Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Chipbedrijven stijgen in dalende AEX-index

Chipbedrijven stijgen in dalende AEX-index

AMSTERDAM (ANP) - Chipfondsen ASML, ASMI en Besi stonden woensdag bij de zeldzame stijgers in de AEX-index. De stemming op het Damrak was overwegend negatief, net als elders in Europa. De angst voor een recessie blijft aanwezig en de nog altijd torenhoge Amerikaanse inflatie hielp niet om die vrees te verlichten. Ook een forse renteverhoging van de Bank of Canada wakkerde de recessievrees aan.

De Amerikaanse inflatie kwam uit op 9,1 procent in juni, wat opnieuw hoger is dan een maand eerder. Daarmee wordt de kans groter dat de Federal Reserve de Amerikaanse rente net als bij de vorige beleidsvergadering opnieuw met 0,75 procentpunt gaat verhogen. De Bank of Canada zette de rente woensdag met 1 procentpunt omhoog.

ASMI, ASML en Besi stonden bovenaan de AEX met plussen tot 1,9 procent. Just Eat Takeaway was de grootste verliezer met een koersdaling van 5,2 procent. Ook verzekeraar Aegon, betalingsverwerker Adyen en techinvesteerder Prosus hadden het lastig met verliezen tot 3,7 procent.

MidKap

De AEX sloot met een min van 0,7 procent op 665,91 punten. De MidKap daalde 1,1 procent tot 892,43 punten. De hoofdgraadmeters in Londen, Frankfurt en Parijs gingen tot 1,2 procent omlaag.

In de MidKap waren logistieke fondsen als pakketkluizenbedrijf InPost (plus 1,6 procent) en logistiek vastgoedbedrijf CTP (plus 0,7 procent) de grootste stijgers. Laadpalenmaker Alfen stond met een min van 4,3 procent helemaal onderaan.

EDF

In Parijs ging de aandacht opnieuw uit naar elektriciteitsbedrijf EDF. De handel in het aandeel is stilgelegd. De Franse overheid wil EDF volledig nationaliseren. De Franse staat bezit al 84 procent van EDF en zou de rest van de aandelen voor meer dan 8 miljard euro willen kopen. In Londen kelderde pubketen JD Wetherspoon ruim 8 procent na een waarschuwing dat dit jaar verlies zal worden geleden vanwege hogere kosten voor onder meer arbeid.

De euro was 1,0083 dollar waard. De eenheidsmunt was eerder op de dag heel even minder waard dan de dollar, wat voor het eerst in ruim 20 jaar was. Dinsdag was de euro al even precies 1 dollar waard.

De prijs van een vat Amerikaanse olie klom 0,1 procent tot 95,93 dollar en Brentolie werd 0,2 procent goedkoper tot 99,25 dollar per vat waard. Dinsdag waren de olieprijzen nog stevig gedaald door de verwachting dat de vraag afneemt als er een recessie is.

Meer uit Financieel

FT: farmaceut AbbVie nadert overname Apogee voor 11 miljard

CHICAGO (ANP/BLOOMBERG) - De grote Amerikaanse farmaceut AbbVie is dicht bij een overname van branchegenoot Apogee Therapeutics ter waarde van bijna 11 miljard dollar. Dat meldt zakenkrant Financial Times. Mogelijk wordt de overname maandag al bekendgemaakt. Het zou dan de tweede miljardendeal in de farmaciesector in korte tijd worden.

3 uur geleden
Duitsland wil economische banden met Turkije verder versterken

ANKARA (ANP/DPA) - Duitsland wil de economische banden met Turkije verder versterken, waaronder op het gebied van energie door bijvoorbeeld meer samenwerking rond duurzame energiebronnen. Dat zei de Duitse minister van Economische Zaken Katherina Reiche vrijdag bij een bezoek aan de Turkse hoofdstad Ankara. Daar sprak ze onder meer met de Turkse handelsminister Ömer Bolat.

5 uur geleden
VS openen handelsonderzoek naar Duitsland om medicijnprijzen

WASHINGTON (ANP/AFP/BLOOMBERG) - De Verenigde Staten hebben een onderzoek geopend naar Duitsland dat kan leiden tot nieuwe importheffingen. De Duitse regering werkt aan hervorming van het zorgverzekeringsstelsel om kosten te besparen, onder andere door de vergoedingen voor medicijnfabrikanten te verlagen. Volgens de regering-Trump komt dat neer op onderbetaling en moet een onderzoek uitwijzen of dit oneerlijk uitpakt voor Amerikaanse bedrijven.

6 uur geleden
Amsterdamse AEX-index sluit handelsweek licht lager af

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de Amsterdamse aandelenbeurs is vrijdag met een klein verlies het weekend ingegaan, nadat de hoofdgraadmeter eerder deze week nog op de hoogste stand ooit was geëindigd. Veel richtinggevend nieuws voor beleggers was er niet. Wall Street bleef dicht voor Juneteenth, de herdenking van de afschaffing van de slavernij in de Verenigde Staten.

7 uur geleden
Ook monteurs van KLM op uitwisseling bij Defensie

AMSTELVEEN (ANP) - Zeven monteurs van KLM volgen in september een training bij Defensie, maakt de luchtvaartmaatschappij bekend. Het gaat om een proef die moet uitwijzen of de twee organisaties elkaar kunnen helpen bij het onderhoud van helikopters. Dat kan van pas komen als Defensie plots extra monteurs nodig heeft.

8 uur geleden
Farmers Defence Force sluit boerenacties om stikstof niet uit

DEN HAAG (ANP) - Farmers Defence Force (FDF) sluit acties niet uit in reactie op de aanstaande stikstofplannen van het kabinet, zegt een woordvoerster. De boerenactiegroep kijkt ook naar juridische stappen tegen de plannen waar deze week diverse media over hebben geschreven. Ook voorzitter Erik Luiten van landbouworganisatie Agractie merkt dat het "broeit" onder de boeren.

9 uur geleden
Russische centrale bank verlaagt rente om economie te steunen

MOSKOU (ANP/AFP/BLOOMBERG) - De Russische centrale bank heeft het belangrijkste rentetarief in het land met een kwart procentpunt verlaagd naar 14,25 procent. Met de lagere leenkosten wil de centrale bank de economie ondersteunen, die te lijden heeft onder de enorme militaire uitgaven en de westerse sancties tegen het land om de oorlog in Oekraïne.

10 uur geleden