Chipbedrijven stuwen AEX, SBM Offshore wint na cijfers
AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse AEX-index won donderdag licht terrein onder aanvoering van de chipbedrijven Besi, ASMI en ASML. De andere Europese aandelenmarkten lieten een gemengd beeld zien na een stroom van bedrijfsresultaten. Vooral in Duitsland openden veel grote bedrijven, zoals Adidas, Bayer, Lufthansa, Deutsche Post, Siemens en Zalando, de boeken. Op het Damrak werden de cijfers van maritiem dienstverlener SBM Offshore goed ontvangen.
De hoofdindex op Beursplein 5 noteerde in de ochtendhandel 0,2 procent in de plus op 767,73 punten na het slotrecord een dag eerder. De MidKap klom 0,1 procent tot 1068,18 punten. Parijs steeg 0,3 procent. De DAX in Frankfurt won 0,1 procent na een sterker dan verwachte stijging van de Duitse fabrieksorders in juni. De Londense FTSE-index daalde 0,1 procent in afwachting van het rentebesluit van de Bank of England.
Besi, ASMI en ASML stonden opnieuw in de kopgroep van de AEX met winsten tot 2,1 procent. Techinvesteerder Prosus kampte met een koersverlies van het Chinese Tencent, waarin het een groot belang heeft, en sloot de rij met een min van 2,5 procent. Unilever verloor 0,7 procent. Het levensmiddelenconcern heeft volgens persbureau Bloomberg het startsein gegeven voor de verkoop van grote delen van zijn theedivisie.
SBM Offshore
In de MidKap stond SBM Offshore (plus 4,1 procent) bovenaan. Volgens topman Bruno Chabas hebben alle onderdelen van de maritiem dienstverlener goede prestaties geleverd, ondanks de moeilijke omstandigheden door de coronapandemie. Ook heeft SBM voor een recordbedrag aan werk op de plank liggen en gaat het bedrijf eigen aandelen inkopen. Fagron was de grootste daler met een min van 3 procent. De resultaten van de toeleverancier van apotheken werden in de eerste jaarhelft gedomineerd door de coronapandemie en de nettowinst daalde met bijna 15 procent.
In Frankfurt zakte Bayer 5 procent. Het Duitse chemieconcern verhoogde zijn verwachtingen na sterke kwartaalresultaten, maar waarschuwde voor een lagere winstmarge. Ook blijven beleggers bezorgd over de schadeclaims rond onkruidverdelger Roundup, die kanker zou veroorzaken. Sportartikelenmaker Adidas, die ook met cijfers kwam, daalde 4,6 procent.
Zalando
Zalando kelderde 7,5 procent. De verlengde coronalockdowns hebben er voor gezorgd dat de webwinkel in het tweede kwartaal flink verder kon groeien. Tegelijkertijd gaf het bedrijf meer uit aan investeringen en marketing. Daardoor liep de winstmarge duidelijk terug. Siemens steeg 3,6 procent. Het Duitse industriële concern presteerde afgelopen kwartaal beter dan verwacht en schroefde voor de derde keer op rij de winstverwachting op.
De euro was 1,1844 dollar waard, tegen 1,1839 dollar een dag eerder. De prijs van een vat Amerikaanse olie daalde 0,1 procent tot 68,09 dollar. Brentolie kostte ook 0,1 procent minder, op 70,29 dollar per vat.
Meer uit Financieel
BOEDAPEST (ANP/BLOOMBERG) - De vermoedelijke aankomende premier van Hongarije zegt over informatie te beschikken dat rijke figuren die zijn gelinkt aan de regering van Viktor Orbán activa naar het buitenland wegsluizen. Verkiezingswinnaar Péter Magyar waarschuwt investeerders uit te kijken wat ze kopen en eist dat de Hongaarse autoriteiten "de criminelen oppakken die de Hongaren miljarden hebben gekost" en voorkomen dat ze "hun buit naar het buitenland smokkelen".
6 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse regering slaat wereldwijd alarm over vermeende diefstal van AI-kennis door Chinese bedrijven. Het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft diplomaten opgedragen hun zorgen daarover te delen in het buitenland, meldt persbureau Reuters op basis van een intern bericht.
19 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse regering heeft sancties opgelegd aan een Chinese raffinaderij, omdat die voor miljarden dollars aan Iraanse olie zou hebben gekocht. Het gaat om een zogenoemde 'theepot-raffinaderij'.
20 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Beleggers laten zich niet afschrikken door de oorlog in het Midden-Oosten en beschouwen de onrust juist als kans om goede zaken te doen, constateren analisten. Dit verklaart volgens hen waarom de beursgraadmeters op Wall Street afgelopen week weer recordstanden lieten zien. Ook de Amsterdamse AEX-index zit inmiddels in de buurt van een nieuw record, ondanks het conflict en de vele zorgen over de hoge energieprijzen.
22 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met overwegend winsten het weekend ingegaan. Chipbedrijf Intel was een uitblinker op Wall Street dankzij kwartaalcijfers en verwachtingen die zeer goed werden ontvangen door beleggers. Daarnaast bleef de aandacht uitgaan naar de ontwikkelingen rond de oorlog in het Midden-Oosten.
1 dag geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Verenigde Staten hebben tegoeden aan cryptomunten ter waarde van 344 miljoen dollar bevroren omdat die gelinkt zijn aan Iran. Dat heeft de Amerikaanse minister van Financiën Scott Bessent vrijdag gemeld.
1 dag geledenWASHINGTON (ANP) - De Europese Unie en de Verenigde Staten hebben een intentieverklaring ondertekend waarin ze afspreken samen te werken aan de ontginning van kritieke mineralen. Dit moet voorkomen dat ze bij de inkoop van deze belangrijke grondstoffen voor high-techproducten te afhankelijk worden "van slechts één plek", zei de Amerikaanse buitenlandminister Marco Rubio bij de ondertekening.
1 dag geleden