het uitstekend op het Damrak na een deal rond recycling van lithium, een belangrijke grondstof voor batterijen van elektrische auto's.
De AEX eindigde met een plusje van 0,1 procent op 755,21 punten. De MidKap ging 0,1 procent omlaag tot 920,67 punten. De hoofdgraadmeters in Frankfurt, Parijs en Londen daalden tot 0,7 procent.
ASML, Besi en ASMI stonden bovenaan de AEX met koerswinsten tot 8,6 procent. Nvidia kan naar eigen zeggen de vraag naar chips voor datacenters nauwelijks bijbenen. Door de grote aandacht voor toepassingen van kunstmatige intelligente (AI) moeten veel datacentra van andere chips worden voorzien en daarom schroeft Nvidia de productie van die halfgeleiders op. Dat is goed nieuws voor ASML dat chipmachines maakt en toeleveranciers als Besi en ASMI. Zij kunnen daardoor namelijk meer orders ontvangen.
Koersdaling DSM-Firmenich
Fusiebedrijf DSM-Firmenich sloot de rij bij de hoofdfondsen op Beursplein 5 met een min van 4 procent. Het speciaalchemieconcern heeft met de verkoop van ongeveer 6,7 miljoen bestaande aandelen 733 miljoen euro opgehaald. Dat geld zal worden gebruikt om de zogenoemde uitrookprocedure te financieren om de laatste aandelen DSM in handen te krijgen die nog niet zijn aangemeld onder het fusiebod.
AMG sprong bijna 9 procent omhoog in de MidKap. De metalengroep gaat lithiumzouten afnemen van een grote fabriek voor het recyclen van batterijen van het Finse energiebedrijf Fortum.
Lucas Bols
Bij de kleinere bedrijven in Amsterdam werd dranken- en likeurproducent Lucas Bols bijna 5 procent lager gezet door beleggers na cijfers die niet goed werden ontvangen. Onward Medical werd 11 procent meer waard, na een publicatie in het wetenschappelijk tijdschrift Nature waarin werd gemeld dat een hersenimplantaat helpt om het loopvermogen van dwarslaesiepatiënten te herstellen.
Verder was gamesbedrijf Azerion een opvallende stijger met een plus van bijna 15 procent, zonder duidelijke reden. Op woensdag ging het aandeel al met bijna een kwart omhoog.
Euro- en oliekoers
De euro was 1,0722 dollar waard, tegen 1,0759 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie kostte 4 procent minder op 71,30 dollar. Brentolie werd 3,7 procent goedkoper op 75,40 dollar per vat.
Meer uit Financieel
DEN HAAG (ANP) - De Nederlandse maakindustrie dreigt te verdwijnen als er niet wordt ingezet op robotisering en automatisering. Door vergrijzing, aanhoudende personeelstekorten en hoge loonkosten staat de sector zwaar onder druk. Dat stelt onderzoeksinstituut TNO, dat vrijdag pleit voor een nationale robotiseringsagenda.
1 uur geledenCAPELLE AAN DEN IJSSEL (ANP) - Huizenkopers zijn terughoudend nu de hypotheekrente door de oorlog in het Midden-Oosten omhooggaat. De Hypotheker ziet daardoor dat het gemiddelde hypotheekbedrag afgelopen kwartaal voor het eerst in drie jaar niet steeg. Ook het aantal aanvragen bleef in het eerste kwartaal gelijk vergeleken met dezelfde periode een jaar eerder.
7 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Leden van het Amerikaanse congres hebben een wetsvoorstel ingediend waarmee ze de exportbeperkingen voor hoogwaardige chiptechnologie bij bondgenoten willen aanscherpen, waaronder Nederland. Dit kan verdere gevolgen hebben voor de Veldhovense chipmaker ASML.
7 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump schrapt importheffingen voor producten die minder dan 15 procent staal, aluminium of koper bevatten. Voor andere producten met die metalen past hij de importheffingen ook aan, maakte het Witte Huis bekend.
7 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York hebben donderdag veel van hun eerdere verliezen goedgemaakt. De belangrijkste beursgraadmeters eindigden niet ver van hun slotstanden van een dag eerder, terwijl eerder op de dag nog aanzienlijke verliezen op de koersenborden stonden. De hoop op een spoedige opening van de Straat van Hormuz nam toe.
9 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump voert een importheffing van 100 procent in op gepatenteerde medicijnen en farmaceutische ingrediënten. Voor farmaceutische producten uit de Europese Unie en een aantal andere landen geldt een veel lager tarief, van 15 procent.
9 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Nederland moet bij een eventuele militaire bijdrage aan het openen van de Straat van Hormuz de veiligheid van schepen en zeevarenden vooropstellen. Dat stelt de Koninklijke Vereniging van Nederlandse Reders (KVNR) in reactie op de Nederlandse bereidheid mee te doen aan een missie voor vrije doorvaart in de zeestraat bij Iran.
10 uur geleden