Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Chipbedrijven trekken AEX uit het slop, DSM-Firmenich zakt

Chipbedrijven trekken AEX uit het slop, DSM-Firmenich zakt

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak veerde donderdag weer wat op na het verlies een dag eerder. Vooral de chipbedrijven Besi, ASMI en ASML lieten stevige koerswinsten zien dankzij sterke resultaten van de Amerikaanse chipproducent Nvidia. DSM-Firmenich moest het daarentegen ontgelden nadat het fusiebedrijf aandelen tegen korting verkocht om geld op te halen.

Besi en ASMI wonnen ruim 6 procent en waren daarmee veruit de sterkste stijgers bij de Amsterdamse hoofdfondsen. Chipmachinemaker ASML volgde met een plus van 4,7 procent. DSM-Firmenich (min 3,7 procent) sloot de rij. Het speciaalchemieconcern heeft met de verkoop van ongeveer 6,7 miljoen bestaande aandelen 733 miljoen euro opgehaald. Dat geld zal worden gebruikt om de uitrookprocedure te financieren om de laatste aandelen DSM in handen te krijgen die nog niet zijn aangemeld onder het fusiebod.

De markten bleven verder in de greep van de impasse in de Amerikaanse politiek over de verhoging van het schuldenplafond van de overheid. Kredietbureau Fitch waarschuwde dat de Verenigde Staten zijn AAA-rating, de hoogste kredietbeoordeling, zal verliezen als de Amerikaanse politici niet voor 1 juni een akkoord weten te bereiken. De laatste keer dat de kredietrating van de VS werd verlaagd was in 2011. Toen verlaagde kredietbureau S&P zijn rating vanwege het gesteggel tussen de Democraten en Republikeinen over het schuldenplafond.

Duitse economie

De AEX noteerde in de ochtendhandel 0,5 procent hoger op 758,14 punten. Woensdag verloor de index nog 1,6 procent. De MidKap klom 0,2 procent tot 923,47 punten. De beurzen in Londen en Parijs verloren tot 0,4 procent.

De DAX in Frankfurt daalde 0,1 procent. De Duitse economie is in het eerste kwartaal met 0,3 procent gekrompen. Eerder werd voor de periode nog een nulgroei gemeld. De belangrijkste handelspartner van Nederland laat nu twee kwartalen op rij een krimp zien en is daarmee officieel in een recessie beland.

Adyen

Betaalbedrijf Adyen steeg 2,1 procent dankzij een koopadvies door Redburn. Lucas Bols 5,8 procent na tegenvallende jaarcijfers van de drankenproducent. Onward Medical werd 10 procent meer waard, na een publicatie in het wetenschappelijk tijdschrift Nature waarin werd gemeld dat een hersenimplantaat helpt om het loopvermogen van dwarslaesiepatiënten te herstellen.

De euro was 1,0719 dollar waard, tegen 1,0759 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie kostte 0,7 procent minder op 73,84 dollar. Brentolie werd 0,5 procent goedkoper op 77,95 dollar per vat.

Meer uit Financieel

Wall Street sluit hoger na notulen Federal Reserve

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn woensdag hoger gesloten. Beleggers hadden onder meer aandacht voor de notulen van de rentevergadering van de Amerikaanse centrale bank van januari. Toen liet de Federal Reserve de rente in de Verenigde Staten onveranderd, na drie verlagingen op rij.

4 uur geleden
Zo'n 100 vluchten op Schiphol preventief geschrapt om winterweer

SCHIPHOL (ANP) - Luchtvaartmaatschappijen hebben preventief ongeveer honderd vluchten op Schiphol geannuleerd vanwege het winterse weer. Dit bevestigt een woordvoerder van de luchthaven na berichtgeving door De Telegraaf. Het zijn volgens hem vooral Europese bestemmingen.

4 uur geleden
Zuckerberg: spijt van trage opsporing minderjarigen op Instagram

LOS ANGELES (ANP/AFP) - Meta-topman Mark Zuckerberg heeft spijt van de trage vooruitgang die zijn bedrijf boekte bij het identificeren van minderjarige gebruikers op Instagram. Dit heeft hij woensdag gezegd tijdens de behandeling van een belangrijke zaak over socialemediaverslaving in het Amerikaanse Los Angeles.

5 uur geleden
ECB-bestuurslid Schnabel wil niet vervroegd aftreden

FRANKFURT (ANP/BLOOMBERG) - Bestuurslid Isabel Schnabel van de Europese Centrale Bank (ECB) is van plan haar termijn uit te zitten. Dit heeft de Duitse econoom woensdag gezegd. Eerder woensdag meldden bronnen tegen de Britse zakenkrant Financial Times dat ECB-president Christine Lagarde haar termijn waarschijnlijk niet gaat afmaken.

6 uur geleden
Recordjaar beursuitbater Euronext door sterke handelsinkomsten

AMSTERDAM (ANP) - Beursuitbater Euronext, eigenaar van de aandelen- en optiemarkten in onder meer Amsterdam, Parijs en Lissabon, heeft in 2025 een recordjaar gedraaid. Topman Stéphane Boujnah zegt daarbij met "vertrouwen en vastberadenheid" begonnen te zijn aan 2026. Het beursbedrijf profiteert van hogere handelsinkomsten, meer beursgangen en overnames.

6 uur geleden
X moet onderzoekers gegevens rond Hongaarse verkiezingen geven

BERLIJN (ANP/RTR) - Het socialemediaplatform X moet onderzoekers toegang geven tot gegevens rond de verkiezingen in Hongarije op 12 april. Dit heeft het hof van beroep in Berlijn bepaald. De beslissing wordt gezien als een mijlpaal in de uitvoering van de Digital Services Act (DSA) van de EU.

7 uur geleden
Miljardair Wexner zegt eiland Epstein eenmaal te hebben bezocht

WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - Miljardair Les Wexner heeft tegenover een onderzoekscommissie van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden gezegd dat hij een keer op het privé-eiland van Jeffrey Epstein is geweest. De in 2019 overleden zedendelinquent was jarenlang de financieel adviseur van Wexner, die rijk werd met winkel- en marketingconglomeraat L Brands.

7 uur geleden