Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Chipbedrijven uitblinkers op Damrak, ook metalenbedrijf AMG hoger

Chipbedrijven uitblinkers op Damrak, ook metalenbedrijf AMG hoger

AMSTERDAM (ANP) - De chipbedrijven Besi, ASML en ASMI waren donderdag uitblinkers in de AEX-index op de beurs in Amsterdam, geholpen door sterke kwartaalcijfers en vooruitzichten van het Amerikaanse chipconcern Nvidia. Ook metalenspecialist AMG Critical Materials deed het uitstekend op het Damrak na een deal rond recycling van lithium, een belangrijke grondstof voor batterijen van elektrische auto's.

De AEX eindigde met een plusje van 0,1 procent op 755,21 punten. De MidKap ging 0,1 procent omlaag tot 920,67 punten. De hoofdgraadmeters in Frankfurt, Parijs en Londen daalden tot 0,7 procent.

ASML, Besi en ASMI stonden bovenaan de AEX met koerswinsten tot 8,6 procent. Nvidia kan naar eigen zeggen de vraag naar chips voor datacenters nauwelijks bijbenen. Door de grote aandacht voor toepassingen van kunstmatige intelligente (AI) moeten veel datacentra van andere chips worden voorzien en daarom schroeft Nvidia de productie van die halfgeleiders op. Dat is goed nieuws voor ASML dat chipmachines maakt en toeleveranciers als Besi en ASMI. Zij kunnen daardoor namelijk meer orders ontvangen.

Koersdaling DSM-Firmenich

Fusiebedrijf DSM-Firmenich sloot de rij bij de hoofdfondsen op Beursplein 5 met een min van 4 procent. Het speciaalchemieconcern heeft met de verkoop van ongeveer 6,7 miljoen bestaande aandelen 733 miljoen euro opgehaald. Dat geld zal worden gebruikt om de zogenoemde uitrookprocedure te financieren om de laatste aandelen DSM in handen te krijgen die nog niet zijn aangemeld onder het fusiebod.

AMG sprong bijna 9 procent omhoog in de MidKap. De metalengroep gaat lithiumzouten afnemen van een grote fabriek voor het recyclen van batterijen van het Finse energiebedrijf Fortum.

Lucas Bols

Bij de kleinere bedrijven in Amsterdam werd dranken- en likeurproducent Lucas Bols bijna 5 procent lager gezet door beleggers na cijfers die niet goed werden ontvangen. Onward Medical werd 11 procent meer waard, na een publicatie in het wetenschappelijk tijdschrift Nature waarin werd gemeld dat een hersenimplantaat helpt om het loopvermogen van dwarslaesiepatiënten te herstellen.

Verder was gamesbedrijf Azerion een opvallende stijger met een plus van bijna 15 procent, zonder duidelijke reden. Op woensdag ging het aandeel al met bijna een kwart omhoog.

Euro- en oliekoers

De euro was 1,0722 dollar waard, tegen 1,0759 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie kostte 4 procent minder op 71,30 dollar. Brentolie werd 3,7 procent goedkoper op 75,40 dollar per vat.

Meer uit Financieel

Musk pleit voor afschaffing van EU na hoge boete voor X

SAN FRANCISCO (ANP/DPA) - De Amerikaanse miljardair Elon Musk vindt dat de EU moet worden opgeheven, schreef hij op zijn socialemediaplatform X. Musk reageerde hiermee op de miljoenenboete van de EU tegen zijn berichtendienst.

11 uur geleden
India grijpt in na chaos op luchthavens door problemen IndiGo

MUMBAI (AFN/BLOOMBERG) - India heeft zaterdag ingegrepen door maximumprijzen van vliegtickets in te stellen en extra treinen in te zetten, nadat duizenden reizigers waren gestrand door geannuleerde vluchten. De regering heeft prijsrestricties opgelegd om te voorkomen dat "buitensporig hoge vliegtarieven door bepaalde luchtvaartmaatschappijen in rekening worden gebracht." De maatregelen blijven van kracht "tot de situatie volledig is gestabiliseerd", staat in een verklaring.

12 uur geleden
Koperprijs stijgt naar recordhoogte door hamsteringen in VS

LONDEN (ANP/BLOOMBERG) - De koperprijs is deze week tot een recordhoogte gestegen, aangedreven door vrees voor een wereldwijd tekort aan het industriële metaal. Grondstoffenhandelaren verwachten een tekort als gevolg van het hamsteren van koper in de Verenigde Staten. Ook werd de vraag aangewakkerd door een rapport van de invloedrijke zakenbank Citigroup, waarin wordt voorspeld dat de koperprijs verder zal stijgen.

14 uur geleden
Schrijversvakbond: blokkeer overname Warner Bros. door Netflix

LOS ANGELES (ANP/BLOOMBERG) - Een grote vakbond van schrijvers voor film en televisie in de Verenigde Staten vindt dat de overname van de film- en tv-studio's en het streamingplatform HBO Max van Warner Bros. Discovery door Netflix "moet worden geblokkeerd". Volgens de Writers Guild of America (WGA) vormt de overname een bedreiging voor scenaristen, producenten, regisseurs en bioscoopeigenaren.

17 uur geleden
Zaterdag topdrukte in kerstbomenverkoop direct na Sinterklaas

HAREN (ANP) - Kerstboomverkopers houden zaterdag rekening met topdrukte. Of dat de opmaat is naar betere verkopen dan vorig jaar, is nog wel afwachten. Daarover lijken grote spelers in de kerstbomenmarkt van mening te verschillen.

19 uur geleden
Netflix lager op Wall Street na megaovername Warner Bros.

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met kleine winsten gesloten. Netflix stond echter bij de verliezers op Wall Street. De streamingdienst neemt de film- en tv-studio's en het streamingplatform HBO Max over van Warner Bros. Discovery. Netflix krijgt daarmee een van de oudste en bekendste studio's van Hollywood in handen.

1 dag geleden
WSJ: waardering ruimtevaartbedrijf SpaceX naar 800 miljard dollar

NEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - SpaceX, het commerciële ruimtevaartbedrijf van Elon Musk, voert gesprekken over een aandelenverkoop door insiders waarbij de onderneming gewaardeerd zou worden op 800 miljard dollar. Dat meldt zakenkrant The Wall Street Journal op basis van bronnen.

1 dag geleden