Chipbedrijven stijgen op Damrak na aankondiging AI-initiatief
AMSTERDAM (ANP) - ASML, ASMI en Besi behoorden woensdag tot de grootste stijgers in de AEX-index. De chipbedrijven leken te profiteren van een aankondiging van president Trump om minstens 500 miljard dollar te investeren in de infrastructuur voor kunstmatige intelligentie (AI). De investeringen zullen worden gedaan via een nieuw samenwerkingsverband genaamd Stargate, van Oracle, de Japanse techinvesteerder SoftBank en OpenAI, het bedrijf achter ChatGPT. De chipbedrijven stegen op het Damrak tot 2,3 procent.
OpenAI, Oracle en SoftBank willen beginnen met het bouwen van een eerste datacenter in Texas en zijn van plan later ook op andere plekken datacenters te bouwen. De drie bedrijven hebben samen met andere aandeelhouders van Stargate al 100 miljard dollar toegezegd dat direct kan worden ingezet. De rest van de investeringen wordt naar verwachting in de komende vier jaar gedaan.
Ondanks de koerswinsten van de chipbedrijven eindigde de AEX-index een fractie lager op 914,45 punten. De MidKap daalde 0,7 procent tot 835,78 punten. De beurzen in Parijs en Frankfurt stegen tot 1 procent. Die in Londen daalde een fractie.
Koersdaling UMG
Universal Music Group (UMG) zakte 0,8 procent. Persbureau Bloomberg meldde op basis van bronnen dat een grote aandeelhouder ruim 7 miljoen aandelen van de muziekgroep wil verkopen.
In de MidKap steeg Flow Traders 0,9 procent, ondanks dat de flitshandelaar door Oddo BHF van de kooplijst werd gehaald.
Adidas in de plus
JDE Peet's zakte 5,9 procent. Het moederconcern van Douwe Egberts en Pickwick heeft bekendgemaakt dat zijn financieel topman Scott Gray terugtreedt. Gray verhuist met zijn gezin terug naar de Verenigde Staten. JDE Peet's heeft al een opvolger gevonden die van buiten het concern komt, maar maakt de naam van deze persoon pas bekend bij de publicatie van de jaarcijfers eind februari.
Adidas steeg in Duitsland 6 procent. Het Duitse sportmerk boekte afgelopen jaar meer winst dan verwacht. Adidas verhoogde in oktober al voor de derde keer zijn winstverwachting vanwege de grote vraag naar zijn retrosneakers en de beter dan verwachte verkoop van de overgebleven voorraden Yeezy-schoenen van rapper Kanye 'Ye' West.
easyJet
In Londen verloor easyJet 5,2 procent. De Britse luchtvaartmaatschappij heeft in het afgelopen kwartaal meer passagiers vervoerd en is positief gestemd over de boekingen voor de komende zomerperiode. De resultaten vielen echter tegen.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De beurzen in New York krabbelden maandag wat op na de zware koersverliezen op vrijdag. De stemming bleef terughoudend door de aanhoudende oorlog in het Midden-Oosten, die de vijfde week is ingegaan. Beleggers lijken wel enige moed te putten uit opmerkingen van president Donald Trump dat de Verenigde Staten en Iran "direct en indirect" overleg hebben gevoerd en dat Pakistan, als tussenpersoon, heeft aangegeven dat er de komende dagen "betekenisvolle gesprekken" zouden kunnen plaatsvinden.
1 uur geledenWIESBADEN (ANP) - De inflatie in Duitsland is in maart sterk gestegen als gevolg van de fors hogere brandstofprijzen door de oorlog in het Midden-Oosten. Volgens voorlopige cijfers van het Duitse federale statistiekbureau Destatis steeg de inflatie naar 2,7 procent op jaarbasis. In februari was dat nog 1,9 procent. Op maandbasis namen de consumentenprijzen met 1,1 procent toe.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederlandse olieraffinaderijen hebben hun capaciteit door de Iranoorlog tot het maximum opgevoerd en aangepast om zoveel mogelijk kerosine en diesel te kunnen verkopen. Nederland is binnen Europa de grootste exporteur van deze momenteel schaarse brandstoffen en hoeft daardoor zelf voorlopig niet te vrezen voor een tekort, zegt directeur Jan-Willem van den Beukel van branchevereniging VEMOBIN.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Universal Music Group (UMG) behoorde maandag tot de winnaars op de Amsterdamse beurs. Het platenbedrijf achter popsterren als Billie Eilish, Taylor Swift en Harry Styles gaat voor 500 miljoen euro aan eigen aandelen inkopen om aandeelhouders te belonen. Het eerste aandeleninkoopprogramma van het bedrijf onderstreept volgens het bestuur van UMG het vertrouwen in de strategie en groei op lange termijn. Het aandeel steeg ruim 3 procent en was daarmee de sterkste stijger in de AEX-index.
7 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het aantal brommobielen in Nederland is in de afgelopen vijf jaar explosief gestegen. De verkoop van de kleine karretjes, populair onder pubers, groeit volgens databedrijf RDC sneller dan ooit.
8 uur geledenTOKIO (ANP) - De aandelenbeurzen in Tokio en Seoul zijn maandag flink weggezakt door de aanhoudende oorlog in het Midden-Oosten, die de vijfde week is ingegaan. Door de strijd in de olierijke regio zijn de olieprijzen hard gestegen en landen als Japan en Zuid-Korea zijn erg afhankelijk van de import van olie uit de regio.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De prijzen van eieren in Nederland zijn gestegen naar een recordhoogte. Dat meldt de Consumentenbond na een eigen prijspeiling bij de dertien grootste supermarktketens. Volgens de belangenbehartiger voor consumenten zijn eieren in vijf jaar gemiddeld 38 procent duurder geworden.
9 uur geleden