Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Chipbedrijven stijgen in dalende AEX-index

Chipbedrijven stijgen in dalende AEX-index

AMSTERDAM (ANP) - Chipfondsen ASML, ASMI en Besi stonden woensdag bij de zeldzame stijgers in de AEX-index. De stemming op het Damrak was overwegend negatief, net als elders in Europa. De angst voor een recessie blijft aanwezig en de nog altijd torenhoge Amerikaanse inflatie hielp niet om die vrees te verlichten. Ook een forse renteverhoging van de Bank of Canada wakkerde de recessievrees aan.

De Amerikaanse inflatie kwam uit op 9,1 procent in juni, wat opnieuw hoger is dan een maand eerder. Daarmee wordt de kans groter dat de Federal Reserve de Amerikaanse rente net als bij de vorige beleidsvergadering opnieuw met 0,75 procentpunt gaat verhogen. De Bank of Canada zette de rente woensdag met 1 procentpunt omhoog.

ASMI, ASML en Besi stonden bovenaan de AEX met plussen tot 1,9 procent. Just Eat Takeaway was de grootste verliezer met een koersdaling van 5,2 procent. Ook verzekeraar Aegon, betalingsverwerker Adyen en techinvesteerder Prosus hadden het lastig met verliezen tot 3,7 procent.

MidKap

De AEX sloot met een min van 0,7 procent op 665,91 punten. De MidKap daalde 1,1 procent tot 892,43 punten. De hoofdgraadmeters in Londen, Frankfurt en Parijs gingen tot 1,2 procent omlaag.

In de MidKap waren logistieke fondsen als pakketkluizenbedrijf InPost (plus 1,6 procent) en logistiek vastgoedbedrijf CTP (plus 0,7 procent) de grootste stijgers. Laadpalenmaker Alfen stond met een min van 4,3 procent helemaal onderaan.

EDF

In Parijs ging de aandacht opnieuw uit naar elektriciteitsbedrijf EDF. De handel in het aandeel is stilgelegd. De Franse overheid wil EDF volledig nationaliseren. De Franse staat bezit al 84 procent van EDF en zou de rest van de aandelen voor meer dan 8 miljard euro willen kopen. In Londen kelderde pubketen JD Wetherspoon ruim 8 procent na een waarschuwing dat dit jaar verlies zal worden geleden vanwege hogere kosten voor onder meer arbeid.

De euro was 1,0083 dollar waard. De eenheidsmunt was eerder op de dag heel even minder waard dan de dollar, wat voor het eerst in ruim 20 jaar was. Dinsdag was de euro al even precies 1 dollar waard.

De prijs van een vat Amerikaanse olie klom 0,1 procent tot 95,93 dollar en Brentolie werd 0,2 procent goedkoper tot 99,25 dollar per vat waard. Dinsdag waren de olieprijzen nog stevig gedaald door de verwachting dat de vraag afneemt als er een recessie is.

Meer uit Financieel

Nederlandse chipfabrikant NXP ziet omzet en winst stijgen

EINDHOVEN (ANP) - De Eindhovense chipfabrikant NXP Semiconductors heeft in het derde kwartaal een hogere omzet behaald. De winst nam met meer dan een derde toe vergeleken met dezelfde periode vorig jaar.

2 uur geleden
Boeing zakt op Wall Street na verlaging leveringsdoel

NEW YORK (ANP) - Boeing is dinsdag met een flink verlies geëindigd op de aandelenbeurs in New York. De Amerikaanse vliegtuigbouwer, die dinsdag met kwartaalresultaten kwam, verlaagde zijn leveringsdoelstelling voor dit jaar. Boeing zei meer tijd nodig te hebben om hogere productiesnelheden te kunnen realiseren.

3 uur geleden
Chipbedrijf ASMI boekt recordomzet, maar toelevering onder druk

ALMERE (ANP) - Chiptoeleverancier ASM International (ASMI) heeft in het afgelopen kwartaal een recordomzet behaald als gevolg van een aanhoudende groei bij zijn AI-activiteiten. Volgens het bedrijf neemt de druk op de toeleveringsketens wel toe, waardoor het lastiger wordt om aan de groeiende vraag te voldoen.

5 uur geleden
Besi wint in AEX-index na uitbreiding belang Applied Materials

AMSTERDAM (ANP) - Besi was dinsdag verreweg de grootste winnaar bij de hoofdfondsen op het Damrak. Het Amerikaanse Applied Materials meldde zijn belang in de Nederlandse chiptoeleverancier uit te breiden. Applied Materials, de grootste fabrikant van chipapparatuur in de Verenigde Staten, kocht vorig jaar een belang van 9 procent in Besi en dat wordt uitgebreid tot ongeveer 20 procent.

6 uur geleden
ING verwacht dat mensen wereldwijd volgend jaar vaker vliegen

AMSTERDAM (ANP) - Het aantal vliegtuigpassagiers neemt volgend jaar naar verwachting wereldwijd toe, ondanks dat vliegtickets waarschijnlijk duur blijven. Dat staat in een rapport van ING. Zelfs als de brandstofprijzen dalen, zullen de aanhoudend sterke vraag, de beperkte beschikbaarheid van vliegtuigen en de inflatie de ticketprijzen hoog houden, voorziet de bank.

6 uur geleden
Scheepsbouwer Damen schrapt 225 banen in Nederland

GORINCHEM (ANP) - Scheepsbouwer Damen gaat ongeveer 225 banen van de 4000 arbeidsplaatsen in Nederland schrappen, maakten de vakbonden De Unie en CNV bekend. Damen heeft de reorganisatie bevestigd. Volgens het bedrijf wordt de organisatie hiermee "eenvoudiger en efficiënter".

8 uur geleden
Porsche niet van plan auto's in VS te produceren

STUTTGART (ANP/AFP) - Het Duitse sportwagenmerk Porsche is niet van plan auto's te produceren in de Verenigde Staten, ondanks de importheffingen van 15 procent die het land rekent voor auto's uit de Europese Unie. Eventuele voordelen wegen niet op tegen de extra investeringen die daarvoor nodig zijn, zei financieel topman Jochen Breckner in een toelichting op kwartaalcijfers.

9 uur geleden