Chipbedrijven stijgen in dalende AEX-index
AMSTERDAM (ANP) - Chipfondsen ASML, ASMI en Besi stonden woensdag bij de zeldzame stijgers in de AEX-index. De stemming op het Damrak was overwegend negatief, net als elders in Europa. De angst voor een recessie blijft aanwezig en de nog altijd torenhoge Amerikaanse inflatie hielp niet om die vrees te verlichten. Ook een forse renteverhoging van de Bank of Canada wakkerde de recessievrees aan.
De Amerikaanse inflatie kwam uit op 9,1 procent in juni, wat opnieuw hoger is dan een maand eerder. Daarmee wordt de kans groter dat de Federal Reserve de Amerikaanse rente net als bij de vorige beleidsvergadering opnieuw met 0,75 procentpunt gaat verhogen. De Bank of Canada zette de rente woensdag met 1 procentpunt omhoog.
ASMI, ASML en Besi stonden bovenaan de AEX met plussen tot 1,9 procent. Just Eat Takeaway was de grootste verliezer met een koersdaling van 5,2 procent. Ook verzekeraar Aegon, betalingsverwerker Adyen en techinvesteerder Prosus hadden het lastig met verliezen tot 3,7 procent.
MidKap
De AEX sloot met een min van 0,7 procent op 665,91 punten. De MidKap daalde 1,1 procent tot 892,43 punten. De hoofdgraadmeters in Londen, Frankfurt en Parijs gingen tot 1,2 procent omlaag.
In de MidKap waren logistieke fondsen als pakketkluizenbedrijf InPost (plus 1,6 procent) en logistiek vastgoedbedrijf CTP (plus 0,7 procent) de grootste stijgers. Laadpalenmaker Alfen stond met een min van 4,3 procent helemaal onderaan.
EDF
In Parijs ging de aandacht opnieuw uit naar elektriciteitsbedrijf EDF. De handel in het aandeel is stilgelegd. De Franse overheid wil EDF volledig nationaliseren. De Franse staat bezit al 84 procent van EDF en zou de rest van de aandelen voor meer dan 8 miljard euro willen kopen. In Londen kelderde pubketen JD Wetherspoon ruim 8 procent na een waarschuwing dat dit jaar verlies zal worden geleden vanwege hogere kosten voor onder meer arbeid.
De euro was 1,0083 dollar waard. De eenheidsmunt was eerder op de dag heel even minder waard dan de dollar, wat voor het eerst in ruim 20 jaar was. Dinsdag was de euro al even precies 1 dollar waard.
De prijs van een vat Amerikaanse olie klom 0,1 procent tot 95,93 dollar en Brentolie werd 0,2 procent goedkoper tot 99,25 dollar per vat waard. Dinsdag waren de olieprijzen nog stevig gedaald door de verwachting dat de vraag afneemt als er een recessie is.
Meer uit Financieel
LONDEN (ANP/BLOOMBERG) - De Britse rechts-radicale partij Reform UK heeft een recorddonatie toegezegd gekregen van een medeoprichter van cryptobeurs en handelsplatform BitMEX. Miljardair Ben Delo heeft gezegd 36 miljoen pond, ongeveer 42 miljoen euro, te schenken aan de partij van Nigel Farage.
1 uur geledenSANTA CLARA (ANP/RTR) - Nvidia, de belangrijkste chipverkoper ter wereld voor kunstmatige intelligentie, is in gesprek met Anthropic om in de beursgang van het AI-bedrijf te investeren. Dat vertellen twee ingewijden aan persbureau Reuters over wat mogelijk de grootste beursgang ooit kan worden.
3 uur geledenMILAAN (ANP/RTR) - De Italiaanse premier Giorgia Meloni verwacht dat de economie van het land dit jaar met 1 procent groeit. De politica deed haar voorspelling in een interview met de Italiaanse krant Il Foglio.
4 uur geledenEINDHOVEN (ANP) - Diesel tanken is zaterdag iets duurder geworden in Nederland. Uit cijfers van UnitedConsumers komt naar voren dat de gemiddelde adviesprijs voor een liter diesel is gestegen naar 2,725 euro, bijna 2 cent meer dan vrijdag. De gemiddelde benzineprijs is volgens het consumentenvoordeelplatform ook iets toegenomen tot 2,702 euro.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse president Donald Trump staat ervoor open dat Chinese autofabrikanten elektrische auto's in de Verenigde Staten produceren, mits ze daarvoor Amerikaanse werknemers inzetten. De feitelijke Amerikaanse blokkade op de import van Chinese auto's wil hij wel handhaven.
7 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten hebben tankers die door de Straat van Hormuz varen gevraagd dat alleen op bepaalde tijdstippen te doen, zodat het Amerikaanse leger bescherming kan bieden. De maatregel volgt op een toename van Iraanse aanvallen op schepen die 's nachts door de zeestraat varen, meldt de Financial Times.
7 uur geledenSAN FRANCISCO (ANP/RTR) - AI-systemen van ChatGPT-maker OpenAI hebben al in mei honderden schadelijke softwarepakketten geüpload naar het platform RubyGems. Dat zeggen AI-onderzoekers. Het incident gebeurde twee maanden voordat AI-systemen van OpenAI tijdens veiligheidstests inbraken bij het programmeursplatform Hugging Face.
8 uur geleden