Chipbedrijven trekken AEX uit het slop, DSM-Firmenich zakt
AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak veerde donderdag weer wat op na het verlies een dag eerder. Vooral de chipbedrijven Besi, ASMI en ASML lieten stevige koerswinsten zien dankzij sterke resultaten van de Amerikaanse chipproducent Nvidia. DSM-Firmenich moest het daarentegen ontgelden nadat het fusiebedrijf aandelen tegen korting verkocht om geld op te halen.
Besi en ASMI wonnen ruim 6 procent en waren daarmee veruit de sterkste stijgers bij de Amsterdamse hoofdfondsen. Chipmachinemaker ASML volgde met een plus van 4,7 procent. DSM-Firmenich (min 3,7 procent) sloot de rij. Het speciaalchemieconcern heeft met de verkoop van ongeveer 6,7 miljoen bestaande aandelen 733 miljoen euro opgehaald. Dat geld zal worden gebruikt om de uitrookprocedure te financieren om de laatste aandelen DSM in handen te krijgen die nog niet zijn aangemeld onder het fusiebod.
De markten bleven verder in de greep van de impasse in de Amerikaanse politiek over de verhoging van het schuldenplafond van de overheid. Kredietbureau Fitch waarschuwde dat de Verenigde Staten zijn AAA-rating, de hoogste kredietbeoordeling, zal verliezen als de Amerikaanse politici niet voor 1 juni een akkoord weten te bereiken. De laatste keer dat de kredietrating van de VS werd verlaagd was in 2011. Toen verlaagde kredietbureau S&P zijn rating vanwege het gesteggel tussen de Democraten en Republikeinen over het schuldenplafond.
Duitse economie
De AEX noteerde in de ochtendhandel 0,5 procent hoger op 758,14 punten. Woensdag verloor de index nog 1,6 procent. De MidKap klom 0,2 procent tot 923,47 punten. De beurzen in Londen en Parijs verloren tot 0,4 procent.
De DAX in Frankfurt daalde 0,1 procent. De Duitse economie is in het eerste kwartaal met 0,3 procent gekrompen. Eerder werd voor de periode nog een nulgroei gemeld. De belangrijkste handelspartner van Nederland laat nu twee kwartalen op rij een krimp zien en is daarmee officieel in een recessie beland.
Adyen
Betaalbedrijf Adyen steeg 2,1 procent dankzij een koopadvies door Redburn. Lucas Bols 5,8 procent na tegenvallende jaarcijfers van de drankenproducent. Onward Medical werd 10 procent meer waard, na een publicatie in het wetenschappelijk tijdschrift Nature waarin werd gemeld dat een hersenimplantaat helpt om het loopvermogen van dwarslaesiepatiënten te herstellen.
De euro was 1,0719 dollar waard, tegen 1,0759 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie kostte 0,7 procent minder op 73,84 dollar. Brentolie werd 0,5 procent goedkoper op 77,95 dollar per vat.
Meer uit Financieel
ZAANDAM (ANP) - Albert Heijn-supermarkten in Friesland, Groningen en Drenthe zijn door de winterse weersomstandigheden vrijdag minder goed gevuld. Dat zegt een woordvoerster van de supermarktketen.
4 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Land- en tuinbouworganisatie LTO hoopt dat het Europees Parlement het vrijdag bereikte Mercosur-akkoord alsnog tegenhoudt. De belangenvereniging is al langer tegenstander en herhaalt de kritiek dat het vrijhandelsakkoord met de zogenoemde Mercosur-landen Argentinië, Brazilië, Uruguay en Paraguay "tot oneerlijke concurrentie leidt voor de Europese landbouw".
16 minuten geledenZWOLLE (ANP) - De rechtbank in Zwolle wil 26 getuigen horen in de megarechtszaak over vermeende omkoping, valsheid in geschrifte en witwassen door onder meer Damen Shipyards, topman Arnout Damen en oud-topmannen Kommer Damen en René Berkvens. De scheepsbouwer wilde 101 getuigen van over de hele wereld oproepen, maar de rechters gingen daar vrijdag grotendeels niet in mee.
29 minuten geledenTEHERAN (ANP/RTR/DPA) - Luchtvaartmaatschappijen schrappen hun vluchten naar Iran nu protesten de situatie in het land steeds verder op scherp zetten. Turkish Airlines vliegt tot en met zaterdag niet naar het land, het eveneens Turkse Pegasus alleen vrijdag niet. Flydubai schrapt minstens zeventien vluchten naar de steden Teheran, Shiraz en Mashhad.
44 minuten geledenPALO ALTO (ANP/AFP) - Alleen betalende gebruikers kunnen nog afbeeldingen bewerken met Elon Musks AI-chatbot Grok. Die maatregel volgt na de wereldwijde ophef van deze week over foto's van mensen, onder anderen vrouwen en minderjarigen, die door AI zijn uitgekleed. Dit wordt nu lastiger gemaakt.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Zo'n 300.000 reizigers hebben sinds het begin van het winterweer van de afgelopen week hun reis niet volgens planning kunnen vervolgen, meldt KLM. De meeste passagiers zijn volgens de luchtvaartmaatschappij inmiddels omgeboekt. Donderdag vervoerde de luchtvaartmaatschappij meer dan 100.000 passagiers.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Een ruime meerderheid van de EU-lidstaten heeft vrijdag ingestemd met een vrijhandelsakkoord met de zogenoemde Mercosur-landen Argentinië, Brazilië, Uruguay en Paraguay. Dat laten meerdere EU-diplomaten weten. Over de deal is 25 jaar onderhandeld.
2 uur geleden