Chipbedrijven stijgen op Damrak na aankondiging AI-initiatief
AMSTERDAM (ANP) - ASML, ASMI en Besi behoorden woensdag tot de grootste stijgers in de AEX-index. De chipbedrijven leken te profiteren van een aankondiging van president Trump om minstens 500 miljard dollar te investeren in de infrastructuur voor kunstmatige intelligentie (AI). De investeringen zullen worden gedaan via een nieuw samenwerkingsverband genaamd Stargate, van Oracle, de Japanse techinvesteerder SoftBank en OpenAI, het bedrijf achter ChatGPT. De chipbedrijven stegen op het Damrak tot 2,3 procent.
OpenAI, Oracle en SoftBank willen beginnen met het bouwen van een eerste datacenter in Texas en zijn van plan later ook op andere plekken datacenters te bouwen. De drie bedrijven hebben samen met andere aandeelhouders van Stargate al 100 miljard dollar toegezegd dat direct kan worden ingezet. De rest van de investeringen wordt naar verwachting in de komende vier jaar gedaan.
Ondanks de koerswinsten van de chipbedrijven eindigde de AEX-index een fractie lager op 914,45 punten. De MidKap daalde 0,7 procent tot 835,78 punten. De beurzen in Parijs en Frankfurt stegen tot 1 procent. Die in Londen daalde een fractie.
Koersdaling UMG
Universal Music Group (UMG) zakte 0,8 procent. Persbureau Bloomberg meldde op basis van bronnen dat een grote aandeelhouder ruim 7 miljoen aandelen van de muziekgroep wil verkopen.
In de MidKap steeg Flow Traders 0,9 procent, ondanks dat de flitshandelaar door Oddo BHF van de kooplijst werd gehaald.
Adidas in de plus
JDE Peet's zakte 5,9 procent. Het moederconcern van Douwe Egberts en Pickwick heeft bekendgemaakt dat zijn financieel topman Scott Gray terugtreedt. Gray verhuist met zijn gezin terug naar de Verenigde Staten. JDE Peet's heeft al een opvolger gevonden die van buiten het concern komt, maar maakt de naam van deze persoon pas bekend bij de publicatie van de jaarcijfers eind februari.
Adidas steeg in Duitsland 6 procent. Het Duitse sportmerk boekte afgelopen jaar meer winst dan verwacht. Adidas verhoogde in oktober al voor de derde keer zijn winstverwachting vanwege de grote vraag naar zijn retrosneakers en de beter dan verwachte verkoop van de overgebleven voorraden Yeezy-schoenen van rapper Kanye 'Ye' West.
easyJet
In Londen verloor easyJet 5,2 procent. De Britse luchtvaartmaatschappij heeft in het afgelopen kwartaal meer passagiers vervoerd en is positief gestemd over de boekingen voor de komende zomerperiode. De resultaten vielen echter tegen.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - Adobe behoorde vrijdag tot de verliezers op de beurzen in New York. Topman Shantanu Narayen kondigde aan af te treden zodra er een opvolger voor hem is gevonden. Een reden voor zijn plotselinge vertrek werd niet gegeven. Narayen is sinds 2007 de hoogste baas van het softwarebedrijf. Het nieuws van zijn aanstaande vertrek overschaduwde de beter dan verwachte kwartaalresultaten. Het aandeel werd 6 procent lager gezet.
17 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - De economie van de Verenigde Staten is in het vierde kwartaal van 2025 een stuk minder hard gegroeid dan eerder gedacht. De Amerikaanse export, bestedingen van consumenten en overheidsuitgaven waren minder hoog dan bij een eerste raming werd aangenomen, maakte een statistiekbureau van het ministerie van Handel bekend.
45 minuten geledenROTTERDAM (ANP) - Nederlandse zeevarenden die vastzitten in de Perzische Golf zijn boos over het uitblijven van een oorlogstoeslag. Die krijgen ze nog niet, omdat Nederlandse rederijen het gebied niet erkennen als oorlogsgebied. De vakbond voor de zeevarenden Nautilus is verbolgen en overweegt juridische stappen, laat bestuurder Richard Moti weten.
56 minuten geledenLONDEN (ANP) - De Britse regering wil regelgeving voor de bouw van kerncentrales grondig hervormen om versneld meer kernenergie te kunnen gebruiken. Het gaat onder andere om een afzwakking van regels voor natuurbehoud, wat kritiek oogst.
2 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - Duitsland moet overwegen fracking toe te staan om de energieprijzen te drukken en de afhankelijkheid van energie uit het buitenland te verminderen. Dat schrijven economische adviseurs van de Duitse minister van Economie Katherina Reiche in een rapport over de impact van de oorlog in het Midden-Oosten op de Duitse energiemarkt.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het aantal winkels in de Randstad is de afgelopen jaren verder afgenomen. Supermarkten nemen de plek in van onder meer mode- en elektronicazaken, melden de provincies Noord-Holland, Zuid-Holland en Utrecht op basis van onderzoek dat ze lieten uitvoeren door Ipsos I&O, Movares en Sweco.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse regering is begonnen met een tweede onderzoek naar oneerlijke handelspraktijken van handelspartners dat de weg vrij moet maken voor nieuwe importheffingen. In het nieuwe onderzoek naar zestig landen wordt gekeken of ze wel genoeg doen om dwangarbeid te voorkomen. De Europese Unie, China, Japan, Zuid-Korea, Canada, Mexico, India, Taiwan en het Verenigd Koninkrijk behoren tot de landen die het doelwit zijn van het onderzoek.
4 uur geleden