Chipbedrijven stijgen hard in lichtgroene AEX
AMSTERDAM (ANP) - De chipbedrijven in de Amsterdamse AEX-index behoorden donderdag tot de kopgroep. Sterke resultaten van de Taiwanese chipfabrikant TSMC zorgden ervoor dat handelaren positief waren over de hele sector. Ook maaltijdbezorger Just Eat Takeaway steeg door na het goed ontvangen handelsbericht van een dag eerder.
Chipbedrijf Besi was de grootste stijger bij de hoofdfondsen in Amsterdam en ging haast 10 procent omhoog. Ook branchegenoot ASMI (plus 5 procent) en chipmachinemaker ASML (plus 2,9 procent) gingen mee omhoog. Just Eat Takeaway dikte 8,5 procent aan. Woensdag was dat bedrijf al 4 procent meer waard geworden.
Philips steeg 2,2 procent. Het medisch technologiebedrijf herstelde daarmee wat van de koersval van ruim 15 procent van een dag eerder. Toen was het bedrijf met een omzetwaarschuwing gekomen door chiptekorten en maakte het bekend meer geld opzij te zetten voor de kosten van een terugroepactie voor apparaten tegen slaapapneu.
Adyen
Betalingsdienstverlener Adyen was de hekkensluiter in de AEX en leverde 6 procent in. Uitzendbureau Randstad, dat te kampen had met een adviesverlaging van JPMorgan, daalde 2 procent.
De AEX-index op Beursplein 5 sloot 0,1 procent hoger op 791,33 punten. De MidKap won 0,5 procent tot 1088,63 punten. Frankfurt en Londen stegen tot 0,2 procent, de beurs in Parijs daalde 0,5 procent.
Tesco
Niet alleen in Amsterdam deden de chipbedrijven goede zaken. In Parijs won chipmaker STMicroelectronics haast 3 procent en de Duitse chipproducent Infineon steeg 2 procent.
In Londen zakten supermarktconcern Tesco en winkelketen Marks & Spencer 0,9 en bijna 8 procent. De twee Britse retailers schroefden hun winstverwachtingen op dankzij sterke kerstverkopen. Beleggers grepen de resultaten echter aan om winst te nemen in de sterk gestegen aandelen van de bedrijven.
De euro was 1,1468 dollar waard, tegen 1,1428 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie kostte 0,3 procent minder op 82,37 dollar. Brentolie werd 0,1 procent duurder op 84,57 dollar per vat.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - De WW moet worden versimpeld omdat die steeds ingewikkelder is geworden en niet meer van deze tijd is. Ook zouden uitkeringen zo ingericht moeten worden dat een aanvulling tot het sociaal minimum niet meer nodig is. Dat adviseert uitkeringsinstantie UWV in haar jaarlijkse knelpuntenbrief, die is uitgereikt aan Tweede Kamerleden.
7 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Tesla heeft de Rijksdienst voor het Wegverkeer (RDW) niet misleid met de data voor zelfrijdende auto's op de weg, aldus de RDW zelf. Daarmee sluit de instantie zich aan bij de woorden van minister Vincent Karremans (Infrastructuur) van dinsdag.
8 minuten geledenÉVIAN (ANP/RTR) - De leiders van de G7 hebben woensdag toegezegd nauwer samen te werken rond de risico's en kansen van geavanceerde kunstmatige intelligentie (AI). Daarnaast bespraken zij de oprichting van een regeling voor "vertrouwde partners", die niet-Amerikaanse landen toegang zou geven tot geavanceerde Amerikaanse AI-modellen van bedrijven zoals Anthropic.
12 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Land- en tuinbouworganisatie LTO wil dat het kabinet zijn best doet om Europese maatregelen voor boeren die te maken hebben met de flink gestegen kunstmestprijzen zo snel mogelijk goedgekeurd te krijgen. Dan kan Nederland geld uit Brussel gebruiken om Nederlandse boeren te steunen. Door de blokkade van de Straat van Hormuz is kunstmest de afgelopen maanden een stuk duurder geworden.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De EU overweegt een nieuw handelsinstrument dat sneller ingezet kan worden tegen landen die dreigen de Europese markt te domineren, zoals China. Dat melden meerdere hooggeplaatste EU-bronnen voorafgaand aan de EU-top die donderdag begint en waar het onderwerp tijdens het diner aan bod komt.
1 uur geledenÉVIAN (ANP) - De landen van de G7 hebben afspraken gemaakt om hun afhankelijkheid van China voor de levering van kritieke mineralen af te bouwen. Geen enkel lid van de rijkelandengroep zou na 2030 meer dan 60 procent van zijn permanente magneten en zeldzame aardmetalen, die voor bijvoorbeeld windturbines worden gebruikt, uit China moeten betrekken. Dat melden de G7-landen in een gezamenlijke verklaring.
1 uur geledenNEW YORK (ANP) - Wall Street is woensdag licht hoger geopend in aanloop naar het rentebesluit van de Amerikaanse centrale bank later op de dag. Naar verwachting laat de Federal Reserve de rente dan onveranderd. SpaceX (plus 3 procent) ging verder omhoog, waarmee werd voortgeborduurd op de koerswinsten sinds de beursgang van het ruimtevaart- en AI-bedrijf van Elon Musk afgelopen vrijdag.
1 uur geleden